אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

קלונקס

כדור קלונקס נוגד חרדות ודיכאון

ישנן תרופות פסיכיאטריות שהן נפוצות לשימוש, כאשר אחת מהן היא קלונקס. מדובר על תרופה המסייעת בטיפול נגד הפרעות חרדה, בעיות בשינה (אינסומניה), טיפול נגד פרכוסי אפילפסיה, טיפול בפוסט טראומה (PTSD). המינון המומלץ נגד התקפי חרדה הוא 025 מ”ג פעמיים ביום. מינון זה עשוי להיות מוגבר כל שלושה ימים. המינון האידיאלי עבור מי שסובל מהתקפי חרדה, הוא 1 מ”ג ביום. ישנם מטופלים אשר מינון נמוך יותר השפיע עליהם לטובה. את התרופה, מומלץ להפסיק בהדרגה, בשל חשש להתמכרות. 

תרופה מסוג קלונקס, עשויה להופיע בתצורה של קפליות או טיפות ויש ליטול אותן באמצעות מרשם רופא בלבד. התרופה נלקחת במינון של 2-3 פעמים ביום. את המינון, יתאים הרופא כי הוא תלוי בכל מיני גורמים כמו מצבו הבריאותי של המטופל, הגיל והתגובה לתרופה. תרופה זו, משפיעה בין 30 דקות עד לשעה לאחר שנוטלים אותה.

בריאות, אורח חיים בריא

השפעה מהירה של קלונקס על המטופלים הסובלים מחרדה או פוסט טראומה 

יש לציין, כי ההשפעה של קלונקס היא די מהירה והיא אורכת למשך זמן של 4-6 שעות. יש להיזהר וליטול את התרופה בעת היריון, היות וישנה סכנה למומים מולדים. עיקר השימוש בתרופה זו, היא בהתקפי פאניקה והפרעת חרדה על כל סוגיה. התרופה משפיעה מיד וללא ספק, מדובר על תרופה יעילה שהיא בעלת השפעה טובה על חרדה. יש להיזהר מתלות והתמכרות , היות וההמלצה היא ליטול תרופה זו בהתקף חרדה על פי ההנחיות של הרופא המטפל. תרופה זו, גורמת למטופלים, לראות את הדברים באור חיובי יותר. התרופה יעילה להרדמה מהירה.

יש לציין, כי תרופה מסוג קלונקס, גורמת לישנוניות ולכן, היא יעלה במקרים של אינסומניה (חוסר שינה וקשיים בשינה).  קיימת סכנת התמכרות כך שאם יש להפסיק את התרופה, יש לבצע זאת בהדרגתיות. מיותר לציין, כי אסור לשתות אלכוהול בכל תקופת השימוש בתרופה זו, היות וקיימת סכנה לבריאות המטופל. התרופה מורכבת מחומרים הנקראים  בנזודיאזפינים, כאשר חומרים אלה ידועים כממכרים.

קשישים יצטרכו להשתמש בחצי מהמינון של קלונקס

ישנם קשישים אשר נוטלים קלונקס כאשר התרופה משפיע עליהם יותר, בשל חילוף החומרים האיטי בגופם. זו הסיבה שיש ליטול רק חצי מהמינון בקרב קשישים. תרופה זו מרגיעה ואף מרדימה. הקלונקס היא תרופה פסיכיאטרית, המשמשת לפחדים מחפצים או מצבים ספציפיים התרופה יעילה גם נגד הפרעה כפייתית טורדנית OCD, התקפי פאניקה פתאומיים או הפרעות חרדה כללית. יש לציין כי תרופה זו, יעילה נגד פרכוסים כמו אפילפסיה.

בגלל שתרופה מסוג קלונקס גורמת לחוסר ריכוז וישנוניות, חל איסור לנהוג ברכב, כאשר המטופל נמצא תחת השפעה של התרופה. יש לציין כי עשויות להתלוות לתרופה תופעות לוואי ידועות, כגון: ייצור רוק מוגבר, נטייה לדמם בקלות בעת פציעה, קשיי נשימה, עצבנות וסחרחורות, אך תופעות אלה נעלמות מעצמן לאחר שימוש קבוע בתרופה..

לב, אהבה, יד

הטיפול המומלץ בקלונקס הינו טיפול קצר מועד

יש לציין, כי טיפול באמצעות קלונקס, מומלץ לתקופה קצרה בלבד. מינון גבוה, או טיפול ממושך בתרופה זו, יגדיל את התלות בתרופה ולכן, לפני שמפסיקים ליטול אותה, יש להפסיק באופן הדרגתי. לרוב, התקופה המומלצת לשימוש בתרופה הינה 3 שבועות וכתרופה נוספת מקבוצת תרופות נוגדות דיכאון וחרדה. הקלונקס, אושרה ע”י איגוד התרופות האמריקאי FDA עבור טיפול באינסומניה.

קבוצת חוסמי הבטא (BETA BLOCKERS), כוללות תרופות כמו קלונקס וריבוטריל. סוג זה של תרופות פסיכיאטריות, נמצא יעיל במקרים של סיטואציות הגורמות להתקפי חרדה. יש לציין, כי אין להשתמש בתרופות כבסיס יום יומי. תרופות אלה שהן חוסמות בטא, חוסמות את פרץ האדרנלין  הנוצר בגוף בעת התקף חרדה. אותו פרץ, למעשה נוצר בשל חרדה חברתית והוא גורם לתופעות שונות בגוף כגון: עלייה בדופק הלב, הזעת יתר ורעד בגוף. לאחר נטילת תרופה כמו קלונקס, תוך חצי שעה, הגוף נרגע ומאפשר למטופל למקד את הריכוז בסיטואציה עצמה ולא בחרדה עצמה.

רופא מטפל, דוקטור

כמה כללי מפתח בנטילת קלונקס ותרופות פסיכיאטריות נוגדות חרדה

ישנם כללי מפתח בנטילת תרופות פסיכיאטריות נוגדות חרדה, כמו לעולם לא להפסיק את הטיפול על דעת עצמכם. יש להתייעץ עם הפסיכיאטר המוסמך, גם אם אתם חשים כי החרדות חלפו. יש לציין כי טיפול תרופתי אינו מספיק ויש לשלב אותו עם טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי CBT. טיפול זה, מעניק כלים יעילים להתמודדות ולטיפול בחרדות. חלק מהמטופלים הנוטלים קלונקס, חווים תופעה הדומה להאנג אובר, היות ותרופה זו, נלקחת כתרופה המשפרת את השינה והיא מפריעה לגלי הדלתא של המוח. גלי הדלתא, הם למעשה הגלים האיטיים שהמוח מייצר בשלבי השינה שהוא המחזור הרביעי בשינה שהוא השלב שלפני השלב העמוק ביותר- השלב החמישי לפני שלב החלום. יש לדעת כי לפעמים גם השלב החמישי בשינה, יכול להיות מופרע כאשר נוטלים תרופה זו..

כאשר המטופל חש טוב יותר, יש להוריד את המינון, על פי המלצת הרופא או הפסיכיאטר המטפל. לרוב, יש לרדת ברבע ובחצי כדור, אך יש להתאים את קצב ההורדה בתרופה  על פי מעקב אח המטופל עד למצב שבו לא תהיה החמרה במצב עם הפסקת נטילת קלונקס. אם אתם בטיפול פסיכותרפי המתבצע בשיטת CBT, יש למצוא את המטפל המוכר והוותיק ביותר. אחד מהמטפלים המוכרים הינו אורי פוקס שנחשב לבעל הצלחות רבות בתחום, לאחר שהתמודד בעצמו עם חרדה הלך ללמוד פסיכותרפיה, ובנוסף בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית. אורי דוגל בשיטת הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית, אך כאשר קיימים התקפים חזקים, קושי מוגבר בהתמודדות עם ההתקפים, בפגיעה משמעותית באפקטיביות הטיפול או בפגיעה רחבה באיכות חייו של המטופל הוא בוחר להמליץ על אפשרות משולבת של טיפול תרופתי קצר מועד על פי ייעוץ של רופא.

אורי מטפל בקליניקות שלו באזור השרון, בפולג, הרצליה ומקומות נוספים בשרון. אורי זקף הצלחות רבות בטיפול בשיטת CBT ובחלק גדול מאוד מהמקרים ניתן אף לטפל בחרדה ללא טיפול תרופתי. 

מאמר זה, מטרתו להעניק מידע לגבי הסוגים השונים של טיפול תרופתי ואינו מהוה ייעוץ רפואי.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by