צלצלו עכשיו 077-8050570

קסנקס

תרופת קסנקס (הנקראת בארץ גם אלפרליד) היא תרופה ממשפחת הבנזודיאזפינים, תרופות אלו הן בעלות השפעות מרגיעות ונוגדות חרדה.
בקסנקס קיימים חומרים המקדמים תהליכי שינה, הפחתת חרדה והורדת מתחים.

התרופה מיועדת לטיפול בחרדות המלווה בדיכאון, במצבי פאניקה והתקפי חרדה. כלומר, אם אתם סובלים מחרדה מאירוע בודד, למשל חרדת טיסה, או חרדת נסיעה בכבישים בינעירוניים, פשוט לוקחים את התרופה, והופ – לא מרגישים חרדה.
הקסנקס באמת מסייע לחוש פחות חרדה, אבל האם הוא יכול להיות הפתרון הסופי שממגר את החרדה מהשורש? או שהוא פשוט מרדים את האדם עד לגל החרדה הבא?

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

טלי משתפת

טלי הגיעה אליי לקליניקה עם עיניים נפוחות. ניכר היה שהיא בכתה המון לפני הטיפול.
התחלתי לדובב אותה, והיא שיתפה:
העניין התחיל כשבוע לאחר לידת בני הבכור. ההתרגשות היתה בשיאה, אמא שלי היתה בעננים "נכד בכור ראשון!" כולם מסביבי היו כל כך שמחים, ואני פשוט מצאתי את עצמי כאובה, בוכה ומיואשת.
מזה כחודש אני רק "מרימה את עצמי".
אין לי חשק לעשות כלום, ואפילו לטפל בתינוקי הקטן שכל כך ציפיתי לו. בהתחלה חשבתי שמדובר בבעיה בריאותית, הלכתי לבצע מספר בדיקות דם, אבל הכל היה תקין.
לאט לאט הבנתי שמשהו לא טוב קורה אצלי בנפש. בעצת פסיכיאטר וכדי שאוכל לישון כמו שצריך ולטפל בתינוקי האהוב התחלתי ליטול חצי כדור קסנקס מדי לילה.
מאז אני לוקחת את הכדור כל לילה ואני מרגישה שפשוט התמכרתי. הרוגע שמגיע בעקבות הכדור הוא נפלא, אבל אני פשוט לא יודעת איך מפסיקים…

נטילת תרופת קסנקס

כדורי קסנקס – הרוגע הממכר

מדי פעם אנו קוראים במדורי הרכילות על אנשים מפורסמים שבאופן פתאומי אשפזו את עצמם במוסד גמילה או נפטרו כתוצאה משימוש מופרז בכדורי הרגעה. לרוב אנחנו ממשיכים בחיינו, ולא מתייחסים יותר מדי למה שנאמר, אך בסתר ליבנו אנו יודעים את האמת – כדורי הרגעה הם אכן ממכרים.
כדורי הרגעה הם למעשה תרופה, שיכולה להינתן על ידי רופא משפחה או פסיכיאטר, וכשמם כן הם – נועדו לגרום לאדם לתחושת רגיעה והרפיית השרירים.
ההשפעה המידית של כדורי ההרגעה, היא ברובד הגופני, בדגש על תחושת ההרפיה וכך הם מסייעים להתמודד עם תסמיני החרדה.

עם הזמן, הגוף מסתגל לכדורי ההרגעה, החרדה מציפה אותו שוב, והוא זקוק למינון גבוה יותר של כדורי ההרגעה או לשימוש בתדירות גבוהה יותר. זה השלב בו הוא הופך להיות תלוי בכדורים, ותפקודו נפגע בלעדיהם.
זה מה שקרה אצל טלי, וזה מה שקורה אצל מאות מטופלים שהתרגלו להשתמש בכדור קסנקס ובכדורים דומים לשם שיכוך החרדה.
כדורים אלו באמת עוזרים, והרוגע שהם מביאים הוא ממכר ממש! סוף סוף האדם הופך להיות משוחרר והוא מקבל פטור מהחרדה למשך מספר שעות. הבעיה העיקרית היא במינונים, ובכדור השלג שנוצר כתוצאה מנטילת הכדורים.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

משך ההשפעה של קסנקס

זמן החיים של קסנקס בגוף המטופל הוא בין 6-18 שעות, ומשמעות הדבר היא שהתרופה מתפרקת בדם והיא מפסיקה לסייע למטופל לאחר תקופה זו. התרופה בנויה בצורה חכמה להפליא כך שהיא נספגת במהירות במחזור הדם, וכתוצאה מכך חשים את האפקט המרגיע שלה מהר יותר מתרופות אחרות ממשפחת הבנזודיאזפינים.

אבל רגע, יש פה קאצ'.

ככל שתרופת ההרגעה עובדת מהר יותר, כך היא יותר ממכרת לגוף. הסיבה היא שהמוח מייצר לבד חומר מרגיע הנקרא GABA, ואדם הסובל מחרדות סובל ממחסור בחומר זה.
הקסנקס וחבריו פועלים בדיוק כמו שכדורי הרגעה אמורים לפעול- הם מחקים את פעילות המוח, מייצרים GABA ומרגיעים אותו.
כשנוטלים קסנקס כל יום, אז המוח בעצם אומר: "למה לי לטרוח לייצר חומר מרגיע בעצמי? הרי יש כבר קסנקס, חבל על האנרגיה"
ולכן במקרה של הרגל בנטילת קסנקס המוח ייצר רק חלק קטן מכמות הGABA.

ככל שנטילת התרופה קרובה יותר לתוצאה שאנו רוצים להשיג (הקלה בסימפטומים של חרדה), כך אנו מחזקים את הקשר הזה מבחינה מנטלית.
אם כשאנו חשים את החרדה נתרגל ליטול קסנקס או תרופה דומה, ומיד ייעלמו הסימפטומים, המוח שלנו יאותת שכדאי להיעזר בתרופה גם כשאנו חשים חרדה קלה, ייצר אפילו פחות GABA וניקח אותה יותר ויותר פעמים ביום.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

ומה יקרה אם ננסה להפסיק לפתע?

למוח ייקח בערך שבוע להתחיל לייצר מחדש את אותו חומר מרגיע, ואם נפסיק לפתע לקחת את התרופה, נחוש תסמיני גמילה משמעותיים: דופק מואץ, התקפי חרדה, לחץ דם גבוה, רעד, הזעה ובמקרים נדירים אף פרכוסים.
סוף סוף הצלחתי להתמודד בעצמי!
ברשותכם, בואו נעצור רגע את הדיבורים על כדורים וגמילה מהם, וניקח מעלית זמן אל העבר (או נתמקד בהווה- תלוי באיזה שלב אתם נמצאים).
כולנו עברנו מסלול חיים כלשהו, שהתחיל אי שם בבית הספר היסודי, המשיך בחטיבת הביניים, משם לתיכון ולבגרויות, לצבא, לעבודה משמעותית, לנישואין וילדים.
כולנו יודעים שכל אחת מאבני הדרך הללו לוותה בקשיים, שהם כנראה חלק מהחיים, וכולנו התמודדנו פחות או יותר עם אותן חזיתות. ויכולנו להן.

בואו ננסה להיזכר באילו זמנים חשנו במיטבנו? באילו זמנים בחיים הרגשנו שאנחנו חזקים ובלתי מנוצחים?
נכון- כאשר התמודדנו עם קשיים ויכולנו להם!
כאשר הזענו בלמידה לבגרויות, כאשר "חרשנו" בלימודים מפרכים לתואר, שמחנו כל כך בציונים הטובים שהרי הם היו תוצאה ישירה של עמלנו הרב!
התמודדות נכונה עם חרדה ודיכאון, שתביא לסיפוק עצמי של המטופל תהיה כזו שתעצים את תחושת המסוגלות שלו בהתמודדות עם קשיים.

תרופות לחרדה כגון קסנקס "מכבים" את היכולת להתמודד באופן עצמאי עם החרדה ולפתח מנגנוני התמודדות עצמאיים.
קלות השימוש בהם, והקלות בה הם נרשמים על ידי רופא המשפחה המסייע בהפחתה מידית של המצוקה, מביאה לא אחת אנשים להכחשה של מצבם –
אנחנו? מכורים? מכורים אלו אנשים שמכורים להרואין או לאלכוהול. אנחנו נעזרים בכדורים נגד חרדה!
למעשה, הכדורים הללו מכבים את החרדה, זה נכון, אך גם "מכבים" עוד משהו חשוב ביותר- יכולת ההתמודדות של האדם עם הפחדים והחרדות שלו, והתחושות הטובות שהוא עשוי לחוש בעקבות כך.

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד. זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור לעומק ולאבחן את שורש הבעיה, במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את העניין עד תומו.

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר - זהו תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד. התהליך מותאם אישית לכל מטופל ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

התמודדות מוצלחת ללא ליווי תרופתי

התמודדות מוצלחת עם הפרעת החרדה והפרעת דיכאון כוללת טיפול עמוק ושורשי, המגביר את הערך והביטחון העצמי של המטופל ומעצים את תחושת המסוגלות האישית שלו בהתמודדות עם קושי.
חרדות ודיכאון נובעים פעמים רבות מהנחות יסוד שגויות ומוטות, והמטרה בטיפול פסיכותרפי מקצועי היא בניה מחדש של הנחות היסוד וסכמות המחשבות.
כמו כן, במהלך הטיפול ננסה לשנות את הפרשנות האוטומטית ולהחליפה בפרשנות מדויקת ויעילה יותר, אשר תביא לשיפור באיכות החיים.

תופעות לוואי, תמונת המחשה לפעילות תרופתית

סיפור מקרה של שיפור בחרדה ללא תרופות

יואל, בחור צעיר חובש כיפה כבן 22 הגיע אליי לקליניקה, וסיפר במבוכה שהפחד הכי גדול שלו הוא לצאת לדייטים.
מה מפחיד אותך בדיוק? תוכל לנסות לשים את האצבע?
יואל סיפר לי במבוכה שמדובר בחרדה שמגיעה בעקבות המבוכה העצומה שנגרמת לו במצב זה.
במצב זה, במקום לרשום לו קסנקס או ציפרלקס לפני הפגישה, בדקנו אילו תחושות ומחשבות אוטומטיות עולות לו לפני ותוך כדי הדייט:
האם שתיקה של בת הזוג מתפרשת בעיניו כדחיה? ("תבין אורי, אני משעמם…")
האם במהלך הדייט חולפות במוחו מחשבות של: "זה לא יצליח/היא לא תתעניין בי/היא בטח תחשוב שאני טיפש? וכן הלאה?"

המחשבות והפרשנויות מעלות באופן טבעי את החרדה, שמקשה על יואל לתפקד באופן מיטבי בדייט, וגורמת למעשה למה שהוא הכי חושש ממנו- להראות ולהישמע לא במיטבו.
במסגרת הטיפול, אנו מנסים לבנות דרך חשיבה אלטרנטיבית: אולי היא הסכימה לצאת איתך דווקא משום שמצאת חן בעיניה? אולי השתיקה שקיימת מדי פעם היא מפני שגם היא לא פחות נבוכה ממך?
בדרך כזו הצלחתי לסייע ליואל לראות את הדברים בצורה פחות מאיימת, מה שהפחית במידה ניכרת את עוצמת החרדה שחש.

צרו קשר עם אורי פוקס

אני רוצה לרשום לכם מרשם לכדור הצלחה!

נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני מטפל CBT מוסמך המציע לכם פתרון לחרדות לטווח הארוך.
אני קורא לזה מרשם לכדור הצלחה, שכן בניגוד לתרופות דוגמת קסנקס, הטיפול לא רק מכבה את החרדה, אלא מצייד אתכם בכלים משמעותיים כדי להתמודד איתה במהלך החיים.
הטיפול מבוסס על השיטה הקוגניטיבית – התנהגותית שהוכחה באינספור מקרים כיעילה ביותר לחרדות ופחדים. במהלך הטיפול אנו מתמקדים בעיקר בחרדה ומאפייניה, אילו מחשבות ורגשות מולידים את החרדה, ובדפוסי החשיבה אותם עלינו לשנות כדי להתמודד עמה.
את התוצאות ניתן לחוש בשטח, תוך מספר טיפולים קצר.

אני מזמין אתכם להגיע לקליניקה בנתניה או בהרצליה, ולקבל את המרשם לכדור ההצלחה בהתמודדות עם חרדות, פחדים ודיכאון.

סוגי תרופות נוספות לטיפול

0/5 (0 Reviews)

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
Call Now Buttonחייגו אלי