צלצלו עכשיו 077-8050570

הפרעות אכילה

כ-5% מכלל הנשים המתבגרות והנשים הצעירות, מגלות סימפטומים של הפרעות אכילה. הפרעות אלה, עשויות להתבטא ב-אנורקסיה נרבוזה ובבולמיה נרבוזה. תופעות אלה, מאפיינות כל מיני שכבות אוכלוסין ותופעות אלה, אינן מנת חלקן של השכבות בסוציו אקונומיות הגבוהות כפי שהיה בעבר. שכיחות התופעה, נמצאת במגמת עליה בשנים האחרונות במיוחד בקבוצות הגילאים שבין 15-19 שנים. היחס בין בנים לבנות הינו 1:10. כ-40% מהבנות סבורות כי הן שמנות והבנים לא עסוקים בנושא זה. ישנן בנות בגילאי התיכון וחטיבת הביניים, אשר ביצעו דיאטות חריפות משך שנה ואין הן מרוצות עדיין ממראן.

דימוי הגוף, עשוי בהחלט לפתח את תופעת הפרעות אכילה כאשר נערות ונשים צעירות מתחילות בדיאטות חריפות מדי לקראת הכנה לאינטימיות. מהבחינה הביולוגית, דיאטות חריפות אלה, עשויות לעכב את הגדילה בהתפתחות המינית,כגון אי סדירות המחזור החודשי, חולשה ועוד. במובן הקוגניטיבי, דיאטות דרסטיות אלה, עשויות לגרום לקשיים בשינה, קשיים בריכוז, חרדות, דיכאון, רגישות יתר וכדומה.

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

דימוי עצמי נמוך – הסימפטום המרכזי להפרעות אכילה

אנשים שחשים בדימוי עצמי נמוך, אשר גורם לעיסוק יתר ודאגה למשקל הגוף והמראה. אלה גורמים לעיסוק בדיאטות קיצוניות. ישנן תופעות נוספות כגון כשאר דיאטה קיצונית, מסתיימת בהתקף אכילה (בולמיה) או בולמוס, ואז הסובל\ת מתופעה זו, יתחיל להקיא בכוח, היות וזו המחשבה שלו שיוכל לחזור למשקל נמוך באמצעות ההקאות, מה שגורם לנזק גופני ונפשי חמור, כאשר ההקאות הופכות להרגל. בעיה כמו הפרעות אכילה, הינה ביטוח ביצירת הזהות האישית והזהות החברתית.

ישנם כללים שיש ליישם, כאשר אתם מעוניינים לסייע לבן או בת הסובלים מתופעה מדאיגה זו. למשל, לעולם אל תנסו להכריח אותם לאכול, לעולם אין להעיר לגבי המשקל הנמוך או ההופעה החיצונית, יש להיות סבלנים, היות והחמה מתופעה זו, אורכת זמן. יש להקשיב ולא למהר לתת עצות או לחוות איזו שהיא דעה וחשוב, כי כהורים, אל תיקחו על עצמכם את תפקיד הפסיכולוג או הפסיכותרפיסט. עוד בנושא דימוי גוף שלילי.

משקל, אובססיה לאכילה

קשה לראות כיצד אנשים הסובלים מהפרעות אכילה נובלים מול עיניכם

אחד מהדברים הקשים לראות הוא כיצד בן, בת, חבר או קרובת משפחה, נובלים מול עיניכם ונעלמים לאט, לאט בשל הפרעות אכילה כגון אנורקסיה. הורים רבים לילדים הסובלים מתופעה מדאיגה זו, חשים במצוקה, אשמה, כעס ובלבול. יש לדעת, כי רק מי שסובל מהתופעה, יכול לעזור לעצמו ואינכם יכולים לאלץ אותו או אותה לקבל עזרה בכוח. כאשר ניגשים למי שסובל מבעיות אכילה, הוא עשוי להגיב בכעס ובהכחשות למיניהן. מומלץ לא להאיץ בנושא זה.

יש לתת תחושה למי שסובל מבעיה כמו הפרעות אכילה כי תמיד תהיו אוזן קשבת. במידה והתופעות מחמירות כמו: הקאות מספר פעמים ביום, זה הזמן הנכון לקחת פיקוד. המלצה זו היא בגדר מקרים חמורים בלבד, כאלה שעשויים לסכן את בריאותו וחייו של מי שסובל מתופעה זו. ישנם מקרים שבהם יהיה צורך באשפוז בכפייה.

טיפול בהפרעות אכילה, רופא, זריקות, אנרוקסיה

כאשר הילדים בהפרעות אכילה ההורים נכנסים לחרדות

כאשר הורים לילדים עם הפרעות אכילה מתחילים לחשו חרדות ודאגות, הם חווים תנודות בין רגשי אשמה לבן זעם על הבן או הבת אשר פיתחו תופעה זו. ישנו הרבה זעם ותסכול. הורים רבים, מתקשים לראות כיצד ילדיהם, הורסים את חייה במו ידיהם. לעיתים אנשים הסובלים מהפרעות אכילה יתחילו עם התנזרות מבשר, יהיו צמחונים ולאחר מכן טבעונים, ללא כל מניע אידיאולוגי. ברגע שמופיעים סימנים אלה יש למגר אותם, היות וזה מה שיוביל להתחלת הסימפטומים של הפרעות אכילה. עוד בנושא דיכאון בגיל ההתבגרות.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון

98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

כמה סוגים של הפרעות אכילה והסימפטומים שלהם

ישנם כמה סוגים של הפרעות אכילה ואלה הם:

  • אנורקסיה – הפרעת אכילה אשר מאופיינת בירידה דרסטית במשקל תוך כדי הרעבה עצמית, פעילות ספורטיבית, הקאות או שימוש בחומרים משלשלים ובפחד קיצוני מעלייה במשקל.
  • בולמיה – אכילה כפייתית או הפרעה של התקפי זלילה המאופיינת בצריכה גבוהה של כמויות מזון. האכילה מלווה גם בהקאות כפייתיות, שימוש בחומרים מזרזי עיכול. הבולמוסים הללו, מלווים ברגשות אשמה ותחושת חוסר שליטה
  • אכילה כפייתית – הינה הפרעה של התקף זלילה והיא מאופיינת בבולמוסי אכילה ואינן מלוות בהתנהגויות מפצות כמו בבולמיה.

מלבד הפרעות מוכרות אלה של אכילה, ישנן גם הפרעות אכילה אשר מעורבות בדפוסי אכילה לקויים, אשר אינם ממש עונים על הקריטריונים של אבחון הפרעת אכילה. ישנן הפרעות של אכילה בילדות, כאשר הילד מסרב לאכול, אכילת חומרים שאינם ניתנים לאכילה, העלאת גירה ועוד.

דפוסים של התקפי זלילה ומחשבות רומינטיביות על משקל, וכן סימפטומים נוספים של הפרעות אכילה, עשויים להיתרם באופן משמעותי מטיפול קוגניטיבי התנהגותי. הטיפול מבוסס על זיהוי דפוסי התנהגות וחשיבה בלתי יעילים המשמרים את הפרעות האכילה, ומקנה מיומנויות לשליטה וניהול נכון יותר של דפוסי האכילה. טיפול זה מהווה בדרך כלל תוספת לפסיכותרפיה מעמיקה יותר.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?
הפרעות אכילה גם בנשים מבוגרות יותר

במשך השנים, הורגלנו בעובדה כי הפרעות אכילה, מאופיינות יותר בקרב גיל ההתבגרות בנערות בפרט. גם נשים מעל גיל ארבעים ואפילו אלה שנושקות ל-50, עשויות לפתח הרגלי אכילה לקויים ולהתעסק סביב גופן, כאשר הן נוטות להתאמן הרבה באימוני כושר, אינן יוצאות למסעדות, דואגות שלא לאכול כלום בערב ועוד. בשנים האחרונות, מספרן של נשים מבוגרות יותר, אשר סובלות מהפרעות באכילה, רק גדל.

המומחים בתחום הפרעות האכילה, מחלקים את הנשים הסובלות מתופעה זו, לשתי קבוצות מרכזיות, הקבוצה הראשונה, כוללת נשים אשר סובלות מהפרעות אכילה, כאשר הן חוות התפרצות מחודשת של הסימפטומים דווקא בגיל המעבר. הקבוצה השנייה, הינן נשים, אשר לא סבלו בעבר מהפרעות באכילה והן מתמודדות עם התופעה בפעם הראשונה בחייהן. נשים אלה, תהיינה עסוקות בדיאטות או עיסוק במשקלן.

חוסר תיאבון, אכילה נמוכה, נשים בוגרות

יש לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, אשר הוכח כבר שנים כיעיל ומוצלח. מדובר בשינוי דפוסי ההתנהגות והמחשבה מה שיגרום לנשים לחזור ולאכול באופן תקין. רק פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים, מתמחים בטיפול זה, כאשר הם מקנים למטופלים כלים יעילים. אחד מהמטפלים המקצועיים באזור השרון, הינו אורי פוקס, אשר נחשב למומחה בטיפול בשיטת CBT, שהיא שיטת טיפול קוגניטיבית התנהגותית. אורי מקבל במרפאותיו בהרצליה ובנתניה והצליח להשיג הישגים מרשימים בטיפולים נגד חרדות על כל סוגיהן.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

0/5 (0 Reviews)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: