טיפול בחרדת כלבים

כלב מחייך, רגע פרחים

ישנם אנשים רבים וילדים, אשר מתמודדים עם חרדת כלבים. הם תמיד חוששים מהרגע אשר בו הם יפגשו בכלב והפחד בהם הינו עצום. יש שחווים התקף חרדה ממש כאשר הם נמצאים בקרבת כלבים או עצם המחשבה מנוכחותם, כך שהם עושים ככל שביכולתם להימנע ממצבים אלה. לפני שמתחילים עם טיפול בחרדת כלבים, יש לוודא, כי חרדת הכלבים כבר קיימת מעל לחצי שנה. לפי הערכותיהם של פסיכולוגי קליניים, כ-38% מהאנשים סובלים מחרדת כלבים. מדובר על שכיחות גבוהה של פוביה זו וחלק גדול, אינו מגיע לטיפול להפחתת רמת החרדתיות.

ישנם מגזרים מסוימים אשר הקונוטציה של כלב הינה שלילית מאוד וזאת, בניגוד לתרבות המערבית. גם בחברה החרדית ישנה רגישות גבוהה יותר והימנעות מקרבה אל כלבים. ממש כמו בכל סוג של פוביה, קיימים הסברים לשני הכיוונים והחזק בהם, הוא למידה מוקדמת במשך החיים, כאשר החרדה שבה חש ילד כבר בצעירותו מכלבים, נובעת מהסביבה הקרובה שבה הוא גדל.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
כלבים יפים

ממה עשוי לנבוע חרדת כלבים?

לרוב החרדה מכלבים, נובעת בשל אירוע טראומתי, כגון תקיפה של כלב או מנשיכה של כלב. ישנם כאלה שרק צפו בכלב שתקף אדם מסוים וכבר מאז, התפתחה אצלם חרדת כלבים. כאשר מדובר בפוביה שרק מחמירה, יש לטפל מיד, על מנת שהחרדה לא תחמיר. שינוי דפוסי מחשבה התנהגות, נמצא כטיפול היעיל ביותר בפוביה זו.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
כלבים, כובע ליצן, מסיבה

 התסמינים הגופניים של חרדה מכלבים

ישנם תסמינים גופניים, בקרב מי שסובל מחרדת כלבים והם:

  • בלבול
  • זיעה מוגברת
  • רעד בכל הגוף
  • בחילות ומצוקות במערכת העיכול
  • קפיאה במקום מתוך פחד
  • יובש בפה, תחושת חנק
  • בריחה
  • בכי
  • התקף פאניקה

ישנה שיטה יעילה ונפוצה שנעשה במסגרת טיפול בחרדת כלבים. זוהי הקהיה שיטתית. המטופל, יתבקש לדמיין שהוא בחדר לבד עם כלב תוך שימוש בשיטת הרפיה ונשימה פרטניות על מנת להפחית את החרדה. יש לציין, כי גם טיפול בחשיפה, מסייע למי שסובל מחרדת כלבים להיפטר מפחד ספציפי זה. למשל בזמן טיול, אשר יהיה כרוך בחשיפה ממושכת לכלב, עד שהמטופל יחווה תגובה נורמלית. למעשה, מדובר בחשיפה הדרגתית לכלבים, אשר במהלכה, המטופל יחשוף עצמו לכלבים, כאשר הוא יתקדם הלאה לליטוף הכלב ואף למשחק עימו באמצעות טיפול יעיל זה, המטופל יבין כי פחדיו לא ממשיים.

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
טיפול בחרדת כלבים - אורי פוקס

שינוי דפוסי ההתנהגות באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי

רבים מהפסיכולוגים הקליניים, מוצאים כי שיטת טיפול בחרדת כלבים אשר נמצאה כיעילה ביותר, היא שיטת טיפול קוגניטיבית התנהגותית. הטיפול מעניק כלים אפקטיביים, כגון נשימות והרפיה, להתמודדות מול חרדות, חשיבה חיובית ואמירות משכנעות. מדובר גם על חינוך לאסרטיביות ועוד כלים להסחת הדעת. המטרה היא להחדיר בתודעתו של המטופל, כי החרדה אשר ממנה הוא סובל אינה מציאותית.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי, נמצא יעיל גם במצבים של דיכאון, OCD ועוד. אחד מהמטפלים המומחים בתחום, הינו אורי פוקס, אשר עוסק שנים בתחום וטיפל בהצלחה רבה במטופלים רבים. אורי, מוצא מין סוג של שליחות, כאשר הוא עצמו סבל מחרדות, כאשר עסק בעבודה סוציאלית ולמד שני תארים בתחום. הוא החל להתעניין בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, כאשר טיפול זה השפיע עליו לטובה למד שנים את התחום והתמקצע בו. היום, אורי מקבל בשתי מרפאותיו, אשר נמצאות בנתניה ובהרצליה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

0/5 (0 Reviews)
אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטאספ
שתפו בטוויטר
שלחו למייל
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן:

Call Now Buttonחייגו אלי