הפרעת הסתגלות

הפרעת הסתגלות, חשיבת המוח

משברים הם חלק בלתי נפרד מחיי כולנו. קשה למצוא אדם שלא חווה משבר בחייו. גירושין, בעיות פיזיות וכלכליות ועוד כדוגמתם, מביאים אלינו טלטלה ומערערים את תחושת הביטחון והיציבות שלנו.
כבני אדם, יש לנו כמות מוגבלת של משאבים. בתקופות קשות, המטרה שלנו בדרך כלל תהיה לנסות לעבור את היום, ולא מעבר לכך.
לרוב אנחנו מדהימים ואמיצים, ומתמודדים בהצלחה בעזרת גיוס כוחות ,משאבים רגשיים ותמיכה של הסביבה, אך ישנם מקרים בהם מתפתחת הפרעת הסתגלות הבאה לידי ביטוי בתחושת מצוקה קשה, אי שקט ועצבות אשר מביאים לפגיעה בתפקוד.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
הפרעת דיכאון, התבודדות, עצב

כיצד מזהים את התפר הדק שבין משבר לבעיה אמיתית? ואיך נוכל לצמוח ולא לקרוס?

לאחר 15 שנות נישואין, מיכל חוותה גירושין קשים ומטלטלים, אשר גרמו לה לפגיעה בביטחון העצמי ובאמון בעצמה. מיכל מספרת:
"הזוגיות והמשפחה היו עבורי מאז ומתמיד עוגן ומקום בטוח בחיים. ידעתי שלא משנה מה, תמיד יש לי לאן לחזור. עם התפרקות הנישואין חשתי שכל חיי מתרפקים לאט לאט. לא הצלחתי למצוא נחמה בכלום, גם לא במשפחה שסביבי. איבדתי את הביטחון העצמי ולא הצלחתי לתפקד כראוי גם בעבודה. משבוע לשבוע המצב רק נהיה קשה יותר ולא מצאתי בי כוחות"
.

מהי הפרעת הסתגלות?

הפרעת הסתגלות הנה הפרעה נפוצה אשר פוגעת ביכולת שלנו להתמודד בהצלחה עם משברים בחיים. במציאות היומיומית, כולנו "נופלים וקמים" –
חווים שינויים ותהפוכות ונדרשים פעמים רבות להסתגל למציאות חדשה. במצב רגיל, משבר או שינוי מפרים את האיזון, אך אנו מתמודדים איתם ולאחר זמן הסתגלות חוזרים לתפקוד רגיל. הבעיה מתחילה כאשר אדם אינו מצליח לגייס את הכוחות הנדרשים להתמודדות ולחזור לתפקוד נורמלי. פעמים רבות, המאפיינים של הפרעת הסתגלות דומים לתופעות שניתן לראות באופן נורמלי אצל אנשים שמתמודדים עם משבר, אך בהפרעת הסתגלות המצוקה היא קשה ומתמשכת לאורך זמן ולעיתים אינה ביחס פרופורציוני לאירוע אשר גרם לה.

הפרעת הסתגלות או קושי להתמודד עם שינויים?

גיא, בחור נשוי בן 41, ישב אצלי בקליניקה ושיתף אותי בסיפור ההסתגלות האישי שלו שלווה בדיכאון קשה:
"אני עוסק בפיתוח תוכנה באחת החברות הגדולות בארץ. לאחרונה זומנתי לשיחה ונאמר לי כי נאלצים לבצע מהלך קיצוצים נרחב, במסגרתו אפוטר.
ביום אחד הרגשתי שחרב עליי עולמי. הרבה מן הביטחון העצמי שלי והידיעה מי אני הם תלויי העיסוק שלי, התדמית המקצועית והיוקרה שבאה עמו. לאחר הפיטורים, לא הצלחתי לשקם את עצמי. התהלכתי מדוכדך, נישואיי נפגעו, הפסקתי להגיע לראיונות עבודה, פשוט לא מצאתי בהם טעם".

הפרעת הסתגלות היא הפרעה מתעתעת כיוון שברור כי פגיעה באיזון הנורמטיבי תגרום למצוקה ולחרדה. מתי נדע כי מדובר בהפרעה? על מנת לקבוע כי מדובר בהפרעת הסתגלות, לרוב נראה התפתחות תסמינים רגשיים או התנהגותיים המתרחשים כשלושה חודשים מיום ההופעה של גורם הדחק (כדוגמת גירושין, משבר כלכלי ועוד). הגורם המלחיץ יהיה מוקצן בעוצמתו, בהשפעתו ובאינטנסיביות שלו, ביחס למצופה (בהתייחס להקשר כמובן), אנשים החווים הפרעה זו יחושו קושי משמעותי בתפקוד החברתי, תעסוקתי, או תחומי תפקוד אחרים. על פי ההגדרה הרפואית, מדובר בהפרעה הנמשכת לתקופה של שישה חודשים ולא מעבר לכך.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
טיפול בהפרעת הסתגלות ושינוי דפוס המחשבה

שינוי בהסתכלות יביא להסתגלות!

ממש כמו בכל משבר או מצוקה, אדם האוחז ברשת של קשרים חברתיים ומשפחה תומכת, יצלח אותם טוב יותר וההסתברות להתפתחות ההפרעה תקטן. לפעמים גם מערכת כזו אינו מספקת את הפתרון הרצוי ועל כן חשוב להיעזר בטיפול יעיל וממוקד. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול אפקטיבי-קצר ומוגבל בזמן אשר מתמקד בזיהוי האופן בו תפישות שליליות משפיעות על רגשות ועל התנהגויות, ובשינוי התפישות הללו.

טיפול בהפרעת הסתגלות ילמד המטופל לזהות את המחשבות השליליות כשהן תוקפות אותו, ואת הרגשות וההתנהגויות שהן גורמות. המטפל ילמד את המטופל טכניקות הרגעה ויפעל לשנות מחשבות שליליות ולערער על דפוסי התנהגות בעיתיים באמצעות חשיבה ריאלית ושקולה ועיצוב דפוסי חשיבה חדשים.

כל משבר הוא גם הזדמנות

חווים שינוי גדול בחיים ואינכם מצליחים להכיל אותו? כמה טוב שבאתם.
שמי אורי פוקס ואני מטפל קוגניטיבי התנהגותי מומחה.
אם סבלתם לאחרונה ממשבר או כאב גדול ואתם חשים שאין בכם יכולת להסתגל למצב הקיים, אני מזמין אתכם לקחת עמי את הצעד הראשון בדרך להחלמה, למען חיים טובים יותר עבורכם ועבור הסובבים אתכם.
חשוב לי כי תדעו שהטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי הוכח ככלי טיפולי עוצמתי ויעיל בטיפול במגוון בעיות נפשיות, כולל טיפול בדיכאון, הפרעות חרדה למיניהן, פוביות, ומסייע בהתמודדות נכונה עם משברים.
צרו עמי קשר ויחד נוכל להתחיל לכתוב עבורכם פרק חדש בסיפור חייכם.

קראו גם את המאמרים הבאים

0/5 (0 Reviews)
אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטאספ
שתפו בטוויטר
שלחו למייל
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן:

Call Now Buttonחייגו אלי