צלצלו עכשיו 077-8050570

טיפול בבעיות שינה

השעה 2:00 לפנות בוקר. חשיכה מסביב, ורק אתם שוברים את הראש-
"איך להצליח להירדם"?
אתם כבר מכירים את הריטואל, העניין הפך להיות ממש שגרה-
אתם עולים על יצועכם בשעה סבירה, אבל מוצאים את עצמכם מתהפכים מצד לצד. השעות נוקפות, וכשאתם מצליחים סוף סוף להירדם, השינה שוב מופרת עקב יקיצה פתאומית.
אם התסריט נשמע לכם מוכר, דעו לכם שאתם ממש לא לבד טיפול בבעיות שינה יפתור עבורכם את הפרעת השינה שלכם אחת ולתמיד.

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

בעיות שינה הן מצבים בהן השינה אינה רצופה ונינוחה. לעיתים המטופל לא מודע לכך ששנתו מופרת, כמו במצבי דום נשימה בשינה או התקף חרדה בשינה, אולם כך או כך, הוא חווה עייפות רבה בבוקר שלמחרת, ותפקודיו השגרתיים נפגעים.
אם אתם חווים בעיות שינה, רוב הסיכויים שפניתם לכיוון התרופתי כעזרה ראשונה. בכתבה הנוכחית נבדוק האם תרופות הן הטיפול הסופי בבעיות השינה, או שמא יש דרך יעילה יותר שלא חשבתם עליה קודם?

יצחק סיפר לי כי אינו מצליח לישון כהלכה מזה מספר חודשים.
ביקשתי ממנו לתאר לי את טקס השינה הקבוע שלו, ולספר לי מה בדיוק מתרחש בלילה.
וכך הוא סיפר: אני כבר מכיר את ההתרחשות בעל פה, כי היא פשוט חוזרת על עצמה.
אני עולה למיטה בשעה 22:00, כי אני מאוד עייף מיומי העמוס, ונרגע.
לפתע, באזור שעה 23:00, אני קולט שבעצם אני עוד לא ישן, ותוהה לעצמי מה יקרה אם לא אצליח להירדם? כך אני שוכב בעיניים עצומות, כשכל גופי מתוח ודואג מעצם העובדה שאיני מצליח להירדם.
בערך בשעה 2:30 לפנות בוקר הראש שלי כבר עייף מהמחשבות, אז אני סוף סוף מצליח להירדם.
ביום שלמחרת אני כמובן עייף מאוד, אני אומנם שותה קפה אבל לא מצליח לחשוב בצלילות ובבהירות, כל היום אני הולך סהרורי, ומחכה ללילה בו אוכל להניח את הראש על הכר…
או שבעצם לא…

איש הזקוק לביצוע טיפול בבעיות שינה

האמונות שמפריעות להירדם

לכל אדם הסובל מנדודי שינה בדרך כלל יש מספר אמונות יסוד שטורדות את מנוחתו, ומשמרות את ההפרעה.
למשל, אחד המטופלים שלי חשב שכדי להירדם הוא חייב לנקות את הראש שלו ממחשבות טורדניות או סתם מחשבות. מטופל אחר סבר שאם נרדם לאחר חצות, משמעות הדבר שיהיה עייף מאוד ביום למחרת.
כך בעצם סובלים רבים מבעיות שינה מתנים פעילויות מסוימות בשינה מספקת בלילה שלפני. כך הם למעשה נותנים לבעיות השינה כוח ומעלים את הלחץ סביבן, דבר שעשוי להקטין עוד יותר את הסיכוי להשגת שינה טובה.
בדרך כלל הפתרון היעיל ביותר בבעיות השינה, אליו אנו חותרים במהלך טיפול קוגניטיבי התנהגותי בקליניקה, הוא לגרום למטופל להבין שלא יקרה כלום אם לא ישן היטב, או אם ישן פחות שעות ממה שהוא רגיל.
מה באמת? אני שומע אתכם שואלים.
כלום לא יקרה?
אני מבטיח לכם שכעת אומנם אינכם מאמינים בזה, אולם אם תגיעו לטיפול ותתמידו בפעולות שאבקש מכם לבצע, אתם תאמינו בכך, ובגדול.

אשה סובלת בשינה

המרכיב ההתנהגותי בטיפול

על פי רוב, הטיפול באמונות עצמן הוא החשוב ביותר, אך בדרך כלל הוא לא מספיק כדי למגר את התופעה, ולכן ישנה חשיבות רבה למרכיב ההתנהגותי בטיפול בבעיות שינה.
חלק מהמטופלים, במודע או שלא במודע מבצעים התנהגות המשמרת את הפרעת השינה, ומשבשת את האפשרות לחזור לשינה תקינה. למשל, בדרך כלל נוצר קשר ישיר בין ניסיון להירדם לבין לחץ או חרדה, מה שגורם למטופל לרצות לצאת ממיטתו ולבצע פעילויות מסיחות דעת כמו צפיה בטלוויזיה או שימוש בטלפון הנייד.
אני לא צריך לספר לכם מהן ההשלכות של פעולות כעין אלו על המהלך התקין של השינה. אין ספק שהן מפריעות ומונעות מהמטופל לשוב למעגל של שינה תקינה.
דוגמא נוספת להתנהגות שעשויה להקטין במידה משמעותית את היכולת לישון היטב בשעות הלילה היא שינה לאורך שעות הבוקר או הצהריים.
כדי לאתר את כל ההתנהגויות המפצות על חוסר השינה, אני ממליץ להעזר ביומן שינה בו המטופל יתעד באופן יומיומי את הנעשה במיטתו: השעות בהן בילה במיטה, בשינה, שעת כיבוי האורות, לקיחת תרופות או נסיון גמילה מכדורי שינה ונתונים נוספים.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

טיפול בבעיות שינה – האם כדאי להעזר בטיפול תרופתי

מטופלים רבים מתחבטים בשאלה זו, שכן כדורי שינה דוגמת בונדורמין עשויים לשמש כטיפול אפקטיבי לטווח קצר. למשל, הם יכולים לספק הקלה מידית ושקיעה בשינה עמוקה בתקופות של לחץ או אבל. אולם, למטופלים הסובלים מבעיות שינה ארוכות טווח הם אינם מומלצים, בשל החשש שתתפתח תלות בכדורי השינה, וככל שמרבים להשתמש בהם הם הופכים לא אפקטיביים וגורמים לתופעות לוואי טורדניות.
בניגוד לטיפול תרופתי, טיפול CBT בקליניקה מתייחס לגורמים העומדים בבסיס בעיות השינה ולא רק "מאלחש" את התסמינים. מדובר בטיפול היעיל ביותר לבעיות השינה, הדורש מאמץ וזמן כדי להגיע לתוצאות.
השיטה שלי לא תגרום לכם להירדם תוך 60 שניות

אם אתם סובלים מבעיות שינה, וחושבים להגיע לטיפול, חשוב לי להדגיש שטיפול CBT הוא לא "זבנג וגמרנו".
השיטה דורשת אימון קבוע וניהול מעקב אחרי דפוסי השינה הקיימים שלכם. יש שיטות שמבטיחות "טיפול בנדודי השינה תוך יום, הירדמות מהירה תוך 60 שניות". זה לא זה.
חלק מהגישות בהן נעזר במהלך הטיפול דווקא יגרמו לכם בשלבים ההתחלתיים לאיבוד שינה,
אולם אם תמשיכו להתאמץ ולבצע את השלבים ההכרחיים בטיפול, בסופו של דבר תבחינו בתוצאות שיחזיקו מעמד לאורך שנים.

חולמים לישון טוב יותר? אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר ולהגיע לקליניקה, ויחד נשבור את המעגל של הפרעת השינה!

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

0/5 (0 Reviews)
תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
Call Now Buttonחייגו אלי