סוגי חרדות שונים

אהבה, אופניים, דשא, שמיים

חרדה היא ללא ספק אחת הבעיות הפסיכולוגיות הנפוצות ביותר בעולם המודרני. מיליונים רבים של אנשים מכל רחבי העולם סובלים מסוגים שונים של חרדות, כמו גם מסוגים שונים של התקפים מרוכזים הנובעים מחרדה, מה שמכונה בכלליות – התקף חרדה. מהם המאפיינים של התקפים אלו ומהם סוגי חרדות השונים הנפוצים בעולם, אלו אשר עלולים להביא לכדי התקף מסוג זה?

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה עצובה

מה מגדיר חרדות?

בעוד ישנם סוגים רבים ושונים של מצבים אשר עשויים להיכלל תחת הקטגוריה של התקף חרדה, ניתן לאפיין את מרבית המצבים האלו ככאלו הכוללים תחושות גופניות אינטנסיביות דוגמת דופק מואץ, הזעה, תחושה של סחרחורת או חום ואף עילפון. בנוסף, מדובר במצבים הכוללים מצב פסיכולוגי של פחד חזק, בין אם מדובר בפחד מאובייקט ידוע וברור ובין אם פחד כללי אשר אינו נסב סביב מושא מסוים

חרדה עלולה להיגרם בקרב הסובלים מסוגים שונים ורבים של הפרעות חרדה. להלן כמה מסוגי החרדות הנפוצים ביותר, מהן סובל אחוז ניכר מהאוכלוסייה.

חרדה פוסט טראומטית

ידועה גם כ"הפרעת דחק פוסט טראומטית". נובעת כתוצאה מחשיפה לאירוע טראומתי, ומלווה את הסובל ממנה למשך תקופה ארוכה לאחר האירוע, לעיתים גם שנים רבות. דוגמה מוכרת היא חיילים אשר שבו משדה הקרב, וסובלים מהפרעות דחק פוסט טראומתיות במשך שנים לאחר השתתפותם בקרב.

חרדה מסוימת

פחד גדול ובלתי פרופורציונאלי מאובייקט או מצב מסוים. היתקלות באותו אובייקט או מצב, כמו גם סיטואציות אחרות אשר עלולות לעורר את הזיכרון הרלוונטי, מעוררים את אותן תחושות שהוזכרו לעיל המאופיינות כחרדה, ובמקרים חמורים יותר אף מעוררות חרדה של ממש.

חרדה חברתית

אחד מסוגי חרדות הנפוצים, הינו פחד והימנעות ממצבים בהם נוכחים אנשים רבים, דוגמת אירועים חברתיים המוניים. חרדה זו עלולה לפגוע בצורה קשה ביכולתו של הסובל ממנה להשתלב בחברה ולתפקד באופן נורמלי מבחינה חברתית. טיפול בחרדות חברתיות בשיטה מותאמת אישית

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אבא וילד, פסי רכבת, שקיעה

חרדה כללית או מוכללת

מדובר בחרדה כללית אשר אינה נסבה סביב נושא מסוים, אלא פשוט מתאפיינת בממחשבות טורדניות לאורך רבות משעות היום. לרוב, הסובלים מחרדה מסוג זה אינם מודעים לסיבות לאותה חרדה, והיא עשויה לבוא לכדי ביטוי בהפרעות שינה כרוניות, עייפות, חוסר יכולת להתרכז לאורך זמן ועוד. עוד בנושא חרדה כלכלית.

ישנם כמובן סוגי חרדות נוספים, כגון: חרדה בריאותית, חרדת נטישה, חרדת בחינות, חרדת נהיגה ועוד. רובן ככולן עלולות לעורר גם התקפי חרדה במצבים שונים. דרכי ההתמודדות והטיפול במרבית המצבים הללו הן שונות ומפותחות בימינו, כך שעבור כל סוג חרדה ממנה עשויים לסבול ניתן למצוא טיפול מתאים ואפקטיבי, לפחות במידה מסוימת.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
שמחה, אהבה, שקיעה

איך מטפלים בסוגי חרדות?

ישנם דרכים רבים ושיטות מומלצות לטיפול בחרדות, אשר בראשם הוא טיפול מקצועי ע"י גורם מוסמך לטיפול בסוגי חרדות שונות. כאשר חווים התקף חרדה בזה הרגע, הכנו עבורכם 10 טיפים יעילים להתמודדות עם התקף חרדה. כאשר מדובר בתופעה הנפוצה אצלכם תקופה ארוכה, רצוי להתחיל טיפול מקצועי כמו זה של אורי פוקס, אשר מטפל בשיטת CBT שהוא כולל אבחון החרדה, שינוי התפיסה לגבי החששות וחזרה לחיים איכותיים יותר ללא טרדות.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

0/5 (0 Reviews)
אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטאספ
שתפו בטוויטר
שלחו למייל
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן:

Call Now Buttonחייגו אלי