חרדה כלכלית – דרכי התמודדות

ארנק ריק, חרדה כלכלית

אחת מסוגי החרדות הנפוצות כיום בישראל ובעולם המערבי כולו היא מה שמכונה – חרדה כלכלית. כולנו חלק מהמערכת הכלכלית בצורה כזו או אחרת, וככאלו אנו מתנהלים על פי תקציב מסוים, נדרשים להוצאות שוטפות או חד פעמיות מסוימות וכו'. כאשר כסף מעורב בחיים שלנו באופן כל כך עמוק ואינטגרלי, ברור מדוע גם הוא משמש כגורם לחרדות בקרב אנשים רבים. מה בעצם מאפיין חרדה כלכלית ומהן דרכי ההתמודדות הקיימות והמומלצות?

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה אחרי קניות שמחה, גבר עצוב

מגוון של פחדים, חששות ותסמינים ודרכים שונות של טיפול בחרדה כלכלית

ניתן למנות מאפיינים שונים של חרדות כלכליות, אך חשוב להבין כי מדובר בתופעה רחבה ומגוונת, ממנה קיימים סוגים רבים ושונים. חרדה כלכלית מאפיינת אנשים משכבות רבות של האוכלוסייה, ממקומות שונים בעולם ובעלי תחומי עיסוק שונים. באופן כללי, ניתן לאפיין חרדות אשר מקורן בהתנהלות כלכלית כחרדות כלכליות, כאשר על פי הגדרה זו ברור מדוע קיימים סוגים רבים ושונים של חרדה זו.

סוג נפוץ של חרדה כלכלית נובע מקושי בפרנסה ובשמירה על רמת חיים מסוימת, אשר נתפסת אצל אותו אדם כרמת חיים ראויה מינימלית (כלומר – כזו אשר מתחת אליה מדובר בסוג של עוני). כך, אנשים רבים אשר מתקשים להתפרנס ו"לסגור את החודש" חיים במצב מתמיד של חרדה כלכלית. בצד השני של הספקטרום ניתן למנות מצבים כמעט הפוכים – אנשים אשר מרוויחים הרבה כסף וחיים ברמת חיים גבוהה ביותר, אך עדיין נמצאים במצב מתמיד של חרדה, אשר לעיתים נובעת בדיוק מהעושר הכספי המאפיין אותם – הם חרדים לגורל הכסף שצברו, לאופן בו ינצלו אותו וכו'.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אין כסף, כיסים ריקים

עוד מאפיינים נפוצים בחרדות כלכליות

גם מקרים פשוטים ויומיומיים יותר כמו אנשים אשר מתקשים להוציא כסף מתוך חרדת קניות, אנשים אשר נוטים לבזבז יותר כסף ממה שיש להם מתוך פחד כרוני מסוים ממחסור ועוד דוגמאות רבות – כל אלו נופלות לקטגוריה העשירה והמגוונת של חרדה כלכלית.

כמובן שגם במקרה זה קיימים טיפולים מסוגים שונים. בין אם מדובר בטיפול בהתקף חרדה ממוקד או טיפול בחרדות כרוניות הנובעות מהתנהלות כספית – טיפול בחרדה כלכלית מסייע לאנשים רבים מדי שנה. טיפולים אלו כאמור רבים ומגוונים, ועל מנת למצוא את הטיפול המתאים יש קודם כל לאבחן את סוג החרדה הכלכלית ממנה סובלים, את שורשיה ומאפיינים בחיי היומיום המטפחים אותה, ובהתאם לכל אלו להתאים טיפול ספציפי בחרדות. קראו עוד על טיפול בחרדות.

חרדות נוספות ושיטות טיפול

0/5 (0 Reviews)
אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטאספ
שתפו בטוויטר
שלחו למייל
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן:

Call Now Buttonחייגו אלי