אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

דיכאון אחרי לידה

לידה, תינוק חדש, אהבה, שמחה

ישנן נשים רבות אשר חוששות ובצדק, מתופעת דיכאון אחרי לידה. תופעה זו, מופיעה בחלק מן הנשים כמה חודשים אחר הלידה ולעיתים גם במשך שנה שלימה. התסמינים מתחילים להופיע כחודש לאחר הלידה. ישנם גורמים אשר משפיעים על תופעה זו וחלקם אינם מובנים. נשים רבות לאחר לידה חשות שינויים במצב הרוח עקב שינויים הורמונאליים, עייפות שכבר עולה על גדותיה וחוסר סבלנות. הגבול בין מצב נורמאלי לבין מצב פתולוגי, דורש התייחסות היות וההבדל הוא דק ויש לאבחן את התופעה כמה שיותר מוקדם.

נשים רבות, אינן מעוניינות להודות בעובדה שהן סובלות מתופעת דיכאון אחרי לידה, כך שהן מתביישות בתחושות שלהן. למעשה כל אישה סבורה שהיא אימא מלידה ומצפות כי הן תתאהבנה בתינוק שנולד מהרגע שבו יצא לאוויר העולם ושהן תהיינה מוכנות להקריב הכול למען תינוקן, אבל המציאות לפעמים עשויה לסתור את הציפיות וישנו פער עמוק שגורם לנשים אלה, להודות בתחושות שלהן ותבקש סיוע רפואי.

דיכאון אחרי לידה, פחד, לחץ, סבל

מהן הסיבות לדיכאון לאחר לידה?

למעשה הסיבות למצב של דיכאון אחרי לידה אינן ממש ברורות. ישנם רופאים שקושרים זאת לשינויים ההורמונאליים שנשים חוות לאחר לידה אבל ישנם מקרים, אשר הוכיחו כי טיפול הורמונאלי לא עזר. למעשה קיימת אפשרות כי ישנה קבוצה של נשים שהן בעלות רגישות גבוהה יותר לשינויים הורמונאליים בהיריון.. לעיתים הסיבות נעוצות באורח החיים של נשים שלאחר לידה אורח חייהן משתנה מן הקצה אל הקצה, כאשר הן מטופלות בתינוק. ישנן נשים שילדו כמה פעמים ולא הייתה להן היסטוריה של דיכאון לאחר לידה, אבל בלידה הבאה שלהן, הן עשויות לסבול מתופעה זו.

ישנן תיאוריות שהתבססו על הפסיכולוגיה האבולוציונית, שעל פיה, תינוקות זקוקים לטיפול מתמיד וכאשר לא הייתה קיימת תמיכה מספיקה מהאב או מבני המשפחה, האימהות לא יכלו לדאוג לילדיהן באופן הסביר ביותר מבלי להזניח את שאר ילדיהן או מבלי שבריאותן נפגעה בגלל ההנקה אשר דלדלה את משאביהן. עבור אימהות מסוג זה, הרגש השלילי לתינוק הפחית את ההשקעה בטיפול בתינוק. על פי הגישה הזאת, אימהות לאחר לידה לא סבלו מהפרעה נפשית, כי אם לא יכלו פשוט לטפל בתינוק על הצד הטוב ביותר ללא תמיכה חברתית. טיפול בגישה זו, עשוי להשיג את התמיכה שלה הן זקוקות בתקופה לגמרי לא קלה בחייהן.

אמא ותינוק

החדשות הטובות הן שטיפול בדיכאון לאחר לידה עוזר

יש לטפל בתופעת דיכאון אחרי לידה, היות ומדובר במחלה לכל דבר ועניין ויש לדעת כי הטיפול אכן מצליח. הטיפולים השכיחים ביותר, הינם טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול רגשי תמיכתי.  כאשר מטפלים בבעיה, מקלים על סבלה של היולדת והטיפול אכן מצליח. על פי מחקר שנעשה, הוכח כי אימהות אשר סבלו מתופעת דיכאון לאחר לידה, הפכו לאימהות טובות ומסורות, אשר הצליחו לספק לילדיהן את צרכיהן גם אם היה מדובר על וויתור עצמי מצדן, בדיוק כמו נשים שלא סבלו בעבר מדיכאון לאחר לידה.

על מנת להקל על אם הסובלת מדיכאון לאחר לידה, המלצת הרופאים היא לתמוך כמה שיותר באימהות, לעודד הנקה כך שהיא תפתח את הקשר בין האם לתינוקה. יש לטפל באמצעות שיחות, מה שיסייע לאם למצוא את הכלים המתאימים להתמודדות מול בעיה זו, אשר לרוב חולפת לאחר כמה חודשים. מעבר אל עמוד דיכאון בהנקה.

הסטטיסטיקה של תופעת דיכאון לאחר לידה

שיעור תופעת דיכאון אחרי לידה הינו % 8%-15 מכלל האימהות. מחצית מאימהות אלה, עשויות לסבול מהתופעה עד שנה לאחר הלידה ואפילו יותר מכך. מדובר על תופעה שמהווה דאגה לא רק לאימהות עצמה, כי אם גם לתינוק, אם בהתפתחותו הפסיכולוגית ואם בהתפתחות הפיזית. תופעה זו, עשויה להשפיע גם על יחסי ההורים, למרות שתחום זה עדיין לא נחקר לעומק. יש לציין כי על פי מחקרם וספים שנעשו, קיימת השפעה גם על התינוק עצמו, כאשר אימו סבלה מדיכאון לאחר לידה. תינוקות שגדלו לאימהות שסבלו מדיכאון לאחר הלידה, הייתה אצלם הגברה של הפרעות התנהגותיות ועיכוב קוגניטיבי שנמשך עד גיל בית הספר.

יש לדעת, כי בתקופה שהאם אינה מתפקדת, יש לדאוג כי תהיה  סביבה תומכת לצדה, אשר הימצאותה של סביבה זו, תפחית באופן משמעותי את הנזקים הפוטנציאליים. זה ידוע כי התקופה הראשונה של ההתקשרות בין האם לתינוק מהווה גורם משמעותי בהתפתחות הפסיכולוגית של הרך הנולד ועל עיצוב אישיותו. האינטראקציה בין האם לתינוקה תיפגע בגלל תופעת דיכאון אחרי לידה. נשים שנמצאות בדיכאון חמור לאחר הלידה, לא תוכלנה לספק טיפול שוטף ורגיש לתינוקן. אם הנמצאת בדיכאון, תהיה מרוחקת, חסקת רגישות או חסרת הבעה והיא אף עשויה להתפרץ רגשית. ישנן התנהגויות קיצוניות שהן נחשבות לנדירות יותר מה שעלול לגרום נזק פיזי או נפשי לתינוק ולכן, אבחון נכון וטיפול בזמן יציל את האפשרויות הללו.

ניו בורן, תינוק חדש, דיכאון לאחר לידה

פנייה לקליניקה הנכונה בטיפול שמצליח בתופעת דיכאון לאחר לידה

על מנת להצליח ולרפא את תופעת דיכאון אחרי לידה, יש לפנות לפסיכותרפיסט המומחה בתחום שנחל המלחות מרשימות בקרב נשים אשר סבלו מתופעה זו. אחת הקליניקות המוכרות הינה קליניקה בטיפול בבעלותו של אורי פוקס המומחה במגוון טיפולים, והינו בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית והתמחה בלימודי CBT. הקליניקה נמצאת בנתניה ובהרצליה ובה מעניק אורי טיפול אישי בהתאם לצרכיו של כל מטופל\ת. בעזרת הטיפול בשיטות של אורי פוקס, המטופל\ת לומד להביט בצורה נכונה על עצמו ועל הקשיים שהוא או היא חווים כאשר ניתנים להם הכלים להתמודדות מוצלחת.

ניתן למצוא בקליניקה התמחות בטיפולים נוספים כגון: טיפול בחרדות, טיפול בדימוי עצמי נמוך, טיפול בדיכאון, שיפור הערכה עצמית ועוד. המטופלים בקליניקה של אורי פוקס, הינם ממגוון גילאים אם צעירים או אם מבוגרים.

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

מאמרים נוספים באותו הנושא

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by