צלצלו עכשיו 077-8050570

טיפול ב-OCD

מכירים את הסרט "הכי טוב שיש"? בסרט הקומדיה הקליל והרומנטי הזה, מגלם ג'ק ניקולסון אדם בעל הפרעה טורדנית כפייתית, OCD.
גיבור הסרט כלל לא מודע למצב הקשה בו הוא נמצא – הוא נוהג לאכול באותה מסעדה במשך שנים, מקבל שירות ממלצרית קבועה, יושב באותו השולחן, ואוכל במשך שנים עם אותם כלי סכו"ם פלסטיק שהוא מביא מהבית. על המסך הגדול ההפרעה נראית אולי מעט משעשעת, אולם בקרב הסובלים מ-OCD מדובר בתופעה המביאה למצוקה מתמשכת ומעיקה מאוד.

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

האם יש דרך טיפול ב-OCD בטוחה?

ואיך ניתן לעצור את מעגל הקסמים באמצעות שיטה פשוטה וקלה ליישום?

אנטולי סיפר לי בצער על תופעה מסוימת שהוא סובל ממנה מאוד –
כאשר הוא מגיע למקום גבוה והוא חושש שהוא עומד ליפול, הוא חש כי הוא חייב לומר בקול רם מילים מסוימות ולחזור עליהן 10 פעמים. מילים אלו, מסייעות לפי דעתו למנוע התרחשויות של אסון, ומצילות אותו מכל רע.
נטלי שיתפה אותי בפעולה אובססיבית ממנה היא מתביישת. מסתבר שהיא הקפידה לנעול היטב את כל סכיני המטבח במגירה מסוימת, כיוון שחששה מאוד (חשש לא סביר כמובן) לפגוע בבעלה או בבני הבית…
אורית סיפרה לי שבבית שלה היא הרגילה שלא משתמשים באותה מגבת ידיים יותר מפעמיים רצוף. המחשבה על מגע עם חיידקים או קליטת מזהמים מכניסה אותה לפניקה, והיא חשה שהיא חייבת להשליך את המגבת לסל הכביסה בטרם יקרה משהו…

ים, שמחה, חיוכים

מה המשותף לכל המקרים הללו?

OCD- מעגל חשמלי של חרדה שמזין את עצמו
"האם נעלתי את דלת הבית"?
"האם אני חלילה חולה במחלה סופנית"?
"האם הבית נקי מספיק"?
אם חלפה במוחכם אחת מן המחשבות הללו, או אם נתקלתם בחשיבה מעגלית, עם מחשבה אחת התקועה ב"לופ" אינסופי ולא מרפה – אתם לא לבד.

מחשבות מטרידות יכולות להופיע כמעט בכל נושא, הן יכולות להיות קשורות לספקות שיש בחיינו, לחשש שמא יקרה לנו משהו רגע, או אם ביצענו או לא ביצענו פעולה מסוימת. כמעט אצל כל בני האדם חולפות מחשבות כאלו, הבעיה מתחילה כאשר אנו חשים "כלואים" בתוך המחשבה ולא מצליחים להימלט.

אנשים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (OCD), חווים מחשבות טורדניות, חוזרות ובלתי נשלטות.
רוב המחשבות הטורדניות, נושאות תוכן של חרדה, הטלת ספק ביכולת ההתמודדות עם המצב, וכן דימויים שעולים ללא שליטה.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

המחשבות יכולות להיות סביב נושאים שונים, למשל:

  • חשש להדבק במחלות.
  • מחשבות סביב ניקיון וסדר.
  • חשש להתנהג באופן אלים או לא תואם לדפוסי החברה.
  • "משאלה" שאדם מסוים ימות.
  • חוסר בטחון לגבי ביצוע פעולות מסוימות.
  • ספקות לגבי בחירות מסוימות – האם נעלנו את הדלת? האם כיבינו את הגז? אולי לא הייתי בסדר? וכדומה.
  • חשש שמשהו רע יקרה אם לא נעשה משהו (אם לא נכבס מגבות ידיים, נחלה חלילה).

המשותף למעגל החרדה, והמאפיין המובהק של OCD הוא שכאשר מבצעים פעולה מסוימת בדרך מסוימת, המעגל נסגר והאדם חש סיפוק ונרגע סוף סוף.
דמיינו לעצמכם מעגל חשמלי, ובו מתג הדלקה הסוגר את המעגל. סכמה דומה פועלת במוחו של האדם הסובל מ-OCD, כאשר בכל פעם שנסגר המעגל קיימת הקלה נפשית ותחושת סיפוק. התמכרות לאישורים מעין אלו (סגירות מעגל) מחזירה את האדם הסובל מ-OCD לאותו מקום שוב ושוב ושוב, ויוצרת לופ תמידי שקשה מאוד לצאת ממנו.

ocd - הפרעה כפייתית, אכילה

OCD – מחשבה טורדנית לחיפוש אחר אישור

ניקח לדוגמא מחשבה טורדנית אובססיבית לחיפוש אחר אישור. מטופלים רבים מגיעים אליי כשהם סובלים מסוג כזה של מחשבות. קחו לדוגמא את רונית:
רונית, אישה צעירה בת 32 ממרכז הארץ הגיעה אליי כשעיניה כבויות.
זיהיתי שיש בהן מעט חשש ופחד, אך המתנתי בסבלנות עד שתתחיל לשתף ולספר.

"זה זמן רב שאני פשוט לא מצליחה להרגע. סיפרה לי. לפני מספר שבועות התחלתי לסבול מהפרעה מסוימת בקצב הלב. משהו קל, ממש לא רציני, כמו שאומרים הרופאים. מאותו רגע, הפכתי להיות אדם אחר.
הרופאים מגדירים את הפרעת הקצב הזו כ"פעימה מוקדמת", כלומר מצב בו יש תחושה שהלב מחסיר פעימה למספר שניות.
ביצעתי בדיקות א.ק.ג והולטר לבבי, והכל יצא תקין, אבל אני מרגישה ממש במצוקה, עד כדי כך, שאני פשוט לא מסוגלת להמשיך.

שוב ושוב אני שואלת את עצמי, אולי אני בעיצומו של התקף לב? ואם יקרה לי משהו? ואני לא מסוגלת להתרכז בשום דבר אחר. שום נימוק הגיוני לא מסלק את המחשבה הזו, ושום בדיקה נוספת (הגעתי למצב בו אני מבצעת בדיקה אחת ליום)".

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

בואי נבדוק את המחשבה שלך. אמרתי לרונית.

אני מפחדת, לחשה רונית.

אין ממה לחשוש, אמרתי. כדי לטפל ב-OCD, עלינו לבדוק את דפוס המחשבה הבעייתי ולאתגר אותו.

השיטה בה אני נוקט עם מטופלים כאלו, היא לנסות להבין לעומק את הפחד והחשש שלהם. במקרה של רונית, החשש העיקרי שלה היה להיות בעיצומו של התקף לב. עבורה התקף לב זה ״סכנת מוות״ שעלול לגרום לה לא לראות יותר את בעלה והילדות שלה והכל ״באשמתה״ בגלל שהיא לא בדקה את התחושות שהיו לה . שאנחנו בודקים את הסיבה לעומק, אנחנו יכולים להבין מדוע העוצמה של ה OCD כל כך גבוהה ויכולים להבין מה הנקודות המרכזיות שצריך לעבוד עליהם.

לאט לאט ובסבלנות, עבדנו על התפיסה שאף אדם לא מבוטח בשום צורה שלא יקרו לו דברים רעים בחייו, אך לרוב רובנו איננו מוטרדים מזה כל כך. ברגע שאנחנו נבדקים ורואים שהכל בסדר, אנחנו יכולים להניח את החשש הצידה לזמן מה. כאשר אנחנו לא מצליחים אנחנו צריכים לעשות עבודה, ולהבין שיש הבדל בין החשש שעולה מה OCD לבין מה שקורה במציאות. אחד הכלים שעבדנו עליו חיזוק האמונה בעצמי ובמה שאני ״יודעת״ לעומת מה שאני ״מרגישה״, זה כלי חזק מאוד ושורשי מאוד.

דופק מהיר, לחץ דם

בנוסף, ניסינו יחד לאתגר את התפיסות השונות:

דופק מהיר = התקף לב? לא בהכרח. בדרך כלל מדובר בדברים אחרים, בואי נמנה אותם: הפרעה בקצב הלב, התרגשות, חשש, גם בזמן כושר יש לנו דופק מהיר ואין שום סכנה. ישבנו אני ורונית בקליניקה, והתחלנו למנות גורמים מסוימים לדופק מהיר בזה אחר זה.

בהמשך, הנחיתי את רונית, לנסות לחוות מעט את המצוקה בראש בלי ללכת לרופאים ולחקור אם היא סובלת מהתקף לב.
רונית התקשתה להתמיד בכך לאורך זמן, אבל לאחר מספר שבועות ראתה שהמצוקה פוחתת אט אט.
ההתמודדות עם OCD דומה מאוד לעקיצת יתוש – אם לא נגרד את העקיצה, תחושת הגירוד תפחת ותפחת עד שתיעלם לחלוטין, בעוד שאם נגרד, הפצע יתעצם ונרגיש עוד יותר את הצורך לגרד. הכלים החזקים של הטיפול מסייעים לנו להצליח ״לא לגרד את העקיצה של היתוש״.

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד. זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור לעומק ולאבחן את שורש הבעיה, במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את העניין עד תומו.

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר - זהו תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד. התהליך מותאם אישית לכל מטופל ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

טיפול ב-OCD איך מתחיל מעגל הקסמים?

ההפרעה הטורדנית הכפייתית משתיכת למשפחה לא סימפטית של הפרעות חרדה, והסובלים ממנה עשויים לחוות השפעה בכל תחומי חייהם.
התופעה מתחילה ברוב המקרים, בחרדה מסוימת. כלומר, במחשבה חרדתית.
לאט לאט גוברת החרדה, עד לכדי דפוסי חשיבה טורדניים ושליליים המובילים בתורם לדפוסי התנהגות כפיתיים, בהם למטופל קשה מאוד לשלוט.

אני מסביר למטופלים שמגיעים אליי, שהדפוס הוא בדיוק כמו מעגל קסמים –
הטקס או הפעולה שמבצע האדם מרגיע במידה מסוימת את החרדה, אבל רק לזמן קצר, ואז יש לבצע את הפעולה שוב ושוב כדי לחוש את אותה הקלה.
הדברים יכולים להגיע למצב שהם פוגעים בתפקוד היומיומי של המטופל, ושל הסובבים אותו,
ולרוב, תתפלאו לדעת – דווקא קרובי המשפחה של בעל ההפרעה הכפייתית הם אלו שמגיעים אליי לקליניקה, ומתחננים בפניי שאטפל בקרוב משפחתם, כי העניין הוא בלתי נסבל.

הנה דוגמא טריה:

בתחילת חיי הנישואין של אביבית ויוסי, העניין היה עוד יחסית נסבל.
יוסי היה מקפיד מאוד על ניקיון הבית, ועל הורדת הנעליים בכניסה. הבוקר כלל טקס קצר של העברת מגב על רצפת הסלון והמטבח שהרגיעה אותו מאוד. עם הזמן, הטקסים נערכו לעיתים קרובות יותר, ואשתו וילדיו היו צריכים ללכת על קצות האצבעות, כדי לא ללכלך בטעות את הבית.
לאחרונה אביבית הגיעה אליי כשהיא ממררת בבכי, ומפצירה בי לטפל בבעלה, כי אינה יכולה לסבול יותר את המציאות המכבידה. יוסי הפסיק לארח אורחים שמא ילכלכו בטעות, ואף החל להנהיג מדיניות מחמירה יותר ביחס לניקיון.
זה השלב בו הבנתי שיוסי יזדקק לטיפול נפשי יסודי, כדי לטפל באישיות הכפייתית.

אל תטעו- ה-OCD הוא שקרן מדופלם!

במהלך הטיפול הקוגנינטיבי התנהגותי (CBT) אנו בוחנים כיצד ההפרעה הטורדנית כפייתית משכנעת את המטופל, שכל הטקסים שהוא מבצע הם חיוניים כדי למנוע התרחשות משהו נורא.
אנו מתבוננים באפשרות שה-OCD הוא שקרן מקצועי, וכל אסטרטגיות ההתמודדות של הסובל מלכתחילה נועדו כדי לגרום לו לחוש יותר בטוח ופחות חרד, אך מה שקורה בפועל הוא בדיוק להפך!
הטקסים והמחשבות רק מחזקים את המעגל ההרסני.

OCD

הסיבה ל-OCD אחריות מוגזמת

אנשים רבים הסובלים מ-OCD חשים תחושת אחריות מוגזמת, ומעניקים חשיבות גדולה מדי לדברים שמתרחשים בחיים. הם מבחינתם, אחראים למנוע את הדברים הנוראים שעומדים להתרחש, ובכוחם לעצור אותם על ידי המנהגים השונים. בואו ניקח דוגמא כדי להבין איך פועל מוחו של אדם הסובל מ-OCD:
נניח שאמרו לכם שעליכם ללכת על קרש באורך 30 מטרים ברוחב של 20 סנטימטרים בלבד, וקרש זה נמצא מעל משטח רך. רוב האנשים יתפסו מהלך כזה כגורם לסיכון נמוך ולכן סף החרדה שלהם יהיה נמוך. ומה אם היינו אומרים שאותו הקרש באותו הרחב יהיה מעל לתעלה עמוקה? במקרה כזה, רמת הסיכון הנתפסת על ידי האדם תהיה הרבה יותר גבוהה, מה שיגרום גם לחרדה להתעצם ועל כן הצורך להמנע מסיכון יהיה חזק יותר.
כך למעשה, הופך ה-OCD למעגל קסמים בעייתי. המחשבה האובסיסית גורמת לחרדתיות של האדם לגבור, לבצע את הפעולה, לחוות הקלה וחוזר חלילה.

טיפול ב-OCD זיהוי המחשבה הטורדנית

המטרה בטיפול הקוגנטיבי התנהגותי, בו אני נעזר בקליניקה שלי,
היא להגיע למידע מדויק ככל הניתן על ההפרעה והגורם לה.
אני מבקש מהמטופל לעשות "שיעורי בית", ולמלא בבית טבלה העוקבת אחרי המחשבות וההתנגויות הכפייתיות. מידע זה מאפשר לי לגלות טריגרים המעוררים את המחשבות והפעולות, וכן לדעת באילו זמנים הקושי גובר. בנוסף, עצם המעקב מגביר את תשומת הלב של המטופל לפעולות השונות , ופעמים רבות יכול לטפל בתופעה על ידי המודעות.

כך למשל, מטופל המרגיש צורך לבדוק שוב ושוב האם הגז סגור. בליבו פנימה הוא יודע שעודף הבדיקות הוא פשוט מיותר, אך הוא חש כי יגרם נזק בסבירות גבוהה אם לא יבדוק (דליפת גז למשל).
באותה טבלה, אני מבקש מהמטופל לרשום את רמת הסיכון שהוא לדעתו נמצא בה באותו רגע אם לא יבדוק אם סגר את הגז בכל בדיקה שהוא מבצע. תפיסה זו מובילה להבנה שביצוע הפעולת אינן כדי להיות אדם זהיר יותר או טוב יותר אלא כדי להפחית את מצוקתו האישית.

טיפול OCD שלב שני – זיהוי אמונות היסוד

רוב המטופלים לא יודו בכך, אולם רוב הסימפטומים הידועים לשמצה של ה-OCD נובעים מאמונות פנימיות עמוקות לפיהן: אין לי מה לסמוך על ההיגיון שלי, אני פגום ביסודי. אני לא מספיק מוצלח ומבין, לכן עליי לבדוק דברים באופן אובססיבי ולחפש תשובות. המישור השני של הטיפול יתייחס לרובד הזה, כלומר להתליכי המחשבה העמוקים של המטופל.
כאן הטיפול מאתגר את המטופל: מה יקרה אם לא תתייעץ? מה יקרה אם תסמוך על עצמך, כלומר על היכולת האישית שלך לא לטעות?
או חלילה – תסמוך על כך שגם אם תטעה בסופו של דבר – תתאושש מכך והכל יהיה בסדר.
עבור רוב המטופלים, קשה עד בלתי אפשרי לבקש להיות 'כמו כולם' , לבקש מהם להתמודד עם כמות מסוימת של חרדה ולחיות בשלום.
במהלך הטיפול, המטופל יגלה רבדים נוספים על עצמו- הוא יגלה שהוא מסוגל לחיות עם מעט חרדה ואי ודאות, ויבין שהוא לא 'חריג לרעה' ולמעשה הוא ממש כמו כולם, ואינו זקוק לאישורים מאנשים אחרים כל הזמן.

תובנות אלו יולידו אצלו שקט פנימי ויעצימו את הדימוי האישי שלו.

השלב השלישי – חשיפה הדרגתית

בקליניקה, אני עובד עם המטופלים לא רק על זיהוי המחשבה הטורדנית ואתגור שלה, אלא גם על חשיפה איטית לדברים המעוררים את החרדה. באמצעות החשיפה, המטופל מאפשר לעצמו לחוש את הרגש המציף אותו ולא מיד פונה לטקסים אובסיסיביים המשקיטים את הרגש.

ההבנה החשובה ביותר בעניין זה הוא ללמד את הנפש, שלא מגיבים מיד עם טקס- וכך רגש החרדה נרגע ויורד עם הזמן מעצמו. לא פחות חשוב, אנו לומדים כי רגש החרדה לא באמת מעיד על סכנה אחרת, ולפעמים מרגישים אותו גם כשאין סכנה ממשית.

כדי להסביר טוב יותר איך אני מבצע את החשיפה ההדרגתית, אעזר בדוגמא:

הגיע אליי מטופל עם OCD שהאמין בכל ליבו, שאם לא ינעל את הדלת שלוש פעמים ברצף, משהו רע יקרה. אם חס וחלילה שכח יום אחד לחזור על הטקס, הוא לא יכל להרגע, עד שחזר הביתה מעבודתו וביצע את הטקס היומי. בעת החשיפה הטיפולית, הנחיתי אותו לצאת מהבית באיטיות ולהסתובב עם המחשבה שלא נעל את הדלת תוך שהוא מרשה לעצמו לחוש את החרדה.
במקביל, שוחחנו על אתגור המחשבה המובילה לחרדה – המטופל האמין בכל ליבו שאם לא ינעל דווקא 3 פעמים, יפרוץ פורץ הביתה. במחשבה זו לא היה כל הגיון, והנחיתי אותו לבדוק בעצמו שהדלת ננעלת היטב גם לאחר פעם אחת.

עם הזמן, נוכח המטופל שהוא מצליח להתמודד עם הרגש טוב יותר, ולדחות את התגובה המידית של הטקס.
במקביל לחשיפה ההדרגתית, דאגנו לכלים המסייעים להתמודדות:
תשובות לשאלות פנימיות שעולות אצל המטופל
מחשבות חדשות שיכולות להחליף את המחשבות הטורדניות
כלים שונים להרגעה עצמית
כלי עזר לבדיקה עצמית של המחשבות הטורדניות, והאם הן מבוססות

טיפול ב-OCD - אורי פוקס

לעצור את מעגל הקסמים – עם טיפול CBT

נעים להכיר, שמי אורי פוקס ואני גאה לומר שאני מתמחה בטיפול בחרדות וב OCD. כמטפל מוסמך ומנוסה מזה שנים רבות, אני שמח לבשר לכם שקיימים מגוון כלים טיפוליים שיכולים לעזור לטפל במחשבות ובטקסים האובססיביים הדרך הנכונה ביותר לטפל בהם היא למגרם מהשורש, כשמנסים רק להרגיע את הסימפטומים בהרבה מיקרים ה OCD חוזר אבל כשעובדים מהשורש ומנקים אותו לגמרי אנחנו יכולים להיפטר ממנו לכל החיים וזאת המטרה בטיפול שלי.

אני מזמין אתכם יחד לעצור את מעגל הקסמים, ולהעזר בטיפול היעיל ביותר מול תופעות כמו חרדה, דיכאון או הפרעה אובססיבית קומפלוסיבית. הטיפול מבוסס על מחקרים וניסיון שמראים בבירור הטבה אצל מטופלים שהתמידו בו.

מאמרים נוספים מעניינים באתר

0/5 (0 Reviews)
תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
Call Now Buttonחייגו אלי