גמילה מכדורי שינה

הפרעת שינה, קושי להירדם

תקופה לא קלה עוברת עליהם, ואיש לא יכול להאשים אותם.
לרוב, זה מתחיל באפיזודה חד פעמית של הפרעת שינה, כשהם מוצאים את עצמם "לא מצליחים להירדם" בשעה נורמלית. עד 3 לפנות בוקר הם בוהים בשעון, ולאחר נטילת הכדור "הגואל" הם סוף סוף מצליחים להירדם. לאחר מכן, הימים עוברים, העיניים שלהם מתקשטות בעיגולים שחורים, והם הופכים לעצבניים וכמובן עייפים מאוד.
הפתרון לבעיה שלהם הוא כל כך זמין וכל כך פשוט – כדור שינה, קל לרכוש בבית המרקחת, אך קשה מאוד להיגמל אחרי תקופה ארוכה. גמילה מכדורי שינה, בואו נדבר על זה.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
שינה, לילה, מצעים למיטה

האם קיימת דרך לטפל בנדודי השינה ולהיפטר מהם לצמיתות ללא תרופות?

מיכל, בת 47, עורכת דין במקצועה, חוותה לאחרונה תקופה מקצועית לחוצה ועמוסה. הלחץ והמתח זלגו לתוך הלילה והקשו עליה מאוד להירדם.
"ככל שהעומס גבר כך מצאתי את עצמי במתח הולך ועולה בהדרגה. בהתחלה היה קשה לי להירדם, בהמשך מצאתי את עצמי ישנה מספר מועט של שעות, עד שלא ישנתי כמעט בכלל. כמובן שחוסר השינה רק הגביר את תחושת הלחץ והחרדה, פגע בתפקוד שלי והפך אותי לעצבנית ומתוחה עוד יותר. כאשר עמיתה הציעה לי לקחת כדור שינה, התלבטתי רבות. היה ברור לי שלא אוכל להמשיך כך, אך חששתי מההתמכרות ומהפגיעה בערנות".

הסיפור של מיכל אינו סיפור יוצא דופן. למעשה מדובר בסיפורם של אנשים רבים החווים נדודי שינה ומתקשים להירדם כתוצאה ממתחים רבים ומאורח חיים תובעני ולחוץ.
רבים מהם פונים לרופאי המשפחה ומקבלים מרשם לכדורי שינה. פתרון שאולי יעיל בטווח הקצר, אך אינו טיפול שורשי לטווח ארוך.

גמילה מכדורי שינה – על נדודי שינה וקשיי הרדמות

אינסומניה, או בעברית, נדודי שינה. הם מצב של שינה לא תקינה בלילה הגורמת לעייפות ותפקוד לקוי במהלכו של היום. על מנת שנוכל לקבוע כי מטופל סובל מנדודי שינה ולא ממחסור בשעות שינה או עייפות, צריכה להתקיים לפחות אחת מהתופעות הבאות:

  • קשיי הירדמות.
  • שינה לא רציפה.
  • התעוררות מוקדמת.
  • עייפות מוגברת גם לאחר מספר סביר של שעות שינה.

נדודי שינה הן אחת התלונות הנפוצות בקרב מטופלים. למעשה, מרבית האנשים יחוו נדודי שינה בתקופה כלשהי בחייהם. לרוב, שכיחות נדודי השינה עולה עם הגיל, ובגיל מבוגר היא הופכת לעיתים לבעיה חמורה – במיוחד בקרב נשים. בנוסף נראה כי לנדודי שינה ישנו מרכיב תורשתי: הם שכיחים יותר אצל מי שגם בקרב משפחתו הקרובה סובלים מנדודי שינה.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
קושי בשינה, הפרעת שינה ביום

מהם הגורמים לנדודי שינה?

קשה לאפיין את הגורמים לנדודי שינה מכיוון שלעיתים הם עשויים להיות תסמינים של מחלות אחרות ולעיתים מחלה בפני עצמה. הנה מספר גורמים אפשריים:

  • סטרסים בחיים כדוגמת לחץ בעבודה, גירושים, מריבות, פיטורים .בנוסף גם אירועים משמחים כמו חתונה או מעבר דירה.
  • גמילה מחומרים כדוגמת ניקוטין, קפאין או אלכוהול.
  • שינויים בחדר השינה, ברמות הרעש מסביב, בטמפרטורה, באור וכד'.
  • פגיעות או מחלות, במיוחד כאלה שגורמות לכאבים.
  • גמילה מתרופות שמדכאות את מערכת העצבים – כדוגמת גמילה מקלונקס או כדורי הרגעה אחרים.

גמילה מכדורי שינה – אבל זה עוזר לי להירדם, אז איפה כאן הבעיה?

עינת שיתפה אותי במעגל הקסמים שנכלאה אליו בעל כורחה:
במסגרת העבודה אני נדרשת לטיסות ארוכות ליעדים מרוחקים. אני תמיד מתקשה לישון בטיסות ונוחתת עייפה ומרוטה. ידיד הציע לי לקחת חצי כדור על מנת להעביר את הטיסה בקלות, כדבריו. ניסיתי ואכן ישנתי כל הטיסה. מאז לכל טיסה הצטיידתי מראש בכדורים, גילתי להפתעתי כי הם מצויים כמעט בכל בית. בהמשך כאשר חוויתי קשיי שינה, לקחתי שוב כדור. לפני ששמתי לב, הפכתי תלויה בהם לחלוטין. בהתחלה אחד הספיק, בהמשך הייתי זקוקה לשניים, די מהר הבנתי כי אני מכורה לכל דבר ומדובר במעגל שחייב להיפסק.

הטיפול התרופתי בנדודי שינה הוא טיפול נפוץ ושכיח למרות שהוא מהווה פתרון קצר מועד, אינו מטפל בשורש הבעיה ואף יוצר בעיות קשות חדשות. קבוצת הבנזודיאזפינים (Benzodiazepines) הם קבוצת התרופות הוותיקה והנפוצה ביותר המשמשת לטיפול בהפרעת שינה. הבנזודיאזפינים נקשרים לרצפטורים מיוחדים במוח וגורמים להפרשה של GABA‏ (Gamma-Amino Butyric Acid).
אין ספק כי החשש מהתמכרות לכדורי שינה צריך להיות אחד מהגורמים הנלקחים בחשבון כאשר מחליטים על טיפול גמילה מכדורי שינה.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
הפרעת שינה

האם אפשר לטפל בנדודי שינה באופן טבעי?

הטכניקה היעילה ביותר לטיפול בנדודי שינה ולגמילה מהתלות בהם היא טכניקה המשלבת טיפול התנהגותי עם טיפול קוגניטיבי.
טיפול CBT היא שיטה המאפשרת שילוב של טכניקות שונות אשר מתייחסות להתנהגויות/מחשבות התורמות להתפתחות נדודי שינה זאת לצד שינוי בדפוסי החשיבה השליליים אשר מחמירים את הבעיה.
מדובר בטיפול קצר של גמילה מכדורי שינה, במהלכו יש שימוש לפחות בשיטה התנהגותית אחת, נוסף על הטיפול הקוגניטיבי. השילוב הנפוץ והמוכח כיעיל הוא של הגבלת שינה (Sleep restriction) והתניה מחדש ( (Stimulus-control therapy
הטיפול בשיטה זו נמצא יעיל יותר בטווח הארוך מטיפול תרופתי וכמובן נעדר תופעות הלוואי שמלוות את הטיפולים התרופתיים.

ברוכים הבאים לעולם של שינה איכותית

נעים להכיר, שמי אורי פוקס, מטפל מקצועי ומומחה בעל תואר שני בעבודה סוציאלית. אם הגעתם לכאן, כנראה שאתם מבינים את חשיבות השינה הטבעית ללא תלות בכדורי שינה הפוגעים באיכות החיים שלנו.
אני כאן על מנת להאזין למצוקותיכם ולסייע לכם בכלים פרקטיים להתמודדות עם נדודי השינה בכלל ועם גמילה מכדורי שינה בפרט. כמטפל מוסמך ראיתי מאות מטופלים שהיו מכורים לכדורי שינה, ובעזרת תהליך CBT עקבי ומתמשך הצליחו בתהליך גמילה מכדורי שינה.
יחד נתקדם שלב אחר שלב, לאט ובטוח על מנת להשיב לכם את השינה ואת איכות החיים התקינה.
אני מזמין אתכם ליצור עמי קשר ולקבל מידע ופרטים נוספים.

טיפולים בהפרעות טורדניות שונות

0/5 (0 Reviews)
אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטאספ
שתפו בטוויטר
שלחו למייל
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן:

Call Now Buttonחייגו אלי