צלצלו עכשיו 077-8050570

תסמיני דיכאון אצל נשים

תסמיני דיכאון אצל נשים - בטיפול אורי פוקס

תסמיני דיכאון אצל נשים – מדריך מלא

את מתארגנת ליציאה עם חברות שחיכית לה הרבה זמן, לחגוג יום הולדת לאחת החברות או סתם לצאת ולהתאוורר. את לובשת בגד שאת אוהבת, מתאפרת, משקיעה, מרגישה טוב עם המראה שלך, שמה בושם שמייצר תשומת לב ושרשרת נחמדה. כבר שבועיים את מחכה ליציאה הזו ומקווה שתחושת הכבדות תעבור ותחלוף. אבל זה לא קורה. למרות הציפייה למפגש והיציאה לבלות.

תסמיני דיכאון אצל נשים - בטיפול אורי פוקס

למה אני מרגישה את הכבדות הזו?

בעבר דיכאון לא היה תופעה שקל לזהות, ורבים העדיפו להדחיק ולהכחיש את הקשיים שנבעו מדיכאון כאשר ההבנה הייתה שמדובר בתקופה קשה או מצב רוח ירוד שנגרם מכישלון בעבודה, בזוגיות, במשפחה או בביטחון העצמי. כיום יש יותר פתיחות ומודעות לבעיות ותופעות נפשיות ובכללן דיכאון וניתן לאבחן וללמוד כיצד ניתן לצמצם או לטפל בתסמיני הדיכאון.

אז כיצד באים לידי ביטוי תסמיני דיכאון? איך אוכל לזהות שאני סובלת מדיכאון ולא סתם עוברת תקופה עמוסה שתחלוף מאליה?

כאשר בעבודה זורקים לי מילה לא נעימה שמורידה לי את הביטחון ואת מצב הרוח אבל למחרת אני מגיעה לעבודה עם אנרגיות טובות ואחרי שישנתי בלילה ללא בעיות ובלי מחשבות מרובות על הדימוי העצמי שלי – לא מדובר בדיכאון.

אם המורה של אחד הילדים האשימה אותי שאני לא משקיעה במשימות, בשיעורי בית או במבחנים ולכן הוא לא מצליח וגורם לי להרגיש אמא לא טובה – אם הנושא מלווה אותי ונעלם אחרי ימים בודדים – החוויה הזו היא לא דיכאון.

כאשר החוויה היא חווית דיכאון, הסבל והתסמינים באים לידי ביטוי באופן משמעותי בכמה היבטים. מדובר בכמה תסמינים במקביל, בעוצמה גדולה של תסמינים שמשבשת את שגרת החיים ובהופעת התסמינים לאורך זמן.

תחושת דכדוך עמוקה שמקשה עלינו לראות איך אנחנו מתגברים על קושי מסוים למרות שאנחנו יודעים שלא מדובר בקושי שאי אפשר להתגבר עליו, אבל אין לנו אנרגיות וכוחות להתעלות מעבר לקושי יכולה להעיד על דיכאון.

חוסר בתיאבון ותחושה שאין לנו חשק לאכול ארוחה טובה או לצאת לארוחת ערב, קושי להירדם לילות שלמים או חוסר יכולת לחזור לישון בגלל שאנחנו טובעים במחשבות לאורך זמן שנמשך על פני שבועיים לפחות, התעסקות מוגברת בכישלונות שלי מבלי לקחת את הדברים בפרופורציה הנכונה או התעלמות מההצלחות והניצחונות שלי הם גם סימן לדיכאון.

לקריאה נוספת על טיפול בדיכאון >>>


נשים סובלות יותר?

נשים חוות דיכאון ותסמיני דיכאון באופן דומה לגברים והקשיים הנובעים מתסמיני הדיכאון זהים בין נשים לגברים.

עם זאת יש כמה הבדלים בין נשים לגברים. לפי נתוני ה-CDC (המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן), בשנים 2013-2016, 10.4% מהנשים מעל גיל 20 סבלו מדיכאון בתקופה של לפחות שבועיים, לעומת 5.5% מהגברים באותה תקופה.

נשים גם חוות תסמיני דיכאון מסיבות נוספות שאינן קיימות בקרב אוכלוסיית הגברים. שתי הסיבות המרכזיות הן דיכאון לאחר לידה ודיכאון קדם-וסתי (הפרעה דיספורית קדם-וסתית).

דיכאון לאחר לידה – בייבי בלוז

בין 50% ל-70% מהיולדות חוות דכדוך לאחר הלידה. במהלך הבייבי בלוז היולדת מרגישה סימני דכדוך שגרתיים כמו עצב, הרגשה שהבית יוצא מאיזון, קושי להסתגל למצב החדש ובהתרחבות המשפחה. דכדוך לאחר לידה נחשב לדיכאון קל והוא עובר לאחר כעשרה ימים עד שבועיים.

דיכאון לאחר לידה

דיכאון לאחר לידה היא תופעה אחרת ומשמעותית הרבה יותר. כ-15% מתוך הנשים שחוו בייבי בלוז יחוו דיכאון לאחר לידה לתקופה של חצי שנה עד שנה.

נשים חוות תסמינים של דיכאון לאחר לידה בצורה המשבשת לחלוטין את שגרת החיים, משנה לחלוטין את האווירה בבית ופוגע באופן עמוק בדימוי העצמי.

תקופה זו עלולה להתאפיין במגוון תסמיני דיכאון. הרגשה חזקה של אשמה בגלל שהבית לא מתפקד כרגיל כפי שאנחנו רגילות בתקופת שגרה. השבועות הראשונים בחייו של תינוק מלווים בבכי מרובה, החלמה מהלידה, הסתגלות למצב חדש, חוסר יכולת וסבלנות להבין את התפתחות התינוק. הקשיים האלה עלולים לעורר בנו אשמה שאנחנו לא מצליחות לגדל אותו כראוי ומרגישות תחושת כישלון, ולפעמים תחושת הכישלון יכולה להיות עמוקה וקיצונית באופן שמגיע לידי התעלמות מהתינוק או משאר הילדים.

מאפיין נוסף של דיכאון לאחר לידה היא התרחקות מחברות והימנעות ממפגשים חברתיים, חוסר יכולת להתרומם מהחולשה והכאב, עייפות וחוסר רצון לצאת מהבית.

במקרים קיצוניים של הדיכאון ייתכנו מחשבות אובדניות, ניתוק משמעותי מהמציאות ופגיעה בשיקול הדעת.

לקריאה נוספת על דיכאון לאחר לידה >>>

דיכאון קדם וסתי – התקופה שלפני הימים האלה בחודש

סוג נוסף של דיכאון ותסמיני דיכאון אצל נשים בא לידי ביטוי בימים שלפני קבלת מחזור. כ-5% מהנשים בעולם בגיל הפוריות חוות את התסמינים כאשר במקביל אליהן מתרחשת בגוף האישה פעילות הורמונלית בימים שלפני המחזור החודשי.

התסמינים בימים אלה מתבטאים ברגעים שבהם אני רוצה להיות בשקט בלי שאף אחד ידבר איתי או יפנה אליי ורגעים אחרי זה בתחושת חרדה שבה אני לא יכולה להיות לבד אלא חייבת להיות בחברת אנשים, התקפי רעב קיצוניים, חוסר יכולת להירדם, כאבי בטן ועוד.

כאשר תסמיני הדיכאון שלפני קבלת המחזור עוצמתיים, נמשכים לאורך זמן ומונעים ממני לבצע פעולות שגרתיות, אני עלולה להגיע למצב שבו התפקוד שלי נפגע בצורה ממשית ואני לא יכולה לנהל שגרת חיים נורמלית.

חשוב לציין שכל הנשים בגיל הפוריות חוות תסמינים לפני הופעת המחזור ואין צורך לטפל בה, אך כאשר התסמינים מרובים, עוצמתיים ומונעים ממני לנהל שגרת חיים תקינה – טיפול לצמצום התסמינים והדיכאון יכול להוות בשורה של ממש כדי לדעת איך להתמודד איתן בצורה אידיאלית.

להיות אישה ולהישאר בחיים

חלק מה"חוויות" האלה מרגישות לך מוכרות? לפעמים גם את לא מבינה מה את עוברת והדוגמאות שהבאנו כאן עושות קצת סדר במחשבות?

נעים מאוד, אני אורי, מנהל הקליניקה לטיפול בדיכאונות וחרדות. אני מזמין אותך לטיפול מקצועי במהלכו תקבלי כלים וידע כיצד להתמודד עם הדיכאון. תסמיני דיכאון בקרב נשים הן אתגר שאפשר להתגבר עליו בעזרת טיפול נכון. במהלך הטיפול המותאם אלייך באופן אישי, נבין וננתח מהו השורש שעליו צומח הדיכאון ונבין באמצעות אילו כלים ניתן להשתמש כדי להיפטר ממנו ולצמצם את התסמינים.

0/5 (0 Reviews)
האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
אורי פוקס

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

או השאירו פרטים:

מהי חרדה? תסמינים וסוגים
עוד מאמרים שעלו לאתר
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: