צלצלו עכשיו 077-8050570

קלונקס

קלונקס – קו ההרגעה הראשוני לפני הטיפול

קלונקס (Clonex) היא תרופה פסיכיאטרית חזקה המעכבת תחושות חרדה. יש אנשים שמשתמשים בכדור הקלונקס בדיוק כמו כדור שינה, בשל השפעתו מרפת השרירים והמרגיעה.
עם זאת, רופאים ממליצים עליו לזמן קצר בלבד. מדוע הם כה חוששים מהשתקת החרדה על ידי קלונקס? ולמה מומלץ להשתמש בכדור לזמן קצר בלבד?

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

כשיהודית בת ה-42 מספרת על התקופה הקשה בחייה היא משתנקת, מנגבת את הדמעות
ומשתפת בלהט –
מזה מספר חודשים שאני לא ישנה בלילות כלל. לא שעתיים ולא שלוש, בכלל בכלל לא מצליחה לעצום עין.
למרות כל זאת,  הייתי צריכה להשקיע מאמצים אדירים כדי לקום בבוקר, לאחר מכן לשלוח את הילדים למוסדות שלהם, ולאחר מכן ללכת לעבודה.
כמובן שהכל תוך כדי שאני גוררת את עצמי, ומבכה על מר גורלי. כל פעולה כזו היתה כרוכה במאמץ עילאי.
ואז הגיע הקלונקס. הכדור שקיבלתי עליו המלצות חמות מהפסיכיאטר שלי. הוא אמר לי "תקחי כשאת מרגישה חרדה, אז לקחתי כשהרגשתי את החרדות מציפות אותי, והתמכרתי, דו משמעי. מצד אחד הוא באמת עזר ומצד שני לאט לאט המינון עלה כי החרדה גם עלתה בהתאם…

צבי משתף: הקלונקס בשבילי היה טוב, אבל קצת טוב מדי. התחלתי להשתמש בו כי באמת הייתי צריך בגלל הפרעת חרדה שהתפתחה מתקופת התיכון של פחד משהיה במקומות סגורים וצפופים. עם הזמן, פיתחתי תלות בכדור- גופי התרגל למינון, ונדרש למינון גבוה יותר כדי להגיע לאותה תוצאה.
הגעתי למצב שאני תלוי ב-3 כדורי קלונקס ליום כדי להצליח להסתובב בקניון או בחנויות שונות, וזה כבר היה יותר מדי בשבילי…

בריאות, אורח חיים בריא

קלונקס – האמא של תרופות ההרגעה

קלונקס הוא שמה המסחרי של תרופה פסיכיאטרית חזקה, המשווקת בישראל על ידי חברת טבע. התרופה שייכת למשפחת הבנזודיאזפינים,  והיא משפיעה על מערכת העצבים המרכזית וממתנת פעילות עצבית.
לפי כל המחקרים האחרונים, התרופה יעילה מאוד, אך שימוש ממושך בה עלול לגרום לשלל תופעות לוואי לא פשוטות. זו הסיבה שאני ממליץ ליטול אותה תקופה קצרה בלבד, היעילות שלה מעבר לתשעה שבועות לעומת תופעות הלוואי שהיא גוררת עמה מוטלת בספק.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון

98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

למי מתאימה התרופה?

הקלונקס היא בעלת השפעה מרגיעה ולעיתים גם מרדימה, והיא משמשת בעיקר לסובלים מאחד או כמה מהמצבים הבאים:

 • פוביות– פחדים עוצמתיים מחפצים או מצבים שונים

רינה מפחדת ממחטים. לפני לידת בתה נעזרה במינון נמוך של קלונקס כדי להתמודד עם נטילת אפידורל.

 • התקפי חרדה – התקפים פתאומיים המעוררים תחושת פחד גדולה ונעלמים כלעומת שבאו.

משה חושש להמצא באירועים מפאת המוניותם, ולכן בכל פעם שהוא מתכוון להגיע לאירוע כלשהו הוא נוטל כדור קלונקס המרגיע אותו ומווסת את התקפי החרדה שלו.

ישי מקפיד לאסוף כל פריט שרכש או קנה בארון מיוחד בביתו. אשתו מוחה בו, ילדיו מעירים על כך שאין בבית די מקום לכל החפצים, אך הוא לא מסוגל לזרוק אף חפץ ושומר אותו במקום הייעודי. לאחרונה החל ישי ליטול כדור קלונקס אחד ביום, מה שהרגיע מעט את הדחף.

 • פוסט טראומה (PTSD) – חרדה או התקף חרדה הנוצרים בעקבות מעורבות באירוע טראומתי.

נתנאל נסע בקו אוטובוס בתקופת האינתיפאדה בחשש רב. ליד הקו בו נסע, נסע אוטובוס ממולכד שהתפוצץ לאחר זמן קצר. נתנאל היה עד למראות קשים ביותר, שעד היום לא מרפים ממנו בשעה שהוא נוסע באוטובוס למקום עבודתו.
כדור אחד של קלונקס מדי בוקר מסייע לו מאוד להמשיך בשגרת חייו.

לב, אהבה, יד

היתרון של שימוש בכדור הקלונקס

כדור קלונקס מיועד בעיקר לטיפול סימפטומתי בהתקפי חרדה ופאניקה למיניהם. היתרון היחסי שלו הוא שהוא מרגיע את הגוף החרד באופן כמעט מידי, בניגוד לתרופות כגון ציפרלקס לדוגמא. בשונה מתרופות אלו, קלונקס יכול להשפיע לאחר מספר דקות, בעוד השפעת כדור ציפרלקס מתחילה לרוב רק לאחר שבועיים עד שלושים יום.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?
אזהרה בשימוש לטווח ארוך

כל האנשים האלו ודומים להם, נעזרים בקלונקס בתור קו הגנה ראשוני כדי שיוכלו להמשיך בשגרת חייהם,
עם זאת, ההמלצה הרווחת היא להשתמש בתרופה לשימוש קצר מועד בלבד. מינון גבוה או שימוש לפרקי זמן ארוכים, יגדיל בהכרח את הסיכון לתלותיות והופעות תסמיני גמילה קשים בעקבות הפסקה פתאומית של התרופה.

בין תסמיני הגמילה הקשים בעקבות הפסקה פתאומית של קלונקס ניתן למנות:

 • העלאת הסיכוי למחשבות אובדניות.
 • רעד.
 • עיוות שרירים.
 • עוויתות במערכת העיכול.
 • בחילות והקאות.
 • מתח .
 • פרכוסים.

כמו כן, החומר הפעיל בקלונקס הלא הוא הקלונזפם, מיועד להרגיע ולהפחית חרדות ומתחים, אך לעיתים הוא גורם להפך הגמור- לאי שקט, רגזנות, התנהגות אגרסיבית והפרעות פסיכיאטריות. כמובן שאם הבחנתם בהתפתחות אחד או יותר מהתסמינים הללו אל תהססו לפנות לרופא המטפל.

רופא מטפל, דוקטור

מה אעשה עד שהחרדה תחלוף?

אבל מה אעשה? החרדה שלי קשה מנשוא! שואלים אותי לרוב.

אם לא אקח כדור מתאים, אאלץ להמתין בסבלנות עד שהשיחות יתחילו להשפיע. איך אשרוד עד אז?!

אני לא יודע מי מכם שקורא כתבה זו עבר בחייו דיכאון או התקף חרדה משתק.
מי שעבר אחת מאלו, יודע עד כמה ההמתנה בתקופה זו קשה ומעיקה, כלומר להמתין עד שהמצב הקשה יחלוף.
במקרים רבים, הפסיכיאטר ימליץ על טיפול תרופתי בתכשיר נגד דיכאון או חרדה. זה יכול להיות קסאנקס או קלונקס או כל כדור אחר שמשפיע באופן די מיידי על חרדות, בעיות שינה ומתחים.
רוב המטופלים בשלב זה חווים קושי רב וממש חסרי סבלנות – ובצדק. חלקם מגיעים לטיפול אחרי לילות רבים ללא שינה, או תקופה טרופה במיוחד שטורפת את מנוחתם ולא מאפשרת להם להתרכז בשום משימה שהיא.

לכן, כה רבים תולים את תקוותיהם בכדור כלשהו, הרבה לפני הטיפול הפסיכותרפי. הטיפול הלא-תרופתי הוא היעיל ביותר כיוון שהוא מטפל בתופעה מהשורש, אולם הכדור מקל על הסבל בינתיים, ועוזר לרכך את עוצמתו.
אני כלל לא שולל טיפול תרופתי בתחילת הטיפול כיוון שהוא מאפשר לכם להרגיע את החרדה, לישון מעט ולאגור כוחות, אך חשוב להבין שהוא בפירוש לא סוף הפסוק!

מחלימים מדברים

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – ליאור מסיקה – בטיפול

מטופלים מספרים – ליאור מסיקה

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – אושרת ריידר – בטיפול

מטופלים מספרים – אושרת ריידר

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – איציק עזרא – בטיפול

מטופלים מספרים – איציק עזרא

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים – תהילה – בטיפול

מטופלים מספרים – תהילה

yellow bub - עיצוב אתר בטיפול - אורי פוקס

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

vi small - בטיפול

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו
מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי
החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד.
זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור
לעומק ולאבחן את שורש הבעיה,
במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את
העניין עד תומו.

bag

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

vi small - בטיפול

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

vi small - בטיפול

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

bag

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות
שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר – זהו
תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד.
התהליך מותאם אישית לכל מטופל
ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה
וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

טיפול בחרדה מהשורש (תרתי משמע)

בשנים האחרונות אני פוגש יותר ויותר מטופלים שמבינים שאי אפשר להסתמך רק על טיפול תרופתי לחרדות וכאמצעי עזר נגד הדיכאון.
השיטה הקונבנציונלית, הממליצה על שימוש בתרופות וכדורים לשיפור איכות החיים של המטופל, היא פופולרית, אך רוב המטופלים כבר מבינים שיש צורך בטיפול פסיכותרפי להסרת מועקות וקשיים רגשיים מהשורש.

עצבנות, כעס

בחרתי להשתמש במשל שיבהיר לכם את העקרון של טיפול בחרדה מהשורש, ולא רק בסימפטומים.

באמצע ביקור שגרתי אצל רופא השיניים שלכם, הוא מודיע לכם שהעששת עברה את הזגוגית של השן והגיעה לרקמת השן הפנימית ביותר. משמעות הדבר היא שיש לבצע טיפול שורש, ויפה שעה אחת קודם.

למה..? אתם מתבאסים, זכורה לכם הפעם האחרונה בה עשו לכם טיפול שורש, ולא לטובה…

לעומתכם, טוען רופא השיניים – זו הדרך היחידה להציל את השן, אם אינכם רוצים לאבד אותה ולהמשיך לסבול מכאבים. 

אבל שוב? הרי אתם לא מעוניינים לסבול עוד טיפול שורש כואב. ובכל זאת לא תקחו עוד כדור אקמול כדי להרגיע את כאב השיניים ולהימנע מהטיפול?

זה בדיוק מה שאני מסביר למטופלים הבאים אליי, ובפרט למטופלים שהתרגלו לקחת כדור ציפרלקס או קלונקס לטיפול בחרדה או בדכאון ממנו הם סובלים. אותם מטופלים מתחננים שאסייע להם להפחית בכדורים ואפילו להפסיק לקחת אותם לגמרי.
אני אומר להם, שהסיבה שהיה להם כה קשה לעשות זאת עד כה היא כיוון שעד היום שורש הבעיה לא טופל. שוב ושוב, לקחתם "אקמול" שעזר לכם להרגיע את הסימפטומים אבל אף פעם לא "טיפלתם בשן" מהשורש.

חרדה

איך מנקים את נפש החרדה בלי קלונקס?

בדיוק כמו שמנקים שן באופן יסודי אצל רופא השיניים, כך במהלך הטיפול אנו מנקים את האמונות והרגשות השליליות, המביאות אתכם למצב חרד ודיכאוני.
תתפלאו לדעת, אך הרבה מאוד מטופלים שמגיעים אליי תלויים בכדורים מסוגים שונים, מופתעים לגלות שיש גורם ושורש לחרדה שלהם.
מסתבר שהחרדה לא נחתה עליהם סתם כך כרעם ביום בהיר, כגזירת גורל, אלא שיש סיבה, אירועים, רגש, תפיסה או מספר מחשבות מוטעות ושליליות, שהובילו להתבססותה של החרדה.
ברגע שמבינים מה הסיבה השורשית של החרדה, ניתן להרגיע אותה מהשורש, ולא רק לטפל בסימפטומים לזמן קצר.

והנה דוגמא ממקרה אותנטי, סיפורו של מיכאל:

מיכאל חשד שמשהו בליבו לא תקין. הוא ביקר אצל כל כך הרבה רופאים, כך שלא היתה בדיקה אחת שלא ביצע. הרופאים הגיעו למצב בו הם צוחקים על מיכאל שדפק על דלתם, המתלונן על כאבים ומיחושים שונים, כאבים בזרועות ובכתפיים וכל מיני סימנים שלדעתו מעידים על התקף לב הממשמש ובא.
למרבה האבסורד, כל המעשים שמיכאל עשה כדי להרגע, כלומר הבדיקות החוזרות, פעלו כנגדו. הם אומנם הרגיעו אותו באותו רגע אך רק הגבירו את חרדותיו בטווח הרחוק והשתיקו אותו כליל. בעצת הרופא המטפל שלו הוא התחיל לקחת כדור קלונקס אחד,
אבל פעמים רבות התקשר אליי על סף היסטריה- הוא מרגיש שהפעם זה רציני! פעם זה היה בגלל כאב חד שפילח את זרועו, ובפעם אחרת משום שגילה שאין לו סימטריה בשני צידי החזה, ולדעתו דבר זה מעיד על בעיה בליבו.
הייתי מקשיב לו בסבלנות, והיינו נוברים לעומק באותם אמונות ותפיסות שהנחו את מיכאל עד כה.
מסתבר שמיכאל היה בטוח שהוא ימות אם לא יגיע לרופא תוך שעה, זו התפיסה שהנחתה אותו בכל פעולותיו, לאחר שקרא רבות על התקפי לב.
כדי לטפל בבעיה מהשורש, קודם זיהינו שהוא ב״מציאות״ לא נמצא בסכנה ולכן סיכמנו שיהיה מה שיהיה – הוא לא ילך לרופא לבדיקה בכדי לחזק את הביטחון העצמי שלו.
למיכאל היה מאוד קשה לבצע את מה שביקשתי, ולכן ביצענו את זה בהדרגה תוך כדי שעבדנו עם מספר כלים בנושא ואני מעריץ אותו על כך שהצליח. רק התהליך ההדרגתי שכלל טיפול פסיכותרפי יסודי ושורשי, סייע למיכאל לשנות את התפיסות השגויות שהובילו לחרדה שלו, ולהירפא ממנה כליל.

המלצות על קלונקס במקרים מסוימים

למרות שבאופן כללי איני ממליץ על נטילת קלונקס באופן קבוע כתחליף לטיפול יסודי, קיימים מקרים בהם ישנן בעיות חמורות או תקופות מסוימות בהם המטופלים חווים התקפי חרדה קשים.
במצבים מעין אלו, טיפול בשילוב כדור קלונקס הינו יכול לסייע, ואף לעיתים מומלץ, כיון שעוצמת החרדה עשויה לגרום לעיכוב הצלחת הטיפול. 

שרית מספרת: "אני עובדת בחו"ל, אבל לצערי יש לי חרדת טיסה קשה. כשאני עולה למטוס אני נתקפת בסחרחורות, דפיקות לב מוגברות ואני מרגישה כאילו אני עומדת להתעלף. במצב כזה איני יכולה לשהות בתוך המטוס, שלא לדבר על לישון ולהעביר את הטיסה בנעימים.  בתקופות קשות אני יכולה לקחת מדי פעם כדור קלונקס, שעוזר לי להעביר את השהות במטוס הרבה יותר ברוגע".

טיפול בחרדות - אורי פוקס

איך אני יכול לעזור לכם?

נעים מאוד, שמי אורי פוקס, ולצערי גם אני הגעתי מאותו מקום – מקום של חרדות, שלא נתנו לי מנוחה יומם ולילה. כתוצאה מחוסר ביטחון עצמי, ותפיסה בה ההערכה העצמית שלי הייתה נמוכה, גם החרדות לא אחרו להגיע.
לאחר שסיימתי את התואר הראשון והשני בעבודה הסוציאלית, התחלתי ללמוד לעומק את התחום היחיד שהוכח מחקרית שיכול לסייע לחרדות- טיפול CBT.
כיום, אני מקבל מטופלים רבים בקליניקות שלי בהרצליה ובנתניה, וחש הכרת תודה על כך שאני יכול לסייע לאנשים לצאת מזה!

אני מציע לכם דרך חדשה

אם עד עתה הכדור היה הקביים שלכם, ובלעדיו לא הצלחתם להיפטר מהחרדה ולהרים את הראש מעל פני המים, בדרך של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ניתן לטפל בחרדות מכל הסוגים:

 • במהלך הטיפול תלמדו כי תפיסות העולם השונות משפיעות באופן ישיר על התגובות שלכם למצבים מסוימים. כלומר, תהליך החשיבה שלכם יקבע את הרגשות, ההתנהגות והפעולות שתבצעו.
 • לאחר שנזהה את המחשבות ה״בעייתיות״, ונבין איזה רגש הן מייצרות, נפענח את הצופן להתנהגות שלנו, הן ביחסים עם זולתנו והן בחוויות הפנימיות שלנו.
  כך נוכל גם ללמוד כיצד לשנות את כל אחד מהמרכיבים הללו.
 • בהמשך, לאחר שהמטופל בשל יותר, נבצע התבוננות חדשה בחוויה שהמטופל היה רגיל אליה עד כה. זווית הסתכלות סקרנית ומעזה יותר מזו שהיתה עד עכשיו, ומכאן ניתן לייצר תזוזה ושינוי.

אני רוצה להתחיל – תוך כמה זמן אראה שינוי?

זה משתנה ממטופל למטופל על פי עוצמת החרדה, כמה זמן החרדה כבר קיימת. באמת. הטיפול יכול לקחת בין מספר שבועות למספר חודשים, כשמוקד הטיפול מכוון מטרה, כלומר מה ניתן לעשות ברמה הקונקרטית כדי להיפטר מהחרדה והמצוקה.
כחלק מהתהליך, תקבל כלים פרקטיים ליישום בשטח, כדי להתגבר על מצבים מאתגרים טיפול קוגנטיבי-התנהגותי נחשב לטיפול המהיר והיעיל ביותר לחרדות ודיכאון.

רוצה לראות תוצאות? אל תשכח לבצע שיעורי בית

הטיפול לא מסתכם בקליניקה בלבד. בסיום כל מפגש, יקבל המטופל "שיעורי בית" בדמות מטלות שונות לביצוע. שיעורים אלו יסייעו לו לתרגל ולהפנים את מה שנלמד במסגרת המפגשים, וכן לבדוק את הצלחת הטיפול עצמו.

דוגמא לשיעורי בית שנתתי לאבנר, שפחד מהחושך עד לכדי שיתוק:

אבנר היה אדם בגיל העשרים, שצבר פחד הולך וגובר מפני החשיכה. מאז שאבנר זוכר את עצמו, ליווה אותו הפחד מהחושך כמו צל.
כדור קלונקס עזר לו רק חלקית,
וכשהגיע אליי הוא סבל מבעיות בדרכי השתן, כיוון שהיסס לצעוד לשירותים בחשיכה.

לאחר שעבדנו על השורש של החרדה, התעמקנו בכלים לפיתרון שלה ולהתמודדות איתה ביום יום. אלו לדוגמה שיעורי הבית שקיבל ממני:

 • לקחת חפץ מהחדר בלי להדליק את האור
 • לצאת לשירותים באמצע הלילה כאשר האור דולק חלקית
 • להכנס לחדר, לכבות את האור ולשהות כך במשך 10 דקות
 • להכנס לחדר, לכבות את האור ולשהות כך במשך 20 דקות.

לכל אחד מן השלבים, ביקשתי שיעניק "ציון" – מידת הפחד שהוא חש בין אפס למאה, כדי לקבל כלי מדידה להתקדמותו. אבנר התקדם לאט לאט ובעזרת הטיפול הצליח ליישם את הכלים ולהפטר מהחרדה.

קלונקס – לסיכומם של דברים

הטיפול מתבסס בעיקרו על עבודה משותפת בין המטופל למטפל, כך שיש משמעות רבה לשיתוף הפעולה ולפתיחות שמגלה המטופל. ככל שיהיה שיתוף פעולה גדול יותר במהלך הטיפול, כך הטיפול יהיה מוצלח יותר, וניתן יהיה להשתחרר לחלוטין אף מהטיפול התרופתי ומכדור הקלונקס.
ניתן להשוות זאת לטיפול פיזיותרפיה- ככל שהמטופל ישקיע יותר בטיפול, ויבצע יותר תרגילים לחיזוק השרירים, כך הטיפול יביא לתוצאות טובות יותר.

אני מזמין אתכם להגיע לטיפול, ולהגיד שלום ולא להתראות לחרדה.

מאמרים ומדריכים מרתקים נוספים באתר

מאמר זה, מטרתו להעניק מידע לגבי הסוגים השונים של טיפול תרופתי ואינו מהוה ייעוץ רפואי.

2.8/5 (11 Reviews)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: