אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

סרנדה

סרנדה, תרופה, כדור לבליעה

תרופה נגד דיכאון וחרדה הנקראת סרנדה היא למעשה שמה המסחרי של סרטרלין. כאשר משתמשים בתרופה זו נגד דיכאון או חרדה, יש לשים לב שעשויות להיות תופעות לוואי כמו: יובש בפה שעשויה להופיע יחד עם פטרת, כאב ראש, חוסר יציבות, רעד, שלשולים הקאות, ישנוניות, בחילות, שינויים במשקל ובתאבון, אנורקסיה, הפרעות שינה, סחרחורות, חרדה, כאבי פרקים, אי תפקוד מיני הן בקרב גברים והן בקרב נשים, נשירת שיער, עלייה בכולסטרול ועוד.

התרופה מגיע בצורה של טבליות לבליעה דרך הפה. המינון הינו של 50 מ”ג או 100 מ”ג. כאשר מתחילים במינון יש להתחיל ב-50 מ”ג ולעלות בהדרגה למינון של 150 מ”ל, כאשר מדובר על נטילה של פעם או פעמים ביום, על פי הוראות הרופא המטפל.

תמונת אווירה לקליטת כדור, בריאות פנימית

למה מיועדת התרופה הנקראת סרנדה (SERENADA)?

תרופה נוגדת דיכאון סרנדה הינה משפחת SSRI כאשר מטרתה היא להעלות את רמת הסרוטונין במוח שהוא מתווך עצבי חשוב. התרופה מקלה על סימני דיכאון. ההמלצה היא לדווח לרופא כאשר אתם נוטלים תרופה נוספת במקביל ואפילו תוספי מזון. יש להיות במעקב רפואי קבוע, מיום נטילת התרופה ולבצע בדיקות סדירות של דם, לחץ דם ודופק. ייתכן והרופא המטפל, יורה לכם על ביצוע בדיקות נוספות לצורך מעקב תקין. גם להפרעות חרדה, תרופה זו מסייעת וכן בהפרעות פוסט טראומטיות (PTSD) כאשר הסימפטומים של חרדה ופוסט טראומה חופפים לתסמיני הדיכאון. ש לשים לב להחמרה של המצב בעת נטלת התרופה ולפנות לרופא המטפל מיד. מי שסובל מאגורפוביה, OCD מומלץ לטפל בתרופה זו.

יש לשים לב כי בעת נטילת תרופה זו, בני המשפחה של המטופל, ישימו לב לתופעות הלוואי המתלוות לתרופה כמו שינוים התנהגותיים בנוסף כגון: דיכאון שגובר, מחשבות אובדניות, תוקפנות ועוד. במידה וחלו שינויים מסוג זה, יש לפנות מיד לרופא המטפל. יש לציין, כי התרופה מתאימה גם לטיפול בדיכאון פסיכוטי בליווי של תרופות נוספות נגד פסיכוזה.

יש לציין, כי השימוש בתרופה הנקראת “סרנדה” לא ניתנת לאנשים מתחת לגיל 18. תרופות המוכרות כנוגדות חרדה ודיכאון, יכולות לגרום לקבוצה של סימפטומים מסוכנים אשר מכונה סימפטום סרוטונין. כאשר נוטלים סרנדה, יחד עם עוד תרופות נגד דיכאון נוספות יש לדווח לפני לרופא, כך שניתן יהיה לבדוק אם להפסיק תרופה מסוימת או אם בכלל ניתן יהיה ליטול תרופה זו.

רופא, מרשם, יומן, תאריכים

כמה דברים שיש לשים לב אליהם לפני שנוטלים סרנדה

יש לשים לב, כי שימוש בתרופה הנקראת סרנדה (תרופה נוגדת דיכאון), היא עשויה לפגום בערנות ולכן, יש להיזהר בזמן הנהיגה ברכב, בהפעלה של מכונות מסוכנות וכל פעולה אחרת אשר מחייבת בערנות. יש להיזהר לשתות יין או משקאות אלכוהוליים אחרים בזמן נטילת תרופה זו. את הפסקת התרופה, יש לבצע באופן הדרגתי. חל איסור להפסיק בבת אחת את התרופה, היות והפסקה זו בפתאומיות של נטילת התרופה, עשויה לגרום לתסמיני גמילה, עצבות חריפה, סיוטים, כעס, היפומניה ועוד.

היתרון בנטילת SERENADA – מיעוט תופעות הלוואי

קיים יתרון בולט, בנטילת תרופה מסוג סרנדה, ראשית תופעות הלוואי שלה הינן מועטות ביחס לשאר התרופות המוכרות כנוגדות דיכאון. תופעות הלוואי של סרטרלין שהוא החומר אשר ממנו מיוצרת התרופה, הינן קלות וחולפות מאיליהן לאחר שהמטופל מתרגל לתרופה זו. לרוב, מטופלים המתחילים בטיפול תרופתי זה,יחושו בעייפות, כאבי ראש ובחילה, תחושת יובש בפה או נדודי שינה. גם פגעה בחשק המיני, עשויה להיות אחת מתופעות הלוואי בשימוש בתרופה זו ולעיתים, יש לשקול לגבי המשך התרופה.

טיפול פסיכולוגי, תמיכה ועזרה נפשית

מדוע כדאי לטפל בדיכאונות באמצעות שיטת טיפול CBT ללא תרופות נוגדות דיכאון?

רבים מהסובלים מדיכאון, אינם מעוניינים להשתמש עם תרופות בגלל תופעות הלוואי וכן, סכנת ההתמכרות, היות ומדובר בסמים ממכרים לכל דבר ועניין התרופות נוגדות הדיכאון למעשה, אינן מטפלות בשורש הבעיה כי אם מנמיכות באופן מלאכותי ותקופתי את הדיכאון, כאשר הוא חזור ברגע שהמטופלים חייבם יהיו בכל תקופה להפסיק את השימוש בתרופה מסוג סרנדה או כל תרופה אחרת.

הפתרון היעיל הוא אחד – טיפול קוגניטיבי התנהגותי באמצעות פסיכותרפיסט מוסמך, כשאר הטיפול הינו ממוקד, מטפל בשורש הבעיה ומעניק כלים חיוניים למטופלים להתמודד ולהתעמת מול הבעיה. טיפול זה, מוכר כבעל הצלחה רבה. אחד מהמטפלים המוכרים בנושא טיפול בחרדות בשיטת קוגניטיבי התנהגותי, הינו אורי פוקס, אשר עוסק שנים כמטפל מוסמך. אורי הינו בעל שתי קליניקות פרטיות בהרצליה ובנתניה וזכה להצלחה בקרב מטופלים רבים אשר סבלו מדיכאון, PTSD, חרדות ו-OCD. אורי טיפל בהצלחה במטופליו הרבים, כאשר הצליח להחזיר אותם לאיכות חיים טובה יותר, ללא פחדים, חרדות או דיכאונות באמצעות טיפולו המסור והמקצועי.

תרופות נוספות נוגדות דיכאון וחרדה

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by