אגו

מהו כוחן של מחשבות ואמונות הנובעות מן המודע והתת מודע, בביסוס המציאות של חיינו? האם מחשבות שליליות יוצרות עבורנו מציאות שלילית ולהפך?
כיצד נוכל לשלוט על אותו אגו והקולות הפנימיים וליצור מחשבות בונות ומקדמות אשר יתוו עבורנו הווה ועתיד טוב יותר?

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
איש בטיפול אצל פסיכולוג

"תחשוב חיובי- יהיה חיובי"

מי מאתנו לא שמע את המשפט הזה בחייו? אולי הוא נשמע כקלישאה שחוקה, אך לפעמים, גם בקלישאות ישנן אמיתות חזקות. אז למה זה נשמע כל כך קל, כאשר למעשה כל כך קשה לבצע? למעשה, כולנו חווים מחשבות שליליות ומצבי רוח נמוכים והגרוע זה מחשבות טורדניות שגורמים לנו להרגיש שפופים וחסרי בטחון. למרבה ההפתעה, דווקא העצמי שלנו, האגו הכל-יכול, אותו אחד שאמון על המורל והביטחון העצמי, הוא זה שמאכזב אותנו מרה.

האגו שלנו ,אותו קול פנימי ייחודי, עשוי להיות יהיר ושיפוטי, כלפי אחרים וגם, תתפלאו, לא פחות, כלפינו. הוא ילין ויבקר אותנו ואת הסביבה וייצור סביבת אמונות ותפיסות שליליות ומעכבות, אשר עלולות לקלקל ולפגוע בנו ובחשובים לנו שוב ושוב, עד כדי פגיעה באיכות חיינו. אז מה עושים? מיהו הקול השלילי הזה והאם יש לנו שליטה עליו?

נעים מאוד- הכירו את האגו

נתחיל בשבירת קונספציות: אין אדם ללא אגו וטוב שכך!
גם לאנשים ביישנים וגם לאנשים בטוחים בעצמם יש אגו ותפישת עצמי. האגו שלנו הוא אסופה ייחודית של העצמי שלנו: מכלול של זיכרונות, אמונות, התנסויות ו"שיעורי חיים", אשר מהווים את המצרף הייחודי הזה שנקרא, איך לא, ה"אני". כאמור, אגו של אדם אחד אינו דומה לאגו של אדם אחר, האגואים של כולנו שונים זה מזה בתוכן ובמהות שלהם מהסיבה הפשוטה שכולנו ייחודיים: אוחזים באמונות , דעות והיסטוריה משל עצמנו.

הבעיה מתחילה כאשר אנחנו נותנים לאגו שלנו לנהל אותנו, כאשר המחשבות השליליות (שיש לכולנו לעיתים!) מתוות עבורנו דרך של צער ואכזבה, כולאות אותנו במעגל של שיפוטיות וביקורת אינסופיים ופשוט גורמות לנו לחוש רע.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אגו

כיצד זה קורה? על מחשבה שמייצרת מציאות ואיך אגו קשור

למעשה, כל מחשבה, תפיסה ואמונה היא בעלת חשיבות. היא פועלת כסוכנת עוצמתית בעיצוב התודעה שלנו ושל הסביבה ולכן מבססת ומתווה עבורנו את המציאות . כיצד המעגל הזה עובד? אנרגיות ומחשבות שמלוות אותנו במפגש עם אנשים, משפיעות הן על האופן בו אנו מתנהגים והן על האופן בו הסביבה תופסת אותנו ומתנהגת אלינו בהתאמה. כך שאם אנחנו משדרים חיוביות ומתנהגים באופן חיובי, היא חוזרת אלינו בדיוק באותו אופן מהסביבה. כך, במו ידינו, אנחנו יוצרים עבורנו מציאות חיובית ופורה, או לחלופין, סביבה שלילית ומתסכלת.

אלי מרגיש כבר תקופה ארוכה חסר בטחון. בכל מפגש שהיה לו עם המין הנשי הוא חש חוסר הצלחה ודחייה. במשך זמן רב חש שהוא לא מוערך כראוי , "לא שווה" כדבריו.
לאחרונה פגש את אופירה והם החלו לצאת יחד. בפגישות הראשונות הכל היה נהדר, בפגישתם השלישית אופירה איחרה לפגישה וכשהגיעה, לא סיפקה הסבר שריצה אותו.
הפגישה התנהלה באווירה לא נעימה ומתוחה ואלי חש שמזלזלים בו. כאשר חזר הביתה היה טרוד במחשבות שליליות, "שוב זה קורה לי, עוד אחת שלא אכפת לה ממני…"

האם אופירה מזלזלת באלי

ייתכן שיש לכך הסבר אחר שאלי אינו מודע לו כלל?
האם ייתכן כי אלי נתן לאגו ולמנגנוני ההגנה שלו להשתלט עליו? הקול הפנימי אשר כביכול שומר עליו מפני אכזבה, אך למעשה מונע ממנו להתנסות ולגלות בטחון, לגדול ולצמוח. למעשה, האגו כולא אותו בדפוס של אמונות שליליות ומעכבות, המונעות ממנו לחוות אושר אמתי. ברגע שאלי קיבל את האמונות הללו, הוא קבע במו ידיו מציאות של אכזבה ותסכול והתווה מעגל של מחשבה, יוצרת התנהגות ומבססת מציאות..

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אגו

המחשבות כמניעות לפעולה

למחשבות יש כוח רב. הן בתפיסה שלנו על עצמנו והן באופן בו אחרים תופסים אותנו. אבל את הכוח הרב הזה, אנחנו מעניקים להן במו ידינו. לא רק זאת, אנחנו פועלים באופן שמבסס ומשעתק אותן ובכך מגשימים את אותה אמונה שגויה שיש לנו על עצמנו, או על אחרים. לכן, חשוב להבחין בין מחשבות חיוביות שמניעות אותנו לפעולה, מקדמות ומעודדות לבין מחשבות שליליות שיגרמו לנו לצעוד במקום או לסטות מן אותו מסלול שיביא אותנו למטרה אליה אנו שואפים להגיע. מצבי תקיעות רבים הם תוצר של מחשבות שכאלו, אשר קיבעו אותנו ומנעו התקדמות, מימוש עצמי ואת האפשרות ליהנות מאיכות חיים.

מייצרים חשיבה חיובית – הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי

כפי שהסברנו, פעמים רבות, הקושי והמצוקה הם תוצר של דפוס תפיסות או מחשבות קבוע אשר איננו מצליחים להשתחרר ממנו. החשיבה שלנו פועלת ככוח משמעותי על התחושות הרגשיות שלנו ומייצרת בהמשך דפוס התנהגותי. בכך אנחנו מוצאים את עצמנו לכודים במעגל בו שוב ושוב אנחנו מגיעים לאותה תוצאה ואל אותן תחושות. הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי עוסק בכל אותן מחשבות והתנהגויות אשר מובילות אותנו בעקביות אל אותן תחושות של תסכול וסבל.

בבסיסו, הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי הוא שילוב עוצמתי ואפקטיבי בין שתי גישות טיפוליות. התמקדות במחשבות, תפיסות ותהליכי עיבוד לצד למידה ותרגול של התנהגויות חדשות, תוך בחינה של התהליכים המתרחשים בנו מבלי שנהיה מודעים לכך.

בקליניקה האינטימית של אורי פוקס, הממוקמת בנתניה ובהרצליה. תוכלו למצוא מטפלים מיומנים ומקצועיים ומטפלים בשיטה הקוגניטיבית- התנהגותית, אשר תפקידם לסייע לכם בהתמודדות עם קשיים ואתגרים שונים ומעניקים טיפול בחרדות, טיפול בפאניקה, וכן טיפול טבעי ב OCD. המטפלים שלנו הם אנשי מקצוע מנוסים, בעלי ידע רב בטיפול בילדים, בני נוער ומבוגרים. כולם מציעים גישות טיפוליות שונות, לצד טיפול נגיש וגמיש, אשר מותאם לצרכים הייחודיים שלכם ולקושי עמו אתם מתמודדים.
מוזמנים ליצור אתנו קשר לכל שאלה או התלבטות.

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

0/5 (0 Reviews)
אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטאספ
שתפו בטוויטר
שלחו למייל
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן:

Call Now Buttonחייגו אלי