צלצלו עכשיו 077-8050570

חרדה אחרי לידה

כל אישה התרגלה לשמוע על דיכאון אחרי לידה, ועל העובדה שהוא מופיע כמעט אצל כל אישה שניה, אך ישנה תופעה נוספת, הרבה פחות מדוברת ונפוצה אצל נשים אחרי לידה: התמודדות עם חרדות, חרדה אחרי לידה כאלו שלא קשורות רק ללידה אלא למה שצפוי לקרות אחריה.
הנשים שסובלות מחרדה אחרי לידה, מרגישות פעמים רבות שאינן מעוניינות שתינוקן יוולד, וככל שההריון מתקדם, הן מוצאות את עצמן חוששות יותר ויותר. אצל חלק מהנשים, בפרט עבור נשים מבכירות, שעבורן מדובר בלידה הראשונה, מדובר בחוויה שמתרחשת זמן קצר או מספר חודשים לאחר הלידה. מהי הדרך הטובה ביותר לטיפול בחרדה אחרי לידה ללא שימוש בתרופות לחרדה? והאם יש דברים אותם ניתן לעשות כדי למנוע מהמצב להתרחש? כל זאת ועוד בכתבה שלפניכם.

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

פזית ילדה לפני חודשיים את בתה השניה

בלילה האחרון היא פשוט לא הצליחה להרדם. היא הביטה שוב ושוב בשרירים קפוצים וקפואים בתקרה, ולפתע-
שמעה צליל חריקה בלתי צפוי. הדמיון הצית אותה באופן בלתי נשלט, והיא החלה לדמיין איך התינוקת הקטנה שלה נופלת מהמיטה.
בליבה פנימה היא יודעת שאין סיכוי שדבר כזה יתרחש באמצע הלילה. התינוקת שלה כה קטנה, אפילו להתהפך אינה יודעת, והיא ישנה בשלווה במיטתה,
אבל רגע, ישנה בשלווה? אולי היא הפסיקה לנשום לפתע?
פזית ניגשה במרוצה כדי לבדוק שהתינוקת שלה בסדר.

פזית היא אם נהדרת, שהתברכה ברגישות יתר כלפי כל אדם, ובפרט כלפי הילדים שלה. אבל עם חרדה כזו כמו שהיתה לה, היא לא יכלה להמשיך ולכן החליטה להגיע אליי.

אישה בעת חרדה אחרי לידה

חרדה אחרי לידה- פנים רבות לה

חרדות אחרי לידה יכולות ללבוש פנים רבות, וקשורות בדרך כלל לביקורת נוקבת של האם כלפי עצמה.
הן יכולות להיות קשורות לדאגה מתמדת של האם לשלום התינוק, דברים קטנים שיכולים להשתבש בדרך, והן מלוות בדרך כלל בחשש של האם שאינה מתפקדת כראוי בתור אמא.
לעיתים קרובות, חרדות אחרי לידה משתלבות עם הפרעה ומחשבות טורדניות כפייתיות שבאות לידי ביטוי במחשבות מאיימות של האם לגבי תינוקה או בטקסים שונים שמסייעים לה "לשמור עליו".

אישה עם תינוק שמחה

אבל אני אחראית לתינוק שלי

רבות האמהות שמגיעות אליי לטיפול, ושואלות אותי האם כך היו הדברים לפני דור או שניים. כלומר, האם אמהות בעבר סבלו מדיכאון וחרדות אחרי לידה כמו אמהות בדורנו.
האמת היא שאני לא יודע בדיוק מה היה לפני שנולדתי, אבל אני יודע דבר אחד-
האמהות של היום מוצפות במידע. הררים של מידע, חיובי ושלילי. מידע לגבי האופן בו עליהן לגדל את התינוק, מה לעשות ולא לעשות, ובעיות אפשריות שעשויות להיווצר אם לא יטפלו בו כראוי.
כלי התקשורת מציגים מקרים לא פשוטים של מוות בעריסה, ומציבים פעמים רבות את האמהות כאחראיות הבלעדיות על הסכנות השונות.
כתוצאה מכך, אמהות רבות מציבות לעצמן סטנדרטים גבוהים בנוגע לגידול ילדיהן וכמובן חשות אשמה או חרדה אם אינן עומדות בקריטריונים הבלתי אפשריים הללו.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:

אם אחת הגיעה אליי לפני מספר שנים. היו לה תשעה ילדים, לא פחות, אך הלידה העשירית הציבה אותה בפני מצב בלתי אפשרי.
אנשים בסביבתה בלי כוונה גרמו לה לדחוף את עצמה עד לקצה גבול היכולת שלה, והיא ניסתה לעמוד בסטנדרטיים הבלתי אפשרים שהציבה לעצמה ללא הצלחה ופשוט מצאה את עצמה מותשת וחרדה.

אישה במיטה עצובה

חשוב שתביני, את אמא נפלאה!

דיכאון אחרי לידה או חרדה אחרי לידה, אינם מתרחשים בשל מעשה שעשתה אישה או לא עשתה- זו בעיה רפואית ופסיכולוגית לכל דבר.
למרות שאנו כמטפלים בדרך כלל לא מבינים באופן מלא את הסיבות למצב זה, מחקרים רבים מצביעים על העובדה שחרדה אחרי לידה נובעת מעירוב של גורמים פיזיים, רגשיים וחברתיים.
לכן, על כל אישה שמרגישה כך להבין, שהיא אם נפלאה, פשוט משום שהיא זו שנבחרה לגדל את הילד שלה, ולא אף אם אחרת

יש למצוא דרך להעצים את המחשבה הזו, ולא לאפשר לכל מיני גורמים בסביבה להחליש אותה עם דעות אחרות.
איך מטפלים בחרדות אחרי לידה? הכירו את הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית הוא טיפול קצר וממוקד, המתבסס על ההנחה שמקורה של הבעיה טמון מחשבות שליליות, לצד התנהגויות שונות שמעצימות את המצוקה.

האם הטריה עשויה לחשוב למשל: "התינוק שלי בוכה, אז אני כשלון בתור אמא" או "אני חייבת לבדוק כל שעה אם התינוק שלי נושם, אחרת אני זו שאחראית לכך שיקרה לו משהו".
במהלך הטיפול אנו מאתגרים ומשנים את אותם דפוסי חשיבה שליליים, לצד התנסות חדשה בשטח, וכך למעשה מקלים על המצוקה באופן מידי.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

צרי מעגל תמיכה פיזי ונפשי חיובי בחייך עבור פתרון חרדה אחרי לידה

נשים רבות שחוו דיכאון אחרי לידה או חרדה אחרי לידה, ויצאו מזה אחרי טיפול רגשי ונפשי, שואלות את עצמן אלו דברים ניתן לעשות, כלומר אלו פעולות ניתן לבצע כדי שהדברים לא יחזרו על עצמם בעתיד.
קיימים מספר דברים שניתן לעשות בנוסף לטיפול, שעשויים לסייע לכל אישה לחוש טוב יותר בתור אמא:

התחברות לקבוצת אמהות– כדאי לחפש קבוצת אמהות אחרי לידה במרכז הקהילתי או ברשת. קבוצות אלו יכולות לתת לאישה תמיכה בשעות הקשות, ולתת לה את ההזדמנות ללמוד מאחרות שעוברות את הדברים שהיא עוברת. בנוסף, כשאם מתחברת לאמהות נוספות היא מבינה שהרגשות שלה לגיטימיים ונורמליים ולא מוצאת את עצמה מותשת.

זמן לעצמך– אמהות רבות אחרי לידה פשוט שוכחות את עצמן, ואין קל מזה. התינוק תובע שעות נוספות בהנקה ובטיפול, ולאם לא נותר זמן פנוי לעצמה. לכן, כדאי לאם לעשות דברים שהם נטו למען עצמה- כמו לצאת מהבית להליכה, לעשות אמבטיה חמה, לבקש מההורים או משמרטף בתשלום להשגיח על תינוקה כדי שהיא תוכלי לנוח.

אישה בהריון בטיפול

לשמור על פרופורציות– כחלק מההליך הטיפולי, חשוב שהאם תבין שהיא לא צריכה לעשות הכל. היא לא צריכה שיהיה לה הבית המושלם ביותר, או תינוק שלא בוכה אף פעם (אין באמת דבר כזה).

כתיבת יומן אישי– מומלץ לכתוב ביומן על התחושות הלא נעימות, ופשוט לראות איך הן נעלמות עם הזמן. כשאנו מעלים את התחושות על הכתב, אנחנו מרגיעים את הנפש.

שילוב של טיפול CBT איכותי, יחד עם שיטות של טיפול בחרדות טבעיות ופשוטות שמרוממות את מצב הרוח יכול לעשות פלאים, ולגרום לכל אישה להשתחרר לחלוטין מהחרדות ומהמחשבות הקשות באמצעות טיפול בחרדות.
אם גם אתן מתמודדות עם חרדות אחרי לידה, ורוצות להשתחרר מאמונות שליליות ודפוסי חשיבה בעייתיים- אני כאן בשבילכן ומזמין אתכם ליצור איתי קשר ולתאם פגישה באחת הקליניקות שלי.

למה השיטה שלנו
יעילה כל כך?

כי פותרים את הבעיה מהשורש

בלי פלסטרים או קיצורי דרך. אנחנו מבקשים למצוא פתרון מלא, כדי שמצבי החרדה והדיכאון לא יחזרו שוב בעתיד. זו הסיבה שאנחנו מקפידים לחקור לעומק ולאבחן את שורש הבעיה, במטרה לתת מענה הוליסטי ולפתור את העניין עד תומו.

כי מקבלים כלים יישומיים

המטרה שלנו היא להעניק למטופלים שלנו כלים מעשיים ופשוטים לשיפור איכות החיים שלהם. אנחנו נותנים מענה קונקרטי למטופל, כך שבתוך מספר טיפולים כבר יהיה ניתן להרגיש בהבדל משמעותי.

כי אכפת לנו – גם מחוץ לקליניקה

אנחנו יודעים שהתהליך לא נעצר כשהפגישה נגמרת וחשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו לכל אורך הדרך. הצוות שלנו זמין ומלווה את המטופלים באופן אישי גם מעבר למה שקורה בחדר הטיפולים.

כי מרגישים שינוי ורואים תוצאות

וזה קורה מוקדם משחשבתם: מטופל שמחויב לתהליך יוכל להבחין בהבדל כבר בשלב מוקדם יחסית של הטיפול. כשהתוצאה ניכרת בשטח – עולים גם הסיכויים להתמיד ולהצליח ליצור שינוי מהותי וקבוע באיכות החיים.

כי יש לזה סוף

אין כאן ניסוי, טעייה ותהייה או התחייבות שלא יודעים איך ומתי היא תיגמר - זהו תהליך טיפולי ממוקד וקצר מועד. התהליך מותאם אישית לכל מטופל ומבוסס על אבחון מדויק של הבעיה וכיצד היא מתבטאת בחיי היומיום.

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

.

0/5 (0 Reviews)

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
Call Now Buttonחייגו אלי