אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

טיפול בדיכאון

שמחה, חיוך, ההפך מדיכאון

רבים מהאוכלוסייה בעולם, סובלים ממשברי דיכאון. הסיבות עשויות להיות רבות ושונות, אם בגלל גנטיקה, מצב סוציואוקונומי, משברים מהעבר, מבנה אישיות, תזונה לקויה, או כתוצאה מתופעות לוואי של תרופות. לעיתים הסיבה היא מוות של אדם קרוב. יש לציין כי לנשים יש יותר סיכוי לסבול מהפרעות דיכאון. הדיכאון הוא תוצר של תגובה לכמה גורמים כמו אירוע טראומתי, משברים שונים בחיים ועוד. מצד אחד, ישנו דיכאון שהוא קל יותר, אשר נמשך לתקופה קצרה והוא חולף, אבל אם מדובר על דיכאון לטווח ארוך עד למצב כרוני, יש לגשת לקליניקה המטפלת בתסמינים של דיכאון ומתמחה בנושא של טיפול בדיכאון. ישנם דיכאונות נפוצים יותר כמו דיכאון לאחר לידה בקרב נשים אבל גם בקרב גברים, דיכאון קליני או דיכאון עונתי וסוגים אחרים של דיכאונות.

פסיכותרפיסטים,פסיכולוגים ופסיכיאטרים, מעידים כי בשנים האחרונות ישנה התקדמות גדולה בנושא של טיפול בדיכאון והשילוב בין טיפול פסיכו תראפי על כל סוגיו יחד עם טיפול תרופתי משפר את תחושת המטופל\ת. טיפול פסיכולוגי דינמי, יכול לסייע במקרים מורכבים וכאשר עולה הצורך לטפל באמצעות טיפול מעמיק יותר, אבל אם מדובר בדיכאון קל יותר, ניתן להשתמש בשיטת הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית – הלו היא שיטת CBT. כאשר מדובר על דיכאון בקרב נשים, הוא עשוי להיות חריף בהרבה מאשר דיכאון בקרב גברים והסיבות הן, גורמים הורמונאליים, במיוחד בסביבות גיל המעבר ובתסמונת הקדם ווסתית. נשים נוטות יותר לחוש תחושות של אשמה, ישנות יתר על המידה, אכילה מופרזת ועלייה במשקל וכן, דווקא נשים, סובלות יותר מדיכאון עונתי מאשר גברים.

משפחה שמחה, גבר, אישה ילד

האם גם גברים נוטים לדיכאונות ואם כן מהם התסמינים?

בהבדל מדיכאון אצל נשים, הדיכאון הגברי הוא שונה. הגברים חשים בושה כאשר הם נמצאים בדיכאון ורואים בו כסטיגמה. הם לא נוטים לגשת למטפל המתמחה בנושא טיפול בדיכאון או אפילו אינם מבקרים רופא משפחה, כך שיכולים לדווח לו על ההרגשה או המצב הדיכאוני שהם מצויים בו. גברים נוטים לברוח לאלכוהול כאשר הם הדיכאון, מעמידים פנים ומטשטשים את התסמינים. על פי ממצאים רפואיים, קיימים שני חומרים במוח, אשר נקראים סרוטונין ונוראדרנלין. שני אלה, אחרים להתפתחות דיכאון ואלה הם החומרים שמהן מורכבות התרופות האנטי דיכאוניות למעשה.

גברים, נוטים להתלונן על עצבנות, עייפות, בעיות שינה ואובדן עניין בתחביבים, עבודה ועוד. ישנם תסמינים אחרים בקרב גברים כמו למשל אלימות, התנהגות פזיזה, שימוש בסמים ואלכוהול ועוד. למרות העובדה שנשים נוטות יותר לדיכאון, ההתאבדות בקרב הגברים כתוצאה מדיכאון נפשי היא גבוהה יותר. יש להיות מודע ולהתחיל טיפול בדיכאון על מנת שהמצב לא ידרדר.

ייאוש, פחד, עצבות, טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון – סימנים מזהירים מוקדמים

כולנו חווים עליות וירידות בחיים אבל אם הריקנות והייאוש משתלטות עלינו והן אינן נעלמות, כל הסימנים הם שאדם סובל מדיכאון, מה שיקשה עליו לתפקד וליהנות מהחיים וכל יום, הופך להיות משימה לא פשוטה. החדשות הטובות הן שלמרות שאדם הסובל מדיכאון חש חוסר תקווה, ניתן יהיה לשפר את מצבו כאשר הצעד הראשון הינו לגרום לו להתגבר על הבעיה. יש להבין כי דיכאון, זה אינו מצב של ייאוש או עצבות, כי הרבה מעבר לכך ולכן, טיפול בדיכאון באופן מקצועי, יסייע למטופלים לצאת ממנו. ישנם אנשים הסובלים מדיכאון שהם חשים אדישות ותחושה של אובדן שעומד לפקוד אותם. עוד בנושא דיכאון מהחיים.

מומלץ לא להגיע למצב, אשר בו הדיכאון כבר יפריע בעבודה ובתפקוד היום,יומי. ישנם אנשים שסובלים מדיכאון עמוק, מתקשים לישון וליהנות והתסמינים של הדיכאון, מלווים בתחושה של חוסר תקווה וחוסר אונים. גם מבוגרים חווים דיכאון כמו אובדן, אבלות, אובדן עצמאות ובעיות בריאותיות שמובילות אותם לדיכאון, במיוחד לאנשים שאין בסביבתם אנשים קרובים וחברים אשר תומכים בהם. אנשים שאין להם תמיכה נפשית והם מדרדרים, הצב יכול להגיע לכך ש יסתגרו בתוך עצמם, ימנעו ממגע פיזי, תיאבון ירוד, קושי בקבלת החלטות, מחשבות אובדניות, דימוי גוף שלילי, קושי בהבנה ארוכת טווח ועוד.

טיפול בדיכאון בקרב אנשים מבוגרים

כאשר אנשים מבוגרים מתחילים בבעיות בריאותיות אשר גורמות להם לאובדן העצמאות, זה עשוי לגרום להם לתחושת דיכאון. יש לציין, כי הדיכאון אינו הליך תקין של הזדקנות. לרוב אנשים מבוגרים, מתלוננים על בעיות פיזיות ולא על דיכאון נפשי. הדיכאון בקרב מבוגרים קשור לבריאות לקויה. יש לציין כי שיעור התמותה בגלל התאבדות גבוה ולכן, טיפול בדיכאון הוא חיוני ביותר לאנשים מבוגרים. קיימים הבדלים בין דיכאון בקרב אנשים צעירים למבוגרים. למשל, רמות האנרגיה של אדם צעיר, יורדות באופן משמעותי ביחס לתפקודו לפני שהחלו תסמיני הדיכאון. מעבר אל דיכאון בגיל ההתבגרות.

רמת הפעילות של אדם הלוקה בדיכאון, יורדת וזה עשוי להגיע למצב של תחזוקה אישית והיגיינה. לוקים בדיכאון חמור, לא יכולים להתמודד לבד ובמקרים רבים, הם נכנסים למיטה למשך כמה ימים ומוותרים על פעילות הכרחית כגון: סידור וניקיון הבית והסביבה בה הם חיים, אינם מצחצחים שיניים ותחושת הבושה גוברת אצלם בשל מצבם הנתון. לעיתים במקרים של תסמיני דיכאון חמורים, טיפול בדיכאון, יתבצע בשילוב של שיחות עם פסיכולוג וטיפול תרופתי של תרופות נוגדות דיכאון, על מנת להשיג שיפור מידי במטופלים.

דיכאון אצל נערים וילדים

ההבדל בתסמיני הדיכאון בגילאים השונים

ישנם הבדלים משמעותיים בתסמיני הדיכאון בגילאים השונים. למשל דיכאון בילדות מתבטא בחרדות, התנהגות תלותית, פחדים והפרעות קשב. כאשר מדובר בנוער הסובל מתסמיני דיכאון נפשי, זה עשוי להתבטא במרדנות, יחס שלילי לחברה ולעולם בכלל, מצבי חרדה, נטייה לשוטטות, התמכרות לסמים ואלכוהול, הפרעות אכילה והתנהגות מינית מוגזמת. בגיל השלישי, דיכאון יכול להתבטא בירידה בכושר הזיכרון, יכולת הריכוז אפאתיה, אי התמצאות ועד לאובדן טוטאלי כגון ניסיונות התאבדות. עוד בנושא טיפול בחרדות.

קיימות 4 דרגות של חומרה במצב דיכאוני. הכוונה היא לדרגות שונות במשך התקופה שבה אדם לוקה בדיכאון. טיפול בדיכאון, כשאר בוא בשלב ההתחלתי שלו יכול להיות טיפול פסיכולוגי ותרופתי וכאשר מדובר בחומרה גבוהה עד לסכנה לחייו של מי שסובל מדיכאון קשה, יהיה צורך לאשפזו במחלקה פסיכיאטרית. הרמות כאמור הן שונות, אך כאשר הרמה של הדיכאון הינה מתונה ואין תסמינים או אירועים כגון פסיכוזה, ניתן יהיה לטפל גם רק באמצעות טיפול בשיטת CBT שהיא השיטה היעילה ביתר למניעה של החמרת מצב ולהתמודדות בדיכאון.

זוג רבים, טיפול זוגי

טיפול בדיכאון בקרב זוגות נשואים

על פי מחקרים שנעשו, הממצאים מראים, כי בין 30%-50% מהזוגות הסובלים מבעיות בזוגיות, נובעים בשל מצב של אחד מבני הזוג הסובל מדיכאון. יש להבין מה הקשיים של בני הזוג, אם נישואיהם עלו על שרטון בגלל בעיות בנישואין, אשר הם אלה הגורמות לדיכאון, או בשל דיכאון של אחד מבני הזוג, הוא בגורם לבעיות בחיי הנישואין? יש לציין, כי הקשר בין דיכאון ומערת יחסים אינו כה ברור היות ולכולם קיימות בעיות בילדות. אנשים רבים, חוו כבר בעבר התקפי דיכאון עוד לפני שנישאו, והבדידות בנישואין גרמה לנטייה הבלתי נראית כמו דיכאון להחריף. רק באמצעות טיפול בדיכאון, ניתן יהיה להבין אם אחד מבני הזוג הוא זה הסובל מדיכאון אשר גרם לנישואין להיות בעייתיים. קראו עוד בנושא חרדה בזוגיות.

טיפול בדיכאון - אורי פוקס

ישנם אנשים רבים אשר מפתחים דיכאון במצבי לחץ כאשר בעידן המודרני אכן, לא חסר לנו לחץ בהתמודדות עם חיי ביום-יום, התקשורת מלחיצה, יוקר המחיה הגבוה, המלחמות, המצב הביטחוני בכלל כגון אירועי טרור ועוד. שיטות הטיפול במצבי דיכאון תפתו מאוד בשנים האחרונות ויש לפנות למטפל מוסמך שיודע לתת את הכלים נכונים למטופלים להתמודדות מול מצבים דיכאוניים. הקליניקה בפולג שבנתניה הינה בבעלותו של אורי פוקס מטפלת במקרים של דיכאונות וחרדות, באמצעות שיטת התנהגות קוגניטיבית אשר נקראת במונח המקצועי CBT. אורי, הינו בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית והחל ללמוד את התחום ה-CBT, כאשר הוא עצמו חווה תקופה שבה סבל מחרדות. אורי, למד שנים את הנושא, היות וחש כי הוא שליח במובן מסוים ועל סמך ניסיונו האישי והמקצועי, נחל הצלחות רבות בקרב עשרות מטופלים.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך:

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by