צלצלו עכשיו 077-8050570

ציפרלקס

שמיים, ים, הרגעה

איזו תרופה נחשבת לתרופה הפופולרית ביותר אחרי אקמול? ולא, זו לא האנטיביוטיקה שמתיימרת לחסל את כל החיידקים…
זו אינה אחרת מאשר ציפרלקס, תרופה פסיכיאטרית אנטי דיכאונית וחרדתית המסייעת להגביר את יצור הסרוטונין במוח.
מהי השפעת הציפרלקס על המטופלים? והאם אני ממליץ להישען על ציפרלקס לבדו? והאם באמת אחרי שלוקחים אותו הכל עובר? כל התשובות ומגוון עובדות מפתיעות בכתבה שלפניכם.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
שחרור, העצמה, שמחה, אישה

יותר מדי טוב – ציפרקלס

“חודש וחצי אחרי התחלת הטיפול ומציאת המינון, התחלתי לחוש טוב יותר. התקפי החרדה היו פחות מורגשים, הייתי ערני יותר, וחזרתי להסתובב עם חברים שלא ראיתי אותם מזה חצי שנה.
עם זאת, לא יכולתי שלא להרגיש בכדור כמה חסרונות בולטים ומעיקים- מהרגע שאני פוקח את העיניים בבוקר אני פשוט לא מצליח לחזור לישון. ההרגשה היא כאילו שתיתי מלא כוסות קפה, אני ערני ומרגיש חוסר שקט ורצון עז לפצוח בעשיה אינטנסיבית.
חסרון נוסף שמעיק עליי במהלך השימוש הוא שכל התחושות האחרות קצת מתעמעמות. ההרגשה האישית היא שאני הופך להיות אדיש יותר ויותר. אני עדיין מרגיש, אך כאילו נייטרלי, מחוץ להתרחשות. האמת היא, יש שיפור אבל הלוואי שהייתי יכול להפסיק את הכדור ועדיין להרגיש כך. אבל אני ממש מפחד”

“הצלחתי לשפר שנים של חרדה חברתית איומה, ותחושת אפסות שלא מותירה בעזרת הציפרלקס..
גדלתי וחונכתי שלא ניתן להתגבר על חרדות ופחדים ללא תרופות מתאימות. אבי ״רופא המשפחה״ ואמי ״הרוקחת״, שלפו את הסיבה מניסיונם והידע הרב שצברו – מה שמוביל לחרדה שלך הוא פשוט חוסר בסרוטונין במוח.
גם לי היה חוסר כזה, והייתי חייבת לקבל אותו ממקור חיצוני. כך השתחררתי ממועקה שהתנחלה לאורך שנים בחזה ובגרון. לאחר שנעזרתי בתרופה בהמלצת אבי הרגשתי שיפור, אבל לצערי החרדות לא נעלמו, ואני עדיין ממשיכה להתמודד איתן, לעיתים בהצלחה ולעיתים פחות…

דור האינסטנט צמא לפתרון קסם

כלל האוכלוסייה חשה פתאום שהיא זקוקה לציפרלקס: אם בעבר אדם שחש שהחיים מציפים אותו היה צריך לסבול כדי שהכל יעבור, היום “בדור האינסטנט” כולם יכולים לקחת ציפרלקס ולזרז את התהליך. בדיוק כמו אקמול – לא מרפא את מקור הכאב, אך בהחלט מסייע להפחית את הכאב לזמן מסוים. ציפרלקס ותרופות דומות, אינן פותרות את הבעיה מהשורש אך הן בפירוש “מנמיכות את הלהבות” במידה מסוימת, והופכות את הבעיה להרבה יותר נסבלת.

כיום, הגישה הרווחת של פסיכיאטרים ורופאי משפחה היא לרשום ציפרלקס די בקלות – לאנשים שכורעים תחת העומס, לכאלו שעברו שינוי משמעותי בחייהם, לנשים שסובלות מדיכאון אחרי לידה ועוד ועוד.
השימוש בתרופה הפך נפוץ יותר ויותר, עד שאפילו אנשי תקשורת שונים מרגישים צורך לשתף שהם משתמשים בו. אנשי תקשורת מוכרים וסלבריטאים שאתם לא מאמינים שעומדים בתור בבית המרקחת, מבקשים את הכדור הזה ונעזרים בו מדי יום.

מי אתה כדור ציפרלקס?

ציפרלקס הוא השם המסחרי של התרופה אסציטאלופרם (Escitalopram). מדובר בתרופה הנמכרת ביותר כיום ממשפחת SSRI.

תרופות ממשפחה זו, מעכבות קליטה חוזרת של הורמון הסרוטונין. הורמון זה אחראי על מגוון תפקודים בגוף, ובין היתר גם משפיע על תחושות הקשורות למצב הרוח, הנאה מינית, ויסות הטמפרטורה בגוף, תיאבון ועוד. בסרוטונין עצמו לא ניתן להשתמש כתרופה כי הוא אינו מצליח לעבור את מחסום הדם – מוח, ולכן ניתן להיעזר בכדורים המגבירים או משבשים את פעילותו.

התרופה משמשת לטיפול במצבי חרדה ודיכאון, החל מדיסתימיה (דכאון קל) ועד לדיכאון קליני עמוק. בנוסף, נעזרים בה לטיפול בתגובות פוסט טראומתיות, לטיפול בהפרעה כפייתיות טורדנית (OCD) ועוד.
התרופה משפיעה על מנגנון הסרוטונין במערכת העצבים המרכזית, והפעולה המרכזית שלה היא העלאת רמת הסרוטונין במוח.

יעילות הציפרלקס כטיפול אנטי דיכאוני

נושא טיפול בדיכאון הוא אחד הנושאים המעניינים בתחום הפסיכיאטריה. אחד הממצאים המעניינים ביותר בתחום הוא שבתפקוד המוח של אנשים הנמצאים בדיכאון, חלה ירידה ניכרת בכמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין המצוי במוח. טיפול בציפרלקס ובכדורים נוספים מאותה המשפחה, מתיימר להגביר את כמות הסרוטונין הנמצא בסינפסות שבין תאי המוח.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
ציפרלקס, תרופות, כדורי הרגעה

למי מתאימה התרופה?

התרופה מתאימה למגוון בעיות פסיכולוגיות נפוצות, ובעיקר לדכאונות מסוגים כאלו ואחרים. אין זה חייב להיות דיכאון חמור, אלא אפילו דיכאון ברמה קלה, כזה שאנשים חיים עמו ומתפקדים עמו באופן יום יומי.
בנוסף לדכאון, נעזרים בציפרלקס גם לשימוש בבעיות חרדה שונות (חרדה חברתית, כללית, חרדה ממקומות סגורים ועוד).

כאשר לוקחים בחשבון את העובדה שמרבית האנשים באוכלוסיה סובלים, לפחות לעיתים מאחת הבעיות שצוינו, ניתן להבין כיצד הפכה תרופה זו לכל כך פופולרית בקרב האוכלוסיה, עד כדי כך שהיא שניה בפופולריות שלה אחרי האקמול (!)

כמה יתרונות לשימוש בציפרלקס

היתרונות של הציפרלקס כוללים מעט תופעות לוואי ויעילות גבוהה:

  • יעילות רבה – ביחס לתרופות אחרות מאותה משפחה, ציפרלקס נמצאה כיעילה במקרים רבים של חרדה ודיכאון. היעילות הרבה של התרופה נובעת ככל הנראה מכך שהיא פועלת בעיקר על הסרוטונין ולא על חומרים אחרים במוח. כלומר, היא ממוקדת לשיפור מנגנון הסרוטונין בלבד.
  • מהירות – לרוב נוגדי הדיכאון לוקח זמן להוביל לשיפור במצב הרוח. עם ציפרלקס, ניתן לזכות לשיפור מהיר יחסית, וירידה בסימפטומים כבר אחרי שבוע.

שירן, שנוטלת ציפרלקס מזה תקופה ארוכה, משתפת:

“ציפרלקס היא תרופה שסייעה לי בהתמודדות עם החרדות והדכאונות מהם סבלתי.
לקח לתרופה בערך חודש עד שהיא התחילה להשפיע, אך כשזה קרה, פתאום הבנתי עד כמה התחושה של להרגיש טוב היתה חסרה לי.
עם זאת, אני לא מרגישה מאושרת. בפירוש הרגשתי שהתמכרתי לתרופה ושאיני מצליחה להגמל ממנה. ואולי… כך זה צריך להיות בעצם?

שירן, ואנשים נוספים שנוטלים ציפרלקס נהנים מההטבה במצבם הנפשי בעקבות נטילת התרופה, אך מתקשים מאוד להתמודד עם תופעות הלוואי. בשיחותיהם עמי הם מחדדים כי התרופה אכן מסייעת לשיפור די מידי במצב הרוח ובנטיה לדכאונות, אך היא ניתנת בקלות רבה מדי לכל דורש ולא תמיד קל להתמודד עם שלל תופעות הלוואי שהיא מביאה עמה.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
חרדה בגיל המעבר, דיכאון, חולשה, גלי חום, כאב ראש

תופעות לוואי של ציפרלקס

לציפרלקס קיימות מספר תופעות לוואי המזכירות מאוד את תופעות הלוואי בשימוש בתרופות דומות ממשפחת ה-SSRI כגון פרוזק. תופעות הלוואי המדוברות בדרך כלל מאפיינות את התקופה ההתחלתית של נטילת התרופה (השבועיים הראשונים) ועשויות לכלול:

  • כאבי ראש.
  • יובש בפה.
  • אי נוחות בבטן או בקיבה.
  • יציאות רכות או שלשולים.
  • הזעת יתר.
  • סחרחורות.
  • עייפות.

בנוסף לתופעות הללו, נמצאו השפעות ניכרות על התפקוד המיני, פגיעה בחשק המיני, שפיכה מוקדם אצל גברים וקושי להגיע לפורקן מיני.
חשוב לקחת בחשבון כי לעיתים התרופה נמצאת יעילה רק לאחר מספר שבועות, ורק אחרי כמה חודשים ניתן להעריך בצורה יסודית האם היא אכן מסייעת לדיכאון או חרדה.

אז מה בעצם הבעיה?

רועי, מטופל ותיק, משתף מהתנסות אישית ולא פשוטה:

“לפני ארבע שנים התחלתי לקחת ציפרלקס, כשכולם סביבי נטלו את כדור הפלא הזה , פשוט לא יכולתי להשאר בצד.
ברגע שקיבלתי את המירשם, ולקחתי את הכדור הראשון הרגשתי יותר טוב מבדרך כלל. הכדור גורם להרגיש ב”היי”,
שיפור בדאגות, בשיפור פחדים וחששות, אופוריה מופלאה שלא הייתי רגיל בה. אני, שהייתי עטוף בחרדות, שלא הצלחתי לישון בלילה מרוב פחדים,
סוף סוף זוכה לשיפור ולישון יותר כמו בנאדם.
אחרי תקופה, הגעתי למצב שפשוט לא אכפת לי משום דבר-
הבוס כעס עלי בעבודה? כלום לא קרה,
פספסתי דדליין? ביג דיל,
לא הערתי את אשתי לעבודה? לא נורא בכלל.
הגעתי למצב שבו הפכתי אדיש לאנשים שסבבו אותי, ולהתרחשויות שסבבו אותי. זה היה ממש מוזר.

תפסתי את עצמי בידיים, ופתאום הבנתי.

הכדור היה הקביים שלי!

אחת הסיבות שהחלטתי להפסיק עם הכדור, ולעבור טיפול cbt מקיף, הוא שפיתחתי תלות בכדור הזה.
בדיוק כמו קביים, בהם אנו נעזרים שיש לנו שבר ברגל, נעזרתי בקביים הדמיוניים הללו כשהייתי שבור בנפשי! אבל למרות שמאוד רציתי פחדתי להפסיק לקחת אותו.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
כדורי הרגעה, טיפול תרופתי

איך מרגישה גמילה מציפרלקס?

זה היה כל כך קשה. אחרי יומיים, התחלתי לרעוד, אחרי שלושה- החרדות חזרו ובמלוא העוצמה. אחרי כן, היו ימים קשים פחות, וקשים יותר.
היו ימים שכל דבר קטן הכניס אותי לחרדה, ולא הייתי רגיל לחוש כך.
בשילוב הטיפול הפסיכותרפי, הצלחתי סוף סוף להתנתק מהתלות שחשתי בכדורים, ולשכך את החרדה.

אורי, אתה יכול לספר לי איך מפסיקים?

הסיבה שרועי לא הצליח להיגמל מהציפרלקס לפני הטיפול אצלי היא בעצם שעד היום השורש של החרדה לא טופל! הוא אומנם לקח כדורים שעזרו לו להרגיע את הסימפטומים אך לא פטר את הסיבה האמתית שבגללם הם הגיעו מלכתחילה ולכן ברגע שהוא הפסיק לקחת הציפרלקס הסימפטומים חזרו והא שוב חזר לסבול.

כמו כאב שיניים, ניתן לקחת כל יום אקמול ולא להרגיש את הכאב אך ברגע שרוצים להפסיק לקחת את האקמול, הכאב יחזור להפריע.

האם ניתן להיפטר מחרדות ודיכאון ללא כדורים?

בניגוד לשיטה הקונבנציונלית, הגורסת כי שימוש בתרופות וכדורים ישפר את איכות החיים של המטופל,
הפסיכותרפיה מאמינה בצורך להסרת מועקות וקשיים רגשיים מהשורש שלהם. מטופלים שמגיעים אליי לאחר תלות בכדורים ומתחילים טיפול פסיכותרפי, לרוב מופתעים שיש סיבה מדוע הם סובלים מחרדה. חשוב לי שכבר בפגישה הראשונה הם יבינו מה הגורם והשורש שגרם לחרדה להגיע דווקא אליהם ולא לאנשים אחרים. התובנה, מה קרה אצלם שגרם לחרדה להגיע אליהם קריטית, ומסייעת בשני מישורים. א. היא נותנת שכל והגיון לתהליך שגרם לי לחרדה ולא הרגשה של חוסר אונים שהכל נוחת עלי ללא כל הגיון. ב. כשמבינים מה הסיבה השורשית של החרדה, ניתן להבין מה צריך לעשות בכדי לפתור אותה מהשורש ולא רק להרגיע את הסימפטומים לזמן קצר.

בהמשך הפגישות אנחנו עובדים יסודית על הפתרון היסודי של הבעיה עד לפתרונה.

והנה נתון שיפתיע אתכם…

מחקרים מראים שהטיפול היעיל ביותר בהפרעות חרדה, בדיכאון קל עד קשה הוא טיפול פסיכותרפי יסודי ומקיף מהשורש. השיפור אינו משמעותי כאשר נעזרים בטיפול תרופתי בלבד.
למרות זאת, הנתונים מראים שאנשים בוחרים בדרך כלל רק אחת מזרועות הטיפול.
רוב האנשים בוחרים או רק לקבל תרופות, או רק להיעזר בפסיכותרפיה לטיפול.
כמו כן, ניתן לראות שהשימוש בתרופות נוגדות דיכאון כמו ציפרלקס, לוסטרל, פריזמה וכדומה עולה בקצב מסחרר, אולם קצב הגידול בטיפולים הפסיכותרפיים לרוב נשאר אותו הדבר.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
עצבנות, כעס

למה כל כך קשה לאדם להגיע לטיפול פסיכותרפי?

למרות שרוב האנשים יודעים שטיפול פסיכותרפי הוא הדרך היעילה ביותר להתמודד עם התופעה, קשה מאוד לאדם שסובל מדיכאון להגיע לטיפול.
מדוע? כי אותו אדם מדוכא, או חרד או שניהם יחד. במצב כזה קשה לגייס כוחות כדי למצוא מטפל איכותי, לבדוק שהוא עונה על הצרכים הייחודיים שלך, לקום מהמיטה ולהגיע למספר פגישות.

הדס, שישבה אצלי לאחרונה, שיתפה אותי בתהליך שעברה עד שהגיעה לטיפול:

“שתבין אורי, ללא אמא שלי שדחפה אותי לבוא אליך, לעולם לא הייתי מגיעה לטיפול.
מזה תקופה ארוכה סבלתי מדיכאון. לאחר תקופה ארוכה ללא שינה, בה הומלץ לי
על כדור הרגעה (קסנקס) שגרם לי להתמכרות במידה מסוימת,
התיישבתי מול הפסיכיאטר ואמרתי לו- התרופה בהחלט עוזרת לי, אבל לזמן מוגבל, כשאני לא נוטלת אותה, יש לי התקפי חרדה ואני פשוט לא מצליחה להרגע.
אז הגיעה הציפרלקס וניסתה לשכך את הכאב הנפשי שהייתי מצויה בו.
אני לא אשקר- כדור ציפרלקס גרם לי לחוש “בעננים”, לא הפסקתי לחייך והתחלתי להרגיש סוף סוף שהעניינים מסתדרים.
המצב הזה נמשך כמה חודשים, אבל לפתע, ממש במפתיע – אבי נפטר. כל החלקים בפאזל חיי התערבבו, הרגשתי חוסר יציבות ושיוועתי לעוגן בחיי.
המשכתי לקחת את הכדור, אך הרגשתי לא טוב
. כמהתי לטיפול שהוא יותר יסודי מעוד כדור. לאחר הפצרותיה של אמי הגעתי אליך- והטיפול הממוקד הזה הוא מה שהעלה אותי לאט לאט לדרך השפיות.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
רופא מטפל, טיפול, בריאות

מתי מומלץ להיעזר בתרופות כמו ציפרלקס?

כל אדם חווה תחושות דיכאוניות בימים מסוימים, חרדות שונות הן טבעיות ונורמליות. הבעיה מתחילה כאשר התחושות הללו מתעצמות, ותופסות מקום לתחושות אחרות.
כאשר האדם נמצא מרבית הזמן במצוקה, כאשר התפקוד היומיומי שלו נפגע, כאן מגיע המקום להתערבות טיפולית.

מומלץ כמובן להגיע לטיפול פסיכותרפי, אולם לעיתים קרובות טיפול תרופתי הוא הקו הטיפולי ההתחלתי, המאפשר למטופלים לגייס אנרגיה כדי לטפל בעצמם.

הטיפול התרופתי בדור החדש של התרופות נחשב לבטוח ויעיל. רוב התרופות נמצאות בסל הבריאות (כולל התרופה ציפרלקס), הן נגישות (ניתן לקבל אותן על ידי הפניה מפסיכיאטר או רופא המשפחה), והן מאפשרות חזרה מהירה יחסית לתפקוד ושיפור התחושות הפנימיות.
כאשר טיפול תרופתי מלווה בטיפול פסיכותרפי, השפעתו מתעצמת, וכפי שהוכח באינספור מחקרים השפעתם הכוללת של שני הטיפולים יחד היא הגבוהה ביותר.

מדוע הטיפול אינו בשיטת זבנג וגמרנו?

בואו נדמה זאת לחדר מלוכלך, שבו הצטברו שכבות אבק עבות של שנים. זה ידרוש מעט יותר זמן והשקעה לעומת מקום נקי ששטפנו בשבוע האחרון?

המטופל סוחב עמו שכבות אבק של אמונות ודפוסי מחשבה שליליים המעוררים חרדות ודיכאונות. זו לא אמונה אחת בדרך כלל, או מחשבה שלילית, אלא מספר מחשבות מגבילות שונות.
השחרור המוחלט מדפוסי מחשבה אלו לא יכול בשום פנים להיות “זבנג וגמרנו”.
התהליך קצר מועד, כאשר המטפל יחד עם המטופל, מזהים את האמונות ודפוסי המחשבה המעוררים את התחושות הקשות הם משנים אותם ופוטרים את החרדה משורשה.

ניצחון, שמחה, חיוך, הצלחה

אני ואתה נשנה את המחשבה!

במהלך הטיפול אני והמטופל הופכים להיות צוות, ועוברים תהליך יחד.
בשונה מטיפול תרופתי, בו האדם מתמודד לבדו עם הבעיה ממנה הוא סובל, בטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי המטפל והמטופל פועלים יחד, כדי לפתור את הבעיה ולהרגיע את המצוקה.
אנו יוצרים “תוכנית טיפולית”, בה אני נותן למטופל משימות בהן הוא יצטרך לעמוד כדי להתקדם בטיפול.
בדיוק כמו חייל מסור ונאמן, התמדתו ומחויבותו להצלחה במשימה, יתרמו באופן ישיר להצלחת התהליך כולו.

אורי פוקס

הפתרון המיוחל ממש מעבר לפינה

נעים להכיר. שמי אורי פוקס, ואני פסיכותרפיסט מומחה בטיפול בחרדות ודיכאונות, ומסייע לאנשים לטפל בבעיות נפשיות שונות – החל מבעיות בדימוי העצמי ועד להפרעות כפייתיות.
כל ההפרעות הללו מונעות מהאדם להגשים את האני הפנימי שלו, והטיפול מסייע לאדם לשלוט בהפרעה ולהצליח להתקדם הלאה בחייו.
במהלך הטיפול, אני כלל לא פוסל שילוב של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי יחד עם טיפול תרופתי בחרדות כדי להשיג תוצאות יעילות הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך.

אם אתם סובלים ממצוקה נפשית ממושכת, אני מזמין אתכם להגיע לאחת מהקליניקות שלי בהן נוכל לשוחח על הדברים ולהתאים לכם תוכנית טיפולית המתאימה עבורכם.

מאמר זה, מטרתו להעניק מידע לגבי הסוגים השונים של טיפול תרופתי ואינו מהוה ייעוץ רפואי.

כדורים נוספים נוגדי חרדות ודיכאון

אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו
אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Buttonחייגו אלי
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן: