צלצלו עכשיו 077-8050570

הפרעה ocd

הוא יצא מביתו שמח וטוב לב לטיול עם הכלב.
פתאום, בלי שום סיבה נראית לעין, התחילו לנקר הספקות במוחו: זכרתי לסגור את ברז הגז? אולי שכחתי? אבל זכור לי שסגרתי… טוב, אחזור שוב הביתה לבדוק את העניין.
גם לאחר שהלה הגיע לביתו, סגר את ברז הגז, ויצא שוב עם כלבו, מחשבה נוספת, טורדנית אף יותר חלפה במוחו לאחר מכן: "יצאתי מהבית ברגל ימין"?.

ברוכים הבאים לעולמם של הסובלים בהפרעה מסוג הפרעה OCD. שום נימוק הגיוני ככל שיהיה, או בדיקות חוזרות ונשנות, לא יגרמו לבעלי ההפרעה הטורדנית כפייתית לחדול מלבדוק שוב ושוב את המים, החשמל, הגז או את פתחי הכניסה לבית. מה מעורר את החרדה אצל הסובלים מכפייתיות? ומהו כלי הנשק החזקים ביותר למלחמה של הפרעה OCD?

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

הבעל של שושי המתעלם מהבעיה

שושי הגיעה אליי לאחר שבועות רבים של המתנה. מסתבר שבעלה של שושי סובל מ-OCD ברמה מטרידה ביותר, ולאחרונה הגיע המצב ל"קש ששבר את גב הגמל".
מסתבר שבעלה של שושי, כחלק מהפרעת OCD היה מפציר ומבקש ממנה לא לצאת מן הבית, לפני שהיא תאמר שלוש פעמים מילים מסוימות. הוא לא הסביר לה במה מדובר, והדברים הפכו להיות כרוכים בטקס שלם, בצורה מיוחדת, והיו חייבים להתקיים בשעות מסוימות.
הוא לא הצליח להירגע עד שהטקס בוצע לשביעות רצונו המלאה. באופן כזה הוא היה מוטרד והטריד את הסביבה בבקשות מוזרות שאיש מלבדו לא הבין אותן או התחבר אליהן.
בעלי בכלל לא חושב שהוא צריך להגיע לטיפול, היא אמרה לי. הוא בכלל לא מרגיש שמה שהוא מבקש הוא בעייתי. אני רואה את זה מהצד, וכך גם הבן הבכור שלנו שגר איתנו בבית.
יש דברים נוספים שחשוב לך לספר בנוגע לבעלך? שאלתי אותה.
כן, אמרה. יש דבר נוסף. יש לנו ארבעה ילדים, שיהיו בריאים. אם תשאל את בעלי כמה ילדים יש לנו, הוא תמיד יאמר – שלושה ילדים ועוד אחד. אני לא מבינה את זה, הוא ככל הנראה מרגיש שיש משהו "רע" במספר ארבע, ואם מישהו אומר אותו, אז לא מצפה לו יום טוב.
אני יודעת שזה נשמע ממש מוזר, אבל זאת המציאות אצלו. מלאה בתופעות כאלו…

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:
17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון
98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

הפרעה ocd עם שני חלקים – טורדנות וכפייתיות

הפרעה OCD, או בשמה המלא- הפרעה טורדנית כפייתית, מורכבת משני חלקים עיקריים:

החלק הטורדני (אובססיבי) שקשור למחשבות – מחשבות טורדניות הן מחשבות חוזרות ומציקות, שהאדם מרגיש שנכפו עליו והוא לא מצליח להפטר מהן.
החוויה אצל האדם כאילו הוא "נדבק לשיר" ולא מצליח להפסיק לשיר אותו.
החלק השני בהפרעה הוא החלק הכפייתי (הקומפולסיבי) – מדובר בחלק התנהגותי הנובע מתוך המחשבות הטורדניות. כיוון שהמחשבות מעוררות אצל האדם חרדות, הוא עסוק בהתנהגויות שונות שיפחיתו את רמות החרדה.
אולם, לרוע המזל, ההתנהגויות הכפייתיות לא באמת מצליחות להוריד את רמות ההתמודדות עם החרדה לצמיתות, אלא רק לזמן קצר, ושוב האדם חש צורך בהתנהגות מפחיתת חרדה.

הייתם מאמינים שזה אמיתי

אם אינכם סובלים מסוג הפרעה OCD אתם ללא ספק ברי מזל. מדובר בהפרעה מטרידה ומעיקה, שמקשה על הסובלים ממנה ועל הסובבים אותם לנהל את חייהם.
לאדם מן השורה קשה מאוד להבין את המעשים והמחשבות הללו, ויתכן שאף קשה לו להאמין שהם קיימים במציאות.
סבלם של הסובלים מההפרעה עשוי להיות אדיר ועצום, ולעיתים המאמץ הרב שהם נאלצים להשקיע, סוחט את כוחם ומותיר אותם מותשים.
בנוסף, ההפרעה פוגעת באופן קשה בדימוי העצמי שלהם, ומסבכת אותם בדרך כלל ברגשי נחיתות, שכן בעקבותיה הם מתחילים לחשוב שבריאות הנפש שלהם 'לא לגמרי בסדר'.

אשה עם הפרעה מנסה לאכול

מה עומד מאחורי המעשים הכפייתיים של הפרעה ocd

מאחורי כל מעשה אובססיבי, עומדת מחשבה. המחשבה החוזרת ונשנית שוב ושוב אצל האדם מעוררת בו חרדה, וגורמת לו לחוש שהוא חייב, פשוט חייב לבצע את המעשה הכפייתי ואם לא משהו מאוד לא טוב עלול להתרחש.
לעיתים, המחשבה מופיעה מדי פעם, ולעיתים היא נעה בצורה מעגלית, במסלול של לולאה, וגורמת לאדם לא להצליח למצות שום נושא בצורה מסודרת וברורה או לסיים מחשבה בנושא כלשהו.
בדיוק כמו מערבל מזון שלא מפסיק לפעול ולהרעיש, ומפריע לסובבים, כך גם אי היכולת לעצור את המחשבה הכפייתית גונבת מהאדם הסובל מסוג הפרעה OCD את כל משאבי האנרגיה.

רמי הגיע אליי מותש כתוצאה ממחשבות טורדניות בלתי פוסקות שהטרידו את מנוחתו גם בלילות.
המחשבות הכפייתיות סבבו סביב כל תחום וכל נושא בחייו(!)- החל מהקימה בבוקר, דרך שתיית הקפה, הנסיעה לעבודה, החזרה הביתה ועד לשכיבה במיטה. כל אחת מהפעולות הללו לוותה במחשבות מעיקות שמא הפעולות הללו לא בוצעו כהלכה, ויש לבצע אותן שוב ושוב ושוב. היו זמנים בהם רמי לא יכל לצאת מן הבית כלל, כי על פי התפיסה שלו הוא לא "יצא טוב" והיה חייב לצאת בצורה אחרת.
כשנסע במכונית לעבודה, היה שב על עקביו, חוזר על מסלולו ונוסע בדרכים חלופיות, לטענתו "מהירות ומדויקות יותר".

לכן, אין זה פלא שכשהגיע אליי סוף סוף היה מותש, בעיקר מהמרדף הבלתי פוסק לרצות את עצמו שכמובן לא נחל בו הצלחה.
אנחנו הולכים לצאת למלחמה, אמרתי לו. ההתמודדות עם הדחפים הכפייתיים היא כמו מלחמה,כמו התמודדות עם לחצים, זאת מלחמה. ובמלחמה כמו במלחמה צריך תותחים כבדים במיוחד וכלי נשק מתוחכמים כדי לנצח.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

תוכנית פעולה להתמודדות עם הדחפים הכפייתיים של הפרעה ocd

להפוך את המחשבה ל"כסף קטן"
כדי שנוכל להצליח להשתלט על המחשבה האובססיבית, המכרסמת בנו ללא רחם, יהיה עלינו לחפש פתרון יצירתי ולהפוך אותה למשהו מוגדר, כלומר למעשים קטנים, כדי שנוכל לעבוד איתה בצורה מוחשית.
הדרך לעשות זאת היא להפוך כל מחשבה "לכסף קטן", כלומר להפוך את המחשבות לדברים שאפשר "לאחוז בהם" ולהתקדם בהם לאט לאט.

איך הופכים את המחשבות למעשיות יותר? הנה כמה עצות:

להעלות את המחשבות על הכתב– כשאדם רואה את המחשבה שלו "שחור על גבי לבן" קל לו יותר להתמודד איתה. העלאת המחשבות על נייר, תעזור לנו לגלות א טעויות החשיבה , ותאפשר לנו לעבוד עליהן.
הקלטת המחשבה האובססיבית– זה אולי נשמע לכם משונה מעט, אך עצה טובה היא להקליט את המחשבה בפועל ממש, להביע אותה בקול. מומלץ להקליט בעיקר את החלק המאשים, ולשמוע זאת כמה פעמים ביום, שוב ושוב ושוב, עד שהדבר ימאס ולא תהיו מסוגלים יותר לחשוב על כך. ההצפה הגדולה של ההאשמה בדרך כלל תגרום להחלשתה.

מחלימים מדברים

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים - ליאור מסיקה - בטיפול

מטופלים מספרים – ליאור מסיקה

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים - אושרת ריידר - בטיפול

מטופלים מספרים – אושרת ריידר

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים - איציק עזרא - בטיפול

מטופלים מספרים – איציק עזרא

נגן וידאו אודות מטופלים מספרים - תהילה - בטיפול

מטופלים מספרים – תהילה

yellow bub - עיצוב אתר בטיפול - אורי פוקס

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

vi small - בטיפול

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד. זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור לעומק ולאבחן את שורש הבעיה, במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את העניין עד תומו.

bag

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

vi small - בטיפול

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

vi small - בטיפול

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

bag

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר - זהו תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד. התהליך מותאם אישית לכל מטופל ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

טקטיקת לחימה נוספת – המרת הדחפים במעשים אחרים

בצאתנו למלחמה מול הדחפים הכפייתים, הדבר השני שעלינו להגדיר הוא אילו דחפים עלינו לשנות, ואילו מעשים בדיוק שאנו מבצעים עקב הדחף הבלתי נשלט היינו רוצים לבצע אחרת.
למשל:
מרחק הנעליים– במקום למדוד שוב ושוב את המרחק בין זוגות הנעליים כאשר אני מסדרת אותם בארון, עם כל הקושי אני פשוט אניח אותן בארון כפי שהן. בלי לנסות לסדרן טוב יותר, ובלי לעשות מאומה.
כניסה בסטייל- במקום לצאת מן הבית "בצורה הנכונה", ברגל ימין דווקא, בכוונה אנסה לשנות את הסדר, ואצא ברגל שמאל.
התעלמות לביטול המחשבה– במקום לומר שוב ושוב בפה מילים מסוימות, ולהכריח אנשים מסביבי לומר אותן על כל מחשבה רעה שהיתה לי, אתעלם ולא אעשה כל פעולה נוספת כדי לבטל את המחשבה. גם אם אהיה בטוח שחשבתי אותה, ושאני אשם.
כשאנו מעוניינים להתמודד עם דחפים כפייתיים, תמיד לאחר שנבדוק מהן המחשבות והחששות העומדות מאחורי הדחפים ונטיל בהן ספק, נחפש את המעשה שאנו רוצים לשנות, ונגדיר בדיוק מה עלינו לעשות במקומו.

הפרעה ocd

במלחמה, כמו במלחמה, צריך שתהיה לכם סבלנות

כאשר נחליט לצאת למלחמה בדחפים הכפייתיים או במחשבות הטורדניות והאובססיביות, בין אם מדובר בדחפים כפייתיים שדוחפים אותנו לעשות מעשים שונים, ובין אם מדובר במחשבות אובססיביות מופשטות, סביר להניח שזה לא יהיה קל ויקח זמן.
החכמה היא לנסות למצוא פתח קטן, שממנו אפשר "להכניס רגל" ולהתחיל את המלחמה.
אם נמשיך במאבק, בלי להרפות עם כל הטקטיקות וכלי הנשק המתאימים, לאט לאט נרגיש איך הדחפים נחלשים והם הרבה פחות מטרידים מבעבר.

כל מטופל שמגיע אליי לקליניקה, בפרט מטופלים שסובלים וצריכים טיפול ב- OCD זוכים להערכה ואהדה רבה.
הטיפול עשוי לכלול עליות ומורדות רבות, יהיו תקופות שתראו התקדמות ממש לפי התוכנית, ותהיינה תקופות בהן תהיינה נפילות ויראה לכם כאילו כל המאמצים שהשקעתם, ירדו לטמיון, ממש כמו בכל טיפול כגון טיפול בחרדות, ועוד.
הסוד בהתמודדות עם הפרעת OCD הוא עקביות ונחישות. מטופלים שדבקים במטרה ולא מרפים ממנה, יזכו לראות שיפור גדול במצבם והקלה משמעותית מן הסבל.

אני מזמין אתכם להכניס איתי רגל בדלת, לקבל הכוונה וליווי אישי בהתמודדות עם ההפרעה, ולהשיב לעצמכם את איכות החיים!

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

0/5 (0 Reviews)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: