צלצלו עכשיו 077-8050570

חרדה חברתית תסמינים

תסמיני חרדה חברתית - בטיפול אורי פוקס

חרדה חברתית תסמינים – כל מה שצריך לדעת

חלק מאיתנו רוצים להרגיש ביטחון לשבור את המחסום ולצאת לאירוע חברתי, הצגה, מסעדה או משחק כדורגל וחלק מאיתנו רוצים פשוט להישאר בבית ולא לחשוב על הבדידות או על העולם שמתקיים בחוץ בלעדינו.

שני רצונות אלה נראים כשני הפכים אבל למעשה מדובר בשני צדדים של אותו מטבע המבטא תסמינים של חרדה חברתית.

מה שנראה לאדם הממוצע כהתנהגות נורמלית ואף שפויה כדי לקיים חיי שגרה, נראית לאדם הסובל מחרדה חברתית כחוויה שכדי ליהנות ממנה הוא נדרש לעשות מאמצים עילאיים.

 

לאחר אירוע קשה שעברתי וחמישה חודשים שהייתי צריך לנוח ולהשתקם בבית, הגעתי למצב שאני לא יכול לצאת מהבית. הייתי מתארגן, מתלבש וניגש לדלת ומרגיש איך אני מזיע בתוך החולצה ותוך כמה דקות כל הגב שלי רטוב, אני מתנשם בכבדות כאילו הרגע סיימתי ריצה של 5 קילומטר. בעקבות שיחה עם חבר התחלתי לחשוד שייתכן ואני סובל מחרדה חברתית ופניתי לקליניקה של אורי. אורי טיפל בי במסירות ובמקצועיות ולאחר מסע של עקב בצד אגודל הצלחתי להחזיר לעצמי את הביטחון ואת היכולת לצאת מהבית והבנתי איך אני יכול להתמודד עם התסמינים שנגרמו לי מהחרדה

להיפגש עם חברים

הכי טוב להישאר בבית, או אולי לכל היותר עדיף לצאת לסיבוב בחוץ לבד. חרדה חברתית אמנם גורמת לבדידות אבל מונעת מאיתנו מצבי לחץ ומבוכה ובעיקר לא להיות במצב שאין לנו שליטה על עצמנו.

אדם הסובל מחרדה חברתית יודע שבכל סיטואציה עם אנשים הוא עלול למצוא את עצמו בהתקף חרדה. כשמדברים על נושא שהוא לא בקיא בו הוא עלול להילחץ ולהזיע, להתחיל לגמגם ולהראות סימני מצוקה. אז איך מקבלים הודעה בקבוצת וואטספ עם חברים שמתחילה ב"מה דעתכם לשבת ב…" ולהישאר בחיים?
חרדה חברתית היא הפרעה שעלולה להביא אותנו לניתוק משמעותי מחיי החברה הרבה מאוד בגלל התסמינים שנגרמים ממנה. אבל זו אינה תופעה שחייבים להשלים איתה כיוון שעולם הטיפולים כיום מכיר את סוגי החרדות ויודע לצייד אותנו בארגז כלים מקצועי שאיתו נוכל לצמצם את הזיעה הקרה, את הלחץ ואת הגמגום בזמן התקף חרדה (מוזמנים לקרוא עוד על טיפול בחרדות) .

מה בין חרדה למקום העבודה

חרדה חברתית היא הפרעה העלולה להקיף אותנו בכל תחומי החיים. חלק משמעותי מתסמיני החרדה עלול לבוא לידי ביטוי כמובן גם במהלך העבודה ויש תסמינים שונים שאנחנו עלולים לחוות במקום העבודה.

בפגישה עם לקוח כאשר יש עסקה שאנחנו רוצים לסגור ויש הרבה ש"מונח על הכף", בישיבת עבודה עם הצוות או עם הממונה על תחום פעילות מסוים וכמובן בהעברת מצגת או הדרכה שצריך להעביר.

כאשר דברים משתבשים, אם אנחנו מגיעים לא מוכנים לפגישה, עולה שאלה שאנחנו לא יודעים לענות עליה או כאשר אנחנו חוטפים בלק אאוט – אלה סיבות וגורמים העלולים לגרום לנו לחרדה ולתסמיני חרדה.

אם אנחנו נשאלים על נושא שאנחנו לא בקיאים בו אנחנו עלולים להילחץ ולהסמיק, לענות תשובות לא קשורות, לקפוא במקום או להתחיל להזיע ולהרגיש אי נוחות קיצונית.
קיפאון, מצוקה, דופק מהיר תגובות ותסמינים כאלה עלולים להתעורר גם במהלך העברת מצגת לקולגות בעבודה או ללקוח ללא סיבה גם אם לא קרתה תקלה מהסיבה שיש לנו פחד לדבר מול קהל. 

היבט נוסף שקשור למקום העבודה הוא האפשרות להתקדם בעבודה והחשש לבצע את הצעדים הנדרשים לכך בגלל החרדה.
אדם שחווה תסמינים בגלל חרדה חברתית עלול מראש לוותר על הזדמנויות להתקדם בעבודה כיוון שקידום בעבודה עובר בדרך כלל בשיחה עם הבוס, קבלה לעבודה חדשה דורשת ריאיון עבודה והדרכה על מוצר חדש או פרויקט חדש עושים מול קהל – וכל הסיטואציות האלה אינן טבעיות ועלולות לגרום לנו לחוות תסמיני חרדה ולכן הרבה פעמים אנחנו מראש נימנע מהן כדי שלא להתמודד עם החרדה.

במסגרת שינוי במקום העבודה שלי הוחלט שכל עובד צריך להעביר מצגת והסבר על תחום הפעילות שלו. עד אותו יום מעולם לא נדרשתי לדבר מול קהל ולהסביר לקבוצה גדולה של אנשים על נושא מקצועי. אני מכירה ויודעת מצוין מהו תחום האחריות שלי בעבודה ומרגישה מאוד בטוחה במקום שלי. אבל כשקראתי את המייל על הנוהל החדש התחלתי לנשום מהר, הדופק נהיה מהיר והרגשתי צורך לברוח מהמשרד החוצה ולנשום אוויר. בהתחלה לא הבנתי למה הגוף שלי מגיב ככה, לא נתקלתי במשהו כזה בעבר. שאלתי חבר מהעבודה אם הוא יודע מה קרה, אם הוא נתקל במשהו כזה אם גם הוא נלחץ מהמייל הזה. הבנתי שמדובר בתסמינים הקשורים לחרדות חברתיות והלכתי לטיפול. במרכז לטיפול בחרדות של אורי פוקס קיבלתי יחס אישי וכלים מעולים כיצד להתמודד עם השדים שפתאום התעוררו אצלי.

חוסן וביטחון במקום חרדה

האם אתם רוצים להתקדם בעבודה?

מחפשים זוגיות ולא מוצאים?

להגשים חלון ולנסוע למשחק כדורגל של הקבוצה האהובה עליכם? בילוי במסעדה טובה?
אני מזמין אתכם לצאת למסע משמעותי עבור החיים שלכם, להבין מהו הבסיס לחרדה שלכם ואת הדרכים לטפל בה. אפשר להתמודד עם חרדות ולצמצם את התסמינים שלה בעזרת כלים מקצועיים. יחד נוכל למצוא עבורכם את הדרך החדשה לחיים שלווים ורגועים יותר, לחיי חברה טובים ולשיפור הדימוי העצמי שלכם.

כנסו לקרוא על אפשרויות טיפול בחרדה חברתית.

5/5 (1 Review)
האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
אורי פוקס

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

או השאירו פרטים:

מהי חרדה? תסמינים וסוגים
עוד מאמרים שעלו לאתר
קורס טיפול בחרדות | אורי פוקס
ניתן להיפטר מחרדה!!

בעקבות הבקשות החזרתי את ההטבה
לקורס דיגיטלי המלא הכולל 11 שיעורים מלאים עם כל הכלים וכל ההסברים לטיפול בחרדה.
בהטבה זמנית של 93%
במקום 1,246 רק 87 ש״ח.

לפרטים נוספים: