אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

התקפי חרדה

קפיצה, ניטור, כוח רצון

על פי הסטטיסטיקה בישראל, אחד מכל שישה בוגרים (17.6%) סובלים מהפרעות דיכאון או חרדה וכמעט אחד מ-10 בוגרים סובלים מהפרעות אלנה. בישראל, הוגדרו 35.5% מאובחנים בדיכאון או חרדה בתור מקרים חמורים וכשליש הוגדרו כבעלי חומרה בינונית. האחוז הגבוה ביותר מהמקרים החמורים של התקפי חרדה אובחן באלה הסובלים מפוסט טראומה (70%). יש לציין, כי התקפים של פאניקה או חרדה גורמים למוגבלות במיוחד בתחומים של יחסים חברתיים ויחסים בין אישיים כמו ניהול משק הבית ועבודה מחוץ לבית.

שקיעה, זוג, חוף

שכיחות התקפי חרדה בעידן של זמננו

בעשורים האחרונים, התעצמה השכיחות של הפרעת חרדה בקרב האוכלוסייה וישנם כאללה שטוענים, כי זוהי מגיפת המאה. השאלה היא, מה גרם לשכיחותן של הפרעות החרדה במאה הזאת ואם נתחיל לנחש את הסיבות או לסקור אותן ואפילו לשאול את השאלות הנכונות כמו למשל:

  • עלייה ברמת המודעות האישית ולתהליכים פסיכולוגיים ולמצוקה נפשית.
  • גנטיקה משפחתית.
  • הפער בין הקצב של השינוי הסביבתי ולבין הקצב האישי ומידת ההתאמה להסתגלות שנדרשים אליה היום רוב בני האדם ולנו חיים למעשה בקצב חיים מסחרר ובשינויים טכנולוגיים, חברתיים וסביבתיים.
  • ירידת הערך השלילי ועוד.

אנשים רבים נדרשים להשיג אמצעים להשגת מטרות מסוימות מבלי להתחשב במשאבים העומדים לרשותם, מה שיוצר אצלם מצב של חרדות, לחץ ודיכאון.

קיים פער בין יכולתו הכלכלית והנפשית של האדם בתקופה בת ימינו וקיימת הבחירה על מה עליו לוותר. אנשים רבים, נוטשים את ביתם ועולמם הפנימי ואת מהותם, עבור העצמי שלהם וכן, גם את קצב התנועה הפנימי שלהם. הנטישה הזאת, פשוט חושפת אותם להיות פגיעים והאיזון הפנימי שלהם מופר אף הוא. יכולת ההסתגלות וההתאמה שלהם לשינויים הרבים נפגעת וזה למעשה בסופו של דבר, גורם למצבים של התקפי חרדה או דיכאון שיכול רק להחמיר אם לו מטפלים בתופעות אלה בזמן.

ים, שמחה, חיוכים

כמות המידע שאנו חשופים לה מעלה את שיעור הסובלים מהתקפי חרדה

החשיפה למידע באמצעות המדיה, חושף אותנו להמון מידע ולהתרחשויות רבות בעולם וכן, לחדשות לא מעודדות. החרדות מוגדרות כתחושה של דאגת יתר , פחד או חרדה בלתי הגיוניים או מציאותיים. השכיחות של מי שסובל מסימפטומים של התקפי חרדה היא בין 5%-10% ועוצמת ההתקפים הללו, משתנה בין אדם לאדם. התקפים אלה, פוגעים באיכות חייהם של הסובלים מהם. הפרעה זו היא מאוד טורדנית לאלה הסובלים ממנה והיא מוכרת גם בתור התקף פאניקה. התקפים אלה משתקים וגורמים לתגובות בלתי רצוניות כגון: חוסר שקט, סטרס, לחצים, פגיעה בריכוז מחשבות פסימיות בלתי פוסקות ומחשבה שמשהו רע עומד להתרחש אצל אותו אדם הסובל מהתקפים אלה. יש לציין, כי התקף פאניקה עשוי להתרחש בכל מקום.

מי שחווה התקפי חרדה הסימפטומים מאוד לא נעימים ומדובר על פחד עוצמתי פתאומי, תחושה של חוסר אונים יחד עם סימפטומים גופניים שונים כגון הזעת יתר, דופק מואץ, תחושה של שיתוק ועוד. אדם הנמצא בהתקפת חרדה, יחוש בלבול, חוסר שליטה על מחשבותיו, גופו ורגשותיו. אדם שחווה התקף חרדה, יחשוש מפני התקף נוסף והוא יסתגר על מנת להימנע מהתקפם אלה במקומות ציבוריים. מדובר על פגיעה ממשית באיכות חייהם של הסובלים מתופעה זו וכן, זה מה שפוגם בתפקוד היום,יומי של מי שסובל מהתקפים אלה.

לא חייבים להמשיך לסבול מהתקפי חרדה – קיים טיפול יעיל

מי שסובל מתופעות של התקפי חרדה יוכל לקחת את עצמו בידיים ולהגיע לטיפול אשר ישפר את איכות חייו לאין שיעור. טיפול בחרדות בשיטת CBT הוא טיפול קפדני ומאוד יסודי, מה שיאפשר לסובלים מחרדות להתגבר על ההפרעה ועל כל הסימפטומים הנלווים להתקפי החרדה, אם בטווח המידי אם בטווח הרחוק. טיפול זה, הוכח כיעיל ופועל למען התמודדות עם התקפים אלה, גם במישור החשיבתי וכן, מעניק כלים חיוניים להתמודדות נכונה.

השילוב של שינוי דפוסי המחשבה של מי שסובלים ממצבים של התקפי חרדה, יסייע בשבירת ההסתגרות, הפחדים הלא הגיוניים, מה שמוביל לחוסר תפקוד תקין של הסובלים מהתקפים אלה. טיפול CBT, מחולק לשני שלבים כאשר שניהם משלימים זה את זה. הטיפול הקוגניטיבי מטפל ברגשות שליליים מתוך הידע כי מחשבה יוצרת רגש. יש לזהות תחילה את המחשבות השליליות ולהחליפן במחשבות מציאותיות, מאוזנות והגיוניות יותר. באמצעות טיפול ב CBT באופן יעיל ומקצועי, המטופל יוכל לרשום את סוג המחשבות שלו והמודעות העצמית, פשוט תאפשר לו לזהות את המחשבות הפסימיות והמעוותות וכך, הוא יוכל להחליפן במחשבות חיוביות אשר תגרומנה לשיפור באורח חייו.

שקיעה, שחרור, בקשה

טיפול בחשיפה הדרגתית של המטופלים לסיטואציות המעוררות אצלם חרדה

הטיפול ההתנהגותי בקרב אנשים הסובלים מסימפטומים של התקפי חרדה, גורם להם להתמודדות נכונה לסוג החרדות שמהם הם סובלים. למשל מי שפוחד להיות בחברה, יש לעודד ולחשוף אותו מול אנשים, או מי שסובל מחרדת נהיגה ונמנע לנהוג ברכבו, יש לחשוף אותו יותר לנהיגה וללמד אותו טכניקת הרפיה שנלמדת במסגרת הטיפול בשיטת CBT. פסיכותרפיסטים רבים, מכירים בעובדה כי הימנעות ממצב מסוים, רק תגביר את עוצמת הפחד ושיטת הטיפול היא לגרום למטופלים לעמוד בדיוק מול מצבים שמהם הם חרדים באמצעות כלים יעילים. למשל מי שסובל מארכנו פוביה (פחד מעכבישים) יש להראות לו תמונות של עכבישים, כאשר זו המשימה הראשונה הניתנת למטופלים אשר סובלים מחרדה ספציפית זו.

יש לחשוף את המטופלים, כל אחד בקצב האישי שלו, לסיטואציות שמהן הוא פוחד. יש לציין, כי פחד מגביר פחד וכן את התקפי חרדה ודווקא הניסיון מהימנעות מהתקפים אלה, עשוי להגביר אותם. הפרעות חרדה, עשויות להיות חד פעמיות, אבל עשויות גם לחזור על עצמן או פשוט להתגבר. ההתפתחות של הפרעות אלה, תלויה בגורם שערר אותן ובטיפול שניתן על מנת להתגבר עליהן. למשל – אם הפרעת החרדה, הופיעה בתגובה לאירוע חד פעמי, כזה שלא יחזור על עצמו, אז רוב הסיכויים שמדובר בתגובה חד פעמית. אם מדובר בהפרעות חרדה, אשר אינן קשורות לאירוע מסוים, ההישנות של התקפי פאניקה (חרדה) תלויה בכמה גורמים אם גורמים גנטיים או אם גורמים סביבתיים.

טיפול תרופתי בהתקפי החרדה

כאשר מדובר על התקפי חרדה שאין להן קשר לאירוע שקרה בעבר למטופל ואם הטיפול יתבסס על תרופות, קיימת סבירות די גבוהה שהתקפים אלה יחזרו על עצמם, ברגע שהטיפול התרופתי יופסק. אם הטיפול בחרדה, יהיה משולב עם תרופות וטיפול פסיכולוגי, ייתכן והתקפי הפאניקה לא יחזרו על עצמם בעוצמה גבוהה, כי אם בעוצמה נמוכה יותר ולמטופלים, יהיו הכלים הנכונים והחיוניים להתמודדות מולם. יש לציין, כי הפרעות החרדה, מתחלקות לכמה אבחנות ממוקדות:

הפרעות החרדה, עשיות להתפתח ממגוון גורמים ולא תמיד ניתן יהיה להצביע על גורם אחד בלבד. בקרב מטפלים, מקובל לחשוב כי החרדות נגרמות כתוצאה מגורמים פסיכולוגיים כגון אישיות, או מאירועים שקרו במהלך חייהם של הסובלים מחרדות. יש להתחיל בשיחות במסגרת טיפול בשיטת CBT, מה שיאפשר לפסיכותרפיסט להבין מה הטריגר הגורם למצבים של התקפי חרדה. יש להבין את ההקשרים שבהם מופיע התקף החרדה, ללמוד כיצד ניתן להתמודד מול ההתקף ואפילו במובן מסוים “להתיידד עמו. את כל אלה ניתן יהיה להשיג באמצעות טיפול פסיכולוגי התנהגותי.

טיפול בהתקפי חרדה - אורי פוקס

יש לציין כי התקפי חרדה מהווים סבל נוראי למי שסובל מהם ויש כאלה שמתביישים להגיע לטיפול. יש לדעת כי קיימות מגוון דרכי שמסייעו ומקלות באופן משמעותי על התקפי הפאניקה וניתן להתגבר עליהם. אני אורי פוקס, מטפל באופן יסודי ובהצלחה רבה בעשרות מטופלים שסבלו מחרדה. התחלתי בלימודי עבודה סוציאלית בלימודי תואר ראשון ושני, ולאחר שחוויתי סיטואציות חרדתיות, התחלתי ללמוד את התחום שנים והתמחיתי בו. היום, אני מנהל קליניקה לטיפול בתופעות החרדה בשיטת CBT. אני מעניק טיפול תומך ואוזן קשבת ומלווה את מטופלי עד להצלחה המלאה. הקליניקה שאני מטפל בה, מעניקה תחושה של בית חם והמחסומים של המטופלים פשוט משתחררים. אז אם יש לכם אי אילו חששות, כדאי כי תיפנו לטיפול אשר ישפר משמעותית את חיי היום יום שלכם.

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by