צלצלו עכשיו 077-8050570
שיחת ייעוץ

077-8050570

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי

אושר, שמחה, התרגשות ולעיתים גם עצב, חיינו שזורים ברגעים יפים וזיכרונות משמחים לצד רגעים מאתגרים יותר. מי מאתנו לא התמודד עם משברים בחייו, מעברי חיים או דילמות משמעותיות?
לעיתים אנחנו מתמודדים איתם בהצלחה ומתרוממים מעל המשבר מחוזקים ומצוידים בכוחות חדשים , אך פעמים רבות הם מלווים בקושי רגשי ודיכאון רגשי רב ובכאב וגובים מאתנו משאבי נפש רבים ומחיר יקר. בתקופות חיים שכאלו אנו זקוקים לעזרתם של גורמים מקצועיים אשר יסייעו לנו במיקוד וגיוס המשאבים החיוניים לנו כל כך. כל מה שרציתם לדעת (ואולי חששתם לשאול) על טיפול פסיכולוגי, במאמר שלפניכם.
החיים במאה ה21 לא רעים בכלל, אפילו נהדרים.

כולנו נהנים מהקדמה ומתוצריה: רפואה מפותחת ומתקדמת, האצה טכנולוגית, שירותים דיגיטליים ושפע אינסופי של מוצרים ושירותים. אכן, החיים המודרניים מספקים לנו נוחות ממובנים רבים. אך הנוחות הזו מגיעה עם תג מחיר לצידה. קצב חיים תזזיתי, שעות עבודה כמעט לא אפשריות, מטלות ומשימות וכמובן רעש, מתח וגירוי מתמיד המלווים את כולנו בחיי היום יום. עבור רבים מאתנו, הלחצים הללו לצד הדיסוננס המתמיד בין משפחה-עבודה, מביאים עימם לא מעט מצוקות נפשיות.

בשנים האחרונות, בעולם ובארץ, אנו עדים לתוצר הלוואי הזה, עלייה הולכת וגדלה בתופעות של תסמיני חרדה, ותסמיני דיכאון, סטרס וקשיי התמודדות שונים אל מול בעיות אישיות ורגשיות אשר רבות מהן נובעות מאופי החיים המודרניים. בחיים, כמו בחיים, לעיתים מנגנוני ההתמודדות הטבעיים שלנו אינם מספקים לנו את הכוחות הנדרשים להתמודדות חיובית ובונה. מתי כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי ומהו כוחו בסיוע והשבת החיים למסלולם?

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
טיפול פסיכולוגי

קצת על הטיפול הפסיכולוגי

הטיפול הפסיכולוגי או הפסיכותרפי , מציע מפגשים אישיים ואינטימיים בין המטופל לאיש המקצוע. במסגרתם המטפל מספק ליווי ותמיכה בהתמודדויות שונות, בגילוי ושימוש במשאבים פנימיים אשר קיימים בנו ואף במתן נקודת ראייה שונה על מצבים וסיטואציות שונות בכדי להקל ולשפר את ההתמודדות ודרכי ההתנהגות במצבים דומים. המפגשים מתקיימים לרוב בקליניקה תוך הקפדה על סודיות ופרטיות מרבית של המטופל. במסגרת הטיפול, המטפל משתף בקשיים ובאירועים אישיים, אשר פוגמים באיכות חייו, בצמתים בהן הוא מתלבט בבחירה ובקושי אשר הוא חווה בקשרים אישיים או בזוגיות .

כוחו של הטיפול הפסיכולוגי הוא בכך שהוא מאפשר בהירות והבנה טובה יותר של מקור הקשיים במטרה ליצור שינוי חשיבתי, רגשי והתנהגותי בכל אותם היבטי חיים שגורמים לנו לקושי או כאב.
במהלך השנים גם הטיפול הפסיכולוגי התפתח ועבר שינויים רבים וכיום קיימות מגוון גדול שיטות וגישות טיפוליות. הטיפול הפסיכולוגי עשוי להיות טיפול קלאסי ממושך או קצר וממוקד בשיטת טיפול הקוגניטיבית התנהגותית. בחירת השיטה הטיפולית תעשה בהתאם לסוג הקושי האישי ולהעדפות המטופל.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אשה מחייכת על הים

טיפול פסיכולוגי בגישה הקוגניטיבית התנהגותית- טיפול ממוקד ומכוון מטרה

הטיפול הפסיכולוגי בגישה הקוגניטיבית התנהגותית סימן פריצת דרך טיפולית ומהווה עד היום טיפול אפקטיבי ורב עוצמה. למה בעצם פורץ דרך? במובן שהוא מציע הסתכלות שונה הן על המציאות והן על הגישה הטיפולית. הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית רואה את המציאות והאירועים בה כתלויי תפיסה, כלומר סובייקטיביים ונתונים לפרשנות אישית אשר משפיעה הן על העולם הרגשי שלי הן על התגובה והן על ההתנהגות של החווים אותה. המשמעות ברורה, אם המציאות והאירועים שאנו חווים הם תלויי פרשנות שלנו, יש לנו את היכולת לשלוט בה ולשנות אותה לטובה, כך שנוכל ליצור חוויה חיובית.

זהו בסיס הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי אשר הינו טיפול פסיכולוגי ייחודי הנבדל משיטות טיפול אחרות בכך שהוא מדגיש את הקשר החשוב בין קוגניציה, פעולה והתנהגות ובהיותו טיפול ישיר, אקטיבי, קצר מועד וממוקד אשר מונחה ומתבסס על ראיות ומחקרים קליניים.

מדובר בטיפול שאין בו חוסר הצלחה או נכשלים, אלא תהליך הדדי של למידה והסקת מסקנות. הוא מתאים למבוגרים, בני נוער וילדים ויעילותו מוכחת שוב ושוב במאות מחקרים בטיפול במגוון של קשיים והפרעות פאניקה ושאר סוגי הפרעות.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אבחון סוגי ocd למטופלת

מתי מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי

אחת השאלות הנפוצות שאני שומע רבות ממטופלים היא כמובן מתי נכון לפנות לטיפול פסיכולוגי. האם יש תשובה אחת נכונה? כרגיל, המציאות יותר מורכבת. ראשית, זוהי החלטה שתלויה באדם שפונה ולא בהכרח בנסיבות כאלו או אחרות. שנית, כולנו שונים זה מזה וכך גם דרכי ההתמודדות שלנו.

לא אחת נתקלתי (ובוודאי גם אתם ) באנשים שחוו אירועים קשים והתמודדו איתם בהצלחה וללא צורך בסיוע מקצועי ואילו אחרים נזקקו לתמיכה ולסיוע. כך או כך, אין בכך להעיד על דבר כזה או אחר ובוודאי שאין בכך כל בושה. כולנו מתמודדים עם החיים בדרכנו, איש איש ודרכו המיוחדת.

אלו מצבים נפוצים מצריכים טיפול פסיכולוגי

  • מעברים ומשברים – שינויים אשר גורמים למצוקה, לקשיי הסתגלות, או לתחושה קשה. כדוגמת נישואים, חרדה אחרי לידה או שינוי תעסוקתי. גם כאשר נראה כי לא קיים קושי מוחשי, הטיפול הפסיכולוגי מסייע רבות לתהליכי התפתחות, צמיחה ומימוש עצמי.
  • דפוסי התנהגות שאינם מסתגלים – דפוסי התנהגות חוזרים אשר גורמים לסבל ותקיעות. דפוסי התנהגות שכאלו עלולים לנבוע מהיעדר מיומנויות, מדימוי עצמי נמוך, קשיים נפשיים וכד’.
  • קשיים בין אישיים – בדידות, קשיים משפחתיים או זוגיים, קושי ביצירת ושימור מערכות יחסים ועוד.
  • מצוקה נפשית – מצוקה מתמשכת כתוצאה מקושי והפרעה נפשית, אירוע חיים או ללא כל סיבה נראית לעין.
אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה בהריון בטיפול

הטיפול הפסיכולוגי- דואט אחד על אחד

מיכל הגיעה אליי לטיפול לאחר שתקופה ארוכה לא חשה כהרגלה. זה לא ממש מפתיע בהתחשב בעובדה שמיכל איבדה אדם קרוב אליה מאוד, את אמה.

“תמיד הייתי אדם חיובי ועם שמחת חיים. ראיתי את עצמי כמי שמצליחה למצוא את האושר גם ברגעים הקטנים של החיים. לפני כחצי שנה, אמי נפטרה וחוויתי כאב גדול ואובדן טבעי שרק התעצם נוכח הקרבה הגדולה בנינו. הנחתי שתהיה תקופת אבל ושיהיה קשה, אך אני פשוט לא מצליחה לחזור לחייך. באמת שאני מנסה שוב ושוב, אבל לא מצליחה למצוא בי את הכוח. אני מרגישה מעין עייפות ועצב גדולים שמשתלטים על כל חיי. בעבודה, עם החברים ולא פחות עם המשפחה, איבדתי את הניצוץ הזה, שהניע אותי ונתן לי אנרגיה לעשייה והנאה”

מטופלים רבים בוחרים להגיע לטיפול פסיכולוגי בעקבות קושי או בעיה בחייהם האישיים. כמו מיכל, אצל אחדים מדובר בקשיים זמניים כמו התמודדות עם מוות של אדם קרוב, התמודדות עם גירושים או מחלה. בעוד אצל אחרים מדובר בקשיים מתמשכים המלווים אותם לאורך חייהם, כדוגמת יחסים מורכבים עם ההורים ועוד. עמדת המוצא של כל טיפול פסיכולוגי הוא לייצר סביבה בטוחה ומכילה.

כזו אשר מאפשרת למטופל להיות חופשי לשוחח על הכל, לשתף ולחשוף מעצמו. הסביבה הזו בטוחה מכיוון שכל הנאמר בה נשאר בין כותלי החדר. המטופל מרגיש בטוח להעלות כל תחושה או משאלה ולהיות בטוח כי אלו יוותרו אינטימיים וסודיים. הביטחון נוצר גם בעקבות היעדר השיפוטיות ותחושת המטופל שהוא יכול לומר הכל. כן, כן, גם את אותם חלקים מעצמו שהוא חושש לבטא במקומות אחרים, מתוך בטחון ביכולת המטפל לקבל, להבין וכמובן להכיל, ללא שיפוטיות.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
טיפול רגשי לאישה

להאיר, לדייק ולגלות יחד את הדרך הנכונה

בנקודה זו חשוב לי גם לומר כי מטרת הטיפול אינה “לתקן” את חייכם על פי השקפתי. ממש לא! הרי ברור לכולנו כי אין דרך אחת נכונה. ומה שנכון עבור מיכל, אינו מתאים לעינת ועוד ועוד. המטרה המרכזית של הטיפול היא לסייע לכם לגלות מה נכון עבורכם ויותר מכך, לסייע לכם בכלים מדויקים בדרך הזו. הטיפול מאפשר לכם להתבונן טוב יותר על האופן בו אתם מתנהלים בחיים, על העולם הרגשי שאתם מתמודדים אתו, יחסים במשפחה ודינמיקות עם אנשים חשובים בחייכם ולדייק את הדרך. הוא מאפשר לכם להתמודד טוב יותר עם אתגרים, אחריות וקשיים נוכחיים ועתידיים דרך הסתכלות והבנה אחרת של החיים, כלים פרקטיים לשינוי ועבודה מסודרת בשלבים תוך הדרכה יד ביד עם הפסיכולוג.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
אישה מחייכת ועוצמת עיינים

מודעות עצמית, התפתחות וצמיחה אישית

הם אבני דרך בחייו של כל אדם השואף לאושר ומימוש עצמי. כולנו ראויים וזכאים לכך , אך לצערי, גם בעידן שבו הטיפול הפסיכולוגי לגיטימי ונפוץ, רבים נמנעים מכך בעקבות אשמה, או חשש מסטיגמה כזו או אחרת. עם זאת, הסטיגמה הזו הולכת ונעלמת ויותר ויותר אנשים מבינים את תרומתו הגדולה של הטיפול הפסיכותרפי לאיכות חייהם.

נעים להכיר, שמי אורי פוקס, פסיכותרפיסט ומטפל מוסמך בשיטה הקוגניטיבית התנהגותית. אני כאן על מנת להזכיר לכם שגם הנפש שלנו זקוקה לתחזוקה, לא פחות מהגוף. קשיים, מעברי חיים, אירועים כואבים והתמודדויות קשות הם מנת חלקם של אנשים רבים, כן, גם כאלו שנראה כי הכל אצלם נהדר. הטיפול הפסיכולוגי הוא אמצעי עוצמתי אשר מטרתו לשפר ולהטיב עמנו בכל מצב בו איכות החיים שלנו נפגעת ואנו זקוקים לאוזן קשבת, לאיזון ולהכלה. לחלוק את הקושי, המצוקה והדכדוך כך שנוכל להשיב את הכוחות ולהחזיר את חיינו למסלול הנכון עבורנו.

חשוב לי שתדעו כי כל אחד מהמטופלים זוכה לטיפול אישי עם הפסיכולוגים שלנו עם דגש מיוחד על הקשבה, אכפתיות וליווי הגורמים לו לחוש ביטחון ואמון. לצד החיבור הדרוש, האכפתיות והיחס הרגיש, אנו יוצקים בקליניקה לכל תהליך טיפולי את הניסיון המקצועי הרב שצברנו והכלים המדויקים עבור כל מטופל בכדי להבטיח את הצלחת הטיפול.

אני מזמין גם אתכם ליצור עמי קשר, יחד נצא למסע טיפולי משותף , בדרך לאיכות חיים וסיפוק.

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו
אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Buttonחייגו אלי