צלצלו עכשיו 077-8050570

הפרעות קשב וריכוז ודרכי טיפול

בקרב חלק גדול מהאוכלוסייה, קיימת בעיה של הפרעות קשב וריכוז. הפרעה זו, אינה מולדת והתפתחה בגיל הינקות בשל תנאים שלא הספיקו לפיתוח מרבי, של מיומנויות קוגניטיביות. תופעה זו, נקראת ADHD וחוסר תשומת לב והיפראקטיביות, הן התופעות המרכזיות. למרות שתופעה זו, עשויה להיות טבעית ומאופיינת לכל ילד, יש לשים לב לילד, במיוחד במסגרת של גן או ביה"ס, כשאר שם ניתן להבחין ביתר קלות ארם הילד אכן סובל מהפרעות קשב וריכוז ולרוב, הגננת או המורה, ממליצים להורים לפנות לאבחון אצל נוירולוג, המתמחה באבחון של ADHD.

ילדים הסובלים ממצב של הפרעות קשב וריכוז, יכולת הלימוד ובעקבותיה ההערכה העצמית נפגעת, מה שיכול לסכן את עתידם, אם לא יטופלו באופן הנכון. ילדים אלה, חשים הרגשה של תסכול וכישלון שעם השנים, זה הופך להיות סימפטום משני שמעצב את האישיות ואת נטיות החיים השונות. זו הסיבה, כי חשוב מאוד, לאבחן בעיות קשב וריכוז כבר בגיל צעיר. מומלץ לאבחן מגיל 6, היות וזהו גיל עיצוב האישיות בקרב ילדים וכבר אז, ניתן יהיה לאבחן את הילד ולהעניק לו כלים להתמודדות וטיפול  הולם.

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

הפרעת קשב וריכוז מאז ועד היום..

בעבר, אנשים עבדו במקצועות כמו חקלאות והכוונה היא עוד לפני המאה הקודמת. רוב האנשים הללו היו אנלפאביתים ולא נראה אז, כי ילדים שסבלו מתופעה זו, היוו עבור משפחתם בעיה מיוחדת או קיצונית שיש לטפל בה. באותה התקופה, בל נשכח כי הילדים, לא נדרשו ללמוד שעות ארוכות בכיתה או לא היה צורך לרכוש ידע שלא היה מעניין אז, לעומת הקדמה של היום שכבר מגיל צעיר, ילדים נדרשים ללמוד והדרישות רק גוברות עם הגיל. לרוב הפרעת היפראקטיביות מאופיינת יותר לבנים מאשר בנות. בנות אשר סובלות מבעיה כמו הפרעות קשב וריכוז, תדברנה יותר, לא תהיינה מרוכזות, אך לא תהיינה היפר אקטיביות כמו הבנים.

ילדים או מבוגרים, אשר סובלים מבעיות כמו הפרעות קשב וריכוז,  מתקשים לתפקד במסגרות וסף הסבלנות שלהם הוא קצר. משימות שמוטלות על ילדים או אנשים אשר סובלים מחוסר קשב וריכוז, קשות ליישום היות ועבורם משימות אלה, עשויות להיות משעממות או רוטיניות לטעמם. לעיתים, נשאלת השאלה, האם הפרעת קשב אינה בעצם היכולת לשבת שעות ארוכות תוך התמדה מול חומר שיש ללמוד או לבצע משימה שלא מעניינת בטווח המידי והקצר כאשר יש להתרכז בה בכל זאת היות והיא חשובה לטווח הארוך?. יש לציין, כי רבים סבורים בטעות, כי הפרעה זו מתבטאת בחוסר יכולת להתרכז. זהו למעשה, סטריאוטיפ שגוי שמספיק להפריח אותה, כאשר מתבוננים בילד שאובחן כמי שהוא בעל תופעת קשב וריכוז.

חרדה בקרב ילדים ובני נוער, תרופות לילדים

טיפול תרופתי ופרטני בילדים בעלי תופעת ADHD

יש לציין כי קיימים כמה גורמים של הופעת הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים. לדוגמא: תורשה, הפרעות של לקות למידה, התנהגות עבריינית, תסמונת טורט, חשיפה לעישון וטבק, אימא שהיא אלכוהוליסטית, זיהום אוויר בזמן היריון, בעיות במהלך ההיריון, לידת פג ועוד. יש לציין, כי סימנים של ADHD, ניתן יהיה לראות בהמשך שנות הלימודים ולאו דווקא, כאשר הילד עולה לכיתה א'. הסיבה לכך, היא דרגת ההפרעה שהיא עשויה להיות גבולית ובעלת סממנים מועטים, או שלחליפין, קיימות בעיות רגשיות, בעיות כמו משמעת והתנהגות וההורים או המורים, משייכים את התופעות הללו כבעיה של הפרעת קשב וריכוז.

יש לדעת, כי הפרעות קשב וריכוז אינן ניתנות לריפוי למרת שהתופעות נעלמות בבגרות. ישנן כמה שיטות טיפול כגון אימון קוגניטיבי – CBT ותרגילי מוח. תרופות ניתנות לילדים הסובלים מ-ADHD כמו ריטלין, קונצרטה, אדרל הינן תרופות מוכרות, אך ישנם מטפלים אלטרנטיביים, אשר דוגלים יותר במתן פרחי באך, אומגה 3 ועוד צמחי מרפא. על פי מחקר שנעשה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת האווארד שבארה"ב, בראשותו של רופא ילדים ידוע,  נמצא, כי תרופות שמרניות כגון ריטלין, קונצרטה ואדרל מאטות את קצב הגדילה בקרב ילדים אשר נוטלים באופן קבוע את התרופות. אמנם נמצאה הפרעה בגדילה, לאחר שבוצע מעקב בקרב ילדים שנטלו את התרופות, אך בבגרותם, לא נראה היה שקיים קשר ממשי בין נטילת התרופות, לבין האטה בגדילה.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:
17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון
98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

טיפול בריפוי ועיסוק בקרב ילדים שאובחנו עם ADHD

יש לציין, כי ריפוי בעיסוק, נמצא כטיפול יעיל היות וטיפול זה, מסייע לילדים לרכוש אסטרטגיות ומיומנויות יעילות של תכנון, ארגון, תכנון, סדר וניהול, כשאר כל אלה, מפצים על הקשיים בביצוע מטלות שנובעים בשל הפרעות קשב וריכוז. גם הוראה מתקנת, מסייעת המון על הקניית מימוניות למידה ובחיזוק המיומנויות הלימודיות של אלה הסובלים מהפרעת קשב וריכוז כאשר תפקודם הלימודי נפגע בשל כך. יש לדעת, כי גם ההורים של ילדים עם בעיית ADHD, עוברים הדרכה והיא מומלצת בחום.

זה מאוד מאתגר להיות ההורה של ילד שאובחן  כבעל הפרעות קשב וריכוז ויש להנחות את ההורים, אשר יקנו אורח חיים בריא באמצעות מיומנויות ומטלות, שיש להטיל על ילדיהם, מה שיסייע לילדים להקנות הרגלים בריאים וליטול חלק ממטלות הבית, כגון סידור החדר, זמן לשיעורים, צפייה בשעות קבועות ובזמן קצוב בטלוויזיה, במשחק במחשב ועוד. מעבר לעמוד דיכאון בגיל ההתבגרות.

אודות - אורי פוקס

שיפור הערך העצמי באמצעות טיפול פסיכולוגי

היות וישנם ילדים רבים, שמתקשים בחיי היום יום, כאשר הם סובלים מ-ADHD והם מתמודדים ביום, יום עם בעיות חברתיות, רגשיות ותסכולים רבים. טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי, יסייע בשיפור הערך העצמי, ביסוס הביטחון העצמי וחיזוק היכולות החברתיות. אחד מהתרפיסטים המוכרים שסייע לילדים רבים שאובחנו כסובלים מתופעת הפרעות קשב וריכוז, הוא אורי פוקס, אשר עוסק שנים בתחום, לאחר שלמד לתואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית והחליט כי טיפול בשיטת –CBT,  מושך אותו והוא למד שנים רבות את התחום. היום אורי כבר מטפל שנים בילדים עם בעיות של קשב וריכוז בהצלחה רבה. המרפאות של אורי נמצאות בנתניה ובהרצליה והן מהוות בית חם למטופליו שמוצאים יעילות בטיפול, אוזן קשבת וכתף חמה.

אורי מלמד מיומנויות שהן חשובות לילדים ובוגרים הסובלים תופעת ADHD, מעניק להם כלים חיוניים תוך הקניית הרגלים בריאים ושינוי דפוסי חשיבה. בגלל התסכול הרב של ילדים אלה, אורי מלמד אותם כיצד להקנות במצבים מסוימים מחשבה חיובית אשר מסייעת להם בתחומים רבים. כמו כן, אורי מעניק אף טיפולים בחרדות, טיפול בדיכאונות והפרעות OCD.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?
5/5 (1 Review)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: