אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

פריזמה

פריזמה, כדור, גלולה

אחת מהתרופות הפסיכיאטריות, אשר שייכות לדור החדש של תרופות נגד דיכאון וחרדה, אשר פועלת באופן ספציפי להעלאת רמת החומר במוח הנקרא סרוטונין נקראת פריזמה. תרופה זו, משמשת לטיפול במקרים הבאים:

תרופה זאת, הנה ממשפחת “פרוזאק” אשר ניתנת בשימוש בטבליות של 20 מ”ג. יש ליטול תרופה זו במינון המומלץ ע” הרופא. המינון היעיל והמומלץ, הינו 20-60 מ”ג ליום. ניתן ליטול תרופה זו בבוקר ואם התרופה גורמת לערנות יתר, במיוחד לפני השינה בלילה, במידה ותופעת הלוואי של תרופה זו, כגון ישנוניות, יש ליטול אותה מיד לאחר האוכל. כאשר מתחילים ליטול את התרופה מסוג פריזמה, יש ליטול כמוסה אחת ביום במינון של 20 מ”ג. במידה והמינון ההתחלתי המומלץ הינו של 10 מ”ג, ניתן יהיה לחצות כמוסה של 20 מ”ג על מנת לקבל מינון של 10 מ”ג.

עיגול כדורים, חיוך, סמייל שמח

מתי מתחילים להרגיש טוב יותר בטיפול בפריזמה?

התוצאות לאחר תחילת הטיפול בתרופה מסוג פריזמה, נראות לאחר שבועיים עד חודש של שימוש. מטופלים רבים מדווחים על שיפור משמעותי ואינם מתלוננים על דיכאון. קיימות תופעות לוואי כגון: בחילות, הקאות, שלשולים כאשר תופעות אלה, נעלמות תוך מספר ימים. במידה והמטופל חש נדודי שינה או ישנוניות יתר, יש לקחת את התרופה בערב ולהימנע מנהיגה בשלבים אשר המטופל חש טשטוש חמור. נדודי השינה או הישנוניות, חולפים מעצמם תוך זמן די קצר.

אם מדובר בנשים הרות או מיניקות, יש לדווח לרופא ולהתייעץ על המשך נטילת התרופה. כאשר נוטלים תרופה כמו פריזמה, יש להימנע משתיית אלכוהול וחל איסור ליטול תרופה מסוג “נרדיל” בזמן שנוטלים את הפריזמה שהיא כאמור ממשפחת פרוזאק. מטופלים אשר מטופלים בנוסף בתרופות לדילול דם בשל לחץ דם גבוה, או תרופת כגון קומדין, חייבים להתייעץ עם הרופא, לפני תחילת הטיפול. לפני שמתחילים טיפול בתרופה זו, יש לדווח לרופא על כל תרופה טרם תחילת הטיפול.

האם פריזמה מתאימה לכל מטופל?

יש לציין כי התרופה מגיעה בטבליות או כמוסות ולא תמיד, קיימת תגובה יעילה לטיפול, אך כאשר המינון עולה, והמטופל חש כי אין תגובה יעילה לטיפול בתרופה זו, יש להפסיק את הטיפול בהדרגתיות ולא יאוחר מחודשיים. על מנת לטפל בתרופה כמו פריזמה, יש צורך במרשם רופא והיא אף כלולה בסל הבריאות. ניתן לטפל בתרופה זו, גם במטופלים צעירים וכן בקשישים אבל התרופה היא עם לא מעט תופעות לוואי ויש להכיר ולהתכונן לתופעות אלה מראש, לפני תחילת הטיפול.

הטיפול בכמוסות של פריזמה, יעיל לחצי שנה, למי שסובל מהתקפות חרדות או דיכאון. מטפלים פסיכותרפיים, אינם ממליצים להשתמש עם תרופות נוגדות דיכאון, כי אם בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). כאשר המטופלים מגיעים במצבים שקשה לטפל בהם, רק אז ניתן יהיה לשלב טיפול תרופת במינון נמוך וטיפול התנהגותי קוגניטיבי. אחד מהמטפלים הידועים בשיטת CBT, הינו אורי פוקס, אשר פחות דוגל בשימוש בתרופות פסיכיאטריות נוגדות חרדה, כי אם בטיפול ממוקד קצר טווח, אך לא לפני שהוא מאבחן את מטופלו ומחליט על תכנית טיפול מתאימה. אורי כבר עובד שנים בתחום ונחשב למומחה בתחום והוא מקבל מטופלים בשתי מרפאותיו הפרטות בהרצליה ובנתניה כאשר טיפוליו גרמו להצלחה רבה ועלייה באיכות החיים של מטופליו.

תרופות נוספות נוגדות חרדה ודיכאון

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by