צלצלו עכשיו 077-8050570

דיבור מול קהל

חרדה בזמן דיבור מול קהל, או פחד קהל, היא תופעה נפוצה מאוד באוכלוסיה, וניתן לומר שהיא נישה בתוך מה שנקרא חרדה חברתית. בעוד שחרדה חברתית מקיפה קשת רחבה יותר של סיטואציות, ומקשה על הסובלים ממנה להתמודד עם מגוון סיטואציות חברתיות (לדוגמה: תשלום בקופה, שיחה עם אדם בעל סמכות, שיחה עם מספר חברים יחד ועוד), חרדת דיבור מול קהל היא ספציפית יותר, והיא נוגעת לאותו רגע בו האדם צריך לעלות על במה, או לדבר לפני קבוצת אנשים.

רוב האנשים לא מודעים לכך שחרדה זו נובעת מתפיסות מוטעות, שניתן בהחלט לטפל בהן ולשפר משמעותית את איכות החיים. אלו תפיסות מוטעות אופייניות לחרדים מדיבור מול קהל? ומה ניתן לעשות כדי למזער את החרדה? (רמז – הכל מתחיל בשינוי המחשבה).

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

התפיסה השגויה של פחד קהל

דוד אינו ילד צעיר, אלא בחור בן 35, שהתלונן בפניי על כך שאין לו אומץ להיכנס לחנות ספרים ולשאול כמה עולה כל ספר.
ממה אתה חושש בעצם? שאלתי אותו בניסיון להבין את התפיסה הגורמת לפחד להתגבר.
אני לא יודע. הוא אמר לי, כנראה שאני לא מסוגל לסבול את זה שאנשים מתבוננים בי.
ועוד דבר, הוא המשיך. אתה יודע, אני אדם דתי, וגם לא מסוגל לעלות לתורה בבית הכנסת, ואפילו מלהיכנס לבית הכנסת כשיש הרבה אנשים אני מעדיף להימנע, לכן ברוב המקרים אני מגיע מוקדם מאוד לתפילה.
אחרי בדיקה מדוקדקת של החששות והפחדים, גילינו יחד שהחשש העיקרי של דוד, שמעביר בו צמרמורת מחרידה, הוא שעצם הכניסה שלו לחנות, לבית הכנסת או למקום כלשהו, עלולה לגרום לאנשים סביבו להפנות אליו מבטים. את זה הוא בשום פנים ואופן לא יכול לסבול.

דיבור מול חברים, חברה, ארוחה, אווירה טובה

משתף דורון בחוויה אישית מהמשרד:

רגע לפני הפרזנטציה המכריעה, התחלתי לחוש רעד בכל הגוף. כל כך רציתי לנאום כמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם כריזמה טבעית ושפת גוף דומיננטית, אך המילים לא יצאו מפי.
התחלתי לגמגם את הנתונים, וסבלתי מכאבי בטן עזים. בסוף הדברים, הבוס והקולגות יצאו בנימוס מאולם הישיבות והחליפו זה עם זה מבטים.
כל רצוני היה לקבור את עצמי מתחת לאדמה…

מסרטה, צילום, הרצאה, אולם, אירוע, דיבור

דיבור מול קהל – מה הבעיה? זה ממש כמו לדבר עם חברים!

אלו שאינם סובלים מפחד קהל, סבורים שלהופיע בפני קהל זה ממש כמו לדבר עם החברים על כוס קפה ושההבדל הוא לא גדול, פשוט מדובר בכמות יותר גדולה של אנשים. כל מי שסובר כך טועה ובגדול ולא מבין את המחשבה שמאחורי החרדה.

הופעה בפני קהל דורשת מאיתנו לא רק לשוחח עם אנשים נוספים, אלא לגייס את מירב כוחותינו ולהיות בשיא החדות והבהירות בשעה שאנו מעבירים מסרים לקהל.

אותם חוקים שחלים עלינו במהלך הופעה בתיאטרון או בקולנוע חלים גם כאן. עלינו לפעול מתוך מודעות גבוהה, בלי לחשוב כל הזמן האם אחרים תופסים אותנו: כמשעממים, מרתקים, בעלי כריזמה ובטחון, אנשי מעשה או אנשי רוח.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון

98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

חרדת דיבור מול קהל – Fight or Flight

אנשים שסובלים מחרדת קהל, סובלים משלל תופעות לא נעימות. בין היתר, כל מה שרטוב בגופם נעשה יבש, ולהפך. הם נעשים צמאים, העיניים מתחילות למצמץ, הם מתחילים להזיע, ומרגישים שהם חייבים ללכת לשירותים למרות שרק עכשיו יצאו משם.

בנוסף, הידיים שלהם לא מפסיקות לרעוד, הלמות ליבם נשמעות ברקע, והתחושה הכללית היא שבעוד רגע הם הולכים להתעלף. התופעות הללו מתרחשות בגוף בזמן חרדה, והן חלק טבעי ממנגנון ההישרדות שגוף האדם מפתח כשהוא חשוף למצב של סכנה. יהיו כאלו שיקפאו לנוכח "הסכנה" עד לכדי מעין שיתוק, ואובדן יכולת לתפקד. לעומתם, יהיו כאלו "שיתכוננו להלחם", וימצאו את עצמם פועלים יתר על המידה- מדברים מהר, מבצעים תנועות ידיים עצבניות ולא מצליחים להקשיב לנעשה מסביב.

התקפי חרדה ממוות, חושך ופחד

מה מוליד פחד קהל?

מניסיוני וממחקרים שנעשו על מטופלים הסובלים מפחד קהל, ניתן לומר בצורה גסה, כי קיימים מספר גורמים המובילים לפחד קהל. ביניהם:

  • חוויות שליליות שעבר אדם שעמד מול קהל בעבר

"שרי זוכרת את החוויה הזו היטב. היא היתה בכיתה ה' כשהמורה להתעמלות ביקשה ממנה לבצע עמידת ידיים על סולם לעיני כל הכיתה. היא נעמדה על הסולם ולמרבה הצער לא הצליחה לבצע את התרגיל. מאותו יום היא היתה ללעג וקלס בעיני כיתתה וגם המורה הסתכלה עליה בעין עקומה"

  • ספקות לגבי היכולת לדבר מול קהל – ספקות הנובעים מביקורת עצמית נוקשה לגבי דימוי הגוף ומידת הביטחון העצמי הקיימת.

"תמר מעולם לא אהבה להרצות בכיתה על נושאים שונים. גם כשהמורה הטילה משימה כזו על כל הכיתה, תמר נהגה לא להופיע באותו היום. היא לא יכלה לסבול את העובדה שכל בני כיתתה יתבוננו בה ויבחינו בכל החולשות שבה"

  • מעגל חרדה הרסני המתחזק מהתנסות להתנסות – חרדה מפני החרדה. כלומר, מדובר באנשים שחוו חרדת קהל עוצמתית בעבר, וחייבים להתמודד עם דיבור מול קהל פעם נוספת, חוויה המחזקת אצלם את החרדה.

"יאיר מונה לסמנכ"ל החברה לאחרונה, והתבקש להעביר מצגת לעובדי החברה שלו. בשלב מסוים, לאחר שאחד הקולגות שאל אותו שאלה- הוא התחיל לגמגם. לאחר מספר חודשים, שהתבקש להעביר שוב מצגת נוספת, חש בפחד מפני הבאות וחולשה עטפה אותו".

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?
איך לגייס כוחות נפש להתמודד עם הפחד?

מאחר וסימניו של פחד הקהל ותוצאתיו הם בעיקר התנהגותיים, טיפול קוגנטיבי התהנהגותי (CBT) נחשב לטיפול היעיל ביותר לתופעה זו.

הטיפול מתמקד בדפוסי התנהגות ומחשבה בעייתיים, החוזרים על עצמם שוב ושוב, תוך זיהוי המחשבות המעוררות את הפחד.

מדובר בטיפול שורשי, שמתחקה אחר תפיסות המחשבה השליליות והשגויות בסביבה בטוחה שלא מהווה איום על המטופל.

דיבור מול קהל, הרצאה

דיבור מול קהל – תפיסות ומחשבות הגורמות לפחד קהל

משתף יאיר בתפיסות האישיות שגרמו לחרדת הקהל שלו בזמן העברת המצגת:

"אני יכול למנות מספר חששות שנראות בעיני כבלתי נסבלות. אם אני בוחן אותן לעומק, כל אחת מהן בנפרד אינה גרועה כל כך, אולם בשעת החרדה כשהפחד מציף את הגוף, הכל נראה "כבד" יותר. עומדות לנגד עיני כמה מחשבות: שלא אצליח להעביר את החומר באופן מספק ושילעגו לי, שאשכח מה שרציתי להגיד וגם כשכולם יבחנו אותי ויזהו את החולשות שלי"

לאחר שדייקנו את הגורמים לפחד הקהל, הנובעים בעיקר מחוסר בטחון עצמי של יאיר, נוכל להתחיל ליצור אצלו תפיסות מאוזנות, שיחזקו אותו בזמן העמידה מול קהל.

מחלימים מדברים

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – ליאור מסיקה – בטיפול

מטופלים מספרים – ליאור מסיקה

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – אושרת ריידר – בטיפול

מטופלים מספרים – אושרת ריידר

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – איציק עזרא – בטיפול

מטופלים מספרים – איציק עזרא

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – תהילה – בטיפול

מטופלים מספרים – תהילה

yellow bub - עיצוב אתר בטיפול - אורי פוקס

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

vi small - בטיפול

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו
מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי
החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד.
זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור
לעומק ולאבחן את שורש הבעיה,
במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את
העניין עד תומו.

bag

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

vi small - בטיפול

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

vi small - בטיפול

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

bag

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות
שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר – זהו
תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד.
התהליך מותאם אישית לכל מטופל
ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה
וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

זה הזמן לאתגר – האם אתה מוכן?

בוא נאתגר יחד את החשיבה שלך, אמרתי ליאיר. נסה לדמיין את התסריט הגרוע ביותר שעולה בדעתך, ואז בדוק האם הוא ריאלי. האם יתכן שלאחר 4 שנות וותק בהן אתה מצליח מאוד בחברה, כל ההערכה אליך תעלם ברגע בגלל גמגום קל? והאם כל עצירה בשטף הדיבור או גמגום קל אומרת שכל ההרצאה היתה לא טובה? והכי חשוב, ותענה לי בכנות-

האם נוהגים לפטר אצלכם עובדים על רקע הרצאה לא טובה? ליאיר לא נותר אלא להסכים איתי, ובמקביל לכלים נוספים שעבדנו איתם הוא החל לחוש שהלחץ שלו כתוצאה מחשיבה על הסיטואציה החל לרדת.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי – כלי עזר בטיפול בחרדת קהל

הטיפול המתבצע בקליניקה שלי מבוסס על ההנחה כי ניתן להשיג שינוי תחושתי והתנהגותי באמצעות זיהוי ונטרול דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי יעילים.

כדי להצליח לעשות זאת, אני עושה שמוש בכמה טכניקות מרכזיות:

  • נטרול עיוותי חשיבה – במסגרת הטיפול נזהה דפוסי חשיבה בלתי יעילים, הפוגעים ביכולת של המטופל להעריך את עצמו באופן מדויק
  • חשיפה הדרגתית – שלב זה הוא חיוני בעיקר במקרה של חרדת קהל, שכן אחד מדפוסי ההתנהגות השכיחים ביותר המתגלים אצל הסובלים ממנה הוא הימנעות מהסיטואציה.
טיפול ב-CBT המחשה

לכן, נבנה יחד עם המטופל תוכנית לחשיפה הדרגתית בפני קהל שבה יוכל להשתמש בכלים שעבדנו עליהם.

למשל, אדם הסובל מפחד בדיבור מול קהל יונחה לשוחח מול בני משפחתו הקרובים, לאחר מכן מול מספר חברים, ולאחר מכן מול קבוצה גדולה יותר. דרגת הקושי תעלה בהדרגה, מתוך מטרה ליצור חוויה חיובית יותר, ולהפחית את תחושת "הסכנה".

  • טכניקות הרגעה עצמית – לצד הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, קיימות כל מיני טכניקות שיכולות לסייע לכם להירגע. טכניקות אלו עשויות להיות נשימות ממוקדות לפני הרצאה או העברת מצגת, טיפול מיינדפולס, ואפילו בניית תוכנית חלופית למקרה שתתקעו (הוספת מצגת או סרטון באמצע, החלפה של איש צוות נוסף בעת הצורך).

כל אלו, יכולים להרגיע ולסייע בהתמודדות עם חרדת קהל – דיבור מול קהל.

פחד מדיבור מול קהל? ההצגה חייבת להמשך!
כדי להתמודד עם פחד קהל, יש למצוא פסיכותרפיסט מנוסה בטיפול בחרדות מסוג זה. אורי פוקס, מטפל מקצועי ומומחה בעל תואר שני בעבודה סוציאלית ישמח לשוחח איתך על התחושות ולצייד אותך בכלים יעילים כדי להעלים אותן. יחד נתקדם שלב אחר שלב, לאט ובטוח כדי להיפטר מן החרדה המעיקה.
אני מזמין אותך ליצור קשר ולקבל מידע ופרטים על טיפול בפחד קהל בשיטת CBT.

 

עוד מאמרים בנושא

5/5 (1 Review)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: