צלצלו עכשיו 077-8050570

קלסטרופוביה

קלסטרופוביה הוא שם כולל לפחדים מפני המצאות במקומות סגורים.
יש אנשים שאצלם הפחד בא לידי ביטוי בחשש להמצא לבד בחדר קטן או צר, ויש כאלו שהפחד בא אצלם לידי ביטוי בשהיה במעלית, ברכבת או באוטובוס שחלונותיו לא ניתנים לפתיחה.
החרדה העיקרית היא מפני מצב שבו האדם ישאר "תקוע" ולא יוכל לצאת מהמקום, ולעיתים קרובות עצם השהות במקום הסגור והצר משרה על האדם אוירת מחנק ומעוררת בו מחשבות שליליות ואת החרדה.
מהו החשש העיקרי במצב הקלסטרופובי? ואיך מחזירים לנפש את השליטה גם במצב שנראה שיש לאדם מחשבות טורדניות וחוסר שליטה?

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

רעות ישבה אצלי לפני מספר חודשים, וסיפרה לי על התקף קלסטרופוביה שהתרחש בשעה שנסעה עם ילדיה במכונית:
אנחנו מתגוררים בירושלים, ונסענו מחוץ לעיר לחתונתה של אחותי הצעירה.
כל מי שמתגורר בעיר הקודש יודע שאחת מהדרכים ליציאה מהעיר, כוללת מעבר דרך מנהרה ארוכה מאוד הסגורה מכל קצותיה.

מעולם לא זכרתי שחששתי לעבור דרך המנהרה, ואדרבה ראיתי עשרות רכבים עוברים דרכה ללא כל פגע,
אך לפתע, בעודי נוהגת כשלצידי הילדים, חשבתי לעצמי – מה יהיה אם כולנו נלכד ולא נצליח לצאת?
ברור לי אורי, שהסיכוי שדבר כזה יקרה הוא בלתי סביר בעליל, אך בכל זאת – ליבי החל לפעום בחוזקה, התחלתי להזיע, וכל שרציתי שיקרה הוא פשוט לעצור את האוטו בצד ולצאת לנשום קצת אויר.

רכב לפני מנהרה

החשש העיקרי איבוד שליטה עם קלסטרופוביה

בחלק השטחי של הקלסטרופוביה, כפי שאדם מבחוץ רואה אותה, מדובר על פחד ממקום שנראה כסגור מדי או עמוס מדי באנשים המצריך טיפול בפחדים וחרדות.
מתחת לפחד הפשוט יושב פחד מורכב יותר, שבו אנו מתרכזים במהלך הטיפול, והוא החשש שיתרחש משהו רע בסיטואציה הנוכחית ולא תהיה לאדם שליטה על המתרחש. החרדה עשויה להיות קשה כל כך, עד שכאשר האדם מנסה להתגבר עליה בכוחות עצמו, הוא מחוויר כסיד ונתקף בקוצר נשימה ובהתקף פאניקה של ממש.
לא תמיד החוויה היא פשוטה, ולכן יש להצטייד בסבלנות רבה ולהתקדם לאט לאט, ורצוי עם הכוונה מקצועית.

הסיפור של חיים שכבר לא חושש ממעליות

כזה היה המקרה של חיים, שפיתח פוביה מפני נסיעה במעלית, אבל היא לא הטרידה אותו כל כך, מאחר והוא יכל להתחמק מהסיטואציה בקלות יחסית.

הצרה של חיים התחילה, כשהוא התחתן עם אישה שהוריה גרו בקומה השישית, והיא פשוט לא הצליחה להבין מדוע הוא שוב ושוב מעדיף לעלות במדרגות.
מחוסר ברירה, הוא החליט לנסות בכוחות עצמו להפטר מהפוביה, אך כאשר ניסה להתגבר על הפחד ולהכנס בכוחות עצמו למעלית, הוא פשוט לא הצליח לעמוד בלחץ וברח מהמקום.
לכן, היינו צריכים לעבוד לאט לאט ובהדרגה- בהתחלה לשוחח על מקור הפחד, ולאחר מכן להכין רשימה מדורגת של נסיעה במעלית, מן הקל אל הכבד, מן המפחיד פחות אל המפחיד ביותר.
בהתחלה, נסע חיים עם חבר קרוב, עליו סמך שלא יגלה את סודו במעלית שקופה המצויה בקניון, כך שיכל לחוש בטוח יותר שהוא רואה את כל המתרחש.

לאחר מכן, ניסה להתרגל לנסוע באותה מעלית שקופה בלי ליווי.
לאחר שלב זה, חיים היה מוכן לעלות עוד קומה בדרך להתמודדות עם הפוביה, והוא העז לנסוע במעלית שדלתותיה נעות על מסילה, אך עדיין לא העלה בדעתו להכנס למעלית שדלתה נפתחת ונסגרת כמו דלת רגילה. בהמשך, הוא היה מוכן גם לכך, וסוף סוף הצליח להתגבר על החרדה שסבבה אותו כל השנים.
בכתבה הנוכחית הסיפור של חיים מתקבל כסיפור יפה, הדרגתי, חד וחלק, אולם בחיים האמיתיים הייתה זו מלחמה קשה ומייגעת, ורבות הפעמים שהוא כמעט הרים ידיים!

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

איך מחזירים את השליטה

מי שעוקב בקביעות אחרי המאמרים המפורסמים באתר, יודע שהתהליך של טיפול CBT מתחיל ונגמר באתגור האמונות השונות המגבירות את הפחד. במקרה שלנו, אנשים עם קלסטרופוביה אוחזים באמונות שונות ומשונות המעצימות את הפחד שלהם ממקומות סגורים.
למשל:
"האויר יגמר לי אם אתקע במקום סגור" (מעלית או מטוס)
"אם אהיה במקום סגור ללא יכולת לצאת אני עלול להשתגע מרוב פחד"
"אני לא יכול לשלוט במה שיקרה כשאני סגור בתוך חדר צר"

כך למשל, אם האדם חושש שהאויר יגמר לו אם יתקע במקום סגור (אגב, מדובר בחשש נפוץ של רוב הסובלים מקלסטרופוביה), נבחן את האמונה הזו לעומק וננסה לאתגר אותה.

האם ידעתם שלאדם ממוצע לוקח זמן רב עד שהוא נחנק כתוצאה מחוסר אויר? בדרך כלל מדובר במצב קיצון, ורוב האנשים הנתקעים במעלית נחלצים לבסוף ואף אחד מהם לא מת מאובדן אויר. במקרים הנדירים בהם אנשים כן נתקעו במעליות ולמרבה הצער גם נפטרו, הם מתו מרעב או צמא לאורך מספר ימים, ולא מאובדן אויר.
זו רק דוגמא אחת לאופן בו ניתן לאתגר את האמונות השליליות המעצימות את הפחד, וככל שאדם יתמודד עם הנושאים המאיימים עליו תוך הבנה מחדש של אמונות היסוד, עוצמת הפחד תפחת בהדרגה.

טיפול בדיכאון אצל נערים מתבגרים

הטיפול ההתנהגותי בקלסטרופוביה

החלק ההתנהגותי של הטיפול בקלסטרופוביה בקליניקה, מתבסס על חשיפה הדרגתית למצבים הגורמים לאדם חרדה.
בתחילת הטיפול, נבנה מדרג הכולל מצבים שונים "המאיימים" על האדם, והוא ידרג אותם לפי דרגות קושי מהקל לכבד.
תחילה, נתמקד בעבודה על דרגות קושי נמוכות יחסית ולאחר שהדרגות הללו כבר תגרומנה להתמודדות עם חרדה, ניתן יהיה לעבור לרמות הבאות.

אם נחזור לרעות הירושלמית, שחששה מאוד מנסיעה במנהרות, יצרנו יחד את המדרג הבא:

  • צפיה בסרטון של אדם נוסע במנהרה – רמת קושי 30
  • שהיה במנהרה קצרה במיוחד עם פתחים רבים ואנשים נוספים ברכב – רמת קושי 40
  • שהיה במנהרה קצרה במיוחד ללא פתחים עם אנשים נוספים ברכב- רמת קושי 50
  • שהיה במנהרה באורך בינוני ללא פתחים וללא אנשים נוספים ברכב– רמת קושי 60
  • שהיה במנהרה ארוכה רגילה, ואפילו חזרה למנהרה שעוררה ברעות את התקף החרדה – רמת קושי 70

לאחר בניית המדרג, הסובל מפחד ממקומות סגורים יתחיל להתמודד יחד עם המטפל (ולא לבד!) עם המצבים השונים על ידי חשיפה מתמשכת, ללא בריחה.
נוכחות של דמות מקצועית הבקיאה בטיפול בחרדות ובפחדים מסוג זה, מעודדת התמודדות של האדם עם נושאים שעד כה היו נראים כבלתי אפשריים עבורו.
העבודה יחד עם מטפל מקצועי בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מאפשרת לאדם הסובל מקלסטרופוביה לעבור את מחסום הפחד ומהדחף להמנע מהמצב מעורר החרדה.

אם גם אתם סובלים ממחנק כשאתם נמצאים במעליות או במקומות סגורים, אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר ולשחרר את הפחד בדרך פשוטה, הדרגתית ובטוחה בקליניקה הפתוחה שלי.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

0/5 (0 Reviews)

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
Call Now Buttonחייגו אלי