אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

טיפול CBT

גבר מיואש, חרדות, דיכאון

שיטות הטיפול הפסיכולוגיות, התקדמו והשתנו ואחד הבולטים בהם שגרם לשינוי מהותי ושיפר את איכות חייהם של מטופלים רבים אשר סובלים מהפרעות דיכאון, חרדות והפרעות כפייתיות, הינו טיפול התנהגותי קוגניטיבי הנקרא טיפול CBT. טיפול זה, פועל באמצעות התמקדות במחשבות, דימויים, אמונות שבהם מחזיק המטופל והבנה של המטפל, כיצד אמונות אלה משפיעות על הדרך שבה הוא מתנהג ובאמצעות תפיסתו, המטפל ימצא את השיטה הנכונה והיעילה להתמודדות עם בעיות רגשיות.

היתרון המרכזי של טיפול CBT, הוא טיפול שמתבצע בטווח קצר וכבר המטופל חש בשינוי משמעותי בחייו. המטופל מגיע למפגש שבועי, הנערך כשעה ובמהלכו עובדים הן המטפל והן המטופל כיצד ניתן להתמודד מול הבעיה טיפול זה, מסיע למטופלים להיחלץ מדפוסי מחשבות שגויות. המטפל יעודד את המטופל שנמצא בדיכאון וחרדות, לבחון את חוויית החיים, על מנת להתבונן על מה שקורה במציאות, מבלי שייכנס כהרגלו לתוך מחשבות פסימיות.

אישה מיואשת, אכזבה, דיכאון,פחדים, חששות, חרדות

האם החשיבה השלילית של מטופלים מגיע משחר ילדותם?

על פי מחקרים של רופאים המתמחים ברפואת הנפש, דפוסי החשיבה שלנו מוגדרים בילדות והופכים לדפוסי חשיבה אוטומטיים וקבועים. ילד אשר אינו מקבל אהבה מהוריו, אבל מצד שני זוכה לשבחים ממוריו בדבר ההתקדמות שלו בלימודיו, יכול לחשוב כי עליו להצטיין תמיד, היו ואחרת הוא יהיה דחוי. מדובר על כלל לחיים, אשר נקרא הנחה מתפקדת אשר מנחה את האדם לטווח הארוך וגורמת לו כי יעבוד קשה בחייו. טיפול CBT שונה מטיפולים אחרים של פסיכותרפיה, כי המבנה שלו, מבוסס על מטופל שיכול לשוחח בחופשיות על כל העולה ברוחו. כבר בתחילת הטיפול, כאשר המטופל פוגש את המטפל, מתוארות הבעיות של המטופל באופן פרטני ומשם מוגדרות מטרות הטיפול.

בכל מפגש שבועי, המטופל והמטפל, ידונו בשיטות להתמודדות נכונה מול קשייו של המטופל וכבר בתחילת המפגש עצמו, הם יחליטו יחד על הנושאיים העיקריים שהם מעוניינים לעבוד באותו המפגש השבועי שלהם. המטופל והמטפל, ידונו יחד, על ההתקדמות האחרונה, על התרגילים שהמטופל קיבל לאחרונה ועל יישומם. בכל סוף מפגש, המטופל והמטפל, יחליטו על משימה אחרת שהמטופל יצטרך לעבוד עליה. שיטת טיול זו, הומצאה בשנות השישים של המאה הקודמת ע”י ד”ר אהרון בק כשאר הבין כבר אז, כי קיים קשר אדוק בין המחשבות והתחושות של האדם.

cbt - שינוי המחשבות, טיפול שכלי

מהות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT)

השיטה של טיפול CBT, כוללת מרכיב מרכזי והוא החלק ההתנהגותי, אשר מהווה את הצע השנייה של הגישה. מודגש היישום המעשי ותרגול של התנהגות חלופית. לפעמים, השינוי של ההתנהגות גם מבלי שהמטופל יבין את עיוותי המחשבות שלו, עשוי לגרום לשינוי בהתנהגותו מה שיגרום ליצירת השינוי שיסייע לו באיכות חיים טובה יותר. כאשר קיימים מצבים שמהווים את הטריגר להתקפי חרדה בקרב המטופלים, יתבצע “טיפול בחשיפה” שבמסגרת טיפול זו, ייחשף המטופל באופן הדרגתי ובפיקוח, לגבי מצבים שזוהו כמעוררי חרדה. המטופל, יקבל כלים חיוניים כיצד יוכל להשתמש בהם כגון תרגילי חשיבה ותרגילי נשימות והרפיה. המטופל יטיל מטלות על המטופל שיישם אותם גם בביתו או מחוץ למסגרת הטיפולית ויתרגל בהתנהגויות ומחשבות חדשות. עוד בנושא התקפי חרדה.

מה שחשוב למי שסובל מחרדות ומגיע לקליניקה המתמחה עם טיפול CBT, סוג טיפול זה, שונה מטיפולים אחרים בתחום הפסיכותרפיה, כי מבנהו של טיפול זה, מבוסס על שיחה חופשית בין המטפל למטופל, אשר מתאר את בעיותיו הפרטניות וההגדרה של מטרת הטיפול. היתרון המהותי בטיפול זה, הינו הטווח הקצר של זמן הטיפול. אפשר להגיע לתוצאות מרשימות כבר בתום חודשי טיפול ספורים אשר כל מפגש הינו אחת לשבוע והוא נערך במשך 60 דקות, כאשר גם המטפל וגם המטופל, עובדים יחדיו בכדי להבין תחילה מהן הבעיות שמהן סובל המטופל והמטפל מפתח שיטה שמתאימה לנתוניו של כל מטופל. למעשה, טיפול CBT, מקדיש את תשומת הלב ליחסים שבין הבעיות להתנהגות ולחשיבה של המטופלים.

טיפול CBT למי מתאים?

יש לציין כי טיפול CBT יכול להועיל למטופלים הסובלים מבעיות שונות כגון:

טיפול התנהגותי קוגניטיבי, מבוסס על מערכת יחסים שוויונית, עניינית, ממורדת ועד למצב שהמטפל ישאל את המטופל לגבי דעתו ושביעות רצונו מהטיפול. מי שהמציא ויישם טיפול CBT, היה ד”ר בק כאשר טיפול זה החל להיות נפוץ בתחילת שנות ה-60 של המאה הקודמת. בק, הבין, כי דפוסי החשיבה של בני האדם, מוגדרים עוד משחר ילדותו והופכים עם השנים לדפוסי חשיבה קבועים. לא כל בני האדם מודעים למחשבות אלה, אך באמצעות טיפול מקצועי זה, הם יכולים ללמוד ולזהות את המחשבות הקבועות שפוגמות באיכות חייהם ולהתגבר עליהן באמצעות כלים שיעניק המטפל על פי השיטה של טיפול התנהגותי קוגניטיבי. קראו עוד בנושא סימנים לצורך בטיפול.

אישה שמחה, שחרור לחצים

טיפול המסייע להיחלץ ממחשבות שליליות

המטפל מסביר למטופל, כיצד להיחלץ מהמחשבות השליליות ולבחון אותן. המטפל מראה למטופל מהן חוויות החיים וכיצד להיערך להתרחשויות מציאותיות. המטופל יבין במהלך הטיפול כיצד לפתח דפוס מחשבה מפוכח יותר בכדי לחוות תוצאות הרבה יותר טובות וחיוביות ממה שהיה רגיל לה עד כה. כולנו למעשה, חווים מקרים והיבטים שליליים בחיינו, אבל כאשר אדם נמצא במצוקה נפשית, הוא מפרש את מצבו באמצעות ראייה מוטעית, מה שהופך את הקושי לרב יותר. טיפול CBT, מסייע לאנשים אלה לתקן את הפרשנויות שהן מוטעות ופוגמות באורח ומהלך חייו.

למרות שאין ביכולתנו לשנות אירועים מצערים בחיינו, ניתן בכל זאת לשנות את אופן התגובה שלנו לאירועים אלה וניתן בהחלט לשלוט במצב הרוח שלנו. בעצם באמצעות טיפול CBT, הינו טיפול אשר מצדד ומאמין ביכולותיו של האדם והכוח לבצע שינוי במצבו הנתון. לדוגמא, מי שחווה טראומה יוכל להעניק פרשנות שלילית לחלוטין, אשר תשפיע על רגשותיו ותגובותיו, אבל מצד שני, באמצעות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, הוא יוכל לתעל את הטראומה לכוון אחר וחיובי יותר, לאופן אשר בו הוא יוכל לנבא את עתידו ובחירתו, אשר בהחלט ניתנת לשינוי רק עם רצון טוב והבנה למצבו הקיים.

משפחה שמחה, חיוכים, הורים וילדים

מדוע שיטת טיפול ב CBT היא כה מוצלחת?

למטופלים אין הרבה סבלנות לטיפולים פסיכותראפיים או פסיכולוגיים ממושכים. היום שיטה זו של טיפול CBT, משיג שינוי נפשי בזמן קצר, אשר משפיע באופן חיובי על מטופלים שכבר השיגו איכות חיים טובה יותר, ללא חרדות, דיכאון או כל מיני פחדים שמקננים בהם. מדובר על מדע שהוכח כמדויק, יעיל שהביא תוצאות למאות אלפים של מטופלים ברחבי העולם. מטופלים בשיטה הקוגניטיבית התנהגותית, יודעים כי על מנת שהטיפול יהיה בעל תוצאות חיוביות, עליהם להיות כנים דיים עם המטפל. הקשר הטיפולי בין המטפל למטופל, הינו חלק מאבני היסוד של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, ממש כמו כל טיפול פסיכולוגי אחר.

טיפול CBT, גורם לוויסות רגשי, פיתוח של מסוגלות עצמית, מנהיגות אישית ופיתוח היצירתיות בקרב המטופלים. הטיפול מטפל באנשים אשר סובלים מחרדות למיניהן והמטרה בטיפול זה הינה- כאן ועכשיו, כאשר המטופל אשר חושב על אירוע מסוים, ידע באמצעות הכלים הניתנים לו כיצד הוא יגיב ויוכל לעצור את התקפי החרדה.

טיפול CBT - אורי פוקס בטיפול

מעוניינים להרגיש חופשי וללא פחדים? – פנו לטיפול CBT אצל מומחה לשיטה זו

אם גם אתם מעוניינים להיות בחברה וליהנות ממנה ללא חשש, אם אתם מסתגרים בביתכם בשל פחד מהתקף, או אינכם יכולים לעבוד בשל בעיה זו, מומלץ כי תגיעו לקליניקה המתמחה בנושא של טיפול CBT. יש לבדוק לגבי הרקע של המטפל, היכן למד, כמה שנים הוא עובד בשיטה זו, אם המטופלים הינם שבעי רצון ואם אכן נחל הצלחות. אחד מהמטפלים המוכרים בתחום הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי הינו אורי פוקס אשר הוא החל את הקריירה שלו כאש למד לתואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית והמשיך לכיוון של לימודי שיטת CBT בהתקפי חרדה והפך מומחה בתחומו. השינוי הזה הופיע אצל אורי, לאחר שהוא עצמו היה תחת חרדות והתגבר עליהן באמצעות שיטה זו ולכן, הוא רואה עצמו כשליח להפצת השיטה, כאשר כבר נחל הצלחות מזה שנים בקרב מטופליו הרבים.

מאמרים נוספים מעניינים באתר

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by