אחד העם 21 הרצליה

האומנות 6 נתניה

הערכה עצמית

הערכה עצמית, ראי

הערכה עצמית שלילית, מתבטאת בהתייחסות שלילית של אדם כלפי עצמו וכן, אנשים עם הערכה עצמית ירודה, חשים כי גם אחרים רואים בהם את התכונות השליליות שהם רואים בעצמם. קיימות תחושות של שנאה עצמית, פרפקציוניזם, דימוי גוף שלילי, ייאוש, תחושה של חוסר ערך, מרירות, תסכול, נטייה לדיכאון ועצבות. עוד תכונות וסוגי התנהגות מוכרים בקרב פסיכולוגים לגבי דימוי עצמי נמוך הינן, ריצוי תמידי של אנשים אחים, בכדי לקבל מהם הערכה או חיבה. כל נושא הריצוי של אחרים, עשוי לגרום עייפות ותסכול.

יש לציין, כי חוסר הערכה עצמית, קשה לשנות, היות ומי שסובל מתופעה או הפרעה זו, פיתח כבר דעות שליליות לגבי עצמו שכבר חדרו עמוק בתודעתו והוא מרגיש, כי מדובר על עובדה מוגמרת. אדם הסובל מבעיה זו, עסוק במחשבות שליליות כלפי עצמו ובכך למעשה, הוא פוגע באפשרות להשתפר ולהתקדם בחייו במגוון תחומים. מכירים את הפתגם: “תחשבו חיובי יהיה חיובי?” כך גם בדיוק לגבי אנשים שסובלים מהערכה עצמית ירודה, אשר במקום לחשוב חיובי, הם חושבים שלילי.

הערכה עצמית נמוכה, מסכה, גבר מתחבא

מה מקורה של הערכה עצמית ירודה?

דימוי עצמי נמוך, או חוסר הערכה עצמית נובע מחרדות, מחשש תמידי של חוסר הצלחה בתחומים השונים בחיים, אם הקריירה, בזוגיות, בהורות ועוד. ישנם אנשים, אשר אינם מייחסים תשומת לב לפרמטרים שונים הקיימים אצלם כמו: יופי, אינטליגנציה וקיימים בהרבה מקרים מצבים שלטיפול בחרדות חברתיות בשיטה מותאמת אישיתגם הביקורת העצמית כלפי עצמם היא שלילית. אנשים אלה, חשים שבכל סיטואציה שהם נמצאים בה, הם לא ידברו דברים לעניין, או שחברתם לא תהיה נעימה לאחרים ועוד מחשבות שליליות שמקורן בדימוי עצמי נמוך. יש לדעת, כי אף אדם אינו מושלם ורובנו מבצעים טעויות ולכן, הציפייה להתנהגות מושלמת אינה תורמת להערכתו העצמית של האדם.

אנשים אשר סובלים תופעת הערכה עצמית נמוכה, אמונותיהם, מחשבותיהם והתפיסות העצמיות שהם קבעו לעצמם, משפעות על אורח חייהם באופן שלילי. דרך מחשבה זו וההתנהלות הכללית של אנשים אלה, תגרום לנבואה להגשים את עצמה. מצב זה, יוצר מעגל קסמים גרוע, אשר בו לעובדות במציאות, יש פחות חשיבות מאשר לדרך מחשבתם או תפישתם ולבטח לגבי אמונתם. מי שסובל מהערכה או דימוי עצמי נמוך, הם אנשים פגיעים יותר ומפרשים את כל המתרחש סביבם כהאשמה עצמית ומגבירים את השכנוע העצמי שלהם, שאמונות יסוד אלה, הן למעשה נכונות.

אנשים מאושרים, עבודה, תמונה

הערכה עצמית – מחשבה, רגש והתנהגות

אלה הם המאפיינים הבולטים של הערכה עצמית, כך אנשים יוכלו להעיד על עצמם אם הם אכן “שווים” או לא “שווים”. למעשה כל נושע של הערכה או דימוי עצמי, בא לביטוי במחשבה, רגש והתנהגות התפיסה של אדם כלפי עצמו, כיצד הוא מעריך את תכונותיו ויכולותיו ואילו מחשבות עולות בו, כאשר הוא חושב על עצמו. ניתן למצוא רגשות שונים בקרב אנשים שונים לגבי דימויים העצמי כמו: גאווה, בושה, שמחה או תסכול. אנשים שאין להם בעיה עם דימויים העצמי, ינסו אתגרים חדשים ללא חשש. אנשים הסובלים מהערכה או דימוי עצמי ירוד, יחושו רתיעה להתנסות או עמידה באתגרים חדשים, הם יסתגרו יותר וכדומה.

אנשים שמעוניינים לשנות את מצבם, כאשר הם מודעים כי הם אינם חווים חיים טובים יותר, בשל דימוי עצמי נמוך, עליהם לשפר את המצב באמצעות טיפול מתאים, אשר יקנה הם כלים חיוניים. שיפור הערכה עצמית הינו מסע מורכב ואישי. מדובר על המפתח לתחושת סיפוק ואושר עצמי. כל אחד מכיר בעובדה כי אם אנו מצליחים במה שחשוב לנו, נהיה מאושרים ומסופקים יותר. הערכה חיובית עצמית של כל אדם, מסייעת לו להיות מי שהוא באמת, להתמודד בגבורה מול מצוקה ולהאמין כי נוכל לעבור כל מכשול.

מדובר למעשה על כוח פנימי, אשר מחזק אותנו ומעניק לנו את האומץ להיות מי שאנו באמת רוצים להיות. כאשר מדובר על הערכה עצמית נמוכה, מדובר על ההפך הגמור. מצב זה בקרב רבים הסובלים ממנו, מחברת לספקות אישיים ולתחושה שהם, אינם מספיק טובים. אנשים אלה, אינם מעזים להשיג את החלומות שלהם ואפילו אינם מעזים בכלל לחלום. מצב זה, מזוהה עם אנשים שיש להם הפרעות נפשיות וזה עשוי להתקשר לרגשות שליליים כגון: חרדה, עוינות, דיכאון, בושה, בדידות ואי ספונטאניות.

הערכה עצמית גבוהה, גבר בספה, כתיבה

מדוע אנשים חשים הערכה עצמית נמוכה?

רבים, אין להם שמץ של מושג, מדוע הם חשים הערכה עצמית נמוכה, אך ישנם כאלה שעברו התעללות או הוריהם הזניחו אותם מאי אילו סיבות בילדותם. במידה ומדובר במקרים מעין אלה, זה טבעי כי אנשים אלה, יחוו תחושה זו ואף בצדק, אך מה עם כל השאר שלא עברו התעללות או הוזנחו בילדותם? התשובה היא תוצאה של תגובות שליליות מאנשים חשובים, אשר נגרמו בילדות, בחיי אותם אנשים הסובלים מהערכה או דימוי עצמי נמוך. לרוב אנשים שפגעו בילדות, ממי שסובל מדימוי עצמי נמוך, פשוט אינם אשמים, היות והם לא התכוונו להזיק או לפגוע. לא כל אחד יודע כיצד לחנך את ילדיו וישנם הורים, אשר עד היום, נוהגים ביד קשה מדי, על מנת שילדיהם יזכו לחינוך טוב, אך הם אינם מודעים לנזק הרב שהם גורמים לילדיהם, אם בתקופת הילדות ואם בבגרות.

ישנן כמה דוגמאות קלאסיות של הורים אשר גרמו לדימוי עצמי או הערכה עצמית נמוכה, כמו למשל הורים שהם עסוקים מאוד ונמצאים רוב היום בעבודתם ועד השעות של הערב. מצב זה הינו שכיח היום, אך ילדים לא מקבלים את תשומת הלב הראויה שהם כה זקוקים לה מהוריהם, מה שגורם להם לחוש שהם אינם ראויים. ילדים עשויים לא לפרש נכון מצב זה, היות והוריהם למעשה דאגו לפרנסת המשפחה ודאגו כי לילדיהם לא יחסר מאומה. גם ילדים שחוו נזיפות או ביקורת חריפה מהוריהם, בגלל ציונים לא טובים, אי סדר בחדר הילדים והמסרים היו שליליים, ילדים אלה יגדלו בתחושה שלילית ותתחיל ביקורת עצמית נוקבת ויחושו כי הם נמצאים תחת זכוכית מגדלת של אנשים אחרים כמו: חברים, ממונים בעבודה, בן או בת זוג ומכאן מתחיל הדימוי העצמי הנמוך.

הערכה עצמית - אורי פוקס מטפל מוסמך

טיפול במצב של הערכה עצמית נמוכה

שיפור של הערכה עצמית מתחיל בטיפול נכון ובעבודה קוגניטיבית, עבודה רגשית והתנהגותית. המטפל ייתן למטופל, לכתוב כל מה שהוא אוהב בעצמו, תהליך חשיפה למגוון התנסויות קבועות וקטנות, מה שיחזק את הדימוי העצמי, האמונה ביכולת העצמיות והביטחון. טיפול בשיטת CBT, הוכח כיעיל ביותר. המטפל יזהה תפיסת אמונות ומחשבות שליליות לגבי האני העצמי של המטופל, הפחתת ההסתכלות השלילית, הפחתת הביקורת העצמית ופרפקציוניניזם. למטופל יינתנו כלים שיסעו לו בהפחתת החשש מביקורתם של אחרים..

אם החלטתם לקחת את עצמכם בידיים ולשפר את איכות חייכם כאשר אתם מודעים כי אתם סובלים מתופעת הערכה עצמית נמוכה, מומלץ להגיע לפססיכותראפיסט, אשר הוא בעל ניסיון של שנים ומתמחה בבעיה זו. אחד מאנשי המקצוע הבולטים בתחום, הינו אורי פוקס אשר מנהל קליניקה בפולג שבנתניה ובמרכז הרצליה והצליח בשיטת טיפול ב-CBT, בקרב מטופליו הרבים. אורי הינו בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ופנה לתחום זה של טיפול בחרדות, דיכאון, דימוי עצמי נמוך ועוד. המעבר למקצוע זה, נגרם אצל אורי, בשל בעיות של חרדה שהוא חווה בתקופות מסוימות בחייו והחליט, שהוא יהיה השליח שיסייע לאנשים אלה. אורי מעניק תמיכה וכתף חמה למטופליו, כשאר לאחר תקופה די קצרה, הם כבר חווים את השינוי החיובי.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

תוכן עניינים
אורי פוקס - מטפל בחרדות ובעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית

נעים מאוד, שמי אורי פוקס בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך ואני כאן כדי לסייע לך!

צרו קשר

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

יתרונות של טיפול CBT
נגן וידאו
מדוע אחד חווה חרדה ואחד לא?
נגן וידאו
מהי חרדה? תסמינים וסוגים
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל
Call Now Button
פתיחת ההודעה
1
היי נעים מאוד, שמי אורי פוקס ואני כאן כדי לסייע לך בכל שאלה.
Powered by