אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

התקפי פאניקה

שקט, עלים, גינה

אנשים רבים בעולם, סובלים מהפרעות כמו התקפי פאניקה והם חוששים תמיד מפני ההתקף הבא שעשוי לתקוף אותם. השינוי הכי מוכר באנשים הסובלים מהתקפי פחד הינו להימנע ולהיות בחברת אנשים או במקומות ציבוריים או להגיע למקומות שבהם חוו התקף של פאניקה. בעקבות שינוי זה, אנשים הסובלים מהתקפי חרדה קיצוניים כמו פאניקה, יאובחנו כמי שסובלים מאגורפוביה (פחד ממקומות הומי אדם).. ההתקפה של פאניקה, עשויה להימשך כעשר דקות שבו מי שסובל ממנה, חש רגעים ארוכים של פחד ואימה והרוב, ללא כל סיבה הגיונית. אנשים רבים הסובלים מתופעה זו, חוששים שישתגעו או ימותו מהתקפים אלה.

לעיתים, התקפי פאניקה, עשויים להיגרם מהתמודדות עם איום ממשי על חיי הסובלים מהתקפים אלה, כפי שאכן חוו פעם בחייהם. במידה והתקף בודד של פאניקה, יתרחש שוב הוא ישתייך להתקפים כרוניים של פאניקה ויש לטפל בתופעה בהקדם, על מנת להקל על המטופל ולהעניק לו כלים שיוכל להתמודד עמם ולזהות מתי מגיע ההתקף הבא וכיצד יוכל להתמודד מולו. בעת התקף של פאניקה, אדם חש שקיים איום על חייו והגוף מגיב למצוקה, כאשר הוא חייב להתגונן ולשרוד. ישנם תסמינים של היפר וונטילציה והכוונה היא אל נשימה מהירה, דופק מהיר, סחרחורות ועד לתחושת חנק. במקרים רבים, אנשים הסובלים מהסימפטומים הללו בעת התקף חרדה, הם עשויים לשייך את ההתקף להתקף לב או אירוע גופני חמור אחר.

שקט, עלים, גינה

טריגרים שעשויים לעורר התקפי פאניקה

ישנם טריגרים אשר עשויים לעורר התקפי פאניקה כמו למשל גורמים פיזיים כגון הפרעות פסיכיאטריות אצל אדם שיגרמו להתקף אם הם נחשפים למה שממנו הם פוחדים באופן בלתי הגיוני. אנשים אשר סובלים מהפרעות OCD (הפרעות כפייתיות), או כאלה הסובלים מ- PTSD (פוסט טראומה), אם אדם הסובל מהפרעות כגון התקפי חרדה, כל אחת מהתופעות הנוספות הללו וכן, הפרעות נפשיות עשויים להוות את הטריגר העיקרי שיגרום להתקפים אלה. יש לדעת, כי גם צריכה של חומרים כימיים או צריכה של תרופות באופן מוגזם, עשוי לגרום להתקף של חרדה. למשל, שתיית אלכוהול, שימוש בריטלין ואפילו שימוש באנטיביוטיקה, יוכלו להגביר את תכיפות ההתקפים. עוד בנושא טיפול נפשי.

לפעמים הגורמים הם סביבתיים שהם אלה שגורמים להתפרצותם של התקפי פאניקה כמו אובדן של אדם קרוב, גירושין ועוד. ילדים שההורים שלהם חינכו אותם לפחד מכל דבר מתוך הרצון ללמד את ילדיהם להתגונן מכל מיני תרחישים, גם הם עשויים לגרום לאנשים אלה להיחשף להתקפי חרדה. תקופות של לחץ בחיים אשר נמשך זמן רב, למשל מעבר דירה, החלפת מקום עבודה, או פיטורין, עשויים לחשוף אנשים להתקפי חרדה ופאניקה.

אהבה, חברים, זוג, שמחה

בירור מעמיק מהיכן מקור ההתקף

כאשר מדובר על התקף פאניקה יחיד, אין מדובר בהפרעה כרונית אבל, מומלץ לברר מה מקור ההתקף, לבודד את הגורמים ולהיות בטוחים, כי הם לא יגרמו להתקפים נוספים, או להתפתחות של התקפי פאניקה חוזרים. הטיפול המתאים ביותר, הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנקרא CBT. החלק הראשון של הטיפול, יזהה את מה שגורם להתקפי הפאניקה, אם הגורמים היא מתוח מחשבה או מתוך גורמים פיזיים. אם הגורם להתקפים אלה בם התנהגותיים או כאלה הקשורים לסביבה, ניתן יהיה באמצעות טיפול להפחית את התופעה ולקבל את הכלים הנכונים כך שניתן יהיה להתמודד מול הפחד והחשש להתקפי חרדה נוספים.

הגוף בעת התקפי פאניקה, משחרר אדרנלין ונוראדרנלין, על מנת שהסובלים מהתופעה, יוכלו להילחם מול הפחד. תגובה יכולה ליצור שורה של תגובות חירום כמו: דפיקות לב מואצות, קושי לחשוב באופן הגיוני, דחף לברוח וכן. הרגשה של סכנה שמתקרבת. מערכות הגוף, נכנסות לפעולת חירום שלא כצורך. אין זה אומר שאתם צריכים לעמוד מול אויב, כי אם מספיק שתחושה זו של חרדה או התקף של פאניקה, ייגרם כאשר אתם עומדים לנאום מול אנשים, או אפילו בעת לימודים כשר אתם יושבים בשקט בכיתת הלימוד. אין מה לחשוש מהתעלפויות, התקף לב או אפילו מוות ולכן, אנשים הסובלים מתופעה זו, עליהם להזכיר לעצמם כל העת, כי לא יקרו להם דברים שהם חוששים מהם, מה שעשוי להפחית באופן משמעותי את החרדות וההתקפים הנלווים להן. עוד בנושא דיבור מול קהל.

שמחה, קפיצה, נשים, התמודדות

טיפים יעילים להתמודדות לפני התקפי פאניקה

ישנם כמה טיפים יעילים שיפחיתו את התקף הפאניקה, כמו למשל יש לתת הוראה לעצמכם, פשוט להאט את הקצב. יש להאט את התהליך בהדרגה מהראש ואז לכוון מטה, תהליך זה , הינו הפוך מתסמינים של התקפי פאניקה, מה שגורם לקחת לידי הסובלים מתופעה זו את השליטה המלאה לידיהם. יש לציין, כי התקפי החרדה או הפאניקה, נגרמים גם בשל תחושת בדידות או חוסר אונים מול הצורך להתמודד עם דברים לבד. כדאי לדמיין באותו הרגע שמגיע התקף או כזה שממשמש לבוא ואתם מזהים אותו, לדמיין איזה חבר או חברה שהוא חבר טוב ותומך, מחשבות אלה, יקלו על חרדות הבדידות הנטישה ואז הפאניקה והחרדה תתפוגגנה.

מים, אישה שמחה, נוף

יציאה לטיול קטן ופעילות גופנית כגון הליכה מהירה, יכולים לסייע וכן, מגע עם אנשים, ככל שתדברו יותר עם אנשים, כך תחושו הקלה וביטחונכם העצמי יחזור אליכם. גם עצם הליכה או טיול, יכול לסייע בשריפת חלק מהאדרנלין העודף אשר השתחרר למערכות שלכם בגוף, כאשר נחשפתם לחרדה או לפאניקה. דיור עם אנשים, יכול גם להעלות את מצב הרוח ולמקד את האנרגיות, מה שיסייע לכם להתחבר לבריות ולחוש רגיעה ועידוד במידת מה. 10 טיפים להרגעת התקפי חרדה.

ליצור מחשבות חיוביות להקלה בהתקפי הפאניקה

זו עובדה ידועה, כי מחשבות חיוביות, יוצרות מציאות חיובית. יש להאזין למוסיקה אהובה, לחלום חלום מדהים בהקיץ ולהיזכר בתקופות היפות שחוויתם. יש להתמקד במחשבה על הסביבה ולא במחשבות על הגוף, להתמקד במה שקורה עכשיו בהווה ולא במה שיקרה בעתיד. בדרכים אלה, ניתן יהיה “להפריע” למצב שבו התקפי פאניקה יחזרו. נתן לדמיין גם תמונת נוף מרגיעה, או להיזכר באיזה מקום מדהים ומרגיע שביקרתם בו והוא הותיר בכם רושם עז. למעשה, הגוף והמחשבות, מסייעים לעצור את הסימפטומים של החרדות. תתפלאו לדעת, אך גם מתיחת גוף ופיהוק, הינם דרך להפריע לנשימות מהירות ודפיקות לב מואצות שמאפיינים את התקפי החרדה. לדוגמא, פיהוק, שואב אוויר לחללים התחתונים של הריאות והמתיחה עצמה של הגוף, משחררת את המתח הקיים בשרירים.

ישנם אנשים הסובלים מתופעות כמו התקפי פאניקה ואחד הסימפטומים המוכרים הוא מצב בלתי מוכר, אשר עשוי להגביר את התקף הפאניקה או רמת החרדות. יש לתרגל מראש לקראת מצבים של התקף החרדה. הטיפול הרשמי בהתקפי החרדה הוא חשיפה עצמית, חוזרת והדרגתית למצבים או תחושות שמעוררות חרדה. מטפלים מיומנים המתמחים בטיפול בחרדות, יוכלו להעניק כלים חיוניים ויעילים למי שסובל מהתקפות אלה. תוכלו אפילו לכעוס על החרדות לכם ותוכלו להבטיח לעצמכם שלא תיתנו לחרדה לנצח אתכם כי מגיעים לכם חיים טובים יותר. תוכלו באופן זה, לתת לביטחון העצמי שלכם, לשים את החרדות במקום שלו הן שייכות – מחץ לסביבתכם ולחייכם בכלל.

טיפול בהתקפי פאניקה - אורי פוקס

טיפול בהתקפי פאניקה מקצועי

לסיכום – אף אחד מאתנו, אינו יכול לסבול רמות גבוהות של פחד, חרדה או התקפי פאניקה. למרות שהתקפים אלה חוזרים, הם בכל זאת גורמים סבל רב למי שסובל מהן. יש בכל זאת להגיע להכרה שרק טיפול מקצועי של פסיכותרפיסט, יוכל להוציא אתכם מהמעגל הקשה הזה שפשוט מאיים עליכם בכל זמן מסוים. כדאי כי גם באמצעות טיפול מקצועי של פסיכותרפיסט מומחה כמו אורי פוקס אשר הקדיש מעצמו שנים ללימוד טיפול בשיטת CBT ונחשב למומחים בתחום.

אורי הגיע ממקום שאף הוא סבל מתופעות אלה ולאחר שסיים תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית, החל ללמוד את התחום של טיפול יעיל בחרדות במשך שנים והיום, הוא מקבל מטופלים רבים, בקליניקה שלו ברמת פולג בנתניה ובקליניקה בהרצליה. במרפאתו של אורי פוקס, הטיפול בחרדות מתבצע בכמה מישורים וניתן למצוא שיטת טיפול יעילות גם בתסמינים או הפרעות נוספות, כגון השבת הביטחון העצמי, טיפול בסוגים שונים של חרדות כמו: חרדות בנהיגה, טיפול בחרדות חברתיות בשיטה מותאמת אישית טיפול בהתקפי חרדה בזמן מחזור, דיכאון אחר לידה ועוד. טווח הגילאים שבהם מטפל אורי, הוא מבני נוער ועד לגיל הזהב. אורי מעניק כלים חיוניים לחרדות ולמצבים השונים שמהם סובלים מטופליו ותרגול גם על מנת שהמטופלים יתמודדו בהצלחה מול התקפי חרדה ובעיות דיכאוניות אחרות.

מאמרים נוספים העשויים לעניין אותך

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by