צלצלו עכשיו 077-8050570

ציפרלקס והשמנה

נטילת ציפרלקס נגד דיכאון וחרדה עלולה לגרום לעלייה במשקל עד כדי סיכון הבריאות ופגיעה בדימוי העצמי. בכתבה הנוכחית בחרתי להסביר כיצד ניתן להתמודד עם בעיית ההשמנה בד בבד עם עבודה יסודית על הנפש והרגש.
תרופת הציפרלקס חוללה מהפכה בתחום נטילת התרופות הפסיכיאטריות בארץ ובעולם. אך, יחד עם עזרתה לטיפול בדיכאון וחרדה, היא לא חפה משלל תופעות הלוואי בעקבות השימוש בה.

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

נטילת ציפרלקס והשמנה בעקבות השימוש בה היא אחת מתופעות הלוואי המטרידות ביותר את ציבור המשתמשים בה. הרופאים הפסיכיאטרים מדווחים, שלפני לקיחת התרופה ישנן שתי שאלות החוזרות על עצמן אצל רוב המטופלים: "האם אהיה תלוי בתרופה ולכמה זמן" ו"האם הציפרלקס תגרום לי להשמנה". אז מה עושים? איך מתמודדים עם תופעות הלוואי, ויותר חשוב מכך- האם ניתן לטפל בחרדות או בדיכאון ללא תרופות? הכתבה הנוכחית תעשה לכם סדר.

עידו נפגש איתי בשיחת זום וסיפר לי על ההתנסות האישית עם כדור הציפרלקס:
לאחר שהשתחררתי מהצבא, חשתי תסמיני דיכאון וריקנות.
שום דבר לא עניין אותי- הרגשתי שאני בנקודה קריטית בחיי, ושאין לי מושג מה לעשות הלאה.
בעצת רופא המשפחה, התחלתי לקחת כדורים נגד דיכאון והכדור הפופלארי היה ציפרלקס, והתוצאה היתה חוסר שקט לא נורמלי. מצאתי את עצמי הולך שוב ושוב למקרר, לא מצליח להירדם בלילות וסבלתי מבעיות שינה, הייתי במצב לא פשוט, והדבר היחיד שהצליח להרגיע אותי זו אכילה בלתי פוסקת.
מה שציער אותי יותר מכל הוא שאיש לא סיפר לי שהציפרלקס עשוי לגרום לכך. אני שמעתי רק על ההשפעה החיובית על הנפש, ותופעות הלוואי של הפרעות אכילה משום מה נשכחו…

ציפרלקס והשמנה

ציפרלקס והשמנה – עלייה לא רצויה במשקל

נטילת ציפרלקס גורמת לעלייה לא רצונית במשקל, לרוב, כמו אצל עידו בשל חוסר השקט והרצון "להשביע" את הנפש.
אצל חלק מהמטופלים בתרופה העלייה במשקל קטנה, אך אצל חלק גדול יותר ההשמנה בעקבות הציפרלקס הינה משמעותית ובעלת השלכות בריאותיות. המחקרים מדברים על עלייה ממוצעת של 7% במשקל הגוף. השמנה בהיקף כזה עלולה להעלות את הסיכון לבעיות בריאות שונות, כגון: עלייה בלחץ הדם, פיתוח סוכרת, עליית השומנים בדם, סיכון למחלות לב או לדלקת פרקים ואף לסוגים מסוימים של סרטן.

ההשמנה בעקבות לקיחת תרופת הציפרלקס נגרמת בשל מנגנון הפעולה שלה. עם שינוי רמות של חומרים כימיים במוח המווסתים את מצב הרוח (הסרטונין), היא גם גורמת לשינוי רמות הכימיקלים במוח המשפיעים על האטת חילוף החומרים, מנגנון התיאבון והשובע וגורמים ליותר הצטברות של שומן ובעקבות כך להשמנה.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

מה מתרחש בגופם של מטופלים הנוטלים ציפרלקס

מטופלים הנוטלים ציפרלקס מדווחים על תחושת רעב גדולה יותר מהרגיל או פיתוח תשוקה רבה לאכילת מאכלים מתוקים ופחמימות עתירי קלוריות. המטופלים מדווחים גם, כי אינם מצליחים להרגיש שבעים ואין זה משנה איזו כמות הם אוכלים. ההשמנה בעקבות הציפרלקס מתבטאת באזור הבטן, הישבן והירכיים.
ההשמנה בעקבת הציפרלקס אינה נבעת רק מעצם פעילותו הכימית של הכדור. קיימת לכך גם סיבה נפשית: אחד הסימפטומים של דיכאון הוא חוסר תיאבון וירידה במשקל. עם תהליך ההשפעה של התרופה כשמצב הרוח משתפר חוזר התיאבון ובעקבותיו עולה המשקל.

ההשמנה בעקבות הציפרלקס עלולה להוסיף למטופל סיבה נוספת למצב רוח ירוד ולהתפתחות דיכאון: פגיעה בערך העצמי ובדימוי הגוף. נושא זה בעייתי במיוחד אצל מטופלים שנאבקו כל חייהם בשמירה על המשקל ואצל אלו שהמראה ומשקל הגוף חשובים להם במיוחד.

ואז נוצר הקונפליקט: האם להמשיך לקחת את התרופה, להרגיש טוב יותר מבחינה נפשית אך לעלות עלייה לא רצונית במשקל. או להפסיק לקחת אותה, להשיל את המשקל העודף, אך לשוב ולהרגיש את הסימפטומים של הדיכאון ותסמיני החרדה.

אדם נשקל

ציפרלקס והשמנה: טפלו בשורש הבעיה ותמנעו את כל מה שמסביב

כמטפל CBT מוסמך, בעל ניסיון של מעל לעשור, אני מציע טיפול קוגניטיבי – התנהגותי שפוטר אתכם מהצורך בשימוש בציפרלקס.
בטיפול מנסים להגיע לשורש הבעיות הרגשיות שגרמו מלכתחילה למצבי החרדה והדיכאון וגרמו לאדם להיעזר בציפרלקס כדי להתגבר עליהם. הטיפול הרגשי יכול גם להתבצע בשילוב הטיפול התרופתי, כדי לאפשר למטופל להגיע באמצעות טיפול נפשי לבסיס נפשי יציב יותר שהוא זקוק לו כדי לטפל בעצמו. מחקרים רבים מצביעים על כך שהשפעתו של טיפול רגשי בשילוב טיפול תרופתי מביאים להשגת התוצאה הטובה ביותר.

במשך הזמן ועם השגת תוצאות טיפוליות יוכל המטופל לשקול, בעזרת רופאו, אם להוריד את המינון התרופתי או להפסיקו בהדרגה.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

רוצים לקחת אחריות על החיים? כאן מתחילים

אחריות המטופל לעצמו ונקיטת עמדה במצבים בעייתיים, הינם אספקטים חשובים של בגרות נפשית.
כשאנו לוקחים אחריות על חיינו, אנו מסתובבים עם תחושת בטחון עצמי והרגשה "שאף אחד לא יכול עלינו". אנחנו חזקים!

זו המטרה העיקרית בטיפול הרגשי– הטיפול הינו עבודת צוות משותפת של המטפל והמטופל, בשונה מטיפול תרופתי אתו האדם מתמודד לבדו. ההרגשה בתום הטיפול היא הרגשה של הצלחה והעצמה אישית.
השמנה בעקבות נטילת ציפרלקס היא בעיה שיש להתייחס אליה בכובד ראש, משום שהיא מוסיפה קושי נוסף על הקשיים שהמטופל כבר מתמודד עימם. יש מטופלים שנאבקו כל חייהם במשקל, ספגו אכזבות וכישלונות ואולי גם הצלחות מדי פעם, אך עכשיו דווקא בזמן קשה נפשית הם נאלצים לשוב ולהתמודד עם בעיית ההשמנה.

אני מאמין, שעבודה על שינוי אמונות ודפוסי מחשבה שליליים מקובעים, שגרמו לחרדות ולדיכאון, ניתנים לשינוי. במסגרת הטיפול אנחנו מזהים את אותם דפוסים ומנסים להחליפם בדפוסים חיוביים ומקדמים. עם שינוי החשיבה, משתנים גם הרגשות ובעקבותיהם דפוסי ההתנהגות והשיפור מתחיל להתגלות בהדרגה.
כשהמטופל מרגיש שהוא שולט יותר על חייו, על מחשבותיו ודפוסי פעולותיו הוא יכול גם לאמץ לעצמו דרכים להתמודדות עם המשקל העודף דרך תזונה מאוזנת ופעילות גופנית. דפוסים חדשים יחליפו את הצורך לאכול במקום להתמודד עם הקשיים. עם השתפרות המצב הנפשי גם התלות בתרופה תוכל לרדת בהדרגה.
אני מזמין כל אדם שרוצה לקחת אחריות על חייו, ולהביא לשינוי ללא תלות בתרופות לקבוע פגישת ייעוץ כעת.

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד. זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור לעומק ולאבחן את שורש הבעיה, במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את העניין עד תומו.

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר - זהו תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד. התהליך מותאם אישית לכל מטופל ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

5/5 (1 Review)

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
Call Now Buttonחייגו אלי