חרדה אחרי לידה

אישה עם תינוק ועם חרדה אחרי לידה

כל אישה התרגלה לשמוע על דיכאון אחרי לידה, ועל העובדה שהוא מופיע כמעט אצל כל אישה שניה, אך ישנה תופעה נוספת, הרבה פחות מדוברת ונפוצה אצל נשים אחרי לידה: התמודדות עם חרדות, חרדה אחרי לידה כאלו שלא קשורות רק ללידה אלא למה שצפוי לקרות אחריה.
הנשים שסובלות מחרדה אחרי לידה, מרגישות פעמים רבות שאינן מעוניינות שתינוקן יוולד, וככל שההריון מתקדם, הן מוצאות את עצמן חוששות יותר ויותר. אצל חלק מהנשים, בפרט עבור נשים מבכירות, שעבורן מדובר בלידה הראשונה, מדובר בחוויה שמתרחשת זמן קצר או מספר חודשים לאחר הלידה. מהי הדרך הטובה ביותר לטיפול בחרדה אחרי לידה ללא שימוש בתרופות לחרדה? והאם יש דברים אותם ניתן לעשות כדי למנוע מהמצב להתרחש? כל זאת ועוד בכתבה שלפניכם.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה בעת חרדה אחרי לידה

פזית ילדה לפני חודשיים את בתה השניה

בלילה האחרון היא פשוט לא הצליחה להרדם. היא הביטה שוב ושוב בשרירים קפוצים וקפואים בתקרה, ולפתע-
שמעה צליל חריקה בלתי צפוי. הדמיון הצית אותה באופן בלתי נשלט, והיא החלה לדמיין איך התינוקת הקטנה שלה נופלת מהמיטה.
בליבה פנימה היא יודעת שאין סיכוי שדבר כזה יתרחש באמצע הלילה. התינוקת שלה כה קטנה, אפילו להתהפך אינה יודעת, והיא ישנה בשלווה במיטתה,
אבל רגע, ישנה בשלווה? אולי היא הפסיקה לנשום לפתע?
פזית ניגשה במרוצה כדי לבדוק שהתינוקת שלה בסדר.

פזית היא אם נהדרת, שהתברכה ברגישות יתר כלפי כל אדם, ובפרט כלפי הילדים שלה. אבל עם חרדה כזו כמו שהיתה לה, היא לא יכלה להמשיך ולכן החליטה להגיע אליי.

חרדה אחרי לידה- פנים רבות לה

חרדות אחרי לידה יכולות ללבוש פנים רבות, וקשורות בדרך כלל לביקורת נוקבת של האם כלפי עצמה.
הן יכולות להיות קשורות לדאגה מתמדת של האם לשלום התינוק, דברים קטנים שיכולים להשתבש בדרך, והן מלוות בדרך כלל בחשש של האם שאינה מתפקדת כראוי בתור אמא.
לעיתים קרובות, חרדות אחרי לידה משתלבות עם הפרעה ומחשבות טורדניות כפייתיות שבאות לידי ביטוי במחשבות מאיימות של האם לגבי תינוקה או בטקסים שונים שמסייעים לה "לשמור עליו".

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה עם תינוק שמחה

אבל אני אחראית לתינוק שלי

רבות האמהות שמגיעות אליי לטיפול, ושואלות אותי האם כך היו הדברים לפני דור או שניים. כלומר, האם אמהות בעבר סבלו מדיכאון וחרדות אחרי לידה כמו אמהות בדורנו.
האמת היא שאני לא יודע בדיוק מה היה לפני שנולדתי, אבל אני יודע דבר אחד-
האמהות של היום מוצפות במידע. הררים של מידע, חיובי ושלילי. מידע לגבי האופן בו עליהן לגדל את התינוק, מה לעשות ולא לעשות, ובעיות אפשריות שעשויות להיווצר אם לא יטפלו בו כראוי.
כלי התקשורת מציגים מקרים לא פשוטים של מוות בעריסה, ומציבים פעמים רבות את האמהות כאחראיות הבלעדיות על הסכנות השונות.
כתוצאה מכך, אמהות רבות מציבות לעצמן סטנדרטים גבוהים בנוגע לגידול ילדיהן וכמובן חשות אשמה או חרדה אם אינן עומדות בקריטריונים הבלתי אפשריים הללו.

אם אחת הגיעה אליי לפני מספר שנים. היו לה תשעה ילדים, לא פחות, אך הלידה העשירית הציבה אותה בפני מצב בלתי אפשרי.
אנשים בסביבתה בלי כוונה גרמו לה לדחוף את עצמה עד לקצה גבול היכולת שלה, והיא ניסתה לעמוד בסטנדרטיים הבלתי אפשרים שהציבה לעצמה ללא הצלחה ופשוט מצאה את עצמה מותשת וחרדה.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה במיטה עצובה

חשוב שתביני, את אמא נפלאה!

דיכאון אחרי לידה או חרדה אחרי לידה, אינם מתרחשים בשל מעשה שעשתה אישה או לא עשתה- זו בעיה רפואית ופסיכולוגית לכל דבר.
למרות שאנו כמטפלים בדרך כלל לא מבינים באופן מלא את הסיבות למצב זה, מחקרים רבים מצביעים על העובדה שחרדה אחרי לידה נובעת מעירוב של גורמים פיזיים, רגשיים וחברתיים.
לכן, על כל אישה שמרגישה כך להבין, שהיא אם נפלאה, פשוט משום שהיא זו שנבחרה לגדל את הילד שלה, ולא אף אם אחרת

יש למצוא דרך להעצים את המחשבה הזו, ולא לאפשר לכל מיני גורמים בסביבה להחליש אותה עם דעות אחרות.
איך מטפלים בחרדות אחרי לידה? הכירו את הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית הוא טיפול קצר וממוקד, המתבסס על ההנחה שמקורה של הבעיה טמון מחשבות שליליות, לצד התנהגויות שונות שמעצימות את המצוקה.

האם הטריה עשויה לחשוב למשל: "התינוק שלי בוכה, אז אני כשלון בתור אמא" או "אני חייבת לבדוק כל שעה אם התינוק שלי נושם, אחרת אני זו שאחראית לכך שיקרה לו משהו".
במהלך הטיפול אנו מאתגרים ומשנים את אותם דפוסי חשיבה שליליים, לצד התנסות חדשה בשטח, וכך למעשה מקלים על המצוקה באופן מידי.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה בהריון בטיפול

צרי מעגל תמיכה פיזי ונפשי חיובי בחייך עבור פתרון חרדה אחרי לידה

נשים רבות שחוו דיכאון אחרי לידה או חרדה אחרי לידה, ויצאו מזה אחרי טיפול רגשי ונפשי, שואלות את עצמן אלו דברים ניתן לעשות, כלומר אלו פעולות ניתן לבצע כדי שהדברים לא יחזרו על עצמם בעתיד.
קיימים מספר דברים שניתן לעשות בנוסף לטיפול, שעשויים לסייע לכל אישה לחוש טוב יותר בתור אמא:

התחברות לקבוצת אמהות– כדאי לחפש קבוצת אמהות אחרי לידה במרכז הקהילתי או ברשת. קבוצות אלו יכולות לתת לאישה תמיכה בשעות הקשות, ולתת לה את ההזדמנות ללמוד מאחרות שעוברות את הדברים שהיא עוברת. בנוסף, כשאם מתחברת לאמהות נוספות היא מבינה שהרגשות שלה לגיטימיים ונורמליים ולא מוצאת את עצמה מותשת.

זמן לעצמך– אמהות רבות אחרי לידה פשוט שוכחות את עצמן, ואין קל מזה. התינוק תובע שעות נוספות בהנקה ובטיפול, ולאם לא נותר זמן פנוי לעצמה. לכן, כדאי לאם לעשות דברים שהם נטו למען עצמה- כמו לצאת מהבית להליכה, לעשות אמבטיה חמה, לבקש מההורים או משמרטף בתשלום להשגיח על תינוקה כדי שהיא תוכלי לנוח.

לשמור על פרופורציות– כחלק מההליך הטיפולי, חשוב שהאם תבין שהיא לא צריכה לעשות הכל. היא לא צריכה שיהיה לה הבית המושלם ביותר, או תינוק שלא בוכה אף פעם (אין באמת דבר כזה).

כתיבת יומן אישי– מומלץ לכתוב ביומן על התחושות הלא נעימות, ופשוט לראות איך הן נעלמות עם הזמן. כשאנו מעלים את התחושות על הכתב, אנחנו מרגיעים את הנפש.

שילוב של טיפול CBT איכותי, יחד עם שיטות של טיפול בחרדות טבעיות ופשוטות שמרוממות את מצב הרוח יכול לעשות פלאים, ולגרום לכל אישה להשתחרר לחלוטין מהחרדות ומהמחשבות הקשות באמצעות טיפול בחרדות.
אם גם אתן מתמודדות עם חרדות אחרי לידה, ורוצות להשתחרר מאמונות שליליות ודפוסי חשיבה בעייתיים- אני כאן בשבילכן ומזמין אתכם ליצור איתי קשר ולתאם פגישה באחת הקליניקות שלי.

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

.

0/5 (0 Reviews)
אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטאספ
שתפו בטוויטר
שלחו למייל
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן:

Call Now Buttonחייגו אלי