אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

טיפול ב-OCD

אהבה, חברים, זוג, שמחה

אחת מההפרעות הנפשיות המוכרות הינה הפרעת OCD. הפרעה זו נקראת בשמה המקצועי המלא: Obsessive Compulsive Disorder. שכיחות ההפרעה, הינה בקרב 2%-3% מהאוכלוסייה העולמית הבוגרת, כאשר הגברים לוקים בהפרעה זו יותר מנשים. מדובר על מצוקה נפשית קשה, כאשר ההפרעות השכיחות ביותר הם דיכאון והפרעות חרדה. רבים מהסובלים מהפרעה זו, מתמודדים עם טיקים כגון מצמוץ בעיניים או בשפתיים, משבר ומקרים חמורים יותר, כגון: מחשבות אובדניות. מרבית מהאנשים הסובלים מהפרעה זו, פונים לקליניקה המתמחה עם טיפול ב- OCD פסיכולוגי או פסיכיאטרי אבל בתקופה של 5-10 שנים מהופעת תסמיני ההפרעה.

יש לאבחן את המטופל, לפני טיפול ב-OCD, באמצעות מטפל קליני או פסיכיאטר. מטרת האבחון הינה לבחור את הטיפול הנכון, אם טיפול CBT יספיק או טיפול זה אשר יהיה משולב גם בתרופות. היום, על פי מחקרים ותגליות חדשות לגבי הפרעת OCD, חוקים בנו כלי ניבוי משוכללים וחדשניים כגון MRI שיבצע סריקת מוח ואלגוריתמים מבוססי אינטליגנציה מלאכותית, כך שישרתו את הקלינאים באבחון של הפרעות כפייתיות ובטיפול הנכון בהן.

ocd - הפרעה כפייתית, אכילה

התסמינים להפרעת OCD

אנשים הסובלים מהפרעת OCD, מאופיינים במחשבות טורדניות כאשר מחשבות אלה, יפריעו לסובל מתופעה זו לפחות שעה ביום ויותר. גם שגרת היום של מי שסובל מתופעה זו תופרע, המערכת הזוגית וקשיים חברתיים רבים. ניתן לראות תופעות מוכרות בקרב הסובלים מהפרעות טורדנית כפייתית כמו:

  • טקס שטיפת ידיים הרבה פעמים במשך היום.
  • פעילות מנטאלית כמו ספירה או תפילה.
  • אגרנות כפייתית.
  • הימורים כפייתיים.
  • אכילה כפייתית על בסיס רגשי.
  • חיפוש אובססיבי אחר מידע בתחומים השונים.
  • הטרדה קנאה חולנית לבן או בת הזוג.
  • קניינות כפייתית- כאשר עשויה להוביל למצוקה כלכלית ולקניה מוגזמת של מוצרי צריכה שאין לסובל מתופעה זו, כל צורך בהם.
  • פעילות מינית גבוהה.

יש להבדיל בין הפרעה כפייתית טורדנית, לבין הפרעות אחרות אשר כוללות התנהגות כפייתית כמו: התמכרות לסמים ולאלכוהול, הצתה כפייתית, קליפטומאניה, תלישת שערות כפייתית ועוד. הפרעה זו, עשויה להתבטא גם מהימנעות מרחיצה במשך שבועות מטעמים לא הגיוניים. זו הסיבה שיש לאבחן את המטופל לפני שמתחילים עם טיפול ב-OCD, כך שניתן להתאים לו טיפול נכון על פי הנתונים.

הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית נמצאים במעגל קסמים פתולוגי

מחשבות טורדניות בקרב הסובלים תופעת OCD, הן חסרות כל פרופורציה או היגיון. מחשבות אלה, למעשה מעצימות את החרדה, מה שמונע מהסובל מ-OCD להתנהל בשגרת היום-יום. החלק הכפייתי של המחלה, כאשר המטרה היא להפחית את החרדות הגוברות בשל מחשבות בלתי פוסקות. התנהגות כפייתית בעצם, נקלה על עוצמת החרדה אבל מדבר בקלה לטווח מאוד קצר ובטווח הארוך יותר, נוצר מעגל של חרדה ופעולה וחוזר חלילה… מעגל קסמים זה הופך לפתולוגי עם השנים. ישנם אנשים המעוניינים לצאת ממעגל זה ופונים אל טיפול ב-OCD, בקליניקות של מומחים כגון: מטפלים פסיכולוגים, פסיכיאטרים או פסיכותראפיסתים.

נטילת תרופות, כדורים, נוגדי דיכאון וחרדות

הפרעה פיזית או נפשית?

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) מתחילה כמחלה גופנית כאשר הסימפטום הבולט הינו חוסר בסרוטונין. זהו למעשה אנזים כימי אשר קובע בתחושות המתקשרות למצבי רוח וחשוב במניעת דיכאון. לדוגמא, ילדים הסובלים מתסמונת טורט, סובלים ממחסור בסרטונין. זו הסיבה כי במצבים של הפרעת OCD בדרגה גבוהה, ניתנות תרופות למטופל, אשר מגבירות את רמות הסרטונין במוח מה שיגרום להקלה בסימפטומים ב-50% לפחות בקרב מטופלים. תרופות אלה ניתנות כחלק של טיפול ב-OCD ותרופות אלה, הינן תרופות נוגדות דיכאון וחרדה. התרופות שיוצרו בדור החדש, אינן בעלות תופעות לוואי. תרופות אילו ניתנות, כאשר המצב הינו חמור יותר מאשר הפרעות OCD ברמה נמוכה או בינונית.

מטפלים רבים בהפרעה טורדנית כפייתית, יעידו כי הסובלים מההפרעה סובלים אף מדיכאון, חרדה חברתית, התמכרויות לחומרים שונים, הפרעות אכילה ועוד סוגי חרדות. בניגוד למסקנות של מטפלים שונים, אין עדות לקיום הקשר בין הפרעה טורדנית כפייתית לבין הפרעה אישית אובססיבית קומפולסיבית. יש לציין כי על פי מחקרים שנעשו במשך השנים לגבי הפרעה זו, הגורמים הביולוגיים וההתנהגותיים, הם אלה שהם בעלי משקל רב במיוחד רופאים רבים בתחום הפסיכיאטריה סבורים, כי אין וודאות מוחלטת, לגבי הגורמים הביולוגיים אשר גורמים להפרעת OCD, אבל היעילות של טיפול תרופתי, מראה כי התרופות למעשה מווסתות את הסרטונין במוח בין היתר, נמצא כי הסובלים מהפרעה כפייתית טורדנית הפעילות באונות המוח הקדמיות, מוגברת.

ים, שמחה, חיוכים

התחושות והפחדים של אנשים הסובלים מהפרעת OCD – במה זה מתבטא?

האובססיה של הפרעת OCD מתבטאת במחשבה טורדנית, אשר חוזרת על עצמה ואינה נותנת מנוח למי שסובל ממנה. החלק השני של ההפרעה, הינו קומפולסיה כאשר היא מתבטאת בפעולות שהסובל מהפרעה זו, חוזר עליהן שוב ושוב. פעולות אלה בעצם, יכולות להיות פעולות יום יומיות כמו: רחיצה, נעילת הבית, ספירת עמודי חשמל ברחוב ועוד סוגים שונים של פעולות אלה שאינן הגיוניות. ייתכנו סוגים של טקסים סביב דפוסי אכילה או התנהגות מינית. כאשר מדובר במצב חמור של OCD, אדם הסובל מהפרעה זו, חש דחף עז להרוג מישהו ואז, הוא יותר לו שורה של איסורים על מנת שלא יבצע מעשה חמור זה. על מנת לתרום לאיכות חיים טובה ושקט נפשי, יש לפנות למי שמתמחה עם טיפול ב-OCD, כשאר המטופל יאובחן לפני ואז יוחלט על סוג הטיפול בהתאם לרמת התופעה.

ישנן תכונות משותפות לאובססיה וקומפולסיה, כמו רעיון ודחף מתמידים אשר לוחצים כל העת על הסובל מהפרעת OCD. גם הרעיון עצמו והדחף, מובילים את הסובל מהפרעה זו לסבול מפחד וחרדה אשר מובילים בסופו של דבר לפעולות מנע. ישנם מטופלים הסובלים מתופעה זו והם אף גאים בה, לדוגמא, אם אדם הוא מסודר ונקי באופן כפייתי, הוא מאוד מרוצה מהתוצאות של הניקיון והסדר המופתי והוא יבלה שעות רבות בעיסוק כפייתי זה, אבל האכזבה לא תאחר לבוא, היות והוא מצפה גם מאנשים אחרים לנהוג כמוהו.

ידיים, ניצחון, התמודדות, חברים

אופן הטיפול המומלץ בהפרעה טורדנית כפייתית

על מנת שהמטופל יבין את הקשר הסיבתי בין אופן חשיבתו לבין הפחתת הסימפטומים, עליו לעבור טיפול ב-OCD, באמצעות שיטת טיפול ב-CBT. מדובר על טיפול התנהגותי קוגניטיבי אשר מציידת אותו בכלים יעילים וחיוניים. טיפול זה, חותר לאתגר טיפולי רב ערך, כאשר המטופל לוקח על עצמו את הגישה הלוחמנית שמטרתה, לא לתת לאובססיה לשלוט עליו ולהשתלט על חייו. המטופל, יידרש לפתח ערנות לתכנים שאינם רלוונטיים עבורו אשר גורמים לתסמינים להופיע.

כעיקרון, טיפול ב-OCD, יסייע למטופל לצמצם את ההתנהגויות המגוונות ויצייד אותו בכלים אשר יהיו בעלי יעילות להרגעת הפחד שמעוררות סוגים שונים של אובססיות. אבחנה וטיפול מתאים, ימנעו סבל רב ממטופלים הסובלים מהפרעת OCD ויפחיתו את הסיכויים לפתח עוד סוגים של הפרעות כגון: דיכאון, בעיות בקשר הזוגי או קשיים בעבודה. זו הסיבה שיש לדעת מהי אותה ההפרעה וככל שהמטופל יקדים למצוא טיפול הולם לבעיותיו, כך איכות חייו תשתפר לאין שיעור. פסיכותרפים ופסיכולוגים, אינם ממהרים לתת תרופות למי שסובל מ-OCD, כאשר התופעות אינן חמורות או ה-OCD הינו בדרגה גבוהה. עוד בנושא חרדה בזוגיות.

טיפול ב-OCD - אורי פוקס

לקחת את השליטה בחיים בחזרה באמצעות טיפול ייעודי להפרעת OCD

במחקר חדש שנעשה באוניברסיטת קולומביה, הושוו שתי שיטות של טיפול ב-OCD. השיטה הראשונה הינה טיפול בשיחות באמצעות CBT מול תרופות פסיכיאטריות. הפסיכותרפיה, נמצאה כיעילה ביותר בטיפול בסימפטומים של הפרעה זו. גם בישראל שיטה זו אומצה בחום, לאחר שהוכחה כיעילה ביותר. אחד מהמטפלים הבולטים בשיטה זו, הינו אורי פוקס – מטפל בחרדות מוסמך, אשר למד לתואר ראשון ושני בסוציולוגיה ולאחר שחווה חרדות, החליט שבאמצעות אותה השיטה שסייעה לו, הוא ילמד טיפול מורכב ומעמיק זה. היום, אורי נחשב לאחד מהפסיכותרפיסטים המובילים בתחום חרדות דיכאונות והפרעות OCD. הוא רואה עצמו כשליח ונחל הצלחות רבות בקרב מטופלים רבים.

הקליניקה של אורי, נמצאת באזור פולג שבנתניה וקליניקה נוספת נמצאת במרכז הרצליה והיא מהווה בית חם ושיטות הטיפול בהפרעות השונות, מצליחות להעניק כלים חיוניים במטופלים רבים. אורי מקפיד על יישום הכלים בקרב המטופלים במרחב הפתוח ובביתם של המטופלים שמיישמים שיטות אלה ואיכות חייהם השתפרה ללא הכר.

מאמרים נוספים מעניינים באתר

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by