צלצלו עכשיו 077-8050570

סרנדה

סרנדה (SERENADA) היא אחת מתרופות נוגדות חרדות ודיכאון ממשפחת SSRI, שמטרתן להעלות את רמת הסרוטונין במוח.
התרופה מנסה להקל על סימני דיכאון וחרדה, וכן מסייעת להתמודדות עם הפרעות פוסט טראומתיות. אנשים שהתרגלו ליטול סרנדה או סרטרלין מגיעים אליי כשהם מציגים את אותו קושי- לא מצליחים להפסיק. חלק עדיין מתמודדים עם חרדות ואפיזודות חולפות של דיכאון, וחלק מרגישים הטבה מסוימת ממנו, אך רובם ככולם לא מצליחים להפסיק בנטילת התרופה. אז להפסיק או לא להפסיק?

עינת שסבלה מדיכאון משתפת לראשונה:
" הרגשתי פחות ופחות עם אנרגיה ורצון לעשייה, במקביל נמנעתי עוד ועוד ממפגשים חברתיים. עייפות, עצב, ייאוש ותסכול היו חבריי היחידים. חשתי מתוסכלת וחוששת למה שצפוי בהמשך הדרך…"

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

נטילת תרופות בעידן המודרני

אולי תופתעו לדעת, אך בעולם המודרני, מרובה הלחצים והדאגות, הדיכאון הוא בין המחלות הנפוצות הקיימות כיום. ההערכות מדברות על כ אחד מכל חמישה אנשים, וכנראה שאף יותר, הסובלים מדיכאון או חרדה בעולם. כאשר אדם מאובחן בדיכאון, לרוב מוצע לו טיפול בשני מישורים- טיפול תרופתי לצד טיפול פסיכותרפי. עבור מרבית המטופלים בטיפול התרופתי, הטיפול האופטימלי כולל תרופות לחרדה מהדור החדש, ממשפחת ה- SSRI כאשר בחירת התרופה המתאימה מתבססת על הסימפטומים של המטופל, הניסיון הקליני וכמובן חוות הדעת של המטפל. אחת התרופות הוותיקות והיעילות בקבוצת התרופות נוגדות החרדה והדיכאון היא סרנדה, המוכרת גם בשם לוסטרל.
אייל מספר:
" הבנתי שאני בתחילתו של שבר, כאשר רציתי רק להסתגר ולהתבודד. לא רציתי כל קשר לסביבה, הלכתי והתכנסתי בתוך עצמי. יום אחרי יום שכבתי במיטה ולא הצלחתי לזוז. לא החזקתי מעמד במקומות עבודה ולאט לאט פשוט הפסקתי לתפקד"

כולנו חווים תקופות קשות, לחוצות או מאתגרות, במרבית המקרים חל בתחושות הללו שיפור עם הזמן והן אינן פוגעות בתפקוד היום-יומי שלנו באופן בולט. לא תמיד קל לשים את האצבע על הרגע בו הקושי הופך לדיכאון של ממש ודווקא על כן חשוב לזהות להבדיל אותו ממצב רוח ירוד ולאבחנו בזמן.

רופא, מרשם, יומן, תאריכים

סרנדה לדיכאון – מהו דיכאון?

כאמור, דיכאון הוא הפרעת מצב הרוח הנפוצה והמוכרת ביותר. הדיכאון מאובחן בהתאם למידת הסבל שנגרם לאדם וביחס לאופן הפגיעה בתפקודו התקין ובחייו.
במצבי דיכאון, קיימת פגיעה משמעותית ומתמשכת במצב הרוח והתפקוד, לעיתים ללא סיבה גלויה לעין או כביכול שלא בפרופורציה לאירוע חיצוני. לרוב נלווים לדכדוך גם אובדן עניין והנאה ,פגיעה בתיאבון או פגיעה בשינה, קשיי ריכוז, עצבנות ותחושות ייאוש ולעיתים גם מחשבות אובדניות.

מהם הגורמים לדיכאון?

בניגוד לגישות עבר, הגישה המקובלת כיום רואה את הדיכאון כתוצאה של שילוב בין גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים סביבתיים.
גורמים ביולוגיים: מחקרים אשר נעשו בתחום מצביעים על מספר גורמים ביולוגיים אפשריים. גורמים אלו מראים חוסר איזון ביוכימי בחומרים במוח האחראים לוויסות מצב הרוח כדוגמת סרוטונין ,לצד פגיעה בוויסות ההורמונלי ואף שוני במבנים מסוימים במוח.
גורמים פסיכולוגיים: לרוב הגורמים הביולוגיים קשורים בגורמים פסיכולוגיים. גישות המתמקדות בגורמים פסיכולוגיים לטיפול בדיכאון מצביעות על דפוסי חשיבה קשיחים ובלתי יעילים, עיבוד שלילי של מידע, תחושת ערך עצמי נמוך ועוד. לעיתים, מאפיינים אלו מתקיימים לצד חוויות חיים קשות כדוגמות אובדן ואירועים מלחיצים.
גורמים סביבתיים: אין ספק כי נסיבות קשות ורצף אירועים מלחיצים עשויים להוות טריגר להתפתחות דיכאון. דיכאון עשוי להתפתח סביב אירועים כמו פיטורין, מחלות קשות ושינויים הדורשים הסתגלות מחודשת עשויים. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי קיים שוני רב בין אנשים ולא כל אדם שיחווה אירוע חיים מלחיץ יפתח דיכאון, כמובן. לרוב, הדיכאון מתפתח בקרב אנשים בעלי שיש מצע מוכן להתפתחות הדיכאון.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון

98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

סרנדה – טיפול תרופתי נוגד דיכאון וחרדה

סרנדה שייכת למשפחת תרופות ה-SSRI. תרופות אלו מסייעות להיווצרותן של רמות גבוהות יותר של סרוטונין. סרוטונין הוא אחד משלושת הנוירוטרנסמיטרים המשמעותיים שנמצאו קשורים לדיכאון (ביחד עם דופאמין ונוראדרנלין).
הסרנדה מאושרת לשימוש בטיפול במגוון רחב של בעיות כגון דיכאון, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית , הפרעת פאניקה, הפרעה פוסט טראומטית ועוד. פסיכיאטרים ומטפלים רבים עושים בה גם שימוש במצבים נוספים פיזיים כמו כאבי ראש, הפרעות אכילה ,פיברומיאלגיה ועוד.

תמונת אווירה לקליטת כדור, בריאות פנימית

יתרונות השימוש בתרופה

כאמור, סרנדה היא תרופה נפוצה וותיקה לשימוש כנוגד דיכאון וחרדה. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא כי תופעות הלוואי שלה הינן מועטות ביחס לשאר התרופות המוכרות. תופעות הלוואי קלות באופן יחסי ולרוב חולפות מאליהן לאחר שהמטופל מתרגל לתרופה זו. לרוב, המטופלים אשר יחלו בטיפול תרופתי זה, יחושו בעייפות, כאבי ראש ובחילה, תחושת יובש בפה או נדודי שינה.

השימוש בתרופות כפתרון "אינסטנט"
מיכל: "הסרנדה הצילה אותי בעקבות הגירושין והמשבר בזוגיות, אך לא אמליץ עליה בלב שלם מכיוון שאני מודעת למחיר הכבד שנאלצתי לשלם. התלות שפיתחתי בתרופה וכן התחושות הקשות שחזרו עם הפסקת השימוש בה"
מטופלים רבים מתחילים לקחת כדורים נוגדי דיכאון ולרגע נראה כי הכל משתפר ומסתדר. תוך זמן קצר הם חווים תחושות טובות, פחות מחשבות שליליות, השינה משתפרת, התיאבון חוזר, אך למעשה הבעיה בעינה נשארת. לרוב הם מפסיקים את נטילת הכדור ומגלים כי החוויה הדיכאונית עדיין קיימת, כי הם מעולם לא טיפלו בה מהשורש וזאת לצד תופעות הלוואי מהפסקת השימוש בתרופה.
למעשה לקיחת הכדורים מסייעת לנו לחוש טוב לפרק זמן מסוים, מטשטשת את התחושות הקשות וכך נראה כי הבעיה נפתרה. כאשר בפועל, לאחר תקופת הסתגלות מסוימת, היא צפה ועולה מחדש.
בנוסף, הגמילה מסרנדה היא קשה מאוד, דווקא מפני שמדובר ב"כדור קל", שלא גורם להרבה תופעות לוואי. הגמילה עצמה לעיתים קשה יותר מהחרדות או הדיכאונות עצמם.

נגיעה במוח, טיפול CBT בנקודות החשובות

האם ישנה אלטרנטיבה לטיפול התרופתי של סרנדה?

הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי או כפי שמוכר בקיצור – טיפול CBT – מציע אלטרנטיבה טיפולית וגישת הסתכלות שונה ועמוקה על המצב.
רבים מהסובלים מדיכאון מחזיקים באמונות ותפיסות נוקשות ומייאשות המחזקות ומבססות את תחושות חוסר הערך העצמי והדיכאון. תפיסות אלו מביאות בתורן להתנהגויות שגויות כהסתגרות והימנעות מהתנסויות חדשות ואלו משמרים ומגבירים גם הם את הדיכאון.
כך נוצר מעגל שקשה מאוד לצאת ממנו ללא עזרה מקצועית.
הטיפול הקוגנטיבי –התנהגותי הינו טיפול קצר מועד אשר ממוקד בשורש הבעיה: בשונה מטיפולים אחרים בזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגות המשמרים את הדיכאון: במסגרת הטיפול אנו מזהים את הדפוסים הללו ורוכשים סט מיומנויות להתמודדות עמם. חשוב לציין כי תנאי הכרחי להצלחת הטיפול הוא שיתוף בין המטפל למטופל. הטיפול לא מתבצע אך ורק על ידי המטופל באופן בלעדי, אלא בין המטופל למטפל שמלווה אותו. המטפל מודע לקשיים ולנקודות החולשה של המטופל, ומסייע לו לעבור אותם בשטח.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?
מה תוכלו לעשות למענכם?

ברור לנו כי אדם החווה דיכאון או חרדה מתקשה מאוד למצוא בעצמו כוחות. לצד לקיחת חלק פעיל בטיפול הפסיכותרפי, ישנם מספר צעדים קטנים אשר יכולים לסייע לשפר את הרגשתכם.
כך תדאגו לעצמכם, שלב אחר שלב:

  • שינה: מרבית האנשים הסובלים מדיכאון ישנים שינה טרופה: מעט מדי, או לזמנים ארוכים כמפלט. שינה איכותית, הכוונה לא ללכת לישון מאוחר בלילה וכן לקום בשעה מוקדמת בבוקר, יכולה לשפר את מצב הרוח ולהעלות את רמת האנרגיה ביום יום.
  • אכילה: השתדלו להקפיד על תזונה עשירה ומגוונת אשר יכולה לסייע בשיפור הרגשתכם, העלאת האנרגיה בגוף ותהליכי חשיבה טובים יותר.
  • פעילות גופנית: נסו להתחיל בפעילות גופנית בהתאם ליכולת ולמוכנות שלכם: הליכה, שחייה, יוגה או פילאטיס עשויים לתרום פלאים למצב הרוח שלכם.

יעל משתפת מתוך הפגישה:
" בפגישה שוחחנו באופן פתוח וכן על החששות והקשיים וסיפרתי על התחושות הקשות המלוות אותי מדי יום. הרגשתי שאורי מבין אותי, שותף לבעיה, שואל את כל השאלות החשובות, מקשיב ומכיל אותי. לאחר תקופה ארוכה חשתי סוף-סוף תחושת הקלה. אורי הפגין אמפתיה, רגישות והתחשבות, היה לי לאוזן קשבת והנחה אותי שלב אחר שלב בפתרון הבעיה"

טיפול מקיף ואישי בדיכאון וחרדה

נעים להכיר, שמי אורי פוקס ואני מטפל בחרדות בשיטה הקוגניטיבי התנהגותית. חשוב לי לציין כי איני פוסל את השימוש בתרופות ולעיתים בהחלט נדרש לשלבן בטיפול הוליסטי כמענה לבעיות שונות. עם זאת, חשוב לטפל בבעיה מן השורש.
הטיפול המתבצע בקליניקה, טיפול CBT הינו טיפול יסודי ושורשי, בו אנחנו נדרשים להתעמת עם מקורות הפחד, החרדה והדיכאון על מנת לפתור את יסודות הבעיה.
באופן אישי ומקצועי, איני מאמין בפתרונות "אינסטנט" וניסיוני מלמד אותי כי המטופל חייב לפעול באופן אקטיבי עד לצמצום החרדה והפחד. מטופליי עושים עמי דרך טיפולית, יד ביד, בה הם שותפים מלאים לטיפול, מקבלים שיעורי בית, מתנסים בחוויות רלוונטיות לבעיה ועוד. אני גאה לומר כי מטופלים שחוו את הטיפול, נהנים משיפור בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים, ללא צורך בתלות בתרופות כמו סרנדה עם שלל תופעות לוואי.
אתם לא מצליחים להרים את עצמכם? זה הזמן להרים טלפון!

מחלימים מדברים

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – ליאור מסיקה – בטיפול

מטופלים מספרים – ליאור מסיקה

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – אושרת ריידר – בטיפול

מטופלים מספרים – אושרת ריידר

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – איציק עזרא – בטיפול

מטופלים מספרים – איציק עזרא

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – תהילה – בטיפול

מטופלים מספרים – תהילה

yellow bub - עיצוב אתר בטיפול - אורי פוקס

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

vi small - בטיפול

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו
מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי
החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד.
זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור
לעומק ולאבחן את שורש הבעיה,
במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את
העניין עד תומו.

bag

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

vi small - בטיפול

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

vi small - בטיפול

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

bag

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות
שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר – זהו
תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד.
התהליך מותאם אישית לכל מטופל
ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה
וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

מרגישים שאבדה לכם שמחת החיים? אתם לא מצליחים להרים את עצמכם?
כנראה שזהו הזמן לפנות לאיש מקצוע. כאשר יש תחושה כי הסימפטומים הדיכאוניים מביאים לפגיעה בתפקוד וגורמים לחוסר אונים וייאוש חשוב לסייע לאדם המדוכא להגיע לטיפול המתאים לו.

אני מזמין גם אתכם לפנות אליי ולשפר באופן משמעותי את איכות חייכם.

תרופות נוספות נוגדות דיכאון וחרדה

0/5 (0 Reviews)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: