אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

ציפרלקס

ציפרלקס, תרופות, כדורי הרגעה

מזה שנים שפסיכיאטרים ניסו להבין ולמצוא שיטות טיפול בחרדה ודיכאון. ישנם הרבה אנשים אשר סובלים מהם כבר שנים וקיים בקרב אנשים אלה, מחסור בחומר הנקרא סרוטונין. חומר זה, נמצא באזורים מסוימים במוח אשר מזוהים עם הרגש. זו הסיבה כי תרופות נוגדות דיכאון, נמצאו מתאימות בטיפול נגד דיכאון שאחת הידועות בהן היא ציפרלקס. תרופה זו, ניתנת לטיפול בהתקפי חרדה, בהפרעה טורדנית כפייתית (OCD), ובדיכאון. החומר שפעיל בתרופה זו נקרא ESCITALOPRAM אשר מעלה את כמות בסרוטונין. רמות גבוהות אלה של סרוטונין, מעלות את מצב הרוח.

למעשה, קיימות קבוצות נוספות של תרופות בעלות מנגנון דומה ממשפחת SSRI, אך לתרופה כמו ציפרלקס יש את הרגישות הגבוהה לסרוטונין ואין בה תופעות לוואי בהשוואה לתרופות אחרות הנחשבות כנוגדות דיכאון. זו הסיבה כי פסיכיאטרים רבים, יעדיפו לתת את התרופה הספציפית הזאת למטופליהם. מדובר למעשה על סוג חדש ויעיל של תרופה המוכרת כנוגדת דיכאון ורבם נוטלים אותה ומרגישים טוב יותר.

רופא מטפל, טיפול, בריאות

הטיפול בחרדה מתחיל עם מינון נמוך של ציפרלקס

מינון התרופה לטיפול בדיכאון וחרדה מסוג ציפרלקס הוא 10 מ”ג ליום. המינון לטיפול מקסימאלי, הינו 20 מ”ג ליום וזהו בעצם מינון שכיח למי שסובל מ-OCD. הטיפול מתחיל במינון נמוך של 5 מ”ג ליום ויעלה בהדרגה עד למינון המקסימלי של 20 מ”ג ליום. מי שסובל פגיעה בתפקודי הכבד, עליו ליטול מינון נמוך של התרופה. רוב הטיפולים נמשכים מס’ חודשים והכול כמובן לוי במטופל ובתופעות שמהן הוא סובל.

על מנת לחוש בהשפעה של ציפרלקס, יש ליטול את התרופה במשך שבועיים, כי רק אז ניתן לחוש את השפעתה. תרופה זו, אינה מומלצת לנשים מניקות וניתן יהיה ליטול תרופה זו בזמן היריון, אך רק באישור הרופא. כאשר מדובר באישה מניקה, יש החליף את התרופה בתרופה נוגדת דיכאון מסוג לוסטרל או סרוקסט, היות ורק שיעור קטן מתרופות אלה, מופרש לחלב האם. עוד בנושא דיכאון בהנקה.

שחרור, העצמה, שמחה, אישה

תרופה יעילה נגד רגשות כמו חוסר תקווה ועצבנות

יש לציין, כי ציפרלקס היא תרופה מומלצת ע”י רופאים פסיכיאטרים והיא מסייעת בטיפול נגד חוסר תקווה, עצבות ובמחשבות שליליות מוגברות. גם מי שסובל מהתקפות פאניקה כתוצאה מחרדה, מומלץ ע”י רופאים, כי ייטול תרופה זו. ישנם מטופלים שאינם יכולים ליהנות, מסתגרים ומתדרדרים בתפקוד החברתי. ישנם מטופלים אשר אף מגיעים למחשבות אובדניות. תרופה יעילה זו, מומלצת בטיפול בחרדה חברתית בין שאר היתרונות שלה.

תרופה פסיכיאטרית מסוג ציפרלקס מאושרת ע”י משרד הבריאות והן ע”י ה- FDA האמריקאי. תרופה זו, ניתנת ע”י מרשם רופא. יש ליטול את התרופה למשך כמה שבועות עד שתשפיע על המטופל ואז, הפסיכיאטר המטפל, יוכל להעריך אם היא מסייעת למטופל או לא. ההמלצה היא, להמשיך וליטול תרופה זו בעקביות, לא לשנות את המינון או להפסיק ליטול אותה על פי דעת המטופל. במידה וישנו איזה שהוא ספק לגבי יעילותה של תרופה זו, יש לפנות לפסיכיאטר המטפל בהקדם. 

כדורי הרגעה, טיפול תרופתי

האם קיימות תופעות לוואי משימוש בציפרלקס ואם כן – מהן?

למרות שתרופה מסוג ציפרלקס, עשויה להיות בעלות תופעות לוואי מועטות, אך עדיין הן עשויות להופיע בקרב חלק מהמטופלים. תופעות לוואי אלה, כוללות: כאבי ראש, כאבי בטן, שלשול, עייפות, בחילות, יובש בפה, הזעת יתר, ירידה בליבידו ואף להשמנה. לרוב, אם ישנן תופעות לוואי, הן תופענה בשבועיים הראשונים לנטילת התרופה. למרות רשימה ארוכה זו של תופעות לוואי, עדיין תרופה זו, נחשבת ליעילה ביותר נגד התקפי חרדה והיא נחשבת כתרופה בטוחה ולסיכויים נמוכים להופעת תופעות הלוואי.

כאשר תחושו תופעות לוואי, מומלץ לפנות לרופא המטפל, על מנת לבדוק אם ניתן להמשיך בטיפול תרופתי זה. לרוב, פסיכיאטרים ותרפיסטים, ממליצים על שימוש עם ציפרלקס, כשאר מדובר על התקפים בלתי נשלטים של פאניקה כתוצאה מחרדה. ישנם פסיכולוגים, אשר מטפלים במטופלים הסבלים מחרדה באמצעות שיטת טיפול התנהגותית קוגניטיבית (CBT), אך יחד עם זאת, כאשר ישנם התקפים חמורים של חרדה או פאניקה, הפסיכולוגים ממליצים על תרופה פסיכיאטרית זו, אשר משפיעה יפה ומונעת את מצבי התקפי החרדה.

המלצות על ציפרלקס במקרים מסוימים

למרות שתרופה נוגדת דיכאון מסוג ציפרלקס אינה ניתנת בקלות ע”י פסיכיאטרים, הם עדיין ממליצים עליה כאשר ישנן בעיות חמורות או בתקופות מסוימות, אשר בהן המטופלים חווים התקפות חרדה שאינן ניתנות לשליטה. במצבים אלו טיפול זה הינו נחוץ והכרחי מכיוון שעוצמת החרדה הגבוהה עלולה לגרום לפגיעה באפקטיביות של הטיפול ולכן רוב המטפלים ימליצו על בדיקת אפשרות של סיוע תרופתי לצורך הגברת האפקטיביות של הטיפול, לתקופה הזו. מיותר לציין, כי אין ליטול תרופה זו עם אלכוהול או להשתמש באלכוהול כל עוד המטופל משתמש בתרופה זו, היות ועלולים להיות נזקים חמורים לגוף וזאת יאמר הרופא המטפל למטופליו שקיבלו מרשם לציפרלקס. 

מטפלים אשר דוגלים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, לרוב ממליצים על ייעוץ למתן ציפרלקס כאשר המטופל סובל בהתקפים חזקים, אי שליטה של המטופל בהתקפות, בפגיעה משמעותית באפקטיביות הטיפול או בפגיעה רחבה באיכות חייו של המטופל. באמצעות תרופה זו, המטופלים לא יחששו להיות בקרבת אנשים מחשש שמא יחוו התקפת חרדה.

ניצחון, שמחה, חיוך, הצלחה

שילוב של טיפול קוגניטיבי התנהגותי בציפרלקס

ישנם פסיכותרפיסטים רבים, אשר משלבים טיפול קוגניטיבי התנהגותי עם תרופות נוגדות דיכאון, כאשר הם מעדיפים ציפרלקס. טיפול זה הינו תקופתי וניתן בהתאם למצבו הנפשי של המטופל. אחד מהמטפלים המוכרים והוותיקים באזור השרון הוא אורי פוקס שהוא בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית ופנה לתחום של טיפול קוגניטיבי התנהגותי. אורי אמנם מעדיף לטפל במטופליו בשיטה זו, אך יחד עם זאת ממליץ על ייעוץ פסיכיאטרי עם פסיכאטרים מומחים שעובד איתם, כאשר המצב של המטופלים מחמיר. לאורי קליניקה בפולג שבנתניה והוא עובד באזורים נוספים בשרון כמו הרצליה, רעננה ועוד. עוד בנושא תרופות לחרדה ודיכאון.

אורי פוקס, מעניק את הכלים היעילים ביותר בטיפול נגד חרדות ודיכאון ובחלק גדול מאוד מהמקרים ניתן לטפל בהם ללא שימוש בטיפולים תרופתיים ובעת הצורך ממליץ על ייעוץ לטיפול לתרופתי, כשאר הוא עוקב אחר המטופלים והתגובות שלהם ולתדירות התקפי החרדה עד לסוף הטיפול וליציאה מהחרדה והדיכאון לחיים רגועים ושמחים.

מאמר זה, אינו מהווה ייעוץ רפואי ויש להתייעץ עם הרופא המטפל.

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by