צלצלו עכשיו 077-8050570

סוגי OCD

דמיינו את המצב הבא: מחשבה, תמונה או ויז'ואל מסוים פשוט "נתקעים" לכם בראש. נשמע לכם מוכר? עכשיו בואו וניקח עוד 2 צעדים קדימה ונניח שאותו דימוי מייצר לנו חשש, מתח וחרדה, אך אנחנו פשוט לא יכולים להיפטר ממנו. שוב ושוב הוא נע במוחנו במעגלים והופך אותנו לשבויים במעגל של חרדה.
מחשבות אובססיביות שליליות שאינן נותנות מנוח, ריטואל של טקסים מהבוקר ועד הלילה ונפש טרודה ומיוסרת. זהו אשנב חלקי לעולמם המורכב של אלו הסובלים מהפרעות של סוגי OCD, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית.

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

אילנית ומשה החרדות שלהם

אילנית פשוט לא יכולה לגעת בחפצים. "מבחינתי", היא מספרת," כל חפץ הוא מזוהם. ולכן אני נמנעת מלגעת בהם, עד כמה שאפשר, כמובן," היא מחייכת במבוכה. כאשר בכל זאת החיים מחייבים אותה במגע, היא עסוקה בשטיפת ידיים אינסופית על מנת להיפטר מהחיידקים ומן הלכלוך. "השטיפה חייבת להיות מלווה בכמות מכובדת של סבון" היא מסבירה, "אם לא, זה לא אפקטיבי. בנוסף, אני מקפידה שכל שטיפה תהא מספר דקות על מנת לוודא שלא פספסתי כלום"

משה אוהב חפצים, מאז ומתמיד הוא אהב ללקט חפצים יפים, אך יותר משהוא אוהב אותם, הוא אוהב את ערכם הסנטימנטלי. "אני פשוט נהנה לשמר את הזיכרונות היפים, המשפחתיים, המקריים, לכל חפץ יש סיפור משלו." הוא מוסיף. עם השנים, נוספו לו עוד ועוד חפצים, עד שלא היה ניתן למצוא את הידיים והרגליים. הם מילאו את ביתו והשתלטו על כל מרחב פנוי. "אני יודע שאני נוטה לאגור דברים, אבל המחשבה להיפטר מחפץ מסוים, פשוט גורמת לי לחרדה", הוא מוסיף.

אישה מנקה את השיש

איך זה מרגיש כשאנו "כלואים במחשבותינו"

OCD הינה הפרעה הגורמת למצוקה רבה לסובלים ממנה, משבשת את חייהם וכולאת אותם בדפוסי מחשבה והתנהגות שליליים אשר מונעים מהם תפקוד תקין.
אילנית ומשה, שניהם סובלים מצורות שונות של סוגי OCD , ובעברית-הפרעה אובססיבית קומפולסיבית. ההפרעה הזו בעלת פנים רבות ומתבטאת באופן שונה מאוד אצל אנשים שונים. על אף הבסיס הביולוגי הדומה, החוויה האישית ואופני ההתנהגות שונים מאוד מאדם לאדם.
כתוצאה מהשוני הרב ומההבדלים הקיימים בין הסובלים מההפרעה, מקובל כיום לחלק את סוגי OCD לסוגים שונים. האבחנה נועדה לתת מענה רחב ומגוון להתנהגויות השונות כך שכל אדם יוכל למצוא את הביטוי המדויק של ההפרעת OCD אצלו. מהי הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית על סוגיה השונים וכיצד ניתן להתמודד עמה?

חלק בצורת ראש עם חוטים

סוגי OCD – דפוסים של כפייתיות

OCD או הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, הינה הפרעה בה מופיעים סימפטומים של אובססיות, מחשבות טורדניות ו/או קומפולסיות. אלו מחשבות בלתי רצוניות, חוזרות ומטרידות, אשר "נתקעות" בראש, ומעוררות תסמינים להתקף חרדה. לרוב, אדם אשר סובל מההפרעה מוצא דרכים להקלת החרדה הנגרמת מן המחשבות הללו באמצעות ביצוע טקסים כפייתיים. הטקסים הם למעשה רצף של פעולות חוזרות, אשר האדם חש שעליו לבצע שוב ושוב ולא…, מצד אחד, הם מובילים להקלה, ומצד שני הם גוזלים אנרגיה רבה ובמרבית הפעמים מייצרים שוב חרדה וגורמים לפגיעה קשה בתפקוד.
כאמור OCD מופיעה במגוון של צורות ועוצמות משתנות. ללא קשר לשוני בניהן, היא נוטה להשתלט ולהתפשט על שטחים רחבים בחיי אלו הסובלים ממנה ולכן חשוב במיוחד לאבחן אותה בזמן.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:
17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון
98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

על סוגי מחשבות טורדניות

מהן מחשבות טורדניות? דחפים, מחשבות, או תמונות אשר חוזרים על עצמם שוב ושוב, ללא שליטה וללא הפוגה. האובססיות מלוות לרוב בבושה רבה, פחד, גועל, שאט נפש או ספק.. כמעט תמיד הם מלווים בהבנה כי מדובר בדפוסי חשיבה שאינם הגיוניים, אך בלתי ניתנים לשליטה
מירי חוששת לחיי היקרים לה. היא כל כך דואגת להם, עד שהיא חרדה כי מחשבות "שליליות" עשויות לפגוע בהם. לעיתים חולפות בראשה מחשבות לא נעימות לגבי אנשים הקרובים לליבה, ועל מנת לשמור עליהם מכל משמר ולמנוע מהם פגיעה, היא מנסה לחשוב מחשבות "טובות", אשר ינטרלו את השליליות וישיבו את האיזון לכנו.

איש, ואישה מטפלת בו

על התנהגות כפייתיות של סוגי OCD

פעמים רבות, אנשים הסובלים מההפרעה נפשית או אחרת מחפשים דרכים להקלת המצוקה הנוצרת באמצעות כדורים נגד דיכאון או כדורים מזן אחר בעקבות המחשבות הטורדניות. אלו הן הקומפולסיות, מבחר של התנהגויות כפייתיות הכוללות טקסים כדוגמת ניקיון, שטיפת ידיים, סידור, בדיקה או פעולות מנטליות כמו ספירה או תפילה המבוצעות בחזרתיות. למעשה, האדם מגלה כי ביצוע של התנהגויות מסוימות, או מאמץ מחשבתי מסוים, תורמים להקלה זמנית של המצוקה. מכיוון שזהו האמצעי היחידי שלו לשלוט במצוקה, הוא מרגיש דחף עז להמשיך ולבצען.
לרוב, התנהגויות כפייתיות מבוצעות תחת סט חוקים נוקשה אשר רק הוא מסייע להורדת החרדה. אט אט נוצר מעגל מורכב וסבוך שקשה מאוד להשתחרר ממנו. מחשבות טורדניות גוררות מצוקה, לאדם נראה כי הדרך היחידה להפחית את המצוקה היא בהתנהגויות כפייתיות, אך זוהי רק הקלה זמנית ועד מהרה הן צפות ועולות שוב. עם הזמן האדם מתחיל לחשוש רק מעצם האפשרות למחשבות אלו ומנסה למנוע אותן מראש באמצעות ביצוע הטקסים.
וכך, מתבסס לו מעגל ללא גבולות, בצירו מחשבות-חרדה-התנהגות, כל סבב של המעגל מחזק את ההפרעה, גוזל אנרגיה וזמן ומונע תפקוד אפקטיבי ופרודוקטיבי.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

אלו סוגי OCD קיימים

כאמור, קיימים הבדלים באופנים בהם OCD בא לידי ביטוי אצל אנשים שונים. באופן גס, עם זאת, ניתן לסווג לכמה סוגים עיקריים:
סדר וצורך בשליטה – צורך בשליטה, בשלמות ובכך "שהדברים יהיו כמו שצריך". המחשבות קשורות לכך שהדברים אינם מסודרים כמו שצריך, או לא נעשים כראוי. הטקסים כוללים סידור וארגון של חפצים, ניהול רשימות מוגזמות ועוד.
בדיקות חוזרות ונשנות – המחשבה המובילה היא כי חוסר זהירות עשוי לגרום לנזק או לאסון. המחשבות עוסקות בכך שאדם קרוב עשוי להיפגע בעקבות חוסר זהירות. אלו יכולות להיות מחשבות על כך ששכחנו לנעול את הדלת, לבדוק את התנור וכד'. הטקסים כוללים בדיקה חוזרת ונשנת של אותם הדברים.

ניקיון וזיהום – לכלוך, זיהום או חיידקים עומדים בבסיס ההפרעה. כאן יופיעו מחשבות הקשורות לתחושה של לכלוך, זיהום או חיידקים. הטקסים , בהתאמה, כוללים עיסוק מוגזם בניקיון המצריך טיפול באובססיית ניקיון, שטיפת ידיים תכופה, ניקיון חוזר ונשנה של הבית ועוד.
מחשבות הנוגעות למין, אלימות, מוסר ודת – כאן המחשבות עצמן גורמות לנו למתח רב ומערבות תחושות אשמה, סלידה ופחד עצמיים. אלו יכולות להיות מחשבות אלימות, או כאלו אשר כוללות דימויים מיניים שאינם ראויים בעיני האדם או עומדים בסתירה לאמונות, תפיסות וחוקי מוסר או דת הקרובים לליבו .הטקסים עשויים להיות מגוונים וכוללים בדיקות שונות, ניסיונות 'לנטרל ' את המחשבות או למנוע מעצמנו את אותן המחשבות הקשות או הדברים הנוראיים שעולים בראשנו.
אגרנות כפייתית – הדחף לאגור ולשמור על חפצים, ודברים נוספים כדוגמת מסמכים, קבלות, קבצים במחשב, ועוד. וזאת למרות שאין בהם נחיצות אמתית. כל אגירה מובילה לתחושה של הקלה והנאה ואילו הצורך לזרוק את החפצים מוביל לחרדה ומתחים.

כדורים לטיפול ocd

האם אפשר להיפטר מתחושות האשם והסבל

חשוב לומר כי אחת הבעיות העיקריות ב OCD אינה ההפרעה עצמה, אלא תחושת האשמה והבושה אשר גורמת פעמים רבות להימנעות מטיפול. אנשים רבים עדיין סובלים בשקט, עקב המבוכה והחשש מתיוג ואינם מודעים לכך כי הבעיה משותפת לרבים וכי קיים טיפול אפקטיבי וישים.
הפתרון הנחשב ליעיל ביותר בטיפול ב-OCD הינו טיפול CBT אשר עיקרו שינוי של דפוסי החשיבה ובעקבותיו שינוי דפוסי התנהגות.
טיפול CBT מתמקד בשינוי דפוסי חשיבה ושינוי דפוסי התנהגות.
במהלך הטיפול מזהים את סוגי המחשבות הטורדניות ואת הקשר שלהן למעגל החרדה. לומדים להפחית את היחס והמשמעות שניתנת למחשבה ולהיווכח כי יש בחירה גם נוכח המחשבות. כך שהמחשבות לא חייבות “לנהל את ההתנהגות”.
באופן דומה, משנים את דפוסי ההתנהגות על ידי חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי לחץ וחרדה, כך לומדים כיצד להימנע מפעולות כפייתיות ותרגול דרכי התמודדות חדשות יעילות יותר בטווח הארוך. מטרת ההתנהלות היא לסייע בהורדה של רמת החרדה המידית ולהיווכח כי ההרגלים החדשים הופכים קלים יותר ליישום.

מחלימים מדברים

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים - ליאור מסיקה - בטיפול

מטופלים מספרים – ליאור מסיקה

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים - אושרת ריידר - בטיפול

מטופלים מספרים – אושרת ריידר

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים - איציק עזרא - בטיפול

מטופלים מספרים – איציק עזרא

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים - תהילה - בטיפול

מטופלים מספרים – תהילה

yellow bub - עיצוב אתר בטיפול - אורי פוקס

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

vi small - בטיפול

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד. זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור לעומק ולאבחן את שורש הבעיה, במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את העניין עד תומו.

bag

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

vi small - בטיפול

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

vi small - בטיפול

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

bag

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר - זהו תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד. התהליך מותאם אישית לכל מטופל ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

חיים ללא חרדות ואובססיות? זה אפשרי!

אם אתם כאן, אני ודאי לא צריך להסביר לכם, כי אתם הרי חשים זאת על בשרכם. פחד ממחלות וזיהומים , חשש מאסונות ובדיקות חוזרות ונשנות- זוהי לא הדרך לנהל חיים בריאים ותקינים. הפרעה כפייתית מונעת מאתנו להחליט ולבצע, להתקדם ולצמוח.
אולי תופתעו לשמוע, או תחששו מעט, אך הדרך הטובה ביותר לצאת מהמעגל היא להתעמת עם הפחדים. המשמעות כפולה – ראשית, עליכם להיות מוכנים לחוות את עצמכם, לחוש מחשבות חודרניות ואובססיות על אף שאלו יוצרות חרדה, ושנית לא לנהוג כמנהגכם, כלומר, לא לנסות להפחית את החרדה הזו באמצעות טקסים ולא להיכנע להפרעה.
נעים להכיר, שמי אורי פוקס, פסיכותרפיסט ומטפל מוסמך המתמחה בהפרעות כדוגמת דיכאון, טיפול בחרדות והפרעה אובססיבית-קומפולסיבית. אני כאן על מנת לומר לכם כי יש פתרון והוא אפילו בהישג ידכם.
הטיפול קוגניטיבי-התנהגותי חותר ליעד טיפולי רב עוצמה: לאפשר לכם לאחוז במושכות ולקחת את השליטה על חייכם בחזרה. בטיפול אנו נוקטים בגישה אקטיבית, לא לתת לאובססיות "לנצח" ולהשתלט על החיים.
אני מזמין אתכם ליצור עמי קשר, יחד נגלה כי ניתן להתמודד עם החששות ולנהל חיים בריאים ונטולי חרדה.

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

0/5 (0 Reviews)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: