מחשבות שליליות

אישה עם מחשבות שליליות עצובה

אין סיכוי שאצליח, אני תמיד נשאר בסוף לבד, כישלון גמור…
מי מאתנו לא חווה רגעי שפל? הצפה של מחשבות שליליות ומנמיכות, לצד תחושה ברורה של חוסר מסוגלות?
לעיתים החיים מזמנים לנו אתגרים ומכשולים שנראה כמעט בלתי אפשרי לצלוח. תחושות של קושי, או מחשבות שליליות, הן טבעיות וקורות כמעט אצל כולם. כן, גם אצל אלו שנראה כי הכול פשוט מצליח להם. המחשבות הללו הופכות לסכנה עבורנו, רק כאשר הן הופכות לטבע שני ועלולות לגרום לנו למצבי רוח של תסמיני חרדות ודיכאונות, מבנות התנהגות נמנעת ופוגעות באיכות החיים שלנו וביכולת שלנו להתקדם ולהצליח. כיצד נמנע מהן וניצור שינוי?

מילדות ועד בגרות, אנחנו נכשלים ומצליחים, נופלים קצת וקמים הרבה יותר, מתנהלים בעולם על פי מחשבות, אמונות ותפישות שפיתחנו. לכל אדם ואדם יש נקודת השקפה וחשיבה ייחודית לו על העולם ועל הסביבה. לעיתים אנו אפילו לא מודעים לה, או מודעים רק באופן חלקי למשקל המכריע שיש לה בחיינו ובעיצוב היחסים שלנו עם עצמנו ועם אחרים.
למחשבות שלנו (שליליות כחיוביות) יש כוח עצום לאשש ולהטמיע את נקודת המבט שלנו על התרחשויות בחיינו.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
טיפול של מטפלת עם בחורה

לא מוצלח, משעמם, מי תרצה אותי

לכולנו יש תקופות טובות יותר ופחות. לעיתים אנחנו מרגישים ששום דבר לא הולך, אנחנו נכשלים שוב ושוב והמחשבות השליליות מאיימות לסגור עלינו. מחשבות שכאלו הן מנת חלקם של אנשים רבים. רובנו מצליחים להתעלות עליהן ולהמשיך קדימה, אך מה קורה כאשר הן פוגעות באיכות חיינו, גורמות לנו להאמין פחות ופחות בעצמנו ולהכשיל אותנו, במו ידינו?

אייל ישב מולי בקליניקה ושיתף אותי בסיפור חייו הלא פשוט

"מאז שאני זוכר את עצמי חשתי לא מוצלח. קשה להסביר זאת למישהו מהצד", הוא מוסיף "אני מניח שפעמים רבות פשוט ליוו אותי מחשבות שליליות ולא נעימות. המציאות שלי הייתה די אפלה. לא היה תרחיש בו לא ראיתי את הצד השלילי של הדברים. הדבר הזה השפיע לא רק עליי, אלא גם על מעגלים חברתיים רחבים יותר. על המשפחה ועל היכולת שלנו לשמור על קשרים. כל מפגש חברתי היה מעורר בי מחשבות שליליות: מה יהיה אם? עם הזמן, נמנעתי יותר ויותר מכל סיטואציה שנראתה לי כמועדת לפורענות. מצאתי את עצמי במעין כלא של מחשבות שליליות שכפיתי על עצמי"

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה מחייכת ועוצמת עיינים

אמונה שמגשימה את עצמה

האם אתם מכירים את אפקט פיגמליון?
אפקט פיגמליון, או בשם שרובנו מכירים, נבואה שמגשימה את עצמה ,הנה תופעה פסיכולוגית מוכרת, אשר נחקרה רבות. על פיה תפיסות האדם, מעצבות ומשפיעות על מציאות חייו. כאשר אנו מדברים על מחשבות טורדניות שמגשימות את עצמן, הכוונה היא לאמונות וחיבורים קוגניטיביים והאמונה כי מחשבה סובייקטיבית עשויה לשנות מציאות אובייקטיבית.

ככל שעובר הזמן ונעשים עוד ועוד מחקרי עומק מתחומים שונים בחיים, מתבהר ומתחדד כוחה של המחשבה בביסוס התנהגותנו, וקביעת האירועים אשר מתרחשים בחיינו. כיום כמעט כולנו מבינים עד כמה רבה כוחה של חשיבה, לחיוב ולשלילי, בשליטה שלנו בחיינו, במצבנו החברתי, הזוגי והכלכלי. אין זה פלא כי למחשבות שליליות ולנבואות זעם יש משקל מכריע במצבים בעייתיים ובדפוס של הימנעויות המשעתק שוב ושוב את אותה בעיה.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה עם בדיקת הריון בדיכאון

אבל רגע, מה עושים עם מחשבות שליליות

אם מחשבות שליליות מבססות מציאות שלילית, הרי שדי ברור כי זה גם עובד הפוך, לא? גם מחשבות חיוביות בעלות כוח לשיפור ולתיקון. נבואה אשר מגשימה את עצמה מניחה קשר בהיר וחד בין קוגניציה (כאמור, אמונה, מחשבות ותפיסות) לבין התנהגות. ההבנה הזו היא רבת משמעות בחלק שיש לנו בזיהוי אותם רכיבים במחשבה ובהתנהגות, אשר פוגעים בנו ומשבשים את שגרת חייהם. ההבנה הכה חשובה הזו, היא הבסיס לכל הליך טיפולי מוצלח.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
מטפלת בקליניקה שלה

עובדים על המחשבות שלנו- מאתרים את המחשבות השליליות והופכים את התמונה

אייל לא לבד בהתמודדות עם מחשבות שליליות ומשתקות. במהלך עבודתי, כמטפל וכפסיכותרפיסט , פגשתי אנשים רבים אשר נמצאים במלחמה מתמדת כנגד עצמם אשר סובלים מדיכאון רגשי, הם לעולם לא מוצלחים מספיק, מעניינים דיים או פשוט שווים מספיק. פעמים רבות, מדובר באנשים מוצלחים בכל אמת מידה ואפילו הם מכירים בכך, לעיתים. עדיין, יש בכוחן של המחשבות השליליות להרוס ולחבל בכל חלקה טובה ולפגוע ביכולת הכי בסיסית שלנו לחיות היטב ולממש את הפוטנציאל הגלום בנו אך לא בהכרח כדורים נגד דיכאון הוא הפתרון עבורם.

ההבנה כי מחשבה יוצרת מציאות, היא אחת התובנות החשובות בעולם הטיפולי ובסיס לגישת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי. על פי גישה זו, דפוסי מחשבה שליליים מבנים התנהגויות שליליות. אלה מזינים את אלה ומכאן…הבנתם את התמונה.
אחד הכלים החשובים המשמשים אותי בטיפול הוא איתור ועבודה על אותן מחשבות שליליות המשבשות את חיינו. המטרה היא לגרום לאדם לזהות אותן, להעלותן למודעות ובכך לבחון אותן באופן רציונאלי, להטיל בהן ספק ולקרוא עליהן תיגר.

במהלך הטיפול ובעבודה על אותן מחשבות, אנחנו מגלים יחד כי המחשבות, המשפטים וההנחות שגויים מיסודם. זוכרים את אייל? שאלתי אותו , "הבא לי ראיות להיותך לא מוצלח, שכנע אותי באמיתות דבריך!" אייל ואנוכי בחנו את הדברים יחד: הוא עוסק במקצוע מבוקש, יש לו בת זוג נהדרת וחוג חברים לא מבוטל. האם הוא באמת לא מוצלח? בוודאי שלא, ההפך הוא הנכון. אייל הבין כי אותן הנחות הכתיבו עבורו דפוסי התנהגות שליליים ובכך מימשו את אותה נבואה(חסרת שחר) שגזר על עצמו. בטיפול המשותף, יצרנו מחשבות חיוביות ובונות, באמצעותן יוכל אייל לבנות דפוסי התנהגות מיטביים, אשר יאפשרו לו את איכות החיים לה הוא ראוי.

ומה אתכם? האם אתם חשים כי המחשבות השליליות מנהלות אתכם ופוגעות בכם? אני מזמין גם אתכם, לתאם איתי וליצור איתי קשר על מנת ליצור שינוי, בעזרת מעט תמיכה והכוונה וגילוי של איך מטפלים בחרדות בצורה נכונה כי טיפול בחרדות נכון לא בהכרח יצרוך כדורים ותרופות. טיפול נכון במחשבות שליליות ימנע ממכם לצרוך כדורים נגד דיכאון ואף את הדיכאון עצמו והחרדות לאורך זמן ארוך ואף לתמיד, יחד נוכל ליצור מציאות בונה ופרודוקטיבית.

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

0/5 (0 Reviews)
אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטאספ
שתפו בטוויטר
שלחו למייל
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן:

Call Now Buttonחייגו אלי