צלצלו עכשיו 077-8050570

דיכאון לאחר פרידה

כבר במאה ה-4 לספירה אמר הפילוסוף היווני אריסטו שהאדם הוא חיה חברתית. בני האדם לא רגילים לחיות לבד אלא בחברה, יחד עם בני אדם נוספים. גם בספר בראשית נכתב "לא טוב היות האדם לבדו". הצורך להיות עם אנשים הוא נפשי, קיים בבסיס האנושיות. כדי לשגשג, להרגיש שייכים, נאהבים – אנחנו יוצרים קשרים ומפתחים רגשות כלפי ההורים שלנו, בן או בת הזוג שלנו, הילדים, האחים וגם כלפי הסביבה החברתית.

זה מה שהמטופלים שלנו מספרים:

לכן כשאנחנו חווים פרידה מאדם קרוב, אנחנו מתמודדים עם משבר נפשי ועם מצב רגשי שבו הסביבה שלנו לא בטוחה, יציבה ותומכת כפי שהייתה עד כה. על פי מכון המחקר האמריקאי לבריאות הנפש JAMA Psychiatry, כ-40% מהאנשים שחוו פרידה מאדם קרוב, אובדן או סיום של קשר רומנטי, מפתחים דיכאון ותסמינים בעקבות הפרידה. הזנחה של המצב והיעדר טיפול בדיכאון ובתסמינים עלול להעצים ולהעמיק את הדיכאון ולהקשות על הסיכויים להיפטר ממנו.

עזרה, סיוע, הושטת יד

כיצד משפיעות עלינו פרידות?

מחקרים מראים שפרידה מבן/בת הזוג היא כל כך טראומטית שאדם החווה פרידה ופירוק של המערכת הזוגית, יחזור לעצמו באופן מלא רק לאחר כשנתיים ולכן הרבה פעמים קשה לנו להיקשר ברגשי אהבה וזוגיות אלא רק לאחר תקופה משמעותית במהלכה אנחנו פשוט לא פנויים לשום דבר, אנחנו בדיכאון שממלא את היום שלנו.
דיכאון לאחר פרידה למעשה גורם לאדמה מתחת לרגליים שלנו לרעוד, הוא מבטא למעשה את פירוק הבית, פירוק המשפחה ואת כל הבסיס שעליו התנהלנו בתקופת הזוגיות. אצל זוגות מסוימים מדובר בחמש שנים, עשר שנים, עשרים שנה או יותר כך שמדובר בפרק זמן משמעותי שבעקבותיו דיכאון לאחר פרידה נראה כתגובה טבעית למצב החדש.
על אף הקשיים והמצב החדש הנגרם מפרידה ממערכת יחסים רגשית ורומנטית, כדי לא לשקוע לתוך הדיכאון ולגרום לנזקים ארוכי טווח מומלץ לבצע אבחון יסודי של התסמינים ובמקרה הצורך לטפל בו באופן מקצועי.

זו המגיפה השקטה של הדור שלנו וכבר מצאנו לה תרופה יעילה במיוחד:
17.6% מהאוכלוסייה בישראל סבלו מדיכאון
98% מהמטופלים שלנו הצליחו להיפטר מהחרדה והדיכאון

עומר, גרוש ואב לשלושה ילדים: הגירושין היו "באוויר" הרבה זמן, למרות שניסינו לתת לזה סיכוי, יצאנו לחופשות ביחד, לקחנו ייעוץ, משפחה שעזרה ומה לא עשינו כדי לנסות להציל את הנישואין, הבנו שזה לא עובד ולא יעבוד. חשבתי שאחרי הפרידה ארגיש שירדה לי אבן מהלב ובמידה מסוימת זה היה נכון. אבל הבעיה הגדולה היא חוויית הדיכאון לאחר הפרידה, הסטירה שחטפתי מעצם הסטטוס החדש, החיים החדשים באופן השלילי של המילה.כל התשתית של החיים כפי שהכרתי השתנו. הרגשתי בדידות, לא ידעתי איך להתמודד עם המצב הזה, התחלתי לעשן, אכלתי לא מסודר ולא בריא, ישנתי גרוע מאוד ובגדול היה נראה שאני לא מצליח להסתגל לסטטוס שלי ולחיות  את החיים בנפרד מגרושתי.

דיכאון בגיל 40

איך אפשר לזהות שמדובר בדיכאון לאחר פרידה ולא סתם מחלה או משבר שיחלוף בקרוב?

ההתמודדות עם דיכאון לאחר פרידה עלולה להיות מטלטלת ולהשפיע עלינו בצורה ניכרת ומשמעותית. הפרידה וההבנה שאני לבד גורמות לנו להרגשה של חוסר תקווה, שכל מה שבנינו במו ידינו פשוט ירד לטמיון ואין אור בקצה המנהרה.

הדיכאון יכול להוביל לתחושת עצב גדולה, למצב שבו אי אפשר להתרכז בעבודה, לאבד עניין בקידום הקריירה שלי, בקידום מקצועי, בהגשמת חלומות ויעדים אישיים.

במקרים מסוימים הדיכאון יכול להיות כל כך עוטף ומקיף שהוא מרוקן אותנו מכוחות, דוחק בנו להישאר במיטה בבוקר במקום לקום, להתחיל את היום ולצאת לעבודה. השלכות אחרות של הדיכאון והקושי להתמודד עם המציאות החדשה גורמת לירידה או לעלייה במשקל ופגיעה בהרגלי האכילה שלנו כי יצאנו מאיזון וכל עוד לא חזרנו לאיזון, אנחנו נסבול מתסמינים הנגרמים מהדיכאון.

אפרת בת 45 מהמרכז: אף פעם לא חשבתי שאגיע למצב הזה. גדלתי במשפחה בריאה מאוד מבחינת הזוגיות ושמדברים על הכל. ההורים שלי הם אנשים מאוד נוחים, כמעט ולא רבים, אוהבים אחד את השני ומתפשרים ומסתדרים למען האהבה והזוגיות שלהם. כך חשבתי שתיראה הזוגיות שלי, אבל המציאות הייתה שונה. לאחר הגירושין התחילה תקופה קשה של בלבול,  הרגשתי שאני לא שווה כלום, שאני כישלון מוחלט. מכל הדברים שחששתי מהם לאחר הגירושין, דיכאון לאחר פרידה ממש לא היה אחד מהם. אבל גם במקרה הזה – המציאות הייתה שונה.
בכל דבר ראיתי רק את השלילי, רק את החסרונות ופשוט לא יכולתי להתמודד עם הדיכאון.
אחרי חיפוש בגוגל על מה שעבר עליי הגעתי לאתר הקליניקה של אורי פוקס וקראתי על היסודיות שלו, על ההתאמה האישית של הכלים להתמודד עם הדיכאון אל התכונות האישיות של כל אחד וכמובן היחס האישי.
מאז שהתחלתי את הטיפול אני זוכרת את הגירושין ואת הקשיים בזוגיות, אבל עצם הדיכאון לאחר פרידה מרגיש כמו זיכרון רחוק.

המחר יכול להיות יום טוב ושמח יותר, נטול חרדות ודיכאון. רוצה לשמוע איך?

איך אוספים את עצמנו ומתגברים על המשבר?

אז איך מחזירים את הגוף שלנו לאיזון? איך נפטרים מדיכאון לאחר פרידה ומחזירים את החיים למסלולם? הרבה אנשים עברו ועוברים פרידות במהלך חייהם והמשיכו הלאה. בקליניקה שלי אנחנו מבצעים טיפול יסודי במהלכו ננתח מהו הבסיס שעליו יושב הדיכאון ומהו השורש שמצמיח אותו.

פרידה היא אירוע קשה ומורכב ולפעמים אנחנו לא יכולים להתגבר עליו בעצמנו אלא בעזרת סיוע וליווי מקצועי. אל תזניחו את החיים שלכם, פנו אלינו ויחד נחזיר לכם את שמחת החיים.

מאמרים נוספים בנושאי זוגיות

0/5 (0 Reviews)

עוד מאמרים בנושא

תוכן עניינים
אהבתם את המאמר? שתפו..
אורי פוקס - טיפול בחרדות

רוצים לדבר איתנו?
077-8050570
[email protected]
אחד העם 21, הרצליה
אזורי שירות: חיפה, נתניה, הרצליה, תל אביב, יהוד, כפ"ס, ראשל"צ.

הגעת עד לכאן ועכשיו נשאר רק לעשות את הצעד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להיפרד מהחרדות והדיכאון אחת ולתמיד.
רוצה לשמוע עוד?
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: