קשיי נשימה

איש עם חמצן

הקשר המופלא גוף-נפש מתאר מערכת יחסים מדהימה בין הגורמים הפיזיים לנפשיים שבגופו של כל אדם.
במעין מערכת סימביוטית וסינרגטית, בה סטרס, חרדה, פחד ומתח בעוצמות גבוהות פוגעים לא רק בבריאותנו הנפשית, אלא גם בבריאותנו הגופנית ומצריכות טיפול בחרדות ופחדים. אתם ודאי מכירים את זה על גופכם, תרתי משמע, למצבים שליליים בעוצמות גבוהות ומתמשכות יש השפעה שלילית על כל מערכות הגוף באופן ברור ומורגש. לחץ בחזה, קשיי נשימה ומחסור באוויר, הם רק רשימה חלקים של תסמינים פיזיולוגיים מובהקים, אשר מתרחשים במקרה של תסמיני חרדה. מה מתרחש בגוף הגורם לקשיי נשימה וכיצד מרוויחים את האוויר שלנו חזרה?

"זה פתאום תקף אותי", סיפר לי גיא, כשהוא עצמו להוט ונמהר לשתף את הדברים, "כאילו משום מקום".
"בהתחלה פשוט הרגשתי מועקה גדולה מאוד ואז כמו תחושה של אבן על החזה. לחץ, מחנק ונשימות כבדות, הייתי די משוכנע שאני עומד למות. המחסור באוויר מכניס את כל הגוף ללחץ והתקפי חרדה מתמשכים עוד יותר גדולים, אתה כאילו נאבק בעצמך שוב ושוב. לקח קצת זמן עד שהבנתי שאני כנראה לא עומד למות, אבל התחושה הייתה כל כך קשה שהיתי בטוח שזהו זה, הסוף קרב"

בקליניקה השקטה והנעימה בהרצליה, קרן נעה בחוסר מנוחה כאשר היא סיפרה לי :
"הרגשתי חוסר שקט מטורף. לא מצאתי מנוח בשום תנוחה. לא יכולתי לסבול את האור וגם לא את החושך. לא מצליחה לעמוד, לשכב, לשבת. האוויר אוזל ואני מרגישה חנוקה וחסרת אונים… אורי, אם יש תחושה יותר קשה מזה אני ממש לא רוצה לדעת"

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
איש סובל מקשיי נשימה אצל הרופא

האם הבחנתם אי פעם בנשימה שלכם

בגוף האדם מתרחשים כל כך הרבה תהליכים ביולוגיים מופלאים בכל רגע נתון , שאנחנו כלל לא מודעים אליהם. הנשימה, פעולה אוטומטית שאינה מחייבת אותנו בפעולה אקטיבית, היא אחד התהליכים החיוניים והלא מודעים שקורים בגוף.
במצב רגיל, הנשימה נעשית במקצב קבוע, במנוחה, היא איטית יותר ובמאמץ, מתגברת.
קשיי נשימה הם אחד התסמינים הלא נעימים והמפחידים אותם ניתן לחוות. למעשה מדובר במצב בו קיימת הפרעה בתהליך הנשימה האוטומטי והשגרתי. אנשים רבים מתארים קשיי נשימה כמחנק, לחץ בחזה המונע מהם לקחת אויר, נשימות רדודות או מהירות מדי.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה עם קשיי נשימה

למה בעצם נגמר לנו האוויר

במצב של מתח גבוה, או כאשר אנחנו נבהלים,
הנטייה היא לעצור את הנשימה לכמספר שניות, אם המתח ממשיך, לרוב עוברים לנשימות קצרות, אשר גורמות לתחושה של קוצר בנשימה. התופעה הזו היא תופעה מרתקת אשר מקורה, כמו רבות אחרות, במנגנון ביולוגי הישרדותי הנובע מצורך קדום בהסוואה אשר מצריך טיפול בלחץ נפשי. בימי קדם, כאשר האדם עצר את הנשימה ו"קפא" כאשר זיהה איום, שעלול להוות סכנה. המנגנון הזה הוא מנגנון הישרדותי שאינו רק אנושי, אלא הוא מאפיין יונקים ממינים שונים.

מה בין חרדה לקשיי נשימה

כאשר אנו חווים אירוע הגורם לנו לתחושות של חרדה, בהלה או פחד קיצוני, הגוף שלנו נכנס לכוננות על. כל המערכות "מהבהבות ומאותות", הסירנות מופעלות במלוא העוצמה ומערכת החירום הגופנית-קדמונית "הילחם או ברח" פועלת בווליום גבוה. כאמור, מדובר במנגנון תגובותי – הישרדותי אשר מטרתו פשוטה, לשמור עלינו בחיים.

מה לעשות שלעיתים גם המנגנונים המופלאים ביותר, איך לומר, קצת מזייפים? במצב הנתפס על ידינו כחרדה (אך אינו בהכרח מצב מאיים או מסכן עבורנו), הגוף מפעיל באופן כמעט אוטומטי את המנגנון, ואז אנחנו עשויים לסבול מקוצר נשימה.
ברמה גבוהה מאוד של חרדה, הנשימות עשויות להפוך לתכופות ומאומצות יותר. כך או כך, התחושה הכללית היא תחושה של "עומס יתר" על המערכת, ממש כפי שתיארו קרן וגיא. בהיעדר סכנה מוחשית, התסמינים הפיזיים רק מעלים את רמת המתח הגבוהה בגוף וגורמים לתחושת סכנה וחוסר אונים.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
איש שוכב בבית חולים ומחייך

כיצד מטפלים בחרדה וקשיי נשימה

בין אם אתם סובלים מאירועים של התמודדות עם חרדה וקשיי נשימה ובין אם אתם סובלים מתחושת אחרות כגון התמודדות עם לחץ, אשר פוגעות לכם באיכות החיים ומונעות מכם את הזכות לחיים בריאים וטובים, חשוב לטפל בבעיה. טיפול בחרדות מקצועי יאפשר לכם להבין את מקורה ולהחזיר לכם את השליטה בחייכם. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, הוא הטיפול הפסיכותרפי המומלץ והאפקטיבי ביותר להתמודדות עם התקפי חרדה וקשיי נשימה הנלווים להם. מדובר בטיפול יעיל, ממוקד ומוגבל בזמן, אשר יעילותו נבחנה והוכחה במקרים רבים. בליבת הטיפול נמצאת ההנחה כי דפוסי מחשבה ותפיסת מציאות שגויה מייצרים התנהגויות מוטות ותורמים להיווצרותה של חרדה על כל תסמיניה הפיזיים.

המטרה של הטיפול פשוטה: שינוי של דפוסי המחשבה וההתנהגות על מנת למנוע את הופעת הסימפטומים.

"אבל מה אעשה?" שאלה אותי קרן. "בשעה שזה קורה אני מרגישה שאני עומדת להתעלף ותחושה חזקה של חוסר אונים"
חשוב לזכור, אמרתי לה, שעם כל הקושי, קשיי הנשימה הם תסמין של התקף חרדה בלבד, ואין להם מקור גופני. הידיעה הפנימית (אנחנו נעבוד על כך במהלך הטיפולים) כי מדובר בתוצאה של תגובה לא פרופרציונלית של מערכת הנשימה לאיום לא ממש, עשויה למנוע את המקרים הללו

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
איש נושם אוויר ומחייך

לא פתרון קסם אבל כן טיפול מהשורש

נעים להכיר, שמי אורי פוקס, פסיכותרפיסט ומטפל מוסמך בחרדה. כאדם שסבל מחרדה ופחדים בעבר, אני לגמרי מבין אתכם. התקף חרדה זה מלחיץ, מי כמוני יודע.
במשך תקופה ארוכה התמודדתי עם התקפי חרדה, ואני מודע למחיר הגבוה שהם גובים ולפגיעה הקשה שלהם באיכות החיים.

מניסיוני האישי והמקצועי, הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי מציע פתרון רחב היקף ומבוסס תוצאות, המאפשר לכם התמודדות יעילה באמצעות טיפול במתח נפשי, וכן טיפול טבעי בחרדה וקשיי נשימה.
אני לא מציע לכם פתרון קסמים, "הוקוס-פוקוס" שכזה שבהנפת מטה יעלים את כל הבעיות שלכם. אני מציע לכם מסע משותף, בו נתמודד יחד עם הקושי וניצור כלים אשר יאפשרו לכם איכות חיים, בריאות ותחושת מסוגלות עצמית. מחכה לכם ממש כאן.

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

1/5 (1 Review)
אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטאספ
שתפו בטוויטר
שלחו למייל
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן:

Call Now Buttonחייגו אלי