צלצלו עכשיו 077-8050570

התקף פאניקה

התקף פאניקה, חשש, רעד

כאב בחזה, חוסר יציבות, טשטוש, כפות ידיים מזיעות, דופק גבוה- מרגיש ממש כמו התקף לב, אבל אולי זה פשוט התקף פאניקה?

כאשר אנחנו חווים התקף פאניקה, מפלס החרדה עולה ועולה, ומלווה בתסמינים כמו דופק מהיר וחזק, הזעה, רעד, תחושת קוצר נשימה , תחושות נימול בקצוות הגוף ועוד ועוד. יותר מהכל מדובר בתחושות אימה ופחד קשות שמא אנחנו לקראת התקף לב, או פשוט בדרך להשתגע.
פחד וחרדה הם תחושות טבעיות ואפילו מדובר מנגנון ביולוגי-הישרדותי, אשר מטרתו לסייע לנו להישמר מפני מצבים העשויים לסכן אותנו. אך מה קורה כאשר הפחדים מתחילים לנהל אותנו והתקפי הפאניקה חוזרים ונשנים? כיצד לומדים לנצח את הפחד?

הילה שיתפה אותי: "יש לי רישיון נהיגה כבר הרבה שנים ואני נוהגת מעט, בעיקר למרחקים קצרים. הבעיה החלה כאשר הייתי צריכה לנסוע ליעד מרוחק, מחוץ לעיר או בכביש ראשי. בנסיעות ארוכות אני מתמלאת חרדה, חוששת, נלחצת מהנסיעה ומתמלאת זיעה רק מהרעיון. העניין הוא שהפחד נהיה כל כך עוצמתי שכאשר הנסיעה רק עומדת על הפרק, אני חווה התקפי פאניקה הולכים ונשנים, כך שלעיתים עצם הרעיון גורם לבעתה ואני נאלצת לוותר".

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
שקט, עלים, גינה

מהו התקף פאניקה?

הילה חווה מה שנקרא בשפה הטיפולית כהפרעת פאניקה. הפרעת פאניקה היא הפרעה הפוגעת בכ-3% מהאוכלוסייה ושכיחותה גבוהה יותר בקרב נשים. ההפרעה עשויה לפרוץ החל מילדות אך לרוב פורצת בבגרות המוקדמת.
הפרעה זו מאופיינת בהתקפי פאניקה חוזרים ונשנים, המשבשים את שגרת חייו של האדם אשר סובל מהם. היא מאופיינת בסימפטומים גופניים המופיעים באופן פתאומי וללא כל הסבר רפואי. לאלו מתלווים תחושת פחד תמידית כולל חשש התקף פאניקה נוסף אשר עלול להתרחש בכל רגע.

סימפטומים אופייניים של התקף פאניקה:

  • הזעה
  • דפיקות לב מואצות
  • רעד
  • תחושת היחנקות
  • כאב או לחץ בחזה
  • אובדן תחושה, נמלול
  • חוסר יציבות, סחרחורת
  • הפחד לאבד שליטה או להשתגע
  • פחד ממוות
אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
דיכאון, חושך, פחד, גבר

הפחד מהפחד הוא מה שמפחיד אותי!

בבסיס התקף פאניקה עומד "הפחד מהפחד". תחושה תמידית של חרדה מהתקף נוסף, אשר יוצרת דריכות בלתי פוסקת. בה כל שינוי קטן עשוי להעיד על התקף נוסף, כל סחרחורת עשוי להוביל להתעלפות, כל עליית דופק משמעה סכנה. לאורך זמן המשמעות היא התנהלות מתוך פחד וחשש מתוצאות שליליות.

אנשים הסובלים מהפרעת פאניקה נמנעים ממצבים או פעילויות המקושרות להתקף עד כדי פגיעה משמעותית בתפקודם בסיטואציות שונות. לעתים הם מפתחים חרדה ממצבים או ממקומות שנוכחות בהם עלולה להיות קשה או בעייתית, במקרה של התקף. כמו שהייה לבד מחוץ לבית, הימצאות בתוך המון או עמידה בתור, נסיעה ברכבת , טיסה וכד'.

אבי הגיע אליי לקליניקה כשהוא נרגש ונסער. וכך סיפר לי:
"בטיסה הראשונה שלי לחו"ל התמלאתי פחד, פתאום התגנבו לי חששות בנוגע לבטיחות הטיסה והסיכונים. בלילות התעוררתי מסויט מתסריטי אימה על התרסקות. לא משנה כמה הבנתי כי מדובר בהסתברות נמוכה, לא הצלחתי לסלק את המחשבות מראשי. בבוקר הטיסה חשתי לחוץ וטרוד, לחץ בחזה, נימול בידיים, לא הבנתי מה קורה. כאשר הגעתי לשדה התעופה אחזה בי סחרחורת נוראית והייתי בטוח שאני עומד להתעלף, או גרוע מזה, למות. מאז לא טסתי ועצם הרעיון גורם לי לתחושה משתקת".

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
שמחה, קפיצה, נשים, התמודדות

כיצד מתבצע הטיפול של התקף פאניקה?

שיטת הטיפול בהתקפי פאניקה המומלצת הנה טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ממוקד, או כפי שנקראת בשפה מקצועית טיפול CBT. הטיפול משלב אספקטים קוגניטיביים כמו הכרת דפוסי חשיבה חרדתיים, תפישות ואמונות שגויות, לצד שינוי והפרכה שלהם באמצעים לוגיים. האספקטים ההתנהגותיים מתמקדים בטכניקות להרגעה עצמית ובחשיפה איטית והדרגתית לגירויים מאיימים הקשורים בהתקף. באופן זה המטופל לומד לא לפחד מעצמו ומגופו, להתמודד עם החרדה והאיום וכן לווסת את התגובתיות.

חשוב לציין כי טיפול בהתקפי פאניקה דורש הדדיות והשקעה הן של המטופל והן של המטפל, אולם מדובר בהשקעה ותרומה לטווח ארוך למען שיפור איכות החיים והתפקוד האישי.

יחד ננצח את הפחד

אורי, אני רוצה להפסיק לסבול!
טיפול בהתקפי פאניקה - אורי פוקס

נעים להכיר, שמי אורי פוקס. גם אני, ממש כמוכם, נתתי לפחד לנהל אותי במשך הרבה זמן, יותר מדי זמן. כיום, כמטפל ופסיכותרפיסט , אני מתמחה בטיפול בהפרעות חרדה וטיפול בפאניקה ומסייע לאנשים כמוני וכמותכם, לשבור את מעגל האימה.

חשוב לי שתדעו כי אתם לא לבד, אנשים רבים סובלים מהפרעות פאניקה ומפגיעה בכל תחומי החיים. החדשות הטובות הן כי הטיפול של התקף פאניקה הנו יעיל, קצר טווח ומאפשר רכישת כלים להתמודדות עם חרדות ומתחים עתידיים. הטיפול שאני מציע-טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנו טיפול ממוקד ויעיל במיוחד, אשר מספק פתרון שורשי וארוך טווח.
צרו איתי קשר לייעוץ והכוונה ויחד ננצח את מעגל הפחד.

מאמרים נוספים העשויים לעניין אותך

אורי פוקס

אורי פוקס

אורי פוקס - מטפל בחרדות, דיכאון, ביטחון עצמי ובהפרעות. בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת חיפה, מטפל CBT מוסמך מטעם המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר ובעל מרכז "בטיפול אורי פוקס" .
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
מטופלים שעברו טיפול אצלנו משתפים:
תוכן עניינים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Buttonחייגו אלי
Uri Fox
4.9
מבוסס על 52 ביקורות
powered by Google
מתנה חוברת טיפול בחרדות | אורי פוקס
לקבלת מדריך מתנה
הטעויות הקריטיות שאתה עושה שיש לך חרדה ואיך להימנע מהן?

השאירו את פרטיכם כאן: