צלצלו עכשיו 077-8050570

התקף חרדה מתמשך

אתם כבר יודעים לזהות אותו מראש, לצערכם, זהו לא ההתקף הראשון שלכם. הרופאים הסבירו לכם שלא מדובר בהתקף לב ושללו בעיות בריאותיות. ועדיין, התקף החרדה הזה מרגיש ממש כאילו אתם עומדים למות, שוב ושוב ושוב. מהו התקף חרדה מתמשך וכיצד ניתן להתמודד עם הפחד וחיים תחת חרדה בלתי פוסקת?
אם התיאור הזה לא זר לכם, ודאי חוויתם בעבר התקפי חרדה. אולי הבנתם רק בדיעבד כי מדובר בהתקף חרדה, ייתכן ועברתם מספר התקפים עד כי אובחנתם כסובלים מחרדה. כך או כך אתם ודאי יודעים כי התקפי חרדה גורמים למצוקה רבה לאלו הסובלים מהם ולא פחות לסביבתם ולאנשים הקרובים להם.

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

אם לא די בעוצמות החרדה, אשר קשות מנשוא בפני עצמן, הרי שפעמים רבות, החרדה הופכת למושא של פחד בפני עצמו. כך אנשים מוצאים עצמם תחת מתח וחשש בלתי פוסקים, חיים תחת חרדה בלתי פוסקת וחרדים מהחרדה.
מיכל , 32, הגיעה אליי לקליניקה לפני מספר שבועות, וגוללה סיפור לא נגמר של התקף חרדה:
" יש לי שני ילדים בריאים ומתוקים. אך כל הריון לווה בחרדות נוראיות עוד בשלב הכניסה להריון. בהריון הראשון קראתי כל ספר אפשרי בנוגע להריון תקין, התמחיתי במומים אפשריים בעוברים וצפיתי כל תרחיש שלילי בהריון.
למרות שההיריון היה תקין, הוא היה כרוך במתח וחרדה קשים אשר לוו בתחושות פיזיות לא פחות קשות. במהלך בדיקות ההיריון, חשתי מועקה קשה ואף התעלפתי פעם אחת במהלך הבדיקות, מה שכמובן רק העצים את החרדה והמתח. בפעם נוספת, הרגשתי שאני בעיצומו של אירוע לבבי, לאחר שהדופק שלי עלה ללא הכרה והרגשתי כאבים עזים בחזה. למרות שהרופאים שללו בעיה רפואית, לא נרגעתי והמשכתי לחשוש עד שנולדה ביתי. בהריון השני, חזרה החרדה בעוצמה לא פחותה ולוותה בקושי וחשש מהבאות. אחת הסיבות העיקריות לעובדה כי אין לנו ילד נוסף, היא החרדה הבלתי פוסקת שמלווה אותי בשנים האחרונות. אני מרגישה כי אני פשוט על קצה היכולת ולא אוכל להתמודד עם מתחים נוספים
"

אישה בעת התקף חרדה מתמשך

להלחם או לברוח, זו הסיבה שהחרדה מופיעה

הסיפור של מיכל הוא לא נדיר כלל וכלל.
כל אדם חושש וחרד בחייו, מי יותר ומי פחות. מטבענו אנחנו יצורים מעט דאגניים ופעמים רבות החיים מזמנים לנו משוכות ואתגרים אותם אנחנו צריכים לצלוח. לעיתים, מעגלי החיים והצורך להתמודד עם לחץ וקשיים יוצרים אצלנו חשש ופחד מהעתיד לבוא. חשוב לציין כי למרות התחושות הלא נעימות שהוא מביא עמו, הפחד הוא שריד אבולוציוני הישרדותי. זהו מנגנון הגנה טבעי ובריא הקיים בכמעט כל סיטואציה בה אנחנו חשים באיום קרב.
מהי מטרתו? תחושת הפחד מכינה את מערכות הגוף למצב הנקרא "הילחם או ברח", תגובה אינסטינקטיבית מידית של הגוף למצב הנתפס על ידיו כאיום. בכל זמן שהפחד מתעורר רק בשל איום ממשי, אין בעיה, מכיוון ומדובר במנגנון טבעי, הפחד מאפשר לנו להתנהל טוב יותר ולהצליח לצלוח את האיומים. הבעיה מתעוררת כאשר הפחד מופיע גם לנוכח איומים שאינם ממשיים ומייצר חרדה המלווה אותנו במצבים שונים לאורך חיינו, כאשר המצב ההוא כזה מומלץ לבצע טיפול בפחדים וחרדות ולטפל בבעיה מן השורש.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:
17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון
98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

על התקף חרדה מתמשך והפרעות חרדה

אין הפרעת חרדה אחת הדומה לשנייה. לדאבוננו, עולם הפרעות החרדה הוא עולם מגוון בו קיימות הפרעות שונות, בעלות מאפיינים דומים, אך בה בעת, נבדלות זו מזו.
בשונה מהפחד, אשר מטרתו להגן עלינו ולהשאיר אותנו "ערניים" נוכח איום ממשי, החרדה גורמת לתחושת פחד הנוצרת בעקבות מחשבות שליליות על איום כלשהו שאינו בהכרח אמתי.
כאמור, החרדה הינה תחושת איום שאינה מבוססת או קונקרטית, כלומר, חרדה מייצרת תחושת פחד גם בהיעדרו של איום ממשי. למעשה, במצבים רבים, החרדה מייצרת תחושת פחד מאירוע אשר מתרחש אך ורק אצלנו, בראש ובמחשבות.
כך, נוצר מצב פרדוקסלי, בו החרדה גורמת למצב של חוסר אונים מכיוון שלגוף אין באמת אמצעים להגיב לאיום שאינו אמתי ולכן הוא נמצא במאבק פנימי עם עצמו, וגורם להתקפי חרדה עם התסמינים הידועים של ההתקף. הקונפליקט הבלתי פתור הזה רק מעצים את תחושות החרדה וגורם למתח רב, אי נוחות ומצוקה.

אישה מחבקת את בעלה

התקף חרדה מתמשך ללא אופק לשינוי

הפרעת חרדה חברתית או הפרעת חרדה מתמשכת היא הפרעת חרדה החוזרת על עצמה גם ללא טריגר או סיבה הנראית לעין. בהפרעת חרדה ספציפית, המרכיב העיקרי אשר גורם להתפרצות הוא טריגר ספציפי מהעבר, כגון תמונה, מראה, צליל או ריח, אשר מייצרים חיבור אסוציאטיבי וגורמים לתחושת פחד כתוצאה מהזיכרון.
לעומת זאת, בהפרעת חרדה מתמשכת, החרדה עשויה להתקיים גם ללא טריגר ספציפי המעורר אותה ואף עלולה לחזור ולהופיע שוב ושוב.
אחד המאפיינים הבעייתיים המרכזיים בהפרעת חרדה מתמשכת, הוא, למרבה האבסורד, החרדה מהחרדה עצמה. כלומר, כיוון שהחרדה היא אירוע חוזר ונשנה, אנו מפתחים תחושת פחד מעצם החוויה הלא נעימה שבהתקף ועצם המחשבה על החרדה עלולה לגרום להתקף חרדה בפני עצמו. כך נוצר מעגל אימים מורכב וסבוך אשר ממשיך להזין את עצמו.

אישה שותה קפה מחייכת

איך נוכל לסייע למיכל ועוד רבים שכמותה?

נעים להכיר, שמי אורי פוקס, פסיכותרפיסט ומבצע טיפול בחרדות. אני גאה לומר שאני אחד מאנשי המקצוע המתמחים בחרדות על כל סוגיהן. תופעות של חרדה אשר היו מנת חלקי בתקופת נעוריי, הביאו אותי להחליט לסייע ולתרום לאחרים ככל הניתן להפחית את התקפי החרדה והפחדים שלהם. אני מעניק כתף חמה למטופליי, וכולם ללא יוצא מן הכלל מרגישים לאחר תקופה קצרה את השינוי החיובי שחל בהם.
שיטות הטיפול בהפרעות חרדה מתמשכות הן אינדיבידואליות ומותאמות על פי צרכי המטופל ואופי החרדה. בעולם הטיפולי קיימות שיטות טיפול שונות, אשר בראשן נמצאת שיטת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.
שיטת הטיפול הקוגניטיבי – התנהגותי היא שיטת טיפול בהפרעת חרדה אשר מאגדת אספקטים קוגניטיביים והתנהגותיים. במהלך הטיפול מתבצע אבחון מדויק במהלכו יורדים לשורש מקור הפרעת החרדה ובירור הגורמים האחראים לה. בשלב השני נבין את דפוסי המחשבה המתרחשים טרם התקף החרדה במטרה להחליפם בדפוסים חיוביים ואפקטיביים. לצד הטיפול הקוגניטיבי, נשלב התמודדות עם אספקטים התנהגותיים במטרה לסייע ליכולת השליטה העצמית והתמודדות עם הסימפטומים הפיזיים של החרדה גם בעת התקף חרדה.
אני מזמין אתכם ליצור עמי קשר ולפתוח דף חדש בהתמודדות אמיצה עם החרדה.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

0/5 (0 Reviews)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: