צלצלו עכשיו 077-8050570

רסיטל

רסיטל (Recital) היא בין התרופות הנרשמות ביותר בקרב רופאים לטיפול בחרדה ודיכאון.
מתוך תרופת הרסיטל, ותרופות דומות מאותה המשפחה פותחה בהמשך התרופה ציפרלקס, תרופה אנטי דכאונית נפוצה המסייעת להגביר את ייצור הסרטונין במוח.
מה הופך את הרסיטל ודומיו למעין מלכודת דבש עבור המטופלים?
והאם קיימות דרכים אחרות להתמודד עם החרדות והדיכאון, ללא פיתוח תלות בתרופות? 

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

צח משתף: "בגיל 50 פוטרתי לפתע מהעבודה. אדם לא יכול לצפות לכך, ושום דבר לא באמת מכין אותך ליום שבו דבר כזה מתרחש.
התחלתי לחוש בשעמום הולך וגובר, לצד מצב כלכלי לא קל שהעיק עלי ועל בני משפחתי. בעצת רופא המשפחה שלי התחלתי ליטול חצי כדור רסיטל. חששתי לקחת כדור זה מחשש להתמכרות ושלל תופעות הלוואי שקראתי עליהן, אולם רופא המשפחה שלי הרגיע אותי שאטול רק מתי שאחוש צורך.
לצערי, מהרגע שהעלתי את המינון לכדור אחד ביום, התחלתי לחוש נדודי שינה בלתי נסבלים. לצד התחושה הטובה של הפחתה בחרדות, ההרגשה היתה כאילו אני על פול גז גם באמצע הלילה.
כשהגעתי אליך אורי, הייתי כבר אחרי לילות רבים ללא שינה איכותית, שנתנה בי את אותותיה"

נטילת רסיטל, יומן, תאריכים

נעמה מספרת על חוויה קשה של גמילה מרסיטל:

"לפני שנתיים וחצי ילדתי את בתי והתחלתי לסבול מחרדות חזקות מאוד. בהמלצת הפסיכיאטר קיבלתי חצי כדור רסיטל, שעלה בהדרגה לכדור שלם של רסיטל ולאחר מכן לכדור וחצי. לאחר מכן, חלה התייצבות בחרדות, הרגשתי הרבה יותר טוב.
לאחר שנה, הפסיכיאטר הורה לי להפסיק בהדרגה ליטול את הכדור, ניסיתי לעשות זאת במשך מספר ימים, אולם התהליך היה מלווה בסבל רב- התקפי חרדה כל לילה, הזעות וסחרחורות. עד לכתיבת שורות אלו לא הצלחתי להפסיק עם הכדור"

רסיטל – הבחירה הראשונה של רופאי המשפחה

בשנים האחרונות הפכו נוגדי הדכאון לבחירה הראשונה של רופאי המשפחה. ככל שיותר ויותר אנשים נאנקים תחת קשיי החיים, כך הופכים נוגדי הדיכאון לפופולריים יותר ויותר. עד כדי כך שכדורים אלו הפכו להיות מנחלה בלעדית של פסיכיאטרים לנרשמים גם בקרב רופאי המשפחה.
בחלוקת רסיטל ותרופות דומות לכל דורש, קיימת סכנה רבה, כיוון שטיפול תרופתי שכזה לא חף מתופעות לוואי, ויש לשקול את היתרונות מול החסרונות.
כדי לטפל באופן יסודי בבעיה יש להבין את המקור לסטרס ולמצוקה, ולא רק לשנות את ריכוז הסרטונין במוח ולצפות שבכך ייפתר העניין.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון

98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

יתרונות תרופת הרסיטל בהשוואה לתרופות אחרות

לרסיטל יש מספר יתרונות, המאפיינים גם תרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI

 • פעילות ממוקדת – כיון שהתרופה פועלת באופן ממוקד על סרטונין, היא יעילה בעיקר לדיכאון וחרדות ויש לה פחות תופעות לוואי בהשוואה לתרופות אחרות
 • בטוחה לשימוש- התרופה נרשמת בקלות על ידי רופאי משפחה ופסיכיאטרים כיוון שהיא נחשבת לבטוחה לשימוש, והיא לא טומנת בחובה הרבה תופעות לוואי כמו תרופות אחרות.
כיתוב "חרדה" במגוון צבעים

ובכל זאת – מהן תופעות הלוואי של רסיטל?

רסיטל היא תרופה יעילה, אך בחלק מהמקרים גוררת מספר תופעות לוואי לא נעימות. תופעות אלו עשויות לכלול:

 • קשיי שינה – ובעיקר קושי להירדם.
 • תחושת יובש בפה.
 • בחילות.
 • חוסר שקט וחרדה.
 • פריחה או גרד.
 • כאבי בטן, שלשולים בהקאות.
 • לעיתים גורמת התרופה גם לעליה בתאבון ובעקבות כך גם לעליה במשקל.

חשוב להדגיש, שהתרופה אינה מתאימה לכל מטופל. למשל, היא לא מתאימה למטופלים עם בעיה בכבד או בכליות, או מטופלים הסובלים מאפילפסיה. במקרים אחרים, ונדירים יחסית, עשוי הרסיטל להחריף את הדכאון ולגרום למחשבות אובדניות ותוקפנות ביחס לאחרים.
תופעות לוואי מרובות בעקבות השימוש בתרופה מהוות סיבה להפסקת השימוש ברסיטל, אך יש לזכור שאין לבצע את הגמילה באופן חד ומהיר.
ביצוע הגמילה ללא הכוונה ותמיכה מתאימה עשוי לגרור החמרה בתופעות דיכאון וחרדה ומגוון רחב של תופעות לוואי.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?
בחן את עצמך – האם אתה זקוק לגמילה?

 • אם אתם נוטלים כדור כמו רסיטל במשך תקופה ארוכה, ומבחינים במספר תופעות לוואי, מומלץ להקטין את מינון התרופה או להפסיקה לחלוטין.
 • אם מבחינים בשיפור משמעותי לאחר נטילת הכדורים, ושינוי זה יציב במשך תקופה של לפחות שנה (הפחתת הדיכאון, החרדות וכדומה) מומלץ להתייעץ להתחלת גמילה. אם לעומת זאת, סבלתם מקושי חריף ומאפיזודות חוזרות ונשנות של הקושי, יתכן וזה אינו הזמן המתאים לגמילה.
 • אם אתם נפגשים באופן קבוע עם פסיכיאטר, והלה ממליץ לכם להתחיל גמילה מהכדור לפי חוות דעתו, ולפי התרשמותו האישית מכם.

חשוב מאוד להדגיש – בכל מקרה אין להפסיק את הטיפול על דעת עצמכם ללא מעקב פסיכיאטרי. בדיוק כמו שהפסקה חדה של אנטיביוטיקה ברגע אחד, עשויה להוביל להחרפת הבעיה, הפסקה פתאומית של תרופות פסיכיאטריות על דעת עצמכם עשויה לגרום נזקים רבים.
בראש ובראשונה, תסמיני גמילה. תסמיני הגמילה כתוצאה מהפסקה פתאומית של תרופות פסיכיאטריות כוללים תופעות רבות כמו סחרחורות, כאבי ראש, בחילות וכמובן העצמת החרדה והדיכאון. שנית, הפסקה פתאומית עשויה להחזיר את הסימפטומים שהובילו אתכם להתחיל לקחת את הטיפול באותה עוצמה, או לעיתים אף בעוצמה גבוהה יותר.

שימו לב – החלפת תרופת רסיטל באחרת אינה גמילה!

כדי לגמול אנשים מסמים קשים, מספקים להם "תחליפי סם". התחליפים הללו שייכים לאותה משפחה כימית, והם מעוררים תגובות דומות במוח בדומה לסם המקורי. כתוצאה מכך, האדם עשוי להתמכר לתחליפי הסם ולחכות מדי יום למנה שלו. בדומה לכך, אם מחליפים תרופה דוגמת רסיטל בתרופת סרנדה זו אינה גמילה כלל.
מתרופות כמו קלונקס, רסיטל או קסנקס הרבה יותר קשה להיגמל לאחר שימוש ממושך של כמה שנים, אך אם מבצעים את הגמילה בליווי מקצועי ובצורה הדרגתית ומתונה- אין כל סיבה שהיא לא תצליח.

אל תתפלא אם הרטיבות תציף שוב את הקיר

דוגמה חשובה: כולנו מכירים את התופעה הנפוצה הזו בתקופת החורף: הקיר מתחיל להתעבות, ואפילו לטפטף, כתמי הרטיבות מתחילים להופיע, והם גדלים כל הזמן.
חלק מהאנשים מטפלים בהם על ידי קילוף וצביעה מחדש בסיד. טיפול זה הוא טיפול שטחי, אך אינו שורשי, ולאחר זמן הקיר יתחיל להתפורר ולעיתים תיווצר פגיעה משמעותית בבידוד הבית.
טיפול יסודי ברטיבות, יכלול טיפול בבעיה שגרמה לרטיבות, בין אם זו נזילה, איטום לקוי של הגג, נזילת צנרת וכן הלאה.

מניסיוני כמטפל מקצועי אני יכול לספר לכם, שאם נטלתם טיפול תרופתי אך מעולם לא למדתם כיצד להתמודד עם הקושי, ואילו גורמים יכולים להציף אותו שוב, יש סיכוי טוב שכשתפסיקו את הטיפול התרופתי, תחזרו למצב ההתחלתי. בדיוק כמו הרטיבות שבבית, שעשויה לחזור בכל פעם שהחורף מגיע כי למעשה הבעיה אף פעם לא טופלה מהשורש.

"במהלך חיי סבלתי מדכאונות קשים. האפיזודה הראשונה החלה בתקופת לימודיי באוניברסיטה. הייתי חייב לעזוב את המעונות ולעבור לגור לבדי בעקבות סימפטומים שונים ולא נעימים: בעיות שינה, כאבים בכל הגוף, בחילות, סחרחורות ועוד. התחושות היו מאוד לא נעימות.
עברתי מרופא לרופא, ומכולם קיבלתי המלצות ל"כדורים משככי דיכאון".
אני קורא להם כך, כי הם שיככו את הדיכאון שלי בהחלט, אולם רק לאחר זמן הבנתי שהם כלל לא פתרו את הבעיה מהשורש. לאחר זמן לא רב, אשתי הכריחה אותי ללכת לפסיכותרפיסט מקצועי לקבל טיפול. הטיפול הפיח בי תקווה ועודד אותי ועזר לי להבין ולטפל בבעיה מהשורש
.

מחלימים מדברים

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – ליאור מסיקה – בטיפול

מטופלים מספרים – ליאור מסיקה

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – אושרת ריידר – בטיפול

מטופלים מספרים – אושרת ריידר

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – איציק עזרא – בטיפול

מטופלים מספרים – איציק עזרא

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – תהילה – בטיפול

מטופלים מספרים – תהילה

yellow bub - עיצוב אתר בטיפול - אורי פוקס

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

vi small - בטיפול

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו
מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי
החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד.
זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור
לעומק ולאבחן את שורש הבעיה,
במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את
העניין עד תומו.

bag

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

vi small - בטיפול

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

vi small - בטיפול

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

bag

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות
שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר – זהו
תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד.
התהליך מותאם אישית לכל מטופל
ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה
וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

הטיפול הוא שליחות עבורי

שמי אורי פוקס, ואני פסיכותרפיסט ומטפל ב C.B.T. מגיל צעיר תמיד נהגתי להסתכל על המצליחנים שבכיתה מהצד, ולקנא בהם. לא הצלחתי להבין למה הם כן, ואני לא. תמיד ראיתי את אלו שמצביעים, שנוטלים חלק כאנשים מצליחים, וגם אני רציתי לעשות זאת אבל לא הייתי מספיק בטוח בעצמי, לקראת סוף גיל התיכון זה התגבר ואף סבלתי מחרדה.

נקודת התפנית שלי, בה התחלתי להאמין בעצמי, היתה בתקופת הצבא ולאחר טיפול בחרדות שעברתי שם לפתע גיליתי בעצמי כוחות עצומים. גיליתי להפתעתי שיש לי רצון משלי, ושאנשים באמת מעוניינים להקשיב לי ולשמוע את דעתי, בניגוד למה שחשבתי עד אז. מנקודה זו, החלה העליה שלי.
התחלתי לפרוח – למדתי עבודה סוציאלית וטיפול מקצועי בשיטת CBT, ועזרתי לאנשים רבים שסבלו מדיכאון קשה לחזור למעגל החיים ולקבל אמון ביכולות שלהם.

אני מזמין אתכם לצאת לדרך חדשה – להיגמל מתרופות לחרדה ונוגדות הדיכאון שלקחתם עד עכשיו, ושהייתם בטוחים שהם מעניקות לכם את השלווה, ולצאת לדרך חדשה.
תנו בי אמון, ונעשה זאת יחד תוך הקשבה ליווי ואכפתיות, עד להתגברות מלאה על החרדה והדיכאון.

מידע נוסף על תרופות שונות לחרדה ודיכאון

1.8/5 (8 Reviews)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: